Kovo 27-tą Kauno technologijos universiteto studentų atstovybė organizavo ataskaitinę-rinkiminę konferenciją, kurioje išrinko prezidentę ir jos komandą, SA narius į KTU senatą bei kontrolės komiteto sudėtį ateinantiems metams. Kaip jau įprasta, konferencija vyko nuotoliniu būdu.
Po studentų himno sveikinimo žodį tarė KTU SA prezidentė Kristė Skaudaitė, rektorius Eugenijus Valatka, prorektorius Jonas Čeponis bei studentų reikalų departamento direktorė Kristina Skučienė. Jie linkėjo konferencijos dalyviams atsakingai priimti sprendimus, o prorektorius net įpareigojo studentų departamentą išdalinti po dovaną kiekvienam „vidinės SA“ nariui.
Taigi, viskas judėjo į keturių valandų maratoną tipine nuobodžia atstovybės vaga. Kažkada Šauksmas piktinosi privačiais atstovybininkų vakarėliais. Tačiau šįkart stebint konferenciją buvo galima pajusti gailestį, jog už šią kančią dėl karantino nebus atlyginta jokiais malonumais.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Po įžanginių kalbų pereita prie darbų – SA metinės veiklos ataskaitos. Prezidentė į šią pareigą nepažiūrėjo atmestinai ir ataskaita atrodė detali bei informatyvi. Skaudaitė išskyrė tris „didžiausius džiaugsmus“: LSP kompensavimą pirmakursiams, popieriniu formatu pateiktų rašto darbų panaikinimą bei puikią SA komunikaciją su universiteto administracija. Apžvelgusi visas atstovybės praėjusių metų veiklas, Skaudaitė konferencijos klausytojams pateikė kiekvieno komiteto pirmininko veiklos ataskaitą – kokiose konferencijose ir universiteto organų posėdžiuose jie dalyvavo, kokia veikla užsiėmė per metus darbo bei kiek prisidėjo prie SA įvaizdžio gerinimo.
Akylesnis stebėtojas galėjo patirti olimpinę atmosferą: „Svarbiausia ne laimėti, bet dalyvauti“. Dalyvauta šen ir ten, truputį rengta ir organizuota. Šioje vietoje verta susimąstyti, ar pagirtumėte Seimo narį vien už tai, kad jis sugebėjo atsivilkti į posėdį. Skaudaitė prie nepavykusių darbų priskyrė tai, kad nepavyko atnaujinti SA veiklos strategijos, kaip ji tikėjosi ir žadėjo pernai, gyvai pamatyti studentus ir viliasi, kad jau neužilgo galėsime grįžti į studentų miestelį.
Po ataskaitos ėjo klausimų atsakymų sesija. Kiek tiksliau – tyla. Tylos tironiją vis pertraukdavo konferencijos pirmininko Justino Staugaičio klausimai. Pirmininkas iš jau paruoštų klausimų teiravosi prezidentės, kodėl prie pilietinių veiklų buvo tik prisidėta, bet jos nebuvo organizuotos. Ataskaitoje atsispindėjo iniciatyvos, kuriose dalyvavo KTU SA kaip organizacija, bet atstovybėje pilna narių, kurie priklauso įvairioms draugijoms, sąjungoms ir jų rengiamuose renginiuose dalyvauja ne kaip studentų atstovybė, teigė Skaudaitė ir taip uždarė šį dienotvarkės punktą.
Šauksmininko ausiai klausimų tyla buvo kankinanti. Ataskaitinė-rinkiminė konferencija bene geriausia proga užduoti svarbiausius studentijai klausimus demokratiškumo stokojančiose atstovybėse, tačiau nepanašu, jog KTU SA egzistuotų rimta opozicija dabartinei vadovybei.
Toliau prezidentė pristatė metinę atstovybės finansų ataskaitą. Praėjusią kadenciją SA biuras pradėjo su kiek daugiau nei 7 tūkstančiais eurų atstovybės sąskaitoje, o baigė su 9,5 tūkstančio. Per metus bendros įplaukos sudarė daugiau nei 112 tūkstančių eurų, iš kurių 62 tūkstančiai buvo Kauno technologijos universiteto parama, o 3,5 tūkstančių buvo gauta iš Lietuvos studentų sąjungos už Lietuvos studento pažymėjimą. Daugiau nei pusė visų įplaukų teko centrinei studentų atstovybei.
Prezidentė taip pat pateikė išlaidų ataskaitą. Bendros SA išlaidos siekė 85 tūkstančių eurų. Centrinio biuro išlaidos sudarė pusę bendrų atstovybės išlaidų. Įvadinės savaitės renginiams buvo skirta beveik 13 tūkstančių eurų, o išlaidos renginiams ir mokymams sudarė apie 12 tūkstančių. Skaudaitė aptardama kiekvieną išlaidų skirsnį paminėjo, jog 3 tūkstančiai eurų, kurie buvo įvardinti kaip inventoriaus atnaujinimas buvo skirti administracinių reikalų koordinatoriaus kompiuterio pirkimui bei kitai kompiuterinei technikai.
Po ataskaitos vėl sekė klausimų atsakymų sesija. Konferencijos pirmininkas nesidrovėjo užduoti gana taiklaus klausimo: žvelgiant į atstovybės įplaukas atrodo, kad studentų atstovybė yra visiškai išlaikoma ir priklausoma nuo universiteto, tad kokia kryptimi reikėtų judėti, kad būtų išlaikytas atstovybės savarankiškumas? Prezidentė atsakė, jog šiais metais universiteto parama padidėjo dukart, taip pat atstovybė atšaukė nemažai renginių, dėl ko prarado dalį pajamų ir rėmėjų. Vienas konferencijos dalyvis ironiškai paklausė, ar nebuvo sunku išleisti pinigus, kai jų buvo tiek daug, o vietų kur juos išleisti taip mažai? Prezidentė, uždarydama klausimų sesiją, atsakė, jog veiklos šiais metais atstovybei netrūko, o ir įvadinei savaitei buvo galima skirti daugiau lėšų.
Kaip įprasta, atstovybininkai nebuvo linkę gilintis į finansines atstovybės veiklos detales – svarbiausia, kad galutinėje balanso eilutėje būtų pliusas. Tiesioginių pajamų iš studentų gauta tik 3,5 tūkstančių eurų, o visa kita juk projektai ir mokesčių mokėtojų pinigai. Negi verta rūpintis, ar svetimos lėšos panaudotos tikslingai, prasmingai ir studentams pačiu naudingiausiu būdu.
Toliau sekė kontrolės komiteto ataskaita, kurią pristatė komiteto pirmininkė Akvilė Montrimaitė. Ataskaita buvo rengiama remiantis KTU SA narių apklausos rezultatais bei kontrolės komiteto įžvalgomis. Bene įdomiausia ataskaitos skaidrė skambėjo taip: „Kontrolės komitetas tvirtina, kad KTU SA veikla nuo 2020 m. gegužės 23 d. iki 2021 m. kovo 27 d. buvo neteisėta – SA prezidentė, fakultetų atstovybių pirmininkai ir paskutinė SA įstatų versija nėra įregistruoti registrų centre, tačiau prezidentas veikė pagal įgaliojimą.“ Registrų centras praeitais metais atmetė KTU SA pateiktus dokumentus, bet prezidentė vis tiek veikė pagal įgaliojimą. Šioje konferencijoje įstatai balsavimu buvo pakeisti.
Komitetas džiaugiasi studentų atstovavimu ne tik regioniniu, bet ir tarptautiniu mastu, grįžtamuoju ryšiu po daugumos organizuotų renginių bei KTU SA komunikacija socialiniuose tinkluose. Komitetas taip pat patvirtino atstovybės finansų ataskaitą, taip parodydamas, jog finansai buvo išleisti tinkamai ir skaidriai.
Kontrolės komitetas pateikė siūlymus SA narius supažindinti su organizacijos dokumentais bei jų panaudojimu, artimiausiu metu įregistruoti redaguotus įstatus ir prezidentą bei įkelti finansinę ataskaitą į atstovybės tinklapį. Taip pat komitetas pateikė nemažai rekomendacijų SA, iš kurių svarbiausios: ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių, taip atsikratant finansinės priklausomybės nuo universiteto; daugiau dėmesio skirti neformaliam komitetų bendravimui; viešinti KTU studentų organų narius ir veiklą, skatinti KTU SA vertybių (bendrumo ir atvirumo) laikymąsi. Komitetas patvirtino tris prieš tai pristatytas ataskaitas, o konferencijoje dalyvavę studentai atstovybės veiklą vidutiniškai įvertino aštuoniais balais iš dešimties.
Toliau ėjo studentų atstovų į KTU Senatą ir atstovybės kontrolės komitetą rinkimai. Į Senatą pateko 9, o į kontrolės komitetą 5 atstovybės nariai. Visgi, svarbiausias konferencijos akcentas buvo rinkimai į KTU SA prezidentus. Deja, norą kandidatuoti išreiškė tik pareigas einanti Skaudaitė. Prezidentė nekantravo pristatyti savo progrramą ir su ja dirbsiančią komandą. Socialinių reikalų koordinatorė, prezidentės teigimu, sieks gerinti Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto atstovavimą bei įtraukti jį į KTU veiklą. Anot Skaudaitės, kandidatė į tarptautinių studentų reikalų koordinatoriaus vietą sieks surengti pirmakursių stovyklą vien tik užsienio studentams, taip padedant jiems labiau įsitraukti į universiteto bendruomenę. Verslo projektų koordinatoriaus tikslu bus mažinti studijų išlaidas bendradarbiaujant su tikslinėmis verslo įmonėmis, o viceprezidentas skatins KTU SA atskaitingumą studentams. Iš šių vizijų galime suprasti, jog prezidentė būsimos kadencijos metu skatins atstovybės viešinimą, ragins paskutiniųjų kursų studentus aktyviau įsitraukti į universiteto veiklas bei stiprins ryšį su kitais studentų atstovavimo organais.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Po Skaudaitės prisistatymo net keli klausiantieji paminėjo vidinės komunikacijos trūkumą organizacijoje praėjusiais metais. Regis, KTU SA nariams nerimauti nereikėtų. Daugiau nei pusė prezidentės komandos kitą kadenciją bus atsakinga už kokybės valdymą, verslo projektus, žmogiškuosius išteklius, organizacinius reikalus, komunikaciją ir ryšius su visuomene.
Vienas po Antrojo pasaulinio karo susibūręs liberalių lietuvių studentų sąjūdis vadovavosi principu organizacija be organizacijos. Na, o ne viena nūdienos atstovybė suka kitu keliu – į organizaciją dėl organizacijos. Galbūt kiek naivus konferencijos stebėtojas tikėjosi joje išgirsti tai, kas rūpi KTU studentijai, kokie didžiausi jos iššūkiai ar visuomeniniai siekiai. Vietoj to, teko stebėti organizaciją, sprendžiančią vidinius savo reikalus. Ko gero, ji taip pat šauniai galėtų atstovauti ir Lietuvos sėdmaišininkų bendruomenę.
Beje, konferencija perrinko Kristę Skaudaitę antrai KTU SA prezidentės kandencijai. 64 konferencijos dalyviai balsavo už, 14 – prieš ir vienas balsavimo biuletenis buvo sugadintas. Belieka pasveikinti perrinktą KTU SA prezidentę ir palinkėti jai atsigręžti į paprastą studentą.