Kartą per informatikos pamoką gimnazijoje, klasės kompiuteryje, palikau įjungtą netikrą Windows operacinės sistemos atnaujinimo ekraną. Yra toks tinklalapis – „fakeupdate.net“. Dėl to sulaukiau nemalonumų, nes, pasirodo, mokytojai ilgokai nesuprato, kas negerai, ir mano juokelis sutrukdė bent vienam moksleiviui parašyti kontrolinį darbą. Tai buvo pirmas kartas, kai mėlynas kompiuterio ekranas paveikė mano gyvenimą kitaip nei turėtų. Tuomet iš šios istorijos išmokau kažko apie atsakomybę už savo veiksmus ir empatiją mokytojams, o dabar laikau ją įkvėpimo šaltiniu.
2021 metų rudenį prisiminiau šį incidentą iš naujo. Data svarbi tuo, kad tai buvo rugsėjo 11-osios įvykių dvidešimtmetis ir aš leidau laiką žiūrėdamas dokumentiką šia tema. Galvoje bandžiau atgaminti prieš dvidešimt metų buvusią dieną. Atmintyje neradau jokio prisiminimo. Tarp trejų metų manęs ir dabarties plytėjo praraja. Mano žiūrima dokumentika taip pat skyrėsi nuo realių įvykių. Stebėjau griūvančius dangoraižius, lyg pro technologinę miglą. Planšetinio kompiuterio ekrane atkurti skaitmeniniai vaizdai man pasakojo istorijas, tačiau negalėjau tapatintis su šios tragedijos paveiktais žmonėmis. Aš mačiau ją visai kitokiu žvilgsniu.
Ekrane matydamas dvidešimties metų senumo įvykius nejaučiau baimės ir netekties skausmo. Jaučiau tam tikrą pasaulį pakeitusio įvykio didybę. Lyg žiūrint pro langą į artėjančią audrą, su puodeliu šiltos arbatos virtuvėje. Galėčiau sutikti su Jacques’u Derrida, kuris didybės jausmui apibūdinti pasitelkia vandenyno vaizdinį. Įvardijęs jį poetų vandenynu, filosofas rašo: „[…] skaidrus „vandens veidrodis“, apribotas dangaus, kai jis ramus, ir „bedugnė, grasinanti viską praryti“, kuomet vandenynas parodo savo pavojingąją pusę.“ Bekraštė mėlyna erdvė. Būtent mėlyna spalva prieš beveik dvejus metus patraukė mane ieškoti mėlynojo ekrano prasmės. Mačiau ją tiek „sugadintame“ mokyklos kompiuteryje, tiek giedrame Niujorko danguje.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
„Blue screen of death“ – mėlynasis mirties ekranas. Tai terminas apibūdinantis Windows operacinės sistemos kritinės klaidos indikacinį ekraną, pirmą kartą pavartotas 1991 metais. Pirmieji blue screenai buvo visai ne mėlyni, o juodi. Kažkuriuo metu blue screenas buvo ir oranžinis, bet dabar spalva neturi įtakos – visi Windows klaidų ekranai vadinami mėlynais. Mėlynasis mirties ekranas simbolizuoja virtualybės mirtį. Ekrane atsiradęs blue screenas reiškia, kad kompiuteris susidūrė su klaida, kurios negali išspręsti, ir jam tenka nutraukti ekrane šviečiančių virtualių vaizdų tėkmę. Tai nėra tikra mirtis. Labiau pertrauka, pauzė, lyg mirtis kompiuteriniuose žaidimuose. Blue screenui pertraukus virtualybę tenka pradėti iš naujo – nuo anksčiau išsaugoto taško.
Pradėjęs gilintis į blue screeno vaizdinį numaniau jame rasiąs tikresnę ekrano formą – juk jis įkūnija įjungtą ir išjungtą ekraną vienu metu. Dabartiniame informacinių kovų ir post-truth, arba potiesos, laikotarpyje norėjosi geriau suprasti svarbiausio pasaulio pažinimo įrankio veikimo principus, tad leidausi į paieškas. Permąstęs požiūrį į virtualias patirtis pakeičiau interneto vartojimo įpročius bei išsitryniau iš telefono TikTok programėlę. Laikau tokį procesą sėkmingu ir su džiaugsmu dalinuosi su jumis, tikėdamasis, kad imsitės domėtis ekrano tema savo gyvenime.
Pradėjęs domėtis ekrane rodomais vaizdais pirmiausia bandžiau geriau pažinti ekrano fizinę sandarą. Ardžiau kineskopinį televizorių bei sugedusį planšetinio kompiuterio ekraną. Išjungtas ekranas buvo visai kitoks nei įjungtas. Galėjau įvertinti jo paviršiaus lygumą, įsivaizduoti, kaip pro skaidrų išorinį sluoksnį prasiskverbia šviesa. Kartais nuo jos akys net ašarojo.
Žiūrint į vaizdą ekrane sunku įsivaizduoti, kas jį kuria. Atrodo, kad ant blizgios ekrano plokštumos matomas vaizdas yra gyvas. Tačiau už jos esantis mechanizmas lieka paslėptas. Ekranas nėra skaidrus, bet savo švytėjimu primena langą. Tikrai ne kartą esu girdėjęs frazę: „Internetas – langas į pasaulį!“. Net mano aptariama operacinė sistema vadinasi „Windows“, t. y. „Langai“. Gal žiūrėjimas į ekraną kažkuo primena stebėjimą pro langą ar žvilgsnį į kitą erdvę.
Išjungtas ekranas veikia visai kitaip. Jame galime matyti savo atvaizdą. Populiarus serialas „Black Mirror“ šiam reiškiniui įvardinti užpatentavo terminą – „juodasis veidrodis“. Seriale rodomi distopiniai, ateities technologijų kuriami košmarai. (Gal visgi niekas nenori matyti savęs išjungtame telefono ekrane?) Kita juodo veidrodžio reikšmė susijusi su burtais. Juodi veidrodžiai naudojami siekiant išburti ateitį, pamatyti vizijas, kalbėtis su mirusiaisiais. Turbūt ir kompiuterio ekrane yra magijos. Bandydamas sau paaiškinti ekrano reikšmę sulyginau jį ir su langu, ir su veidrodžiu. Galiausiai šios metaforos tapo vienodai svarbios – šiuolaikinis kompiuterio ekranas yra ir langas, ir veidrodis. Ir skaidrus, ir atspindintis.
Persikeliant iš fizinio į virtualų pasaulį irgi galima pamatyti panašumų. Straipsnyje apie šiuolaikinių medijų dizainą „Windows and Mirrors“ Jay Bolteris ir Diane Gromala nagrinėja Windows operacinės sistemos skaidrumo klausimą. Jie siūlo įsivaizduoti kompiuterio ekraną kaip langą, pro kurį žiūrime į virtualų pasaulį. Stiklas gali būti visiškai skaidrus, tačiau lieka rėmas, rodantis, kad tai yra langas. Nors vartotojas sąveikauja su vaizdu už lango, rėmas lieka svarbus, nes kažkuriuo metu vartotojui teks žiūrėti ne į langą, o į rėmą. Pavyzdžiui, kuomet reikės atidaryti langą ir nuvalyti nešvarumus nuo išorės, kad vaizdas išliktų skaidrus. Šiame palyginime lango nešvarumai – tai kompiuterinės klaidos. Dėl to kompiuterio sąsaja (ikonos ir mygtukai, reikalingi valdymui) turėtų išlikti matomi. Straipsnio autoriai rašo, kad klaidos metu ekranas iš lango pavirsta į vartotojo ir kompiuterio santykį atspindintį veidrodį. Veidrodis tarsi sako: „Aš esu kompiuterio programa, o tu esi tos programos vartotojas“. Žmogus žiūri nebe į iliuziją, o į iliuziją valdantį rėmą. Virtualybės valdymo mechanizmą. Lango vaizdinį noriu priskirti įprastam virtualaus pasaulio patyrimui, o veidrodžio vaizdinį – momentams, kuomet patyrimas įskyla.
„Kompiuterio operacinės sistemos iliuzija mums tokia svarbi, kad nemaža dalis žmonių žiūrėdami į ją gali praleisti aštuonias valandas per parą, penkias dienas per savaitę ir gal net viršvalandžius. Bet apie šios iliuzijos rėmus daug nekalbame.“
Kompiuterio operacinės sistemos iliuzija mums tokia svarbi, kad nemaža dalis žmonių žiūrėdami į ją gali praleisti aštuonias valandas per parą, penkias dienas per savaitę ir gal net viršvalandžius. Bet apie šios iliuzijos rėmus daug nekalbame. Tai kas, kad jie ten? Juk žiūrime į tai, kas tarp rėmų. Panašios iliuzijos ir jas įgalinantys mechanizmai aptarinėti jau senovės Graikijoje. Dzeuksis ir Parasijus rungtyniavo dėl geriausio tapytojo titulo ir Parasijaus pergalę lėmė tobula užuolaidų, už kurių turėjo būti paslėptas jo paveikslas, iliuzija. Dzeuksio vynuogių paveikslas apgavo tik paukščius, užuolaidos apgavo ir žmones. Jau senovės graikai buvo pakankamai išsilavinę, kad nebūtų apgauti įprastų optinių apgaulių (neskaitant Platono olos šešėlių, kurie ir daugeliui šiuolaikinių žmonių išlieka opi problema).
Meno filosofas Arthuras C. Danto įvertino Siksto koplyčios lubų freskų dvigubą iliuziškumą. Dėl ten ištapytų architektūros detalių matomos ne tik iliuzijos paveiksluose, bet ir tarp kolonų nutapyti vaizdai sudaro ant sienų pakabintų paveikslų iliuziją. Į šią iliuziją patenka ne tik paveikslai, bet ir tariamos sienos, ir tariamas pakabinimas. Ir šiuose istorinio meno pavyzdžiuose, ir Windows operacinėje sistemoje, iliuzijų kūrimas įtraukia stebimo objekto aplinką. Pasak pirmo aptarto straipsnio autorių, tai reikalinga ir naudinga. Bet norėdamas apžvelgti šį reiškinį plačiau priminsiu Jeano Baudrillard’o simuliakrų ir simuliacijų teorijos pavyzdį apie Disneilendą.
Dirbtinis ir fiktyvus Disneilendo magijos pasaulis sukuria iliuziją, kad likusi pasaulio realybė yra tikra. Pasak Baudrillard’o, mūsų realybė taip pat užpildyta įvairių lygmenų simuliakrais, tad Disneilendas maskuoja nuo realybės atitrūkusius mūsų gyvenimo elementus. Panašiai kompiuteryje stebimą vaizdą supantys netikri rėmai tarsi paverčia jį tikresniu. Šių kompiuterio ekrano iliuzijų apsuptyje blue screenas atrodo kaip skaidrumo ir tikresnio pasaulio patyrimo momentas. Blue screenas parodo kompiuterio vidų taip, kaip siurrealistai vaizdavo pasąmonę. Tai yra žvilgsnis giliau paviršutiniško stebėjimo. Gal kalbant apie kompiuterio ekraną žodį stebėjimas reiktų pakeisti į žiūrėjimas arba spoksojimas. Tokiu atveju galėčiau sakyti, kad įprastai į kompiuterį aš spoksau, o blue screeną aš stebiu.
Deja, didžiąją dalį laiko į ekraną spoksome. Iliuzijos lieka savo vietose ir sėkmingai palaiko ekrano pasaulio mechanizmą. O kas gali gyventi tokiame iliuzijų pasaulyje? Interneto erdvėje gimsta ir vystosi daug mitų, šiuolaikinių legendų. Kai taip lengva manipuliuoti tiesa, tariamai tikslią realybę reprezentuojančiame skaitmeniniame lauke neišvengiamai tirpsta riba tarp tikros ir išgalvotos informacijos. Geras to pavyzdys yra kriptidai – hipotetiniai gyvūnai, kurių egzistavimas nėra patvirtintas mokslo. Nors dauguma legendų apie juos gimusios prieš interneto amžių, naujosios technologijos ir potiesos įsigalėjimas suteikė priemones jiems pradėti naują gyvenimą – tapti šiuolaikiniais mitais. Šiuolaikinių mitų sklaidai, ko gero, didžiausią įtaką daro galimybė skaitmeninėmis priemonėmis apdoroti vaizdinę medžiagą – tariamus įrodymus – ir galimybė greitai bei plačiai skleisti informaciją interneto erdvėje.
Prieš skaitmeninį amžių atsiradę mitai toliau keičiasi šiais laikais. Internete galima rasti puslapius, kurių paskirtis yra tvarkingai surinkti kriptidų aprašymus. Forumuose žmonės svarsto, kurie gyvūnai galėtų būti tikri, o kurie išgalvoti, dalinasi pasakojimais, apie tai, kaip žmonės patys sutiko mitines būtybes. Kartais naujai atsiradusi vaizdinė medžiaga apie seniai pastebėtus gyvūnus atgaivina diskusijas. Nors galima stipriai suabejoti daugumos tokių būtybių egzistavimu, jos gyvena pilnavertišką gyvenimą interneto erdvėje. Joms tikrumo suteikia tai, kad žmonės nori jomis tikėti. Gilindamasis į tai skaičiau apie potiesos teoriją.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Ignas Kalpokas veikale „A Political Theory of Post-Truth“ įrodinėja, kad potiesos laikotarpyje pasidaro nebe tiek svarbu tai, ar pasakyti dalykai yra tiesa. Svarbesnis faktorius yra žiūrovų įsitraukimas ir kiek naujienos juos sudomina. Būtinas toks naratyvas, kuris žiūrovus kuo labiau įtrauktų į nuo realybės atitrūkusią fikciją. Galiausiai žmonės lengviau patiki teiginiais, kurie patvirtina jų įsitikinimus. Įtaigus pasakojimas skaitmeninėje erdvėje turi daug galios. Pastaraisiais metais plinta žinomų žiniasklaidos tinklų vardais prisidengiantys straipsniai, įtraukiantys skaitovą į apgavysčių tinklus. Pavyzdžiui, lyg tarp kitko paminintys programėlę, kurią naudojant galima praturtėti. Karinių konfliktų kontekste leidžiame emociškai paveikiems filmukams kurti mūsų nuomonę apie įvykių tėkmę. Pasinėrę į mėlynos šviesos pasaulį dažniau ieškome to, kas sudomina, nei to, kas objektyviai tikra.
Panašiais principais kuriasi bendruomenės, palaikančios ne visuomet pagrindą turinčias teorijas. Grįžtant prie išgalvotų būtybių, žmogus, norėdamas tikėti, kad tai, ką jis matė naktį miške prie savo namų, iš tikrųjų yra prieš tris šimtus metų pirmą kartą užfiksuotas džersio velnias, o ne pasiklydęs stirniukas, internete suras sau priimtiną patvirtinimą.
Blue screeno vaizdinys padeda naviguoti tiesos ir netiesos, iliuzijų ir jų rėmų pasaulyje, vadinamame ekranu. Priimant šį buitišką įrankį kaip daugiau gylio ir mistikos turintį reiškinį galima geriau įsisavinti ir jo keliamus klausimus bei problemas, o jos liečia kiekvieną šiuolaikinio pasaulio žmogų. Pabaigai norėčiau pasiūlyti kiekvienam pasidomėti LED ekrano sandara. Pasižiūrėti, kiek skirtingų sluoksnių reikia kuriant tokią plokštumą. Ir kiek jų iš tiesų matome. ■
Algis Sprindžiūnas, „Proga ištrūkti“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 35–37.