Prasidėjus Rusijos kariuomenės invazijai Ukrainos universitetai ir mokyklos privalėjo nedelsiant nutraukti užsiėmimus. Pagal Ukrainos Švietimo ministerijos duomenis per paskutinius keturis mėnesius daugiau nei 100 mokymo įstaigų buvo priverstos išsikelti iš savo veiklos vietų, apie 200 buvo sugriautos, dar 1 800 – apgadintos. Užsiėmimai atsinaujino po mėnesio, tačiau tik nuotoliniu būdu. DOXA pasikalbėjo su Ukrainos studentais apie tai, kaip jie pasitiko vasario 24-osios rytą, kaip įprato mokytis karo metu ir ką jie daro, kad jis pasibaigtų.
Kirilas Samozdra, 20 metų antro kurso studentas Kijevo Mohylos akademijoje
Tą dieną – vasario 24-ąją – nuo pat ryto norėjau pradėti intensyviai ruoštis kontroliniui, planavau spręsti testus priėmimui į darbą, bet atsibudęs devintą jau nebegalvojau apie mokymąsi, staigiai pradėjau pirkti būtiniausius produktus ir galvoti apie tai, kur bėgti esant oro pavojui.
Universitete mokymas tapo labiau priklausomas nuo situacijos, kurioje visi atsidūrėme. Užsiėmimai atsinaujino tik asinchroniniu formatu – atšauktas privalomas paskaitų ir seminarų lankymas, buvo nukelti visi terminai. Kai kurios techninės įrangos ir specialių programų reikalavusios veiklos buvo sustabdytos, nes studentai ir studentės nebuvo saugūs arba neturėjo nešiojamų kompiuterių. Nepaisant to, dauguma mūsų studentų toliau mokosi, kiek tai yra įmanoma. Išėjusiems į teritorinę gynybą ar kariuomenę leidžiama nekreipti dėmesio į studijas. Viskas, kas susiję su, pavyzdžiui, akademinėmis atostogomis ir perlaikymais, sprendžiama kiek įmanoma studento, o ne biurokratijos naudai. Individualus sprendimas randamas kiekvienam iš mūsų.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Didžioji dauguma mano bendrakursių yra įsitraukę į savanorystę. Dėl jų amžiaus, žinoma, dauguma studentų toliau mokosi, tačiau kai kurie universitetą baigę mano pažįstami išėjo ginti šalies.
Man „pasisekė“, nes pergyvenau kažką panašaus 2014 metais – kuomet už tavo lango sprogimai, komendanto valanda, aplink užsidaro parduotuvės ir tau įprastos vietos, kai viskas brangsta. Dėl šios priežasties šiandien man tai lengviau pakelti. Aš pripratau, jog dabar nuolatos reikės galvoti apie tai, kaip galima pasiekti pergalę ir kad daugiau žmonių palaikytų karo pabaigą ir ko nors dėl jos imtųsi.
Katerina Telpis, 19 metų antro kurso studentė Kijevo Mohylos akademijoje
Užsiėmimų metu įprastai nediskutuojame apie karą. Po paskaitų galime vienas kito paklausti, ar viskas gerai ir ar visi yra saugūs. Tačiau tai viskas. Karas daro įtaką ne paskaitų turiniui, o trukmei ir dažnumui. Bombardavimų metu paskaitą tenka atidėti ir keltis į slėptuvę.
Vasario 23-iosios naktį prieš užmigdama graužiausi, kad nepakankamai pasiruošiau būsimai paskaitai ir svajojau, kad ją atidėtų. Prabudusi šeštą ryte nuo sumaišties tėvų kambaryje greitai supratau, kad neoveberizmo žinios šiandien man nepasitarnaus… Ir rytoj taip pat.
Visi užsiėmimai buvo atšaukti tą pačią dieną ir visa akademija iškart pradėjo gyventi karo ritmu. Studentų gyvenimą nušviečiantys socialiniai tinklai pradėjo talpinti karinę korespondenciją, o pusiau komercinės organizacijos tapo savanoriškomis. Pavyzdžiui, tu gali sumokėti už po karo vyksiančią fotosesiją, tačiau pinigai už ją bus paskirti labdarai.
„Prabudusi šeštą ryte nuo sumaišties tėvų kambaryje greitai supratau, kad neoveberizmo žinios šiandien man nepasitarnaus… Ir rytoj taip pat.“
Kuomet po mėnesio atsinaujino užsiėmimai, buvau be galo laiminga dėl sugrįžusių paskaitų ir buvau pasiruošusi sėdėti kad ir trijų valandų paskaitose – pirmosiomis sugrįžusių studijų dienomis aš vis dar buvau Ukrainoje ir paskaitos buvo mano atokvėpis, langas į įprastą gyvenimą. Nuo pat karo pradžios buvau įsitikinusi, kad nė už ką nepaliksiu Ukrainos, tačiau po kurio laiko supratau savo išteklių ribotumą ir nusprendžiau, jog nusižengsiu principams dėl savo ateities ir produktyvesnės pagalbos – dėl to išvykau mokytis į Prancūziją. Tai sukėlė dešimtis pasekmių. Iš pozityvių: persikėlusi galėjau daugiau savanoriauti, nupirkti kokių nors produktų ir nusiųsti juos namo, nustojau jausti dėl neveiksnumo kilusią kaltę, kuri mane žudančiai ėdė pirmąjį mėnesį, kol dar buvau Ukrainoje ir nevyko studijos. Su laiku stipriai keičiasi ir įpročiai. Jei karo pradžioje aš pradėdavau ir pabaigdavau dieną žinių apžvalgomis, tai dabar jas tikrinu tik tris keturis kartus per dieną.
Maksimas Marčukas, 22 metų pirmo magistrantūros kurso studentas Žitomirsko valstybiniame Ivano Franko universitete
24 dieną, būtent penktą valandą ryte, išgirdau sprogimus ir pradėjau tikrinti internetą, ir kuomet perskaičiau, kad Rusija įsiveržė į Ukrainą, mano kūnas suvirpėjo. Nesupratau, ką jaučiu – lyg tai baigmę, lyg tai paniką.
Daug mano bendrakursių išėjo kariauti, mano geriausias draugas pasirašė kontraktą. Labai daug mano draugų išėjo kariauti už Ukrainą, nes jie yra pasiryžę ginti mūsų tėvynę. Tarp dėstytojų taip pat yra keletas žmonių, išėjusių į karą. Kai kurie iš likusių dėstytojų dabar dirba miesto administracijoje vertėjais – padeda komunikuoti su užsienio leidiniais, žurnalistais. Paskutiniąsias tris savaites aš renku būtinus daiktus savo draugams fronte ir štai neseniai išsiunčiau siuntinį. Kadangi ieškojau įvairių būtinų daiktų, bėgiojau po miestą, praleidau paskaitas ir nežinau, ką iš vis darysiu su studijomis.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Oro pavojaus metu paskaitos sustoja. Tuomet mes slepiamės bunkeriuose, nes niekas niekuomet nežino, kur ir kas smogs ir sprogs. Oro pavojus sukelia siaubingą diskomfortą studijoms, darbui arba net asmeniniam gyvenimui.
Kuomet tiesiog prisijungi prie paskaitos ir matai visus bendrakursius, dėstytojus, visa tai kažkaip atrodo tarsi įprasta. Kai buvo kovidas, mes ramiai priėmėme nuotolinį mokymąsi ir dabar gali justi nostalgiją laikui, kada viskas buvo pakankamai gerai. Tuo pačiu jauti, kad tavo viduje kažkas ne taip: kažkas slegia, graužia, nuolatos justi baimė, isterija, panika – nerandu žodžių tai išreikšti. Tu supranti, kad kažkur yra kabliukas ir suvoki, koks jis, kai įsijungia oro pavojus ir prie sirenų gausmo tavo viduje persimaino viskas. Iš pradžių keletą sekundžių nesupranti, ką daryti: slėptis, laukti, išeiti į gatvę, likti koridoriuje. Tuo momentu paprasčiausiai esi gilioje frustracijoje. Bet, kaip sakoma, viskas ateina su patirtimi. Kuomet viena iš naikintuvo paleistų raketų nukrito prie mano namo, supratau, kad tiesiog sėdėti ir laukti – visai ne išeitis, būtina tą pačią minutę leistis žemyn ir slėptis. Dabar per sirenų gausmą aš ir mano šeima imame būtiniausius daiktus, kurie stovi koridoriaus kampe, ir leidžiamės į slėptuvę. Taip tenka gyventi.
Achill, „Засыпая ночью 23 февраля, я корила себя за то, что не подготовилась к паре, и мечтала, чтобы её перенесли“, DOXA, 2022 06 22. Iš rusų kalbos vertė Martynas Butkus