Tailande intensyvėja studentų protestai prieš nedemokratinį šalies režimą
Liepos mėnesį protestai prasidėjo nuo kairiosios jaunimo organizacijos „Free Youth“ paskelbtų atsistatydinimo reikalavimų ministrui pirmininkui – buvusiam Tailando karinės chuntos vadovui Prayuth Chan-ocha. Chan-ocha 2014 metais įvykdė karinį perversmą prieš demokratiškai išrinktą Vyriausybę ir konsolidavo Tailando karaliaus rūmų galias.
Protestams eskaluojantis dėl policijos smurto, „Free Youth“ aktyvistai pradėjo skelbti savo reikalavimų sąrašą. Tarp dešimties reikalavimų yra sąlyga naujai šalies konstitucijai ir platesnėms pilietinėms teisėms bei (iki šiol šalyje neįprasta) sąlyga apriboti karaliaus galias. Studentai pabrėžė poreikį apkarpyti karaliaus rūmų biudžetą ir atšaukti lèse-majesté [lez-mažestė] – įstatymą, pagal kurį įžeidusiuosius karališkąją šeimą leidžiama kalinti iki 15 metų. Kaip teigia „Free Youth“ reikalavimus paskelbusi sociologijos studentė Panusaya, pagrindinis studentų siekis yra demokratiškas Tailandas.
Šiuo metu dauguma studentų judėjimo lyderių yra kalinami, jiems iškelti kurstymo maištauti kaltinimai. Kai kurie studentai savo suėmimus pavertė online renginiais, gyvai transliuojamais per Facebook. Pavyzdžiui, Tailando studentų sąjungos pirmininkė Ua pasitiko pareigūnus apsirengusi juodus „FUCK PRAYUTH“ marškinėlius. Tuo tarpu, kol policijos automobilis gabeno suimtų studentų grupę Bankoko gatvėmis, pastarieji automobiliuose su pareigūnais diskutavo diskusiją apie nelygybę online.
Nors protestų ateitis lieka neaiški, studentai tikisi, kad suėmimų skaičiui didėjant įkalintus studentus pakeis nauja aktyvistų pamaina.
Protestuoja įbauginti, apgauti ir įkalinti JK studentai
Rugsėjį Britanijos universitetų ir koledžų sąjunga pareiškė, kad „Universitetai neturi tapti globos namais antrajai koronaviruso bangai“ ir perspėjo, kad „daugiau nei milijono studentų migracija šalies viduje rizikuoja sukelti neapsakomą žalą žmonių sveikatai ir dar labiau pabloginti dabartinę sveikatos krizę.“ Tačiau Vyriausybė į šį perspėjimą neatsižvelgė.
Trys savaitės po sąjungos pranešimo Vyriausybė taip pat nepaisė savo pačios įsteigtos mokslinės patariamosios grupės rekomendacijos pereiti prie nuotolinio mokymosi, neskaitant tų atvejų, kai „tiesioginis mokymasis yra būtinas“.
Rezultatas – antrąją koronaviruso bangą kurstanti masiška jaunuolių migracija šalies viduje ir jų įkalinimas perpildytuose bendrabučiuose. Vieno bendrabutyje mirusiojo studento tėvas įspėjo dienraštį: jei jauni žmonės yra uždaromi „be jokio palaikymo, reikia tikėtis, kad jie nukentės nuo nepakeliamo nerimo.“
Tokiomis aplinkybėmis per paskutines savaites kelių Britanijos universitetų studentai paskelbė nuomos streikus. Streikuotojams aukštųjų administracijos grasinta baudomis, nepaisant to, kad daugelis jų yra priklausomi nuo šiuo metu nustojusių darbo vietų.
Pavyzdžiui, praėjusį ketvirtadienį Mančesterio universiteto studentų surengtame proteste nebuvo apsieita be kelių riaušių furgonų ir vietinės policijos taktinės pagalbos skyriaus. Protestuojančių reikalavimai visur panašūs – susitikti su universitetų ir koledžų sąjunga bei studentais, sumažinti nuomos kainą mažiausiai 40 % ir padidinti paramą studentams.
Neįvyko VDU Studentų parlamento rinkimai
VDU SA Valdyba 48 valandas trukti turėjusį balsavimą nutraukė, kai paaiškėjo, kad Humanitarinių mokslų fakulteto studentai į pašto dėžutes gavo ne tik savo fakulteto, bet ir Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto studentams skirtus biuletenius.
Anot ketvirtadienį paskelbto Valdybos pranešimo, techninės rinkimus nutraukusios kliūtys yra sprendžiamos ir viliamasi rinkimus pradėti šiandien – lapkričio 23 dieną. Iki šiol atiduoti rinkimų balsai bus anuliuoti ir balsavimas prasidės iš naujo.
Po sustabdyto balsavimo dar trečiadienį rinkimuose dalyvaujantys šauksmininkai pasidalino pranešimu, anot kurio, techniniai balsavimo nesklandumai yra ne vienintelis iššūkis parlamento rinkimų skaidrumui. Dar pavasarį vykusios VDU SA konferencijos metu šauksmininkų frakcija parlamente teikė atstovybės reglamento pataisas, kurios numatė, kad narystė rinkimus organizuojančioje Valdyboje būtų nesuderinama su kandidatūra į parlamentą. Tačiau pataisos tąkart buvo atmestos.
Pranešime taip pat teigiama, kad dabartinė rinkimų sistema neužtikrina rinkėjų balso slaptumo – Valdybai žinoma, už kurį kandidatą balsuoja kiekvienas rinkėjas. Negana to, rinkimuose dalyvaujantys ir kiti Valdybos nariai gali gyvai stebėti ateinančius duomenis ir įgyti pranašumą prieš kandidatus, kuriems ši informacija neprieinama.
Ketvirtadienio pranešime Valdyba skelbė, kad jos nariai, kurie kandidatuoja rinkimuose, prieigos prie duomenų neturi. Vis dėlto į papildomas šauksmininkų užklausas dėl šio sprendimo vykdymo užtikrinimo ir rinkimų duomenų konfidencialumo Valdyba atsakymų nepateikė.