Olafas Scholzas atrieda ratine šarvuota transporto priemone. Iš tamsiai žalio Bundeswehro „Boxerio“ Vokietijos kancleris apžvelgia miškingas Pabradės karinio poligono kalvas. Mėlynas lietpaltis, džinsai, rudi kareiviški batai – taip kancleris pasiruošęs mūšio laukui. Tai turėtų būti stipraus įvaizdžio ir sąjungininkams skirtų pagiriamųjų žodžių diena – jei ne iki šiol jį persekioję klausimai apie pinigus.
Lietuvoje dulksna. Iki sienos su Baltarusija – vos 20 kilometrų. Už jos baigiasi NATO teritorija ir prasideda Rusijos įtakos zona. Čia, prie išorinės aljanso sienos, Bundeswehras savo vyriausybės vadovui demonstruoja, kaip ketina įvykdyti Scholzo dalinamą pažadą ginti kiekvieną aljanso teritorijos centimetrą. „Vokietija nepalaužiamai stovi Baltijos šalių pusėje“, – bendro spaudos pranešimo metu su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda pabrėš socialdemokratų (SPD) politikas.
Iš pradžių žebenkštys, paskui minosvaidžiai, tada pėstininkai
Pirmosios pasirodo žebenkštys – Vokietijos kariuomenės naudojamos mobilios lengvosios oro gynybos sistemos „Wiesel“. Trys vikšrinės transporto priemonės traukia į priekį lietaus permerktu smėliu. Pagal pratybų scenarijų susiduriama su priešų pakeltu dronu. Scholzas, Nausėda ir kiti pratybų svečiai iš tolo klausosi minosvaidžių šūvių. Šalia jų palapinės vokiečių karo mašinoms į pagalbą skuba lietuviški ratiniai šarvuočiai „Vilkas“. Netoli esantis miškelis apšaudomas dengiamąja ugnimi. Virsta medžiai, tada ugnį atidengia pėstininkai. Iš susidūrimo vietos evakuojami tariami sužeistieji.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Pratybų tikslas – treniruotis ginti teritoriją nuo potencialaus agresoriaus, t. y. Rusijos karinių veiksmų. Mėnesį trunkantys manevrai NATO rytiniame flange yra didžiausi nuo Šaltojo karo pabaigos, juose dalyvauja 12 000 Bundeswehro karių ir 3 000 transporto priemonių, daugiausia iš 10-osios tankų divizijos. Visa tai tarsi operą su žiūronais rankoje Scholzas ir Nausėda stebi užmaskuotoje palapinėje.
Dėl Lietuvos palauks ir Macronas, ir Xi
Dėl vizito rytiniame aljanso flange gegužės pradžioje Scholzas netgi praleido trišalį susitikimą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Kinijos vadovu Xi. Jis apsiribojo vakariene su Macronu Paryžiuje prieš atvykstant Xi. Kokį signalą Scholzo atsisakymas dalyvauti pratybose būtų pasiuntęs Baltijos šalims? Estija, Latvija ir Lietuva tiesiogiai ribojasi su Rusija, o Suvalkų koridorius tarp Kaliningrado ir Baltarusijos laikomas silpnąja NATO gynybos vieta. Rusai esą jau dabar trikdo GPS signalą Baltijos šalyse netoli dislokuotais trukdžių siųstuvais. Būtent šioje vietoje Vladimiras Putinas esą gali smogti per kelerius ateinančius metus.
Todėl į brigadą Lietuvoje Vokietija nori investuoti apie dešimt milijardų eurų, iš kurių nuo šešių iki devynių milijardų eurų bus išleista vien naujai įrangai. Kol kas Lietuvoje dislokuotos dvi dešimtys Vokietijos karių. Tai – priešakinis būrys, nors Vokietijos Gynybos ministerijos teigimu, savanorių į Lietuvą būta bent penkis kartus daugiau. Iki 2027 metų pabaigos šis priešakinis būrys turi būti išplėstas iki maždaug 5 000 karių vieneto, nuolat dislokuojamo Lietuvos teritorijoje.
Lietuva ir kitos Baltijos šalys pasiryžusios daugiau rizikuoti ir griežčiau kovoti su Rusija nei Vokietija. Nepaisant to, prezidentas Nausėda šią dieną randa šiltų žodžių Scholzui, tikriausiai dėl iki šiol vokiečių pareikštų įsipareigojimų. Nausėda planuojamą brigadą vadina „lyderystės demonstracija“ ir pabrėžia svarbų vokiečių vaidmenį Ukrainos priešlėktuvinėje gynyboje. Scholzas savo ruožtu prezidentą pavadina draugu. Visgi, kaip dažnai būna draugystėje, trūksta ne gražių žodžių, bet juos lydinčių veiksmų.
Ką padengs Lietuva?
Vokietija ir Lietuva turi koordinuoti brigados apgyvendinimą, susitarti, kas bus atsakingas už vietos infrastruktūrą, kas ir pagal kokius standartus apgyvendins karius. Bundeswehro vyrai ir moterys turi turėti galimybę atsivežti savo šeimas, turi būti pastatyti vaikų darželiai ir mokyklos. Tam reikalingos išlaidos gali gerokai viršyti milijardą eurų. Vokietijos liberalų (FDP) frakcijos pirmininkas Bundestago Gynybos komitete Alexanderis Mülleris didžiausiam Berlyno dienraščiui „Der Tagesspiegel“ teigė, kad „kol kas dar nėra paaiškinta, kas padengs būsto, žemės, mokyklų ir vaikų darželių išlaidas“. Mülleris tikisi, kad kanclerio vizitas įneš aiškumo – ir kad Vokietijos parlamentas taip gaus „naujausią informaciją apie išlaidas“.
Ne tik pinigų klausimas
Bundeswehras neturi nuolatinio brigados dislokavimo užsienyje paruoštukės. Planuotojai numato, kad Vokietijos kariai keleriems metams išvykus į Lietuvą su savimi turės pasiimti šeimas, jų sutuoktiniai turės rasti darbus, o vaikai lankyti mokyklas. Tam reikės ne tik kareivinių ir poligonų. Panašiai kaip JAV kariuomenei Šaltojo karo metais Vakarų Vokietijoje, tam reikalinga ištisa infrastruktūra, neapsiribojanti vien kariuomene.
Be to, Vokietijos kariuomenės vadas Carstenas Breueris praėjusių metų rugsėjį vokiečių naujienų žurnalui „Der Spiegel“ teigė nenorįs įsakyti kariams vykti į Lietuvą prieš jų valią – jie čia turėtų atsidurti savanoriškai. Paskubomis įvykdyta galimai dislokuotinų karinių dalinių apklausa tokiam scenarijui suteikė mažai vilčių. Tik vienas iš penkių apklaustų vokiečių karių teigė, kad norėtų vykti į rytinį NATO flangą savo noru. Projekto gairėse Breueris pabrėžia, kad į karių ir jų šeimų „įvairius rūpesčius ir interesus“ turi būti atsižvelgta „geriausiu įmanomu būdu“. Pirmenybė turi būti teikiama patrauklumui.
Vargu ar kas nors taip gerai išmano karių rūpesčius kaip André Wüstneris, Bundeswehro asociacijos – Vokietijos kareivių profesinės sąjungos – vadovas. „Tarp karių kyla neramumų dėl planuojamo nuolatinės kovinės brigados dislokavimo“, – sako kariuomenės pulkininkas. Jo dalinys nuo praėjusių metų birželio pabaigos sulaukė daug skambučių dėl šių planų. „Daugelis bendražygių yra ypač susirūpinę, nes atrodo tikėtina, kad kariai bus per daug apkrauti tam tikrose srityse“, – sako Wüstneris.
Lietuva buvo einamoji tema Bundeswehro asociacijos organizuojamuose renginiuose praėjusį rudenį. Kai kurie kariai pranešė, kad jų šeimos bijo su vaikais persikelti taip arti Rusijos sienos. Kiti teigė, kad pasikeitė socialinė tikrovė: kitaip nei galbūt prieš 20 metų, daugelis sutuoktinių turi stabilias karjeras, kurių negalėtų pratęsti Lietuvoje.
Pistoriusas siekia pinigų, SPD – aiškumo
Lietuvos prezidentas Nausėda po derybų su Scholzu bent pabrėžė, kad nori sudaryti „geriausias įmanomas sąlygas“ kariams ir kad projektas neturėtų būti atidėtas „nė sekundei“ – Vokietijai tai skamba kartu kaip pažadas ir perspėjimas. Nors vizito metu Scholzas pareiškė, kad projektas vykdomas „dideliu tempu“, ilgalaikis finansavimas lieka neaiškus.
Skaičiuojama, kad nuo 2027 metų vien brigados einamosios išlaidos sieks 800 milijonų eurų per metus, neskaitant devynių milijardų eurų, skirtų pradinės įrangos parūpinimui. Šiuo metu Vokietijos vyriausybėje vyksta derybos dėl biudžeto. Gynybos ministras Borisas Pistoriusas (SPD) savo ministerijai siekia išsikovoti didesnį finansavimą, tuo tarpu federalinis finansų ministras Christianas Lindneris (FDP) nenori išleisti daugiau nei sutarta.
Kitą dieną po Scholzo vizito Lietuvoje dienraštyje „Der Tagesspiegel“ pasirodė nutekinto Gynybos ministerijos rašto apmatai, kuriuose – galimi teisiniai sprendimai krašto gynybos išlaidoms suteikti išimtį griežtose Vokietijos skolinimosi taisyklėse. Mat užuot laikęsis finansų ministro Lindnerio taupymo priemonių, Pistoriusas prie 2025 metų gynybos biudžeto, kurį šiandien sudaro beveik 52 milijardai eurų, siekia mažiausiai papildomų 6,5 milijardo eurų. Nutekintame dokumente ministerijos teisininkai argumentuoja, kad operacinės parengties ginkluotųjų pajėgų dislokavimui yra suteiktas konstitucinis mandatas. Todėl skolinimosi apribojimai gynybos biudžetui esą nėra privalomi.
Tuo tarpu kalbant apie brigadą Lietuvoje, SPD frakcijos narys Bundestago biudžeto komitete, atsakingas už Gynybos ministerijos biudžetą, Andreasas Schwarzas reikalauja, kad „federalinės vyriausybės sprendimą turi sekti atitinkamas finansavimas ir finansų ministras raginamas tai ir padaryti“. Schwarzas teigia, kad „ankstyvame etape reikia aiškumo“. Bundeswehras ir jo aljanso partneriai turi turėti galimybę pasikliauti federalinės vyriausybės žodžiu.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Pagalbos kovojant su Rusijos trukdžiais ar didesnės paramos Ukrainai – naujų pasiūlymų Lietuvai Scholzas kelionės metu savo bagaže neturėjo. Akivaizdu, kad ištesėti jau duotus pažadus bus pakankamai sunku. Tačiau vien Vokietijos kanclerio nuotraukos kovinėje mašinoje prie išorinės ES sienos Baltijos šalims greičiausiai bus vertingos.
Prie pat Baltarusijos esančiame Pabradės kariniame mokymo centre federalinis kancleris paliko tik porą ryškiai žalių ausų kištukų. Jie gulėjo ant kėdės su jo vardiniu ženkleliu, jam jau seniai išvykus į susitikimą su trijų Baltijos šalių vyriausybių vadovais Rygoje.
Scholzas plastikiniais kištukais saugojo klausą nuo mūšio triukšmo. Pratybose prie rytinio NATO flango šaudoma tikra amunicija. Tą patį pirmadienį Putinas įsakys surengti Rusijos ginkluotųjų pajėgų branduolines pratybas netoli Ukrainos.