Studentų balsas Seimo rinkimuose

Už ką balsuoti studentams? Kad galėtume atsakyti į šį klausimą, rinkimuose į Seimą dalyvaujančioms didžiosioms partijoms pateikėme studentų politikos anketą ir įvertinome jų programas iš studentiškos perspektyvos.

Stu­den­tų in­te­re­sai ap­ima pla­tų klau­si­mų spekt­rą. Be aukš­to­jo moks­lo po­li­ti­kos jiems taip pat svar­būs klau­si­mai apie mo­kes­čius, ža­lią­ją po­li­ti­ką ir dar­bo tei­sę. Stu­den­tų kas­die­ny­bę lie­čia ir kul­tū­ri­niai klau­si­mai: LGBT+ bend­ruo­me­nės ir mo­te­rų tei­sės bei per­tek­li­nė bau­džia­mo­ji teisė.

Jei­gu apie šiuos bend­rus in­te­re­sus ir tai, ką jų at­žvil­giu tu­ri pa­sa­ky­ti par­ti­jos, stu­den­tai ga­li ras­ti in­for­ma­ci­jos spau­do­je ir vie­šo­jo­je erd­vė­je, tai apie stu­den­tiš­kus rei­ka­lus in­for­ma­ci­jos itin trūks­ta. Ne­nuo­sta­bu – nė vie­na stu­den­tų or­ga­ni­za­ci­ja neskel­bia, ku­rioms par­ti­joms ar kan­di­da­tams ir ko­dėl stu­den­tai tu­rė­tų pa­reikš­ti palaikymą.

Ka­dan­gi nie­kas ki­tas be stu­den­tų jų rei­ka­lų ne­ap­tars, sa­vo klau­si­mų an­ke­to­je ir prog­ra­mų ver­ti­ni­me dau­giau­siai dė­me­sio sky­rė­me bū­tent aukš­to­jo moks­lo klausimams.

Šauksmininkų anketa

An­ke­tą pa­tei­kė­me Lie­tu­vos so­cial­de­mo­kra­tų par­ti­jai (LSDP), Tė­vy­nės sąjungai–Lietuvos krikš­čio­nims de­mo­kra­tams (TS–LKD), Lais­vės par­ti­jai (LP), Lie­tu­vos Res­pub­li­kos li­be­ra­lų są­jū­džiui (LRLS) ir Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gai (LVŽS). Ne­pai­sant pa­kar­to­ti­nių ban­dy­mų su­si­siek­ti, pa­sta­ro­ji par­ti­ja an­ke­tos neužpildė.

Rei­tin­ge pa­gal at­sa­ky­mus į an­ke­tą pir­mą­ją vie­tą už­ima so­cial­de­mo­kra­tai, nu­ro­dę pa­lan­kiau­sią po­zi­ci­ją aka­de­mi­nių ir ne­a­ka­de­mi­nių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mų, stu­den­tų sa­vi­val­dos ir pa­ra­mos klausimais.

Ant­ro­je vie­to­je – sa­vo prog­ra­mo­je ma­žai dė­me­sio švie­ti­mui sky­rę, bet at­sa­ky­mais į an­ke­tos klau­si­mus at­si­g­rie­bę konservatoriai.

Po TS–LKD su pa­na­šiais re­zul­ta­tais ri­kiuo­ja­si abi li­be­ra­lios par­ti­jos. LP ir LRLS aukš­to­jo moks­lo at­žvil­giu re­mia­si iš es­mės pa­na­šiais įsi­ti­ki­ni­mais: ne­pai­sant pa­sta­ro­jo de­šimt­me­čio ne­sėk­mių, aukš­ta­sis moks­las vis tiek tu­rė­tų bū­ti tvar­ko­mas pa­gal rin­kos lo­gi­ką. Že­mą šių par­ti­jų įver­ti­ni­mą lė­mė ir su lo­gi­ka pra­si­len­kian­tis vie­šų­jų iš­lai­dų au­gi­mas ma­ži­nant mokesčius. 

Penki studentų balso verti socialdemokratų kandidatai

Nors so­cial­de­mo­kra­tų an­ke­ta įver­tin­ta ge­riau­siai, dar vi­sai ne­se­niai šios par­ti­jos veik­lą var­giai bu­vo ga­li­ma pa­va­din­ti pro­g­re­sy­vios ir so­li­da­rios po­li­ti­kos pa­vyz­džiu. Vis dėl­to 2017 me­tų ru­de­nį so­cial­de­mo­kra­tai iš par­ti­jos pa­ša­li­no da­bar­ti­nius so­cial­dar­bie­čius, o šių me­tų par­ti­jos Sei­mo rin­ki­mų prog­ra­ma ro­do, kad yra pa­si­kei­tu­si ir so­cial­de­mo­kra­tų po­li­ti­nė linija.

Šauks­mi­nin­kai lai­ko­si po­zi­ci­jos, kad par­ti­jo­je vyks­tant po­ky­čiams šie Sei­mo rin­ki­mai yra ge­ra pro­ga įga­lin­ti so­cial­de­mo­kra­tų tar­pe pro­g­re­sy­viai po­li­ti­kai at­sto­vau­jan­čias jė­gas. Ju­dė­ji­mas re­mia kan­di­da­tus, ku­rie ga­lė­tų tęs­ti nau­ją par­ti­jos liniją.

Vaida Baranovė

Ver­kių vien­man­da­tė apy­gar­da
So­cial­de­mo­kra­tų są­ra­šo nr. 99

Stu­den­ti­jai pri­klau­san­ti kan­di­da­tė – Vil­niaus uni­ver­si­te­to dok­to­ran­tė. As­me­ni­nė­je prog­ra­mo­je iš­ski­ria ža­lio­sios po­li­ti­kos, kri­mi­na­li­nio tei­sin­gu­mo ir vi­suo­me­nės svei­ka­tos klausimus.

Liutauras Gudžinskas

An­ta­kal­nio vien­man­da­tė apy­gar­da
So­cial­de­mo­kra­tų są­ra­šo nr. 55

Ne­si­s­te­mi­nis VU SA pre­zi­den­tas 2010–2011 m. Gu­džin­s­kas gau­do­si stu­den­tų po­li­ti­kos struk­tū­ro­se ir su­pran­ta jų re­for­mų po­rei­kį. Vie­nas iš tri­jų vie­šų LGBT+ kan­di­da­tų į Seimą.

Laurynas Šedvydis

Ši­lai­nių vien­man­da­tė apy­gar­da
So­cial­de­mo­kra­tų są­ra­šo nr. 100

Dės­to Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­te. Ka­ran­ti­no kri­zės me­tu rė­mė šauks­mi­nin­kų pa­siū­ly­mus Vy­riau­sy­bei dėl stu­den­tų pa­ra­mos. Prog­ra­mo­je sie­kia re­for­muo­ti krep­še­lių sistemą.

Dovilė Šakalienė

Senamiesčio–Žvėryno vien­man­da­tė apy­gar­da
So­cial­de­mo­kra­tų są­ra­šo nr. 7

Re­mia šauks­mi­nin­kų ap­mo­ka­mų prak­ti­kų siū­ly­mą, sieks įgy­ven­din­ti jį Sei­me. Dė­me­sį ski­ria smur­to prieš vai­kus ir mo­te­ris pre­ven­ci­jai, ly­čių ly­gy­bei, rep­ro­duk­ci­nei svei­ka­tai ir gy­vū­nų teisėms. 

Vaidas Navickas

Pilaitės–Karoliniškių vien­man­da­tė apy­gar­da
So­cial­de­mo­kra­tų są­ra­šo nr. 15

Sa­vo prog­ra­mo­je re­mia mo­kes­ti­nę po­li­ti­ką, ku­ri leis­tų su­stip­rin­ti vie­šą­jį sek­to­rių, ta­me tar­pe ir aukš­to­jo moks­lo sri­tį. Ypač pa­brė­žia di­des­nius aukš­to­jo moks­lo dar­buo­to­jų atlyginimus.

Ži­no­ma, be par­ti­nės po­li­ti­kos for­ma­vi­mo, šiuo­se rin­ki­muo­se stu­den­tai tu­ri ir sa­vo in­te­re­sus, ku­rių be­ne svar­biau­sias – so­cia­li­nių ir ma­te­ria­li­nių stu­den­ti­jos są­ly­gų ge­ri­ni­mas. To­liau pa­tei­kia­mos į an­ke­tą at­sa­kiu­sių par­ti­jų prog­ra­mi­nės po­zi­ci­jos pa­gal pen­kias aukš­to­jo moks­lo po­li­ti­kos sritis.

Studijų prieinamumas ir studentų socialinės sąlygos

Ne­pai­sant ma­si­nio pri­ėmi­mo į uni­ver­si­te­tus, so­cia­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad jau­nuo­liams iš so­cia­liai pa­žei­džia­mų ap­lin­kų aukš­ta­sis moks­las vis dar ne­pri­ei­na­mas, o be­veik pu­sė stu­di­juo­jan­čių stu­den­tų pri­vers­ti stu­di­jų me­tu dirb­ti dėl ma­te­ria­li­nių prie­žas­čių. Dėl dar­bo krū­vio pa­sta­rie­ji ne­tu­ri nei lai­ko, nei fi­nan­sų ko­ky­biš­kai mo­ky­tis, da­ly­vau­ti stu­den­tų po­li­ti­nė­je ar kul­tū­ri­nė­je veik­lo­je. Ne­ga­na to, per­si­dir­bi­mas ken­kia stu­den­tų psi­cho­lo­gi­nei sveikatai.

Dėl fi­nan­sa­vi­mo sis­te­mos uni­ver­si­te­tų pa­jė­gu­mai už­tik­rin­ti stu­den­tams tin­ka­mą so­cia­li­nę pa­ra­mą – nuo ap­gy­ven­di­ni­mo iki mai­ti­ni­mo – yra be­veik nie­ki­niai. Ta­čiau kiek­vie­nais me­tais aukš­tų­jų mo­kyk­lų mies­te­liuo­se dygs­ta nau­ja inf­rastruk­tū­ra. Stu­den­tams rei­ka­lin­ga nau­ja na­cio­na­li­nė aukš­to­jo moks­lo po­li­ti­ka, pa­gal ku­rią aukš­to­sios in­ves­tuo­tų į stu­den­tus, kad jie ga­lė­tų ne tik stu­di­juo­ti, bet ir už­si­im­ti kul­tū­ri­ne bei po­li­ti­ne veikla.

Vi­soms par­ti­joms trūks­ta drą­sos siek­ti vals­ty­bi­nių stu­di­jų pas­ko­lų, ku­rias teik­tų Vals­ty­bi­nis stu­di­jų fon­das. Tik LSDP už­si­me­na apie to­kias stu­den­tams pa­lan­kes­nes pas­ko­las. Ki­toms par­ti­joms at­ro­do pri­im­ti­nas da­bar­ti­nis vals­ty­bės re­mia­mų pas­ko­lų mo­de­lis. Ne­ga­na to, LP pa­siū­ly­mai vals­ty­bės re­mia­mų pas­ko­lų dy­džio pa­kė­li­mui iki mi­ni­ma­laus var­to­ji­mo po­rei­kių dy­džio to­li gra­žu ne­už­tik­rin­tų stu­den­tams są­ly­gų ne­dirb­ti stu­di­jų metu.

So­cia­li­niais ir stu­di­jų pri­ei­na­mu­mo klau­si­mais iš­si­ski­ria abie­jų li­be­ra­lių par­ti­jų ir LSDP po­žiū­riai. Tuo tar­pu TS–LKD ne­tu­ri prog­ra­mi­nių nuo­sta­tų apie stu­den­tų so­cia­li­nę būklę.

LP ir LRLS lin­ku­sios uni­ver­si­te­tų stu­den­tus ma­ty­ti kaip kli­en­tus ir uni­ver­si­te­ti­nes stu­di­jas for­muo­ti pa­gal dar­bo rin­kos po­rei­kius. Toks ža­lin­gas po­žiū­ris ne­ski­ria ko­le­gi­nio ir uni­ver­si­te­ti­nio iš­si­la­vi­ni­mo. LP pa­ra­dok­sa­liai nu­ro­do, kad ge­riau­si stu­den­tai tu­rė­tų bū­ti ap­rū­pin­ti taip, kad ne­dirb­tų, nors ti­ki­na, kad bet koks iš­si­la­vi­ni­mas vi­sa­da tu­ri bū­ti su­da­ry­tas ir iš dar­bo patirties. 

LSDP aiš­kiai sa­ko, kad ba­ka­lau­ro stu­di­jo­se uni­ver­si­te­te pri­o­ri­te­tas tu­rė­tų bū­ti ski­ria­mas stu­di­joms, nes šiuo eta­pu for­muo­ja­si stu­den­to kom­pe­ten­ci­jos. Vis dėl­to ir LSDP pri­trūks­ta fi­nan­si­nio tiks­lu­mo, kiek bū­tų di­di­na­mos ska­ti­na­mo­sios sti­pen­di­jos. Par­ti­jos po­zi­ci­ją be konk­re­čių skai­čių sun­ku įver­tin­ti, nes ne­aiš­ku, ar siū­lo­ma pa­ra­ma pa­kan­ka­ma ir kaip ji at­ro­dy­tų bend­ro­je par­ti­jos mo­kes­čių politikoje. 

Ski­ria­si ir LP bei LSDP tiks­lai dėl stu­di­jų pri­ei­na­mu­mo. Jei­gu LP pa­si­ruo­šu­si pri­ei­na­mu­mą au­ko­ti dėl stu­di­jų ko­ky­bės (kel­ti ne tik sto­ji­mo kar­te­lę, bet ir stu­di­jų kai­ną), tai so­cial­de­mo­kra­tų pla­nas dau­giau dė­me­sio ski­ria prie­žas­tims nei pa­sek­mėms: už­tik­rin­ti tin­ka­mą so­cia­li­nę ir fi­nan­si­nę pa­ra­mą į aukš­tą­ją mo­kyk­lą at­ėju­siems so­cia­li­nės ri­zi­kos stu­den­tams ir leis­ti jiems pir­mą se­mest­rą mo­ky­tis nemokamai.

Aukštosios mokyklos autonomija ir demokratija

Prieš de­šimt­me­tį įvyk­dy­ta aukš­to­jo moks­lo re­for­ma pa­kei­tė uni­ver­si­te­tų val­dy­mo sis­te­mą. Tuo­met vie­na iš spren­džia­mų bė­dų bu­vo per di­de­lė aka­de­mi­nių gru­pių įta­ka aukš­tų­jų mo­kyk­lų va­do­vų rin­ki­muo­se. Nors ši prob­le­ma bu­vo iš­spręs­ta pa­ve­dant aukš­tų­jų mo­kyk­lų va­do­vų rin­ki­mus ta­ry­boms, stu­den­tų įta­ka rek­to­riaus rin­ki­muo­se po re­for­mos nepadidėjo.

Ne­ga­na to, į uni­ver­si­te­to vi­daus rei­ka­lus bu­vo įtrauk­tas ne tik švie­ti­mo mi­nist­ras, tvir­ti­nan­tis ta­ry­bos su­dė­tį, bet ir kves­tio­nuo­ti­ną in­dė­lį į aukš­tų­jų mo­kyk­lų veik­lą įde­dan­tys vers­lo at­sto­vai, ku­rie stu­den­tų ir dar­buo­to­jų ne­nau­dai dar la­biau su­stip­ri­no uni­ver­si­te­tų at­si­grę­ži­mą į dar­bo rin­kos poreikius.

Nors ta­ry­bų in­dė­lis į aukš­tų­jų veik­lą yra abe­jo­ti­nas ir jas ver­čiau pa­keis­tų tie­sio­gi­niai ir vi­suo­ti­niai bend­ruo­me­nės va­do­vų rin­ki­mai, nė vie­na par­ti­ja ne­kal­ba apie šio val­dy­mo or­ga­no per­tvar­kas. LSDP už­si­me­na tik apie va­do­vų rin­ki­mų sis­te­mos re­for­mą, bet ap­si­sto­ja ties ne­aiš­kiu pa­ža­du į rin­ki­mus įtrauk­ti dau­giau aukš­to­sios ir vi­suo­me­nės at­sto­vų, nors ir iš­ski­ria, kad va­do­vai ne­tu­rė­tų bū­ti ski­ria­mi iš­orės ar vers­lo atstovų. 

Sa­ve li­be­ra­lio­mis lai­kan­čių par­ti­jų po­zi­ci­jos pa­ra­dok­sa­lios. Jos vie­nu me­tu pri­ta­ria LAMA BPO cent­ra­li­zuo­to pri­ėmi­mo sis­te­mai ir at­me­ta vi­suo­ti­nės stu­den­tų sa­vi­val­dos idė­ją, bet so­cia­li­nės po­li­ti­kos prog­ra­mos da­ly­se lin­ku­sios ak­cen­tuo­ti sa­vi­val­dą, uni­ver­si­te­tų au­to­no­mi­ją ir in­di­vi­dua­lią at­sa­ko­my­bę. Iš vi­sų ap­klaus­tų par­ti­jų tik LSDP pa­lai­ko šauks­mi­nin­kų pa­siū­ly­mą de­mo­kra­ti­zuo­ti stu­den­tų sa­vi­val­dą ir vi­sus, o ne tik siau­rą gru­pę stu­den­tų, įtrauk­ti į jos valdymą. 

Studijų finansavimas

Prieš de­šimt me­tų įves­ta krep­še­lių fi­nan­sa­vi­mo sis­te­ma ant po­pie­riaus at­ro­dė ne­blo­gai. Aukš­tų­jų mo­kyk­lų kon­ku­ren­ci­ja dėl stu­den­tų ir jų ga­li­my­bė rink­tis, kur nu­neš­ti sa­vo pi­ni­gus, at­ro­dė pa­grįs­tas ir efek­ty­vus bū­das ne tik pa­skirs­ty­ti vals­ty­bės re­sur­sus, bet ir ska­tin­ti moks­lo bei stu­di­jų kokybę.

Pra­ėjus de­šimt­me­čiui LRLS ir TS–LKD iš­ko­vo­ta fi­nan­sa­vi­mo sis­te­ma pa­ro­dė kar­čiuo­sius sa­vo vai­sius. Aukš­to­sios mo­kyk­los bet ko­kiais bū­dais ban­do pri­trauk­ti stu­den­tus ir iš­lai­ky­ti juos stu­di­jo­se. Ta­čiau dėl nuo­lat ma­žė­jan­čio bend­ro stu­den­tų skai­čiaus šlu­buo­ja aukš­tų­jų pa­jė­gu­mai pa­ten­kin­ti vi­sų aka­de­mi­kų ir stu­den­tų ma­te­ria­li­nius po­rei­kius. Stu­den­tai ir li­ku­si aukš­to­jo moks­lo bend­ruo­me­nės da­lis nu­si­pel­nė ne pa­gal rin­kos, o pa­gal vie­šo­sios pa­slau­gos dės­nius tvar­ko­mos sistemos.

LSDP vie­nin­te­liai aiš­kiai konsta­tuo­ja, kad stu­den­to krep­še­lio prin­ci­pu grįs­tas aukš­to­jo moks­lo fi­nan­sa­vi­mas ne­pa­sie­kė aukš­tes­nės ko­ky­bės ir tink­lo op­ti­mi­za­ci­jos tiks­lų. Vie­to­je jos LSDP siū­lo il­ga­lai­kė­mis su­tar­ti­mis su aukš­to­sio­mis grįs­to fi­nan­sa­vi­mo mo­de­lį, ku­ris taip pat nu­ma­tys įsi­pa­rei­go­ji­mus aukš­tų­jų mo­kyk­lų stu­den­tams su­teik­ti ati­tin­ka­mą aka­de­mi­nę ir so­cia­li­nę pa­ra­mą. Ta­čiau LSDP ven­gia ne­po­pu­lia­rios re­to­ri­kos ir nu­ty­li, kad aukš­to­jo moks­lo tink­las yra per di­de­lis ir rei­ka­lau­ja stam­bi­ni­mo, jei no­rima di­des­nio fi­nan­sa­vi­mo stu­den­tams ir darbuotojams.

TS–LKD, ku­rios prog­ra­mo­je vie­tos at­ski­rai skil­čiai aukš­ta­jam moks­lui ne­at­si­ra­do, taip pat siū­lo pa­na­šią al­ter­na­ty­vą krep­še­liams (tik be so­cia­li­nių įsi­pa­rei­go­ji­mų). Vis dėl­to nie­kur par­ti­jos prog­ra­mo­je ne­pri­pa­žįs­ta­ma, kad prieš de­šimt me­tų bū­tent jos pa­stan­go­mis bu­vo įves­ta da­bar ne­veik­li sis­te­ma. Tai­gi, nors par­ti­ja ir ma­to po­rei­kį re­for­mai, ne­ma­to pra­s­mės pri­pa­žin­ti sa­vo klaidų. 

Sa­vo ruož­tu LP ir LRLS ne­pri­pa­žįs­ta, kad krep­še­liai Lie­tu­vo­je yra ne­veiks­min­gi spręs­ti stu­di­jų ko­ky­bės ir tink­lo iš­lai­ky­mo prob­le­mas, ir to­liau links­niuo­ja op­ti­mi­za­ci­ją kaip šios sri­ties pri­o­ri­te­tą. LP at­me­ta su­tar­čių fi­nan­sa­vi­mo mo­de­lį ir siū­lo kel­ti sto­ji­mų į uni­ver­si­te­tų kar­te­lę bei di­din­ti stu­di­jų kai­ną. Ta­čiau par­ti­jai ne­mi­nint konk­re­čių skai­čių sun­ku pa­sa­ky­ti, ar dėl aukš­tes­nės kar­te­lės su­ma­žė­jus stu­den­tų skai­čiui (ir pa­di­dė­jus vie­no stu­den­tų at­ne­ša­mam pi­ni­gų kie­kiui) bend­ras aukš­to­jo moks­lo fi­nan­sa­vi­mas pa­di­dė­tų, ar lik­tų tas pats, ar gal­būt net ir sumažėtų.

Aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimai

Aukš­to­sioms mo­kyk­lo­se ne­ma­ža da­lis aka­de­mi­nių dar­buo­to­jų dir­ba ypač pre­ka­riš­ko­mis są­ly­go­mis. Jas le­mia ir ne­de­mo­kra­tiš­ki aukš­tų­jų val­dy­mo mo­de­liai, ir fi­nan­si­nis spau­di­mas dėl ma­žė­jan­čio stu­den­tų skai­čius. Dėl že­mo at­ly­gio nu­ken­čia ne tik dar­buo­to­jai, bet ir pa­tys stu­den­tai, už ku­rių stu­di­jas at­sa­kin­gi nuo ke­lių dar­bų per­var­gę dės­ty­to­jai. To­dėl iš­lie­ka svar­bus ne­a­ka­de­mi­nių ir ypač aka­de­mi­nių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mų klausimas.

Pa­lan­kios dar­bo są­ly­gos vi­siems aukš­tų­jų dar­buo­to­jams – vi­sų pir­ma, dar­bo vie­tos sta­bi­lu­mas ir žy­miai di­des­nis at­ly­gis – yra pri­o­ri­te­tas vi­siems stu­di­jų ko­ky­be su­si­rū­pi­nu­siems studentams.

LSDP aiš­kiai nu­ro­do, kad dės­ty­to­jų ir moks­li­nin­kų at­ly­gi­ni­mams ski­ria­ma per ma­žai lė­šų. Vis dėl­to LSDP iš­ei­tys iš keb­lios si­tu­aci­jos ne pa­čios am­bi­cin­giau­sios. Par­ti­jos prog­ra­mo­je pir­ma nu­ro­do­ma, kad aka­de­mi­nių ir ne­a­ka­de­mi­nių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai tu­rė­tų bū­ti kon­ku­ren­cin­gi vi­daus rin­ko­je. To­liau prog­ra­mo­je tei­gia­ma, kad 150 proc. vi­du­ti­nio dar­bo už­mo­kes­čio dy­džio už­tek­tų ne tik su­lai­ky­ti pro­tų nu­te­kė­ji­mą, bet ir pri­trauk­ti kva­li­fi­kuo­tus moks­li­nin­kus iš už­sie­nio. Vis­gi kva­li­fi­kuo­tiems už­sie­nio ty­rė­jams pri­trauk­ti var­giai už­tek­tų pu­san­t­ro lie­tu­viš­ko vi­du­ti­nio dar­bo užmokesčio.

Pa­na­šius at­ly­gi­ni­mų ly­gius nu­ro­do LP, ku­ri taip pat ža­da vi­du­ti­nį dar­bo už­mo­kes­tį dok­to­ran­tams. Par­ti­ja be tiks­lių skai­čių mi­ni ir di­dė­sian­čius ne­a­ka­de­mi­nių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mus. Vis dėl­to, di­džiau­sias abe­jo­nes dėl vi­sų fi­nan­si­nių pa­ža­dų LP iš­ke­lia jos mo­kes­čių po­li­ti­ka, ku­ri reikš­min­gai su­ma­žin­tų vals­ty­bės biu­dže­to įplau­kas. To­dėl ky­la klau­si­mas, iš kur ras­tų­si lė­šų vi­siems šiems at­ly­gi­ni­mams su dar ma­žes­niu biu­dže­tu nei dabar.

Mokslo tyrimų finansavimas

Moks­lo ty­ri­mams Lie­tu­vo­je yra ski­ria­ma per ma­žai fi­nan­sų. Dėl to ken­čia ty­ri­mų tęs­ti­nu­mas, tai le­mia ir jau­nų­jų ty­rė­jų pre­ka­ri­za­ci­ją, kuo­met no­rė­da­mi at­lik­ti ty­ri­mą jie pri­vers­ti už­si­im­ti ša­lu­ti­ne veik­la, dirb­ti ne­su­si­ju­sį dar­bą ir taip fi­nan­suo­ti sa­vo ty­ri­mų dar­bą. Ga­lų ga­le, smar­kiai ken­čia ir stu­di­jų ko­ky­bė – stu­den­tus ne­re­tai mo­ko dės­ty­to­jai, ku­rie me­tai iš me­tų nė­ra už­si­ėmę bent mi­ni­ma­lia moks­li­ne veikla.

Vi­sos par­ti­jos su­ta­ria, kad fi­nan­sa­vi­mas moks­li­niams ty­ri­mams tu­ri di­dė­ti, bet ne­su­ta­ria dėl skai­čių. TS–LKD siū­lo 1,5 proc. LSDP nu­ro­do, kad vals­ty­bė tu­rė­tų skir­ti 1 proc. nuo BVP ir dar 1 proc. tu­rė­tų bū­ti pa­siek­tas per vers­lo ska­ti­ni­mą. Vis dėl­to, ar pa­grįs­ta ska­tin­ti vers­lą biu­dže­to iš­lai­do­mis ir vie­to­je to tie­siog ne­skir­ti 2 proc. moks­li­niams ty­ri­mams? Ati­tin­ka­mas klau­si­mas iš­ky­la ir dėl abie­jų li­be­ra­lių par­ti­jų: LRLS siū­lo 1,5 proc., LP – 3 proc, bet, anot šių par­ti­jų, moks­lui pi­ni­gus tu­rė­tų su­neš­ti pri­va­tus verslas, at­leis­tas nuo re­in­ves­tuo­ja­mo pel­no mokesčių. 


Šauks­mi­nin­kai pri­me­na, kad rin­ki­mai vyks spa­lio 11 die­ną. Rin­ki­mų die­ną bal­sa­vi­mas rin­ki­mų apy­lin­kė­se vyks nuo 7 iki 20 va­lan­dos. Taip pat vi­so­se sa­vi­val­dy­bė­se spa­lio 5–8 die­no­mis vyks­ta iš­anks­ti­nis bal­sa­vi­mas. Bal­sa­vi­mas iš anks­to or­ga­ni­zuo­ja­mas vi­sų sa­vi­val­dy­bių pa­sta­tuo­se nuo 7 iki 20 va­lan­dos. Dau­giau in­for­ma­ci­jos apie ki­tus bal­sa­vi­mo bū­dus ir rin­ki­mus ga­li­ma ras­ti Vy­riau­sios rin­ki­mų ko­mi­si­jos pus­la­py­je.

Ki­ta­me pus­la­py­je – par­ti­joms pa­teik­tas šauks­mi­nin­kų klau­si­my­nas ir dau­giau in­for­ma­ci­jos apie rei­tin­go ver­ti­ni­mo kri­te­ri­jus, me­to­dus ir šaltinius.

Taip pat skaityk

Kairiųjų patriotiškumas

Prieš Seimo rinkimus Lietuvos politinė kairė rizikuoja užleisti patriotiškumo ir valstybės temas kraštutinei dešinei.

Neskubėk ir būsi jaunas

Lietuvos politinis gyvenimas apimtas stagnacijos: metais neišsprendžiami klausimai, pasikartojantys veidai. Čia netikėtą vaidmenį atlieka ir šalies

Dviguba nesėkmė

Nepaisant vyraujančio pritarimo, antrą kartą nepavyko referendumas dėl dvigubos pilietybės. Kokių ne visada konstituciškų išeičių dabar