Reta šiandienos Lietuvos jaunimo organizacija gali pasigirti naujų narių antplūdžiu ir nuoseklia bei gausia visuomenine veikla. Kam teko jose pabuvoti, tas žino, kiek daug laiko skiriama vidinėms organizacijos problemoms ir išlikimo klausimui. Tyrinėdamas Lietuvos pilietinės visuomenės ištakas, netrukau pastebėti panašius iššūkius ir XX amžiaus pradžios Lietuvos jaunimo organizacijų kasdienybėje – tai narių aktyvumo, gabių organizatorių trūkumo, visuomeninių ir pramoginių veiklų suderinimo problemos. Visgi jos spręstos mums jau sunkiai atpažįstamame kontekste. Kaip atrodytų mūsų pasibėdavojimai, jei reikėtų ne tik ieškoti naujų narių, bet dar juos išmokyti skaityti? Retai pavyksta istorinę patirtį tiesiogiai pritaikyti dabarties praktikoje, tačiau praeitis gali įkvėpti, kartais parodyti, jog mūsų patiriamos problemos ištiko ne mus vienus, galbūt ten galima atrasti tam tikrų nesenstančių draugijinio gyvenimo principų.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Po 1905–1907 metų revoliucijos Rusijos imperijoje iki Pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje radosi vienos pirmųjų jaunimo organizacijų. Lietuvos studentų ir moksleivių draugijų būta ir anksčiau, pradedant žymiaisiais Vilniaus universiteto filomatais XIX amžiaus pradžioje ir jau vėliau baigiant įvairiomis moksleivių ir studentų kuopelėmis Lietuvos mokyklose ir Rusijos imperijos universitetuose. Tačiau dažniausiai pastarosios veikė slapta ir todėl negalėjo tapti masinėmis organizacijomis. Legaliai jaunimo draugijos neveikė ir po 1905 metų revoliucijos, bet carinė valdžia buvo priversta bent dalinai atlaisvinti viešąjį gyvenimą. Lietuvoje ėmė kurtis lietuvių, lenkų ir žydų švietimo ir kultūros draugijos. Nuo 1904 metų buvo leista lietuviška spauda ir nepaisant po revoliucijos vėl sugriežtėjusio carinio režimo, lietuvių kultūrinės veiklos sąlygos buvo nepalyginamai geresnės nei iki tol.
Aplink spaudą
Tokiomis aplinkybėmis pamažu būrėsi įvairios jaunimo kuopelės. Šie neregistruoti rateliai veikė savotiškoje pilkoje zonoje ir daugiausiai spietiesi aplink tris jaunimui skirtus nemokamus periodinių leidinių priedus. „Ateitis“ padėjo susikurti katalikų moksleivių organizacijai – ateitininkams, „Aušrinė“ – tuo metu būrė „pirmeivių“, t. y. labiau liberalių ar kairiųjų, iš dalies laisvamaniškų pažiūrų jaunimo moksleivius, o „Jaunimas“ – mažiau išsilavinusį kaimo jaunimą, vėliau tapusį valstiečių-liaudininkų jaunimo organizacija.
Pirmąsias šių organizacijų kuopeles sudarė tą patį leidinį viename mieste, kaime ar mokykloje kartu skaitantis jaunimas. Kadangi šiuo laikotarpiu griežtų organizacinių struktūrų dar nebūta, jaunimo kuopelės galėjo prenumeruoti ir skaityti kelis leidinius, tačiau pasaulėžiūros skirtys gana sparčiai gilėjo. Be žurnalų skaitymo, viena jų pagrindinių veiklų buvo pramogų organizavimas, todėl caro žandarams buvo keblu atskirti draugų susibūrimus nuo draudžiamos veiklos – juk šie jaunimo žurnalai ėjo legaliai.
Visi trys žurnalai skelbė jaunimo poeziją bei trumpus prozos veikalus. Jei esate kiek nusivylę šiandienine Lietuvos slemo scena, pabandykite įveikti pradedančiojo ano meto poeto eilėraštį su trimis deminutyvais vienoje eilutėje. Vis dėlto ten rasite ir pirmuosius lietuvių literatūros klasikų kūrybinius bandymus. Visuomet įdomi dramatišką to meto jaunimo nusistatymą atspindinti korespondencijų iš įvairių Lietuvos vietovių skiltis. Įprastai ji svyruodavo tarp dviejų kraštutinumų: arba vietos jaunimas šviečiasi ir rengia gražias šventes, arba yra beviltiškai prasigėręs bei ištvirkęs. „Aušrinėje“ ir „Ateityje“ dažniau skelbti akademinio pobūdžio tekstai tikėjimo, mokslo ir pasaulėžiūros klausimais. Nedidelės apimties kaimo jaunuomenei skirtas „Jaunimas“ skelbdavo ir įvairių žaidimų aprašymus. Jaunimo spauda taip pat gvildeno vaikinų ir merginų santykių klausimus, emigracijos reiškinį, rašė apie profesijos pasirinkimą.
Katalikai linko pabrėžti nuosaikųjį jaunimo organizavimosi kelią. Šios krypties „Šaltinis“ 1911 metais skiltyje jaunimui patarė: „Ne kartą galima susitikti su nuomone, būk geriau esą telktis slapta į kuopeles, kad tokioms slaptoms jaunimo kuopelėms liuosiau esą yra dirbti, nėra kam jų varžyti. Bet gyvenimas rodo, kad slaptoms draugijoms nesiseka; jos negali tarpti, anksčiau ar vėliau turi arba iširti, arba, kas aršiau, policijos susektos užtraukia nelaimę ir ant savęs, ir ant visų tų, kurie turėjo su draugija kokius nors santykius.“ Dėl nuolaidžiavimo caro valdžiai katalikiškos draugijos neretai susilaukdavo kairiųjų ar būsimųjų liaudininkų spaudos kritikos. Kita vertus, „pirmeiviai“ praktiškai nebeturėjo legaliai veikiančių draugijų, nes praėjus porai metų po revoliucijos caro valdžia jas uždarė.
Katalikiškos pakraipos jaunimas naudojosi jau gana gausiu katalikiškų draugijų tinklu ir Katalikų bažnyčios parama. Jaunimas galėjo susirinkti per kokios nors legalios suaugusiųjų draugijos susirinkimą arba sekmadienį po mišių, jų veikloje aktyviai dalyvavo kunigai. Štai 1912 metais „Šaltinis“ siūlė rašytis jaunimui, pavyzdžiui, į katalikišką švietimo draugiją „Žiburys“, ir joje paeiliui daryti susirinkimus, kurių vieni būtų skirti jaunimui, kiti – suaugusiems.
Visgi jaunimo kuopeles daugiausiai įkvėpė jaunimo spauda, o jų ištakos dažnai prasidėdavo nuo savišvietos poreikio. Pradinėse mokyklose jau vyko švietimas lietuvių kalba, bet vidurinėse mokyklose ir gimnazijose ji buvo tik tarp pasirenkamųjų dalykų. Nepaisant gilėjančių ideologinių skirčių tarp skirtingų pažiūrų moksleivių, lietuvių tautinio atgimimo brandos etape lietuviškos kultūros poreikį akcentavo beveik visos jų grupės. Kuopelių veiklos principas įprastai būdavo toks: būrys moksleivių rinkdavosi namuose pas vieną iš mokinių, kur skaitydavo referatus įvairiomis lietuvių kultūros ar visuomeninio gyvenimo temomis, pradėdavo kaupti bibliotekėlę, kartu prenumeruodavo lietuvišką spaudą. Kai kurios jų net sugebėdavo išleisti savus laikraštėlius.
Be organizacinių rėmų šios kuopelės būdavo nepastovios ir daliai moksleivių pabaigus mokslus ar pasitraukus iš veiklos jos greitai nustodavo veikti. Tačiau jaunimui skirta spauda formavo šių ratelių pasaulėžiūrą, padėjo sudaryti savišvietos programas, dalino organizacinius patarimus ir kėlė visuomeninius uždavinius. Galiausiai, spauda tapo vienintele erdve, kurioje buvo galima rašyti apie savąsias organizacijas, matyti, ką veikia kiti, ir iškelti bendrus sumanymus – didesni organizaciniai dariniai bei suvažiavimai tuo metu dar buvo sunkiai išpildomi.
Į liaudį
Bene esminis šių organizacijų skirtumas nuo dabartinių yra stipriai pasikeitęs socialinis kontekstas ir jų organizatoriams keliami lūkesčiai. Visas tris draugijas siejo didžiajai daliai to meto inteligentijos būdingas tikslas – eiti ir šviesti mažiau išsilavinusią visuomenės dalį. Reikia pabrėžti, kad XX amžiaus pradžios Lietuvoje vis dar žymi dalis visuomenės, ypač daugiausiai lietuvių gyvenamuose kaimuose, buvo neraštinga. Net jei išsilavinimą vertinančių ūkininkų daugėjo, vis dar tekdavo įrodinėti švietimo, knygų ir laikraščių skaitymo naudą, taip pat poreikį į mokslus leisti ir mergaites.
Studentų lietuvių skaičius buvo nedidelis, gimnazijas ar vidurines mokyklas baigusių jaunuolių dalis lyginant su šiandiena taipogi sąlyginai maža. Dėl to į mokslus ėjęs jaunimas privalėjo įrodyti ne tik praktinę mokslo vertę, bet ir turėjo didelę atsakomybę dalintis žiniomis su visuomene. Iš moksleivių ir studentų tikėtasi, kad jie grįžę į gimtinę laisvalaikiu mokys vietos jaunimą ir žmones, organizuos įvairius vakarus ir vaidinimus. Praktiškai mąstantiems ūkininkams buvo svarbu pamatyti materialinę mokymosi naudą. 1913 metais „Aušrinėje“ rašyta apie tokį inteligentų ir kaimo žmonių suartėjimo būdą: „Tegul tiktai tarp mūsų inteligentų atsirastų žmonių, kurie mokėtų sutvarkyti jų jau įsteigtas, bet svyruojančias skolinamąsias kasas, pajėgtų nurodyti ir, taip sakant, savo rankomis sutverti vieną-kitą tobūlesnę kredito įstaigą, suorganizuoti dorai vartotojų draugiją, prašalinti vienur kitur ūkininkavimo ydas, suremti kokią įstaigą vargšo darbininko naudai, nors ir mažą, bet aiškiai naudingą – tuojau inteligentų kreditas liaudies akyse pakiltų.“
Šį procesą apibendrintai galima vadinti ėjimu į liaudį. Ateitininkai ir aušrininkai pirmiausia būrė moksleivių, gimnazistų kuopeles. Greta svarbų vaidmenį vaidino „Aušrinės“ ir „Ateities“ žurnalus leidę studentai. Būtent iš jų gretų buvo tikimasi būsimų inteligentų ir jiems kelti dideli visuomeniniai uždaviniai. Visgi įgijus išsilavinimą tarp pastarųjų ir kaimo aplinkos susiformuodavo tam tikras barjeras. Jaunimo spaudoje gausu pamokymų ar kaimo jaunimo nusiskundimų, jog grįžę namo moksleiviai ir studentai elgiasi pasipūtėliškai, su jais sunku bendrauti ar tikėtis pagalbos. Nevengta patarimų, kaip šias skirtis įveikti.
Būta ir klausimų, dėl kurių nesutarta. Pavyzdžiui, polemizuota, kiek aktyviai besimokantis jaunimas turi dalyvauti visuomeninėje veikloje. Radosi balsų, jog itin gabūs studijoms geriau jau atsidėtų visomis jėgomis mokslui, kultūrai ar menui. Tarpininkais tarp plačiosios visuomenės ir šių kūrėjų turėjo būti tokia visuomenės grupė kaip baigusieji pradines mokyklas ar kaimo inteligentai – jie turėtų suprantamu būdu nešti žinias į kaimą. Kai kurie kritikavo per ankstyvą įsitraukimą į visuomeninę veiklą – esą liaudies švietėjai dar patys menkai supranta tai, ko moko, tad kaip jie gali eiti mokyti kitus. Panašios pozicijos, pavyzdžiui, laikėsi „Vilties“ redaktorius Antanas Smetona, 1910 metais laikraštyje rašęs: „Ne „pasaulėžiūrai“ skiriamas vidutinės mokyklos, ypač gimnazijos, kursas. Tos mokyklos tikslas išmokyti jaunus žmones nuosakiai samprotauti ir tiksliai dvasios krypsniu darbuoties, priruošti juos augštai mokyklai, universitetui. (…) Ką del mokinių dalyvavimo visuomenės darbe, tai nėra ko daug apie jį šnekėti, nekalbant jau apie tai, kad mokiniams nėra laiko visuomeniniu darbu užsiimti. Teikti jiems tą darbą tai vis tiek, kaip kūdikiui paduoti į rankas peilį pažaisti.“
„Visgi įgijus išsilavinimą tarp pastarųjų ir kaimo aplinkos susiformuodavo tam tikras barjeras. Jaunimo spaudoje gausu pamokymų ar kaimo jaunimo nusiskundimų, jog grįžę namo moksleiviai ir studentai elgiasi pasipūtėliškai, su jais sunku bendrauti ar tikėtis pagalbos.“
Nepaisant polemikos, pirmųjų jaunimo organizacijų ir kuopelių veikla buvo itin orientuota į visuomeninę veiklą. Lietuvių studentų draugijos užsienio universitetuose įprastai prasidėdavo kaip savišalpos organizacijos, bet vis dažniau ėmėsi platesnės veiklos. „Aušrinės“ redaktorių kolektyvą sudarė Maskvos lietuvių studentų draugija, panašiu metu Liuvene, Belgijoje, įsisteigė Lietuvių katalikų studentų sąjunga – būsimi studentai ateitininkai. Štai 1911 metais Maskvos lietuvių studentų draugija padėjo Maskvos lietuvių darbininkams surengti gegužinę (jaunimo pasilinksminimą gamtoje), vėliau įkūrė informacijos ir darbo biurą, konsultavusį darbo paieškų klausimais ir padėjusį į Maskvą atvykusiems lietuviams.
Visi minėti jaunimo leidiniai ypač pabrėždavo vasaros atostogas – tai buvo palankiausias metas visuomeniniams darbams. Į gimtines grįžę moksleiviai ir studentai skatinti šviesti vietos žmones, rengti naudingus pasilinksminimo vakarus ir padėti organizuoti jaunimo kuopeles. Geriausia proga patraukti jaunimą į organizacijas buvo gegužinės, kadangi čia buvo galima sutikti beveik visą vietos jaunimą. Todėl į gegužines siūlyta įtraukti skaitymus, lietuviškų veikalų vaidinimus ir ieškoti progų su keletu gabesnių jaunuolių pradėti vietinę kuopelę.
Vyresniųjų klasių moksleiviai ir studentai raginti per vasarą rinkti savosios apylinkės etnografinę, istorinę, sociologinę ar geografinę medžiagą. Be to, 1911 metais „Aušrinėje“ moksleiviai skatinti vasaros metu rinkti aukas Tautos namams Vilniuje, reikalingas žinias Lietuvos atstovams Rusijos imperijos Dūmoje ir platinti kaime naudingas knygas. Surinktus darbus „Aušrinė“ ir „Ateitis“ publikuodavo tam specialiai skirtuose vasaros prieduose. Tai turėjo pasitarnauti ir mokslo raidai, ir visuomeninei veiklai – nevengta pabrėžti, kad visuomeninius darbus įmanoma nuveikti tik gerai pažįstant vietos socialines ir ekonomines sąlygas, žmonių būdą ir kultūrą. Panašiu principu kurtos ir kuopelių savišvietos programos.
Kalbant konkrečiai apie „Jaunimo“ ratelius, jų padėtis skyrėsi nuo moksleivių ir studentų draugijų. Jau 1907 metais liberalios, liaudininkų pakraipos savaitraštis „Lietuvos ūkininkas“ rašė apie suomių jaunimo ratelius, kurie ir tapo įkvėpimu „Jaunimui“. Visų pirma, jie buvo skirti mažiau mokslų ėjusiai ar iš vis nėjusiai jaunuomenei. Be to, gavusieji pradinį išsilavinimą be tolimesnių sąlygų lavintis ir domėtis kultūros bei visuomenės reikalais to meto žodžiais greitai „ims skendėti tamsoje“. Tarp aktyvių jaunimo ratelių organizatorių būdavo baigusieji pradinę mokyklą ar tik keletą klasių, galbūt ir vietos mokytojai. Tokių ratelių užduotis buvo pripratinti kaimo jaunuomenę prie skaitymo, dalį išmokyti skaityti, atpratinti nuo per didelio alkoholio kiekio. Jaunimo ratelio veikla galėjo atrodyti maždaug taip: „X. X. Jaunimas (Suv. g.) gegužės mėnesį nutarė: (…) 4) šventadieniai nuo 4 val. iki saulėlydžiai daryti pasilinksminimus su šokiais, žaislais, eilėmis (deklamacijomis) ir skaitymėliais“, – 1911 metais skelbta „Jaunime“.
Itin stipriai pabrėžiamas blaivybės tikslas yra vienas svarbiausių pirmųjų Lietuvos jaunimo organizacijų išskirtinumų. „Aušrinė“ ir „Ateitis“ taip pat rašė apie blaivybę ir skatino savo narius prisidėti prie blaivybės draugijų, tačiau jaunimo rateliams šis klausimas buvo bene aktualiausias. „Naudingos“ pramogos turėjo sukurti alternatyvą kitokiam laisvalaikio leidimo būdui ir atpratinti jaunimą nuo nesaikingų išgertuvių. Tuo metu alkoholio vartojimas kėlė itin daug socialinių problemų ir tikėta, jog daugelis jų išsispręs nustojus gerti.
Demokratijos mokykla
Jaunimo draugijos kaip ir kitos po 1905 metų revoliucijos Lietuvoje susikūrusios organizacijos tapo demokratijos bei savivaldos mokykla ir neabejotinai ruošė visuomenę 1918 metais paskelbtai nepriklausomybei. Pavyzdžiui, „Jaunime“ atkreiptas dėmesys į tai, kad „draugijų ir kituose viešuose susirinkimuose nesunku pastebėti, kad žmonėms vis dar sunku reikšti savo mintis, įvertinti pasiūlymus, argumentuoti savo nuomonę“. Anot „Jaunimo“ autorių, lietuviams vis dar trūksta pilietinės drąsos, o jaunimas dažnai atsisako gerų sumanymų, kai kas nors juos išjuokia ar peikia. Kaip minėta, jaunimo draugijos tuo metu griežtos struktūros dar neturėjo, tačiau matė, kaip veikia legalios draugijos, o ir bendrai didžioji dalis to meto draugijų taikė panašius draugijinio gyvenimo principus: demokratinis balsavimas, vadovų atskaitomybė prieš narius, veikimas pagal draugijos įstatus. Per draugijos ar kuopelės susirinkimą buvo galima aptarti viešus reikalus, galbūt inicijuoti kooperatyvo ar vartotojų draugijos steigimą, pakalbėti apie valsčiaus rinkimus ar apie Lietuvos atstovus Dūmoje.
Dar stipresnių visuomeninių saitų reikėjo dėl to, kad jaunimo rateliai nebuvo valdžios įregistruoti. Tai reiškė, jog bandymai suartinti kelių apylinkių jaunimą, nesutarimai ratelio viduje ar tarp skirtingų pažiūrų jaunimo kėlė didelę riziką patekti į žandarų akiratį. Nusivylusieji ar įžeistieji galėjo, pavyzdžiui, papasakoti apie tariamai kenksmingą kuopelės veiklą jaunuolio tėvams ar vietos kunigui arba kraštutiniu atveju perduoti informaciją žandarams. Jaunimo spaudoje rašyta, esą pasitaiko atvejų, kai jaunimas dalyvauja ir ateitininkų, ir aušrininkų veikloje, o kai kurių kuopelių vadai tai net skatina. Taip buvo renkama organizacijos konkurentės vidinė informacija, kuri vėliau galėjo patekti į caro žandarų rankas.
„Dar stipresnių visuomeninių saitų reikėjo dėl to, kad jaunimo rateliai nebuvo valdžios įregistruoti. Tai reiškė, jog bandymai suartinti kelių apylinkių jaunimą, nesutarimai ratelio viduje ar tarp skirtingų pažiūrų jaunimo kėlė didelę riziką patekti į žandarų akiratį.“
Užgimstančių ateitininkų rateliai galėjo pasinaudoti Katalikų bažnyčios parama. Štai vienas pagrindinių Kauno katalikų draugijų organizatorių kunigas Povilas Dogelis teigė, kad 1911 metų vasarį pradėjus organizuotis „Ateities“ skaitytojų būreliams „slaptumui išlaikyti, susirinkimai būdavo daromi nedidelėmis kuopelėmis, po 8–12 žmonių. Kaune daugiausia rinkdavosi pas mane, retkarčiais pas. Kun. Dambrauską. (…) Ateitininkų judėjimui remti, pas. Kun. Dogelį buvo sudaryta slapta kasa“. Be to, katalikiškas draugijas Kauno gubernijos carinė administracija matė kaip tam tikrą atsvarą kairiosioms organizacijoms ir profesinėms sąjungoms. 1914 metų žandarų raporte dėl „Ateities“ ratelio veiklos Veiverių mokytojų seminarijoje teigiama, kad jokios priešvalstybinės organizacijos nepastebėta, nes seminarijos teisės mokytojas, vietinis kunigas Andziulis, stengiasi mokinius ugdyti „klerikalinėje dvasioje“, atbaidyti nuo nepageidautinų tikslų ir dėlto reikalauja juos skaityti klerikalinės pakraipos „Ateitį“.
„Aušrinės“ ir „Jaunimo“ ratelių veiklą žandarai sekė atidžiai visų pirma dėl draudžiamos kairiosios literatūros. Tai nušviečia 1912 metais Skriaudžių „Jaunimo“ rateliui iškelta byla. Atrodytų, jog daliai kaimo jaunimo iki galo net nebuvo aišku, kiek jų veikla legali, o kiek pavojinga. Štai gretimo kaimo jaunuolis teiravosi Skriaudžių ratelio pirmininko, ar dėl jo turimos bibliotekėlės verta bijoti policijos. Žandarams gavus žinių, jog Skriaudžiuose veikia slaptas lietuvių kaimo jaunimo ratelis, jų namuose buvo atliktos kratos, o nustatyti nariai buvo sulaikyti ir apklausti. Žandarams radus cenzūros uždraustų brošiūrų ir socialistinių leidinių bandyta įrodyti, jog jiems vadovauja socialdemokratai, siūlyta juos išremti į Sibirą. Įprastiniai valdžios įtariamieji tuo metu buvo įvairios pogrindyje veikiančios organizacijos, dažniausiai kairiosios ideologijos politinės partijos ir draugijos. Štai 1909 metais Kauno mieste nusikalstamomis organizacijomis įvardintos: anarchistai-komunistai, socialistairevoliucionieriai, Rusijos socialdemokratų darbininkų partija, žydų Bundas, Lenkų socialistų ir Lietuvių socialdemokratų partijų skyriai, sionistai- socialistai. Bet kokios sąsajos su šiomis organizacijomis, aktyvūs veiksmai per 1905 metų revoliuciją ar kairiosios spaudos platinimas galėjo sukelti carinio režimo represijas.
Pasiteisinimuose ratelio nariai teigė, jog organizacijos nebūta: naudotasi tik legalaus „Jaunimo“ ir „Lietuvos ūkininko“ patarimais, jaunimas po švenčių rinkdavosi prie bažnyčios ir keisdavosi laikraščiais. Organizacijos laisvumas, matyt, ir buvo priežastis, kodėl menkoje ratelio bibliotekoje galėjo rastis įvairių ideologijų leidinių ar vienas kitas socialdemokratinių pažiūrų jaunuolis tarp jų narių. Galiausiai ratelio veikloje priešvalstybinės veiklos neįžvelgta ir kaip bausmė už nelegalius susirinkimus ratelio nariams buvo įskaitytas keletą mėnesių trukęs jų sulaikymas. Po kelių metų šioje byloje minėtas jaunuolis „Jaunimui“ jau rašė korespondencijas iš JAV, ko gero, dėl tolimesnio žandarų persekiojimo nusprendė nerizikuoti ir emigruoti kur saugiau.
Pasaulėžiūrų išsiskyrimas
Kairiojoje jaunimo spaudoje nevengta užsiminti ir apie disciplinuojančią vidurinių mokyklų sistemą. Kritikuoti įvairūs mokinių gyvenimo suvaržymai: grįžimas nustatytu laiku į bendrabučius, pažymiai už gerą elgesį, daugybė reguliavimų, kurie ugdo baikštų ir tik knygomis besirūpinantį mokinį. Būtent jaunimo rateliai galėjo kompensuoti dalį tokios sistemos trūkumų. 1911 metais „Aušrinėje“ taip buvo atremta kritika mokinių visuomeniniam aktyvumui: „Ir tik tas geras impulsas, tas idėjinis-visuomenis- filozofijinis „kiršinimas“, prieš kurį taip narsiai stojo A. Sm. [Antanas Smetona], gali ištraukti mokinį iš pražūties, sulaikyti jį dvasios lygsvaroj ir pastumėti pirmyn.“
Ryškėjantys pasaulėžiūriniai ginčai, nepaisant vienijančių lietuviškos kultūros puoselėjimo ir jos teisių gynimų aspektų, buvo natūralus procesas. Į daugelį socialinių problemų, ypač į religijos vaidmenį valstybės ir visuomenės gyvenime, imta žiūrėti skirtingai. Esminis ateitininkų ir aušrininkų ginčų objektas buvo religija. Tai toli gražu nereiškia, jog visas „Aušrinės“ ar „Jaunimo“ ratelių jaunimas buvo priešiškas katalikybei. Lietuvos katalikų veikėjai vis sparčiau įgyvendino popiežiaus Leono XIII enciklikos „Rerum novarum“ idėjas: steigė pasaulietines katalikų draugijas, kūrė katalikiškas profesines organizacijas ir bandė atsverti kairiųjų įtaką tarp darbininkų. Tai savaime didino konkurenciją su kitomis pasaulėžiūromis – sykiu ir tarp jaunimo.
Aušrininkai ar jaunimiečiai spaudoje dažnai užsimindavo apie prieš „pirmeivišką“ spaudą ir organizacijas agituojančius kunigus. Kadangi kunigai dažnai buvo vietos draugijų skyrių organizatoriai, pamokslų metu ar po pamaldų galėjo kreiptis į pamaldesnius ūkininkus, jog jie uždraustų savo vaikams susidėti su „pirmeiviais“. Ko gero, būta atvejų, kuomet patys aušrininkai įžeisdavo tikinčiųjų jausmus ir sukeldavo konfliktus. Daugumą jų gana sunku išnarplioti – laikraščių redakcijos sunkiai galėdavo patikrinti korespondencijų autentiškumą, todėl spaudoje pasirodydavo nemažai žinių, kurias kiti korespondentai paneigdavo arba nušviesdavo kitaip.
„Ryškėjantys pasaulėžiūriniai ginčai, nepaisant vienijančių lietuviškos kultūros puoselėjimo ir jos teisių gynimų aspektų, buvo natūralus procesas. Į daugelį socialinių problemų, ypač į religijos vaidmenį valstybės ir visuomenės gyvenime, imta žiūrėti skirtingai.“
Įdomus Lietuvos jaunimo organizacijų ištakų laikotarpis ir lyčių klausimu. Būtent šiuo metu didėja besimokančių ir visuomeniniame gyvenime dalyvaujančių merginų skaičius. Žiūrint iš dabarties perspektyvos kai kurios diskusijos atrodo naivokai. Dalis vaikinų spaudoje buvo linkę skųstis merginų visuomeniniu pasyvumu. Atseit daugiausia dėmesio jos skiria savo išvaizdai, yra abejingos organizacijų reikalams, galbūt per tylios, na, ir pagrinde rūpinasi, kaip rasti gerą kavalierių. Pačios merginos jaunimo spaudoje ne kartą ragino merginas pabusti ir prisidėti prie draugijinės veiklos. Tačiau bene blaiviausi pasisakymai spaudoje paliesdavo lyčių nelygybės klausimą. Štai vienos merginos pozicija „Aušrinėje“ taip nusakė problemos esmę. Visų pirma, merginų šeimos nėra linkusios jų išleisti į aukštesnius mokslus. Antra, bepigu vaikinams kalbėti apie visuomeninę veiklą vasaros atostogų metu, kai jie gali gerai išsimiegoti, ryte rasti sesers paruoštus pusryčius, o po to, iš karto su knyga atsisėsti pavėsyje po medžiu ir būti netrukdomais. Žinoma, ir vaikinams tekdavo nudirbti ūkio darbus, tačiau būtent merginoms kliūdavo tokia didelė dalis namų ruošos darbų, kad praktiškai nebelikdavo laiko niekam kitam: tekdavo rūpintis ir maistu, ir mažesniais broliais ar seserimis, nudirbti kitus buities darbus.
Taip užgimė vienos pirmųjų Lietuvos jaunimo organizacijų – dar ne oficialios, bet jau per spaudą mezgančios savo tinklus. Nemažą dalį jų prisiimtų veiklų šiandien nudirba įvairios institucijos. Jaunimui pačiam nebereikia rūpintis bent jau pradiniu išsilavinimu. Smulkieji verslai ir ūkininkai nebėra taip priklausomi nuo jaunimo įgytų žinių. Įvairių pramogų ir užklasinių veiklų pasiūla taipogi pakankama. Kita vertus, ir šiandien sunku įsivaizduoti geresnę savivaldos ir demokratijos mokyklą, pratinimąsi prie viešųjų reikalų. Nepraranda aktualumo ir savišvietos bei nūdienos aktualijų apmąstymo poreikis. Ir nors dabar egzotiškai atrodo tų laikų susiorganizavusios jaunuomenės idealais kuo greičiau pasidalinti savo žiniomis su labiausiai to reikalaujančiais, tačiau šiandienos jaunimo organizacijoms, ypač akademinėms, ieškančioms savosios paskirties ir veiklos lauko, jaunimo ir plačiosios visuomenės santykis turėtų būti nemažiau aktualus.
Martynas Butkus, „Šviesti save ir kitus“, Šauksmas, 2023 nr. 1 (pavasaris), p. 23–27.