Įstojusi į Socialinės politikos magistro studijas, baiminausi, kaip sudėtinga bus jas suderinti su 30 valandų darbo savaite vienoje iš viešosios politikos analizės įmonių. Tačiau per pirmąsias rugsėjo savaites supratau, kad bene visi mano bendrakursiai dirba pilnu etatu, o kai kas turi netgi du darbus. Pirmąjį semestrą paskaitos vykdavo vakarais ir, dažniausiai, nuotoliu. Neretai per Zoom vykstančias paskaitas pati užmigdavau padėjusi galvą ant stalo, o dėstytojai kartais užduodavo klausimą kameras išsijungusiai auditorijai ir neišgirdę jokio atsakymo patys į tą klausimą ir atsakydavo. Nors tuo metu jau buvo rekomenduojama užsiėmimus organizuoti gyvai universitete, nuotolinio formato prašydavo patys studentai – tai tiesiog reikalavo mažiau pastangų. Be to, kaip sakė vienas kurso draugas, tokiu būdu gali dalyvauti ir darbiniame meete, ir paskaitoje vienu metu.
Darėsi akivaizdu, kad darbas mums trukdo kokybiškai studijuoti, tačiau veikiau tikėjomės dėstytojų supratingumo negu patys svarstėme apie savo darbo krūvio mažinimą.
Ši patirtis paskatino giliau pasidomėti studentų darbo reiškiniu ir besikeičiančia studento tapatybe, tad pasirinkau šią temą savo magistro darbui. Analizę pradėjau nuo statistikos, o ji pasirodė gana įdomi. 2018– 2021 metais vykdytas „Eurostudent“ apklausų tyrimas parodė, kad darbą su studijomis derinančių studentų dalis Europoje siekė 80 procentų, be to, vis daugiau studentų dirbo dideliais krūviais, tai yra, daugiau nei 20 valandų per savaitę. Tendencija dirbti didesniais krūviais bei iš atlyginimo gauti pagrindines pajamas ypač ryški Vidurio ir Rytų Europoje.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Lietuvoje semestro metu teigė dirbantys apie pusė studentų – panašiai kaip ir kitur Europoje. Tačiau Lietuvos studentai tai darė vidutiniškai ilgesnes valandas nei dauguma europiečių – jie darbui skyrė 33,5 valandos per savaitę (palyginti su 26,4 valandos Europos vidurkiu). Be to, šio rodiklio mediana Lietuvoje siekė 40 valandų, o tai reiškia, kad bent pusė dirbančių studentų dirbo pilnu etatu arba dar daugiau. Tokia aukšta mediana vyrauja tik septyniose iš 24 valstybių, kai, pavyzdžiui, Liuksemburge ji siekia vos 10 valandų per savaitę. Dažniau nei kas ketvirtas Lietuvos studentas teigė matantis save pirmiau kaip darbuotoją negu kaip studentą (27 procentai palyginti su 20 procentų Europos vidurkiu).
Neigiamas darbo poveikis studijų kokybei ir asmeninei studentų gerovei ima ryškėti, kai dirbama daugiau nei 20 valandų per savaitę. Eurostudent apklausos rezultatai rodo, kad didesniais krūviais dirbantys studentai mažiau laiko skiria studijoms, jie patiria daugiau sunkumų derindami atsakomybes, prasčiau vertina savo akademinius pasiekimus, yra linkę bent porai semestrų sustabdyti studijas bei rečiau vyksta į studijų mainus užsienyje (dažnai dėl to, kad bijo prarasti darbo vietą). Ne vienas studentų darbo tyrimas rodo, kad darbas didesniais etatais ne tik skatina atsisakyti dalies mokymosi laiko, bet ir kitų jaunam žmogui vertingų veiklų: įsitraukimo į universiteto bendruomenę, socializacijos bei poilsio.
Eurostudent apklausoje net 90 procentų apklaustų Lietuvos studentų teigė esantys nepatenkinti savo savaitiniu laiko biudžetu. Tačiau paradoksalu tai, kad dauguma šių studentų (51 procentas) nurodė norintys daugiau laiko skirti darbui. Jeigu darbas ir taip yra paplitęs tarp studentų, kodėl tiek daug jų norėtų dirbti daugiau? Ar tikrai finansinės priežastys čia yra pagrindinis veiksnys, ypač turint omenyje, kad Lietuvos studentų perkamoji galia, anot Eurostudent, yra netgi didesnė už kai kurių itin išsivysčiusių Europos šalių studentų? Galbūt į studentų darbą reikėtų žiūrėti platesniame – aukštojo mokslo marketizacijos ir besikeičiančios jauno žmogaus tapatybės – kontekste? Gvildenti šiuos klausimus ir padaryti keletą įdomių įžvalgų man padėjo 21 interviu su Vilniaus universiteto studentais, dirbančiais 20 ar daugiau valandų per savaitę, bei keturiais VU dėstytojais.
Pirmiausia, studentai nuo pat pirmųjų studijų metų yra orientuoti į darbo rinką. Tai nekelia nuostabos, nes universitetams keliami uždaviniai bendradarbiauti su verslu, didinti studijų prieinamumą bei efektyvumą, perduoti studentams ne tik akademines, bet ir darbdavių pageidaujamas žinias bei įgūdžius. Tokie uždaviniai formuoja ir pačių studentų lūkesčius studijoms – jeigu jie mano, kad studijos nepakankamai paruošia juos darbo rinkai, jie ima ieškoti alternatyvių būdų auginti savo žmogiškąjį kapitalą – vienas iš jų yra įsiliejimas į darbo rinką tebestudijuojant ir mokymosi perkėlimas į konkrečias darbovietes. Tai atsispindėjo ir studentų atsakymuose:
„Nežinau, kiek metų reikia prasimokyti universitete, kad sužinotum tiek, kiek darbe per metus išmoksti“, – Agnė, 22 metai, dirba 40 valandų per savaitę, socialiniai mokslai.
Darbas tampa svarbiu jaunų žmonių tapatybės konstravimo įrankiu. Studentai yra tarsi „savęs entrepreneriai“, kaip pasakytų Foucault. Jiems rūpi ne tik akademinė veikla, bet ir kiti projektai už auditorijos sienų, kurie kurtų „pridėtinę vertę“ jų LinkedIn profiliams (stažuotės, praktikos, savanorystė, darbas, sportas ir t. t.). Neužtikrintumas dėl ateities, darbo vietos, spaudimas būti lanksčiam ir mobiliam – visa tai atsispindėjo ir mano darytuose interviu:
„Nes, viena vertus, atrodo yra gerai mokytis iki dvidešimt šešių metų magistrą ir nedirbti, bet kita vertus, atrodo, kad tu esi ir darbo rinkos įpareigotas kažką daryti ir tą patirtį kaupti. Atsiranda baimė, kad kiti žmonės tave gali išstumti ir panašiai“, – Urtė, 26 metai, dirba 40 valandų per savaitę, humanitariniai mokslai.
Kai kurie kalbinti studentai jautė spaudimą aukoti studijų laiką karjeros vardan bei buvo linkę sutikti su darbdavių sąlygomis dirbti kuo didesniu etatu. Pavyzdžiui, darbo pokalbyje paprašęs dirbti puse etato, dažnai gali nesulaukti antro skambučio. Be to, dauguma darbdavių yra linkę lanksčiai žiūrėti į darbo laiką (čia jaučiama ir pandemijos įtaka, kai darbo grafikas tapo nebe toks svarbus), tad nueiti į privalomus seminarus dažnai yra nesunku. Tačiau lankstumas nebūtinai reiškia, kad darbdaviai sumažina darbo krūvius studijuojantiems darbuotojams:
„Ką pati norėčiau pakeisti, tai susimažinti etatą… Kita vertus, net ir susimažinus etatą, aš tiesiog šitam darbe gaučiau mažesnę algą, bet darbo nebūtų mažiau. Nes vis tiek rašys, siųs darbus. […] Tarimasis su darbdaviais nelabai veikia“, – Saulė, 22 metai, dirba 20 (oficialiai 40) valandų per savaitę, teisė.
Atiduoti didžiąją energijos dalį darbui studentus skatina ir nusivylimas studijų kokybe. Interviu metu jie neretai užsiminė apie pernelyg „sausą“ studijų turinį ir intelektualinių iššūkių stoką (viena pedagogikos studentė skundėsi atsiskaitymui turėjusi lankstyti origamį), nepakankamai įtraukius dėstymo metodus, grįžtamojo ryšio stoką, dėstytojų nekompetenciją bei akademinėje aplinkoje vyraujantį pasyvumą. Tokius skundus galima sieti su aukštojo mokslo studijose užfiksuotais menkais Lietuvos universitetų finansiniais ištekliais, nekonkurencingais akademinio personalo atlyginimais bei siekiu pritraukti kuo daugiau lėšų iš studentų krepšelių. Studijų marketizacija ir masiškumas keičia studento-dėstytojo santykį į kliento- paslaugų teikėjo santykį, didina nevienodai pasirengusių ir motyvuotų studentų skaičių auditorijose ir skatina akademinių standartų žemėjimą. Tai veikia dėstytojus ir tarsi sukuria „užburto rato“ efektą:
„Tas masiškumas studentų, kai priima daug studentų, kurie neatlieka savo pareigų, mažina motyvaciją dėstyti apskritai. Tu ateini į tą seminarą tam, kad dalintis, aktyviai kažką… Bet tas nenorėjimas priimti, negebėjimas priimti dėl nuovargio, tas nesidomėjimas – tada motyvacijos atsiranda didelė stoka ir atsiranda iš dalies ratas“, – Dėstytojas 1, VU TSPMI.
Galiausiai, studentus dirbti įgalina ir administracijos bei dėstytojų prisitaikymas prie dirbančių studentų poreikių: neprivalomas lankomumas, lengvai prieinama studijų medžiaga (skaidrės, konspektai), mažas individualių užduočių skaičius. Kai kuriems studentams (žinoma, tai galioja tik daliai studijų programų) pakanka įdėti minimalias pastangas, kad gautų gerus pažymius, tad suderinti studijas su darbu yra nesudėtinga. Kalbinti dėstytojai, žinodami, kad dauguma jų studentų dirba, teigė, kad skiria mažai privalomų skaitinių, leidžia alternatyvius atsiskaitymo būdus ir sutinka organizuoti paskaitas vakarais:
„Nu, studentai, sakyčiau, gal jie nori gauti mažiau namų darbų, mažiau skaityti tekstų. Nes yra pavargę nuo darbo atidirbę pilną darbo dieną. Ir nu tada aš irgi stengiuosi tos literatūros irgi neduoti daug, stengiuos irgi į tuos poreikius atsižvelgt studento“, – Dėstytojas 4, VU KF.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
To negalima pasakyti apie visas studijų kryptis ir pakopas – kai kur tenka apsispręsti, ar renkiesi darbą, ar studijas. Teko girdėti apie situacijas, kai magistrantams paskaitos yra organizuojamos dienos metu, dėl ko kai kurie jau darbo rinkoje įsitvirtinę žmonės nusprendžia mesti studijas. Kai kuriose studijų kryptyse, kaip gyvybės mokslai ar medicina, vyrauja konkurencija dėl aukštų pažymių, nes nuo jų didele dalimi priklauso tolimesnė akademinė karjera. Be to, iš pažangiausių studentų tikimasi, kad jie atlikinės ilgas ir intensyvias, tačiau neapmokamas praktikas universiteto laboratorijose. Tai gerokai sumažina galimybes dirbti ir sukuria tam tikras nelygybes. Pavyzdžiui, tokios intensyvios studijos tampa sunkiai prieinamos žemesnėje ekonominėje padėtyje esantiems studentams, kurie turi patys (be šeimos paramos) padengti savo pragyvenimo išlaidas, taip pat turintiems tokių įsipareigojimų kaip globa. Viena gyvybės mokslų studentė pasakojo:
„Tai yra savanoriška praktika [universitetinėse laboratorijose], mes nieko nepasirašom, niekas nemoka mums pinigų. […] Einam dirbti ir savaitgaliais, ir per Kalėdas, Velykas. […] Jeigu nori sužibėt laboratorijoj, tai dirbt šalia, tikrai nemanau, kad būtų įmanoma“, – Paulina, 24 metai, dirba 40 valandų per savaitę, gyvybės mokslai.
Kokios priemonės, anot studentų ir dėstytojų, padėtų spręsti dėl studijų ir darbo derinimo kylančias problemas? Galima išskirti tris sprendimų grupes, kurios ne visada yra suderinamos tarpusavyje. Pirmoji – sudaryti geresnes sąlygas studentams nedirbti (arba dirbti mažiau), kad jie galėtų teikti pirmenybę mokslams. Pavyzdžiui, kai kurie dėstytojai kritikavo studijų masiškumą ir tai, kad tik maža dalis studentų gali pasinaudoti socialine parama, o stipendijos per mažos padengti pragyvenimo išlaidas; be to, kritikuota „savarankiškumo kultūra“ ir darbo studijų metu normalizavimas. Antroji – labiau įgalinti ir sudominti studentus studijų procese, kad jie išliktų motyvuoti ir neturėtų ieškoti didesnių savirealizacijos galimybių darbo rinkoje – pavyzdžiui, diegti įtraukius dėstymo metodus, į studentą orientuotas studijų programas, analitinį mąstymą skatinantį studijų turinį. Galiausiai, dalis studentų ir dėstytojų siūlė universitetui geriau prisitaikyti prie rinkos ir dirbančių studentų poreikių, net jeigu nuo to kai kuriais atžvilgiais nukentėtų studijų kokybė (organizuoti paskaitas nuotoliu, mažinti atsiskaitymų skaičių ir sudėtingumą).
Ieškant tinkamiausių sprendimų, ko gero, reikėtų organizuoti bendras studentų, dėstytojų ir administratorių diskusijas kiekviename fakultete ar net studijų programoje. Vis dėlto vieni universitetai negali išspręsti šių problemų – tam reikalingas ir gilesnis visuomenės supratimas apie aukštojo mokslo vertę, ir valstybės būsto bei paramos studentams politika, ir galbūt kitoks darbo santykių reguliavimas studijuojantiems asmenims. Nebent už švietimą atsakingos institucijos nuspręstų rinktis vien trečiąjį kelią – pripažinti, kad studentų darbas, net ir pilnu etatu, yra neišvengiamas faktas ir tiesiog prisitaikyti. ■
Justina Žutautaitė, „Dėl dirbančių studentų kenčia visi“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 19–21.