Šiemet rugpjūčio 27–29 dienomis vyko 22-oji Lietuvos studentų sąjungos (LSS) asamblėja „Vakar, šiandien, rytoj“, skirta paminėti 30-ąjį sąjungos gimtadienį. Asamblėja kėlė tikslą prisiminti studentiško judėjimo istoriją, diskutuoti apie šiandienos iššūkius ir aukštojo mokslo ateitį. Politikų ir rektorių sveikinimo kalbose skambėjo frazės: „jūs aktyviausia Lietuvos studentija“, „esate visuomenės priekyje“, „asamblėja yra ateities lyderių kalvė“. Gal būtent jos užliūliavo susirinkusius LSS narius nuo didesnių savirefleksijos pastangų. Pažvelgus į vis negerėjančią studentų padėtį, svarstyti sąjungos sėkmes ir nesėkmes buvo būtina.
Mano manymu, asamblėja gerai atspindėjo keletą simptomiškų LSS bruožų. Titulinis asamblėjos renginys – trys diskusijos „Vakar. Šiandien. Rytoj.“ – turėjo būti proga studentų atstovams reflektuoti opiausius šiandienos studentijos klausimus ir jų sprendimo būdus.
Tačiau jau čia pasimato viena didesnių LSS silpnybių. Kalbant apie sąjungos istoriją natūralu, kad prelegentai, seniai atpratę nuo auditorijos suolo, dalinasi savo patirtimi. Visgi diskusijose apie šiandieną ir ateitį akį rėžia neproporcingas kalbančių švietimo funkcionierių skaičius: švietimo ministrė, Lietuvos švietimo tarybos pirmininkė, Prezidento patarėjas, Ministrės Pirmininkės patarėja, Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierė… Nebūtinai jų kalbos neatitiko studentų interesų, bet ši situacija tik atspindi faktą, jog LSS, kaip ir universitetų atstovybės, save suvokia kaip švietimo biurokratijos tąsą.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Kadangi LSS nėra sudaryta iš pasaulėžiūrinių grupių ir organizacijų, joje stinga pajėgų formuluoti idėjas ir savo veiklos turinį. Tokiame vakuume į asamblėja ateina ministrai ir papasakoja, kas galėtų rūpėti studentams.
Nors formaliai LSS nariais yra universitetų ir kolegijų atstovybės, o tiksliau – jų deleguoti studentai, dažnai jau apsitrynę vienos aukštosios atstovybės virtuvėje. Tai karjeros biurokrato kelias, nes dėl menko susidomėjimo atstovybių rinkimais arba jų nedemokratiškumo, LSS valdymo organų narių legitimumas tarp studentų yra abejotinas. Apie LSS narių idėjinį pagrindą dažniausiai spręsti sunku, nes visos ateities vizijos uždangstomos CV įrašais ir atstovavimo studentams lozungais.
Atstovauti interesus, bet būti nepolitiškais
Lietuvos aukštųjų mokyklų atstovybės ir LSS save pristato kaip nepolitines organizacijas. Tai vienas iš idėjų vakuumo šaltinių. Štai diskusijos „Vakar“ metu moderatorius Mindaugas Rineikis šį apolitiškumo aspektą iškėlė kaip sąmoningą pasirinkimą praeityje, kartu pridurdamas, jog, pavyzdžiui, Skandinavijos šalių studentų savivaldoje aktyviai veikia ir politinių partijų jaunieji sparnai. Deja, rimtesnės refleksijos šis klausimas nesusilaukė – nebuvo net bandymo svarstyti, kokių rezultatų per tris dešimtmečius apolitiškumas sąjungai atnešė. Ar tikrai leido pasiekti norimų tikslų?
Ką diskusija leido suprasti, tai kaip siaurai politiškumą studentų sąjunga supranta. 2005–2009 metais LSS prezidentu buvęs ir vis dar gerai dabartinės sąjungos pasaulėvoką perteikiantis Jonas Okunis kalbėdamas apie politiškumo problemą jį siejo tik su kurios nors politinės partijos ar politiko palaikymu rinkimuose. Jo manymu, šis atsiribojimas buvo pozityvus.
Tarsi neegzistuotų supratimas, jog bet koks viešųjų reikalų svarstymas jau yra politika. Ji gali užgimti studentų savivaldos viduje, gali įtraukti į sąjungos veiklą skirtingas idėjines grupes, kurios kitaip suprastų studentijos interesus. Galiausiai galėtume bent jau diskutuoti apie politinių partijų jaunimo organizacijų vietą studentų savivaldoje.
Pats Okunis prasitarė, jog LSS jo prezidentavimo metu laikėsi dešiniosios politikos krypties. Tai tik patvirtina, jog naivi apolitiškumo deklaracija yra ne tik žalinga, bet ir dažnai – toli nuo tiesos.
Kokios naudos apolitiška LSS laikysena atnešė studentams įrodo paskutiniu metu įvykęs sąjungos posūkis prie socialinių studentijos klausimų sprendimo: studijų ir pragyvenimo paskolų, studentų darbo ir stipendijų. Matome, kiek svarbių studentijai problemų buvo užleista. Kita vertus, norėtųsi pasidžiaugti, jog LSS ir atstovybių diskurse sąvoka „socialinė dimensija“ pagaliau ima dominuoti. Konferencijoje minėtos socialinės studentų problemos gali tapti proga LSS įgyti lengvai suprantamą idėjinį turinį ir didesnį autoritetą studentų bendruomenėje.
Mažėjančios studentų ambicijos
Pasidžiaugus, kad LSS pagaliau ima kelti studentams opius klausimus, tenka suabejoti dėl jos veiklos metodų. Po titulinės diskusijos LSS nariai darbavosi darbo grupėse vystydami sąjungos strategiją. Tos grupės apėmė komunikacijos, žmogiškųjų išteklių, atstovavimo ir tarptautinę sritis. Idėjinį vakuumą nuolat tenka kamšyti po kafkiškomis atstovavimo gerinimo, bendruomeniškumo ar organizacijos stiprinimo iniciatyvomis. LSS, turėdama puikų veiklos lauką – socialinę dimensiją, galėtų visas jėgas nukreipti ten. Deja, didžioji dalis žmogiškųjų pastangų išnaudojama spręsti vidines organizacijos problemas. Lieka neatsakyta, kaip aktyviai ji pasiryžusi ginti studentijos interesus? Ypač tarp politikų būdama nepolitiška…
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Diskusija „Vakar“ pateikė dar vieną paradoksą – studentų visuomeninę galią ir galimus veiklos metodus jiems turi priminti rektorius ir buvęs politikas. Vienas VU SA atkūrėjų Vygaudas Ušackas prisiminė, kaip Sąjūdžio metais studentų atstovai stengėsi net ir nekaltus profesinius klausimus politizuoti. O tikro politiškumo pavyzdys buvo studentų delegatų siuntimas į kitus SSRS miestus aiškinti vietos studentijai, kodėl Lietuva nori atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos.
KTU rektorius Eugenijus Valatka prisiminė savo patirtis, tapusias demokratijos pamoka, viename iš Prancūzijos universitetų 1994-aisiais. Studentai pagal vietos paprotį dviem savaitėms universitete sustatė barikadas. Studentai ir dėstytojai protestavo dėl geresnių studijų sąlygų, tačiau drauge reiškė solidarumą kolegijų bendruomenei, kurias vyriausybė norėjo reformuoti. Rektoriais žodžiai, jog studentai yra didžiulė visuomeninė jėga, skamba savotiškai, kai yra itin sunku įtikinti LSS išreikšti solidarumą kitoms visuomenės grupėms bent raštu, nekalbant apie protestus.
Generacijos identiteto ieškojimas
Prieš beveik šešis dešimtmečius lietuvių sociologas Vytautas Kavolis apie Lietuvių studentų sąjungą rašė:
Generacijos identiteto ieškojimas ir yra studentiškųjų organizacijų veiklos kultūrinis turinys. Priėmęs šitokį kriterijų, turiu padaryti išvadą: Studentų Sąjungos veikla savito kultūrinio turinio beveik visiškai neturi. <…> Kuri dvasia pripildo veiklą ir joje reiškiasi? Kokios idėjos skrieja Studentų Sąjungos veiklos orbitose? Apie kultūrinį Studentų Sąjungos veiklos turinį dar nieko negalima pasakyti.
Vytautas Kavolis „Generacijos identiteto ieškojimas“, 1962.
Lietuvių studentų sąjunga buvo 1951-aisiais įsteigta savanoriška organizacija, vienijusi ir atstovavusi lietuvių studentus JAV. Vytautas Kavolis, buvęs sąjungos prezidentu 1952–53 metais, vertino jos organizacinius pasiekimus: įsteigtą Šalpos fondą, leidžiamą solidų akademinį leidinį „Lituanus“ ar indėlį į Lietuvos laisvės reikalą – 1956 metais JAV viceprezidentui Richardui Nixonui įteiktą peticiją su 40 tūkstančių parašų. Sąjungos organizacinė veikla, rinkiminės kovos tarp skirtingų idėjinių grupių, programiniai idėjų pristatymai bei diskusijų kupini renginiai mums atrodo kaip nebloga siekiamybė.
Bet Kavolis buvo idealistas. Jam atrodė, jog net toks formalus formatas kaip Lietuvių studentų sąjunga yra proga susitikti įvairių pasaulėžiūrų atstovams, skirtingų grupių nariams bei neaiškiems pasimetusiems. Šis susitikimas reikalingas žmogiška prasme, reikalingas jaunajam intelektualui, ideologinių grupių nariams, idant jie neapaugtų samanomis savųjų grupių izoliacijoje, taip pat tiems, kurie iki šiol nebuvo drįsę angažuotis kokiam nors bendram reikalui. Tokiame susitikime tikiesi audringų minčių, revoliucinių šūkių, poetinių įvaizdžių sąjūdžiams ir programoms. Kavolis pasigedo ypač paskutiniųjų elementų.
Lietuvių studentų sąjungai Kavolis kėlė iš pažiūros sunkiai pasiekiamą tikslą „ieškoti ir surasti tas vertybes, kurios įprasmintų mūsų realų, kasdieninį gyvenimą… atnaujinti mūsų kultūrinį, politinį, visuomeninį gyvenimą; įkvėpti daugiau turinio ir gyvybės mūsų spaudai“.1Vytautas Kavolis „Studentas visuomenėje“, 1953. Galbūt tai buvo sunkiai pasiekiama, tačiau gyvename laikais, kai mūsiškės LSS svarstymas šiame kontekste regisi kaip iš visiškos fantastikos srities.
Nesiimsiu spręsti, kiek tokia organizacija kaip LSS galėtų imtis tokio skambaus tikslo kaip surasti mūsų kartą įprasminančias vertybes. Tačiau suprasdama savo misijos platumą, neabejotinai galėtų tapti bent jau erdve, kur tos vertybės susiduria viena prieš kitą, ar dėti pastangas iš esmės remti skirtingas jaunimo bei studentijos kultūrines ir visuomenines ambicijas.
Nemaža dalis mūsų net nenorėtume biurokratinėms atstovybėms priskirti panašių tikslų – pripažinkime, kad daugelis esame linkę jas tiesiog ignoruoti. Deja, aktyviai veikiančių studentiškų organizacijų turime nedaug, o išskirtinės akademinio jaunimo mintys ir pasiekimai dažniau pavieniui įsilieja į mūsų kultūrinę erdvę nesijungdamos į jaunimą jungiančius leidinius ar judėjimus.
Dėl to atstovybės ir LSS tampa vienomis iš labiausiai matomų studentiškų organizacijų. Deja, bet dabartiniame stovyje jos negali pačios savęs išgelbėti. Šiandien atsakomybė yra kritusi studentams – jungtis į idėjines grupes ir į LSS nešti sau rūpimus klausimus. Tik tokioje idėjų kovoje galima tikėtis vaisingų rezultatų.