Palyginus su savo pirmtakais septintame ir aštuntame dešimtmetyje, šiandienos britų studentai neatrodo politiškai angažuoti. Kol gatvėse vis dar galima pamatyti prieš neoliberalizmą protestuojančių prancūzų studentų, britų studentai, kurių padėtis yra nepalyginamai blogesnė, atrodo susitaikę su savo likimu. Drįsčiau teigti, kad tai susiję ne su apatija ar cinizmu, o su refleksyvumo impotencija. Jie žino, kad reikalai prasti, bet dar geriau žino, kad jie negali nieko pakeisti. Bet šis „žinojimas“, šis refleksyvumas, nėra pasyvus jau egzistuojančios padėties stebėjimas. Jis – save išpildanti pranašystė.
Refleksyvumo impotencija yra nepaskelbta britų jaunimo pasaulėžiūra ir ji turi savo atitikimenis kitose plačiai paplitusiose patologijose. Daugelis paauglių, su kuriais aš dirbau, turėjo psichikos arba skaitymo sutrikimų. Daug kur vyrauja depresija. Tai problema, su kuria dažniausiai susiduria Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), ir kuri darosi vis dažnesnė tarp jaunesnio amžiaus žmonių. Studentų, turinčių kokią nors disleksijos formą, skaičius – stulbina. Neperdedu sakydamas, kad paauglystė vėlyvojo kapitalizmo Britanijoje perkvalifikuojama į ligą. Ši paauglystės patologizacija užkerta kelią bet kokiai galimybei į situaciją pažvelgti politiškai. Privatizuojant šias problemas – tai yra, traktuojants jas lyg jos būtų sukeltos tik žmogaus neurologinio cheminio disbalanso ir (arba) keblumų šeimoje – atmetama bet kokia abejonė dėl sudėtinių socialinių priežasčių.
Daugelis paauglių mokinių, su kuriais susidūriau, atrodo, yra būklėje, kurią pavadinčiau depresyvia hedonija. Depresija paprastai apibūdinama kaip ahedonijos būsena, bet būklė, kurią turiu omenyje, sukelta ne negalėjimo patenkinti malonumo troškimo, bet iš negalėjimo daugiau nieko daryti, išskyrus vaikytis malonumus. Jaučiama, kad „kažko trūksta“, tačiau nesuvokiama, kad šį paslaptingą ir trūkstamą pasitenkinimą galima pasiekti tik anapus malonumo principo (froidistinė sąvoka, aiškinanti žmogaus elgseną kaip instinktyvią malonumų paiešką – vert. past.). Didžiąja dalimi taip yra dėl neaiškios mokinių vietos struktūroje, kuri yra tarp senojo vaidmens – pavaldumo disciplinuojančiai institucijai – ir naujojo – paslaugų gavėjų – statuso.
* * *
Koledže, kuriame mokiau, įėjus į bet kurią mano vedamą pamoką buvo galima iš karto įsitikinti, kad esi podiscipliniškoje sistemoje. Foucault smulkiai išdėstė, kaip disciplina įdiegiama per griežtą priverstinę kūno laikyseną. Tačiau per pamokas mano koledže mokinius rasi išsidrėbusius ant stalų, beveik be perstojo kalbančius ir nuolat užkandžiaujančius (arba net pietaujančius). Ỹra senasis disciplinuotas laiko paskirstymas. Karcerinės disciplinos režimą ardo kontrolės technologijos ir jų nuolatinio vartojimo bei vystymosi sistemos.
Dėl koledžo finansavimo sistemos jis tikrąją to žodžio prasme negali sau leisti nepriimti mokinių, net jeigu to ir norėtų. Resursai koledžams paskirstomi pagal tai, kaip sėkmingai mokiniai pasiekia tikslus (egzaminų rezultatus), pagal lankomumą ir mokinių skaičiaus palaikymą. Rinkos reikalavimų ir biurokratiškai nustatytų „tikslų“ kombinacija yra būdinga „stalinistinės rinkos“ iniciatyvoms, reguliuojančioms viešąsias paslaugas. Efektyvios disciplinos trūkumas nėra kompensuojamas kylančia mokinių motyvacija. Mokiniai žino – jei savaitėmis nelankys pamokų ir (arba) jei nė kiek nedirbs, jų nelaukia rimtos sankcijos. Paprastai jie neišnaudoja šios laisvės kurti planus, bet įninka į hedonistinį (arba ahedonistinį) nuovargį – į lengvą komforto maisto, Playstation, televizoriaus iki paryčių ir marihuanos narkozę.
Užduok mokiniams perskaityti daugiau nei porą sakinių ir dauguma jų (turėkite omenyje, kad jie – A lygio mokiniai) protestuos, kad negali to padaryti. Dažniausias nusiskundimas, kurį girdi mokytojai – tai yra nuobodu. Problema ne ta, kad rašytinė medžiaga nuobodi, bet pats skaitymas laikomas „nuobodžiu“. Čia matome ne tik įprastą paauglišką abejingumą, bet ir neberaštingos „New Flesh“ kartos, kuri yra „per daug stimuliuota, kad susikauptų“, ir yrančių įkalinimo ir koncentracijos logika paremtų disciplinuojančių sistemų neatitikimą. Nuobodžiauti paprasčiausiai reiškia būti išimtam iš susirašinėjimo, YouTube’o ir greito maisto; tai reiškia kelioms akimirkoms būti užgintam nuo nuolatinio cukrinio pasitenkinimo tik panorėjus. Kai kurie mokiniai nori Nietzsches taip, kaip nori hamburgerio; jie nesuvokia – o vartojimo sistemos logika tai tik skatina, – kad tas negebėjimas, sunkumas suvirškinti ir yra Nietzsche.
* * *
Ironiška, kad būtent dabar, kai institucijose išyra disciplinarinės struktūros, iš mokytojų reikalaujama būti disciplinuojančiais labiau nei kada nors anksčiau. Šeimoms palūžtant nuo kapitalizmo spaudimo, reikalaujančio, kad abu tėvai dirbtų, mokytojams vis dažniau tenka prisiimti pakaitinių tėvų vaidmenis, kad jie mokiniams galėtų įdiegti elementariausias elgsenos gaires ir suteikti ganytojišką ir emocinę paramą paaugliams, kurie kai kuriais atvejais yra tik minimaliai socialūs.
Svarbu pabrėžti, kad nė vienas iš mano mokinių neturėjo jokio teisinio įsipareigojimo mokytis koledže. Jie galėjo išeiti, jei būtų to norėję. Tačiau reikšmingas galimybės įsidarbinti trūkumas ir ciniškas vyriausybės skatinimas sudaro įvaizdį, kad koledžas yra lengvesnis, saugesnis pasirinkimas. Deleuze teigia, kad Kontrolės visuomenės palaikomos skolomis, o ne suvaržymais; tačiau yra būdas, kaip dabartinė švietimo sistema ir praskolina, ir suvaržo mokinius. Mokėk už savo išnaudojimą, – sako logika, – prasiskolink, kad gautum tą patį „McDarbą“, kurį būtum gavęs, jei būtum metęs mokslus šešiolikos.
Mark Fisher, Capitalist Realism, Ropley: O Books, 2009, p. 21–30.
Iš anglų kalbos vertė Emil Starodubov.