Lapkričio 1–12 dienomis Glazge vyks Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijai (COP26). Jaunimas visame pasaulyje jos metu ruošiasi protestams už klimato teisingumą. Vienas jų – lapkričio 6‑ąją Vilniuje vyksianti Fridays for Future ir Extinction Rebellion eisena už klimato teisingumą. Apie protestų tikslus ir skirtingus jaunimo judėjimus už klimatą šauksmininkė Emilija Kairytė kalbina FFF ir XR narę, biologijos studentę VU Gabiją Gorobecaitę.
Extinction Rebellion ragina visus piliečius ir bendruomenes vienytis, ateiti išreikšti savo poziciją apie juos kamuojančius klausimus. Daugiau informacijos apie Extinction Rebellion veiksmus ir reikalavimus galima rasti svetainėje xrlietuva.org ir Facbooko anketoje Extinction Rebellion Lietuva; apie Fridays for Future veiklą Facbooko anketoje Fridays for Future Vilnius ir Fridays for Future Kaunas ir apie Fridays for Future Climate Education Team veiklą ir reikalavimus puslapyje fffclimateedu.com.
VU paskelbė lyčiai jautrios kalbos gaires
Vilniaus Universitetas paskelbė lyčiai jautrios kalbos gaires. Tai – dokumentas universiteto bendruomenei, apibrėžiantis rekomenduojamus lyčiai jautrios kalbos naudojimo variantus rašytinėje ir sakytinėje kalboje. Gairės yra viena iš Senato nutarimu patvirtintų VU įvairovės ir lygių galimybių strategijos 2020–2025 metams veiklų. Šias gaires parengė Bendruomenes vystymo skyrius, bendradarbiaudamas su universiteto mokslininkėmis Natalija Arlauskaite, Loreta Vaicekauskiene, Jurgiu Pakeriu, Vuku Vukotic ir Akvile Giniotaite.
Dokumente teigiama, kad „universiteto valdymo, mokslo, studijų ir kasdienės komunikacijos kalba yra neatsiejama nuo esminės lygybės nuostatos“. Todėl lygybė lyties atžvilgiu ir įvairovė turėtų atsispindėti pačiame kalbiniame elgesyje. Taigi, anot gairių, „konvencija vartoti gramatinę vyriškąją giminę kaip neutralią yra atgyvenusi ir dažnu atveju diskriminacinė“. Kaip alternatyvos siūlomi nuoseklus dviejų giminių žymėjimas, moteriškos giminės kaip bazinės formos vartojimas arba nuorodų į lytį vengimas. Pavyzdžiui, vietoj „gerbiami studentai“ rekomenduojama vartoti “gerbiamos studentės ir studentai” arba vietoj „visi mokytojai“ rašyti „visos mokytojos“, o lytį nurodančių formų galima išvengti vartojant beasmenes formuluotes.
Nors gairės yra tik rekomendacinio pobūdžio, jos yra postūmis universiteto bendruomenės nariams mokytis kalbinio sąmoningumo.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Ministerijos planuose – naujos studijų prieinamumo galimybės
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengia planą, kuriame numatyta nauja galimybė patekti į bakalauro studijas. Trumposios studijos esą padėtų jaunuoliams iš socialiai pažeidžiamų grupių paprasčiau patekti į aukštojo mokslo sistemą. Tarpinio tarp profesinio mokymo ir bakalauro modelio studijos truktų pusantrų metų, o norint į jas patekti užtektų žemesnio konkursinio balo.
„Šiuo metu stojimo į aukštąją mokyklą sistema Lietuvoje yra išskirtinai grįsta tik akademiniais rezultatais. Tai reiškia, kad tam tikro socialinio jautrumo, atsižvelgiant į jo [studento] situaciją, dėl kurios jis galbūt ir turėjo tuos prastesnius rezultatus, mes neturime“, – mano Studentų sąjungos prezidentas Vytautas Kučinskas. Socialiai pažeidžiamų grupių, iš nepasiturinčių šeimų, turintiems individualių poreikių ar tautinėms mažumoms galimybės patekti į aukštojo mokslo sistemą, pasak ekspertų, yra menkesnės. Neįgiję išsilavinimo dažniau susiduria ir su įsidarbinimo sunkumais. Šiuo metu Užimtumo tarnyboje iš ieškančiųjų darbo maždaug 40 procentų neturi visai jokios profesinės kvalifikacijos.
Užsienyje trumposios studijos – ne naujiena. Nyderlandai ir Danija turi ilgametę praktiką ir platų tokių studijų programų sąrašą. Ar į tokias studijas artimiausiais metais bus galima stoti ir Lietuvoje, tikimasi, paaiškės naujoje Seimo sesijoje.
Prisijunk prie mūsų komandos:
VDU galerijoje atidaryta studentų fotografijų paroda
Spalio 12-tą atidaryta VDU Naujųjų medijų meno programos studentų paroda „Natūra“. Fotografijų parodoje dalyvauja šeši skirtingų kursų studentai. Fotografijos darbus vienijanti linija – natūralumo ir tikrovės dermė, kurią apibūdina žodis „natūra“. Parodoje natūra suvokiama kaip realybė, kurioje pinasi kintantys gamtos procesai. Parodoje narstomos žmogaus santykio su gyvąja ir negyvąja gamta temos, o vienos autorių fotografijose atskleidžiamas kritiškas žvilgsnis į miškų politiką Lietuvoje.
Lapkritį VDU vyks darbo teisės mokymai studentams
Keturių nemokamų susitikimų metu mokymų dalyviai sužinos pamatinius darbo teisės principus ir gaus praktinių patarimų, kaip apginti savo teises ir užsitikrinti saugią darbo vietą. Studentai susipažins su darbo laiko skaičiavimo, atleidimo, atlyginimo mokėjimo klausimais ir dažnais darbo teisės pažeidimais. Mokymų metu vyks atvejų analizės, o studentai galės pasikonsultuoti jiems rūpimais klausimais.
Mokymus organizuoja studentų judėjimas „Šauksmas” kartu su Gegužės 1‑osios profesine sąjunga. Susitikimai vyks lapkričio ketvirtadieniais 19 val., Gedimino gatvėje 44, Kaune.