Kauno universitetai delsia atleisti mėnesį bendrabučiuose negyvenančius studentus nuo nuomos
Balandžio 8 dieną šauksmininkai kreipėsi į VDU administraciją dėl lengvatų bendrabučiuose gyvenantiems studentams. Buvo prašoma atleisti nuo apgyvendinimo mokesčio nuotolinių studijų metu iš bendrabučių išvykusius studentus. Savo ruožtu, VDU studentų atstovybė administracijos pareikalavo visiems bendrabučių gyventojams mokestį sumažintį per pusę.
VDU apgyvendinimo politika leidžia studentams vienašališkai nutraukti nuomos sutartis. Tačiau tai reiškia, kad pasibaigus karantino laikotarpiui, studentas grįžtų į apgyvendinimo laukiančiųjų eilę.
Balandžio 10 d. šauksmininkai inicijavo laiškų siuntimo akciją VDU administracijai reikalaujant atleisti studentus nuo bendrabučio mokesčio. Tą pačią dieną administracija ir studentų atstovybė pasiekė susitarimą, kad bendrabučių gyventojams nuo balandžio 1 iki birželio 30 d. bus taikoma 25 % mokesčio lengvata. Be to, universiteto gauta 2 % GPM parama bus skirta dėl viruso sunkumus patiriančių studentų rėmimo fondui.
Kitaip į situaciją pažvelgė Kauno technologijos universitetas ir Kauno kolegija. KTU studentams, kurie karantino laikotarpiu išvyko iš bendrabučių, iki balandžio 30 dienos yra atleisti nuo apgyvendinimo mokesčio. Tokį patį nutarimą visam karantino laikotarpiui priėmė ir Kauno kolegija.
Praėjusią savaitę Kauno dienoje pasirodė LSMU studentų laiškas. Studentai išreiškė pasipiktinimą, kad išvykus iš universiteto bendrabučių tenka mokėti visą nuomos kainą.
Kaip ir kitur LSMU studijų procesas karantino metu vykdomas nuotoliniu būdu, todėl dauguma studentų grįžo namo. Universiteto vadovybė ignoravo studentų užklausas ir pareiškė, kad kainų keisti neketina. LSMU studentų prezidentė Evelina Alūzaitė patikino, kad klausimas bus sprendžiamas toliau, tačiau nenurodė, kokius studentų reikalavimus administracijai iškels atstovybė.
Prasideda VU fakultetų rinkimų konferencijos
Šiemet dėl karantino 14 akademinių padalinių studentų konferencijos vyks nuotoliniu būdu. Fakultetų studentų atstovybės padalinių konferencijų metu pristatomos ir tvirtinamos veiklos ataskaitos ir renkami studentų atstovai į atstovybės, fakulteto ir universiteto valdymo organus. Šiose konferencijose gali dalyvauti ir balsuoti visi to fakulteto studentai.
Konferencijose šauksmininkų kandidatai į studentų parlamentą pristatys programą, kuria sieks palaikyti švietimo ir mokslo bendruomenės reikalavimus kolektyvinėse derybose su vyriausybe, reformuoti studentų savivaldą, organizuoti studentams darbo teisės mokymus ir gerinti studijų paskolų, studentų apgyvendinimo bei maitinimo sąlygas. Išsamesnė informacija apie šauksmininkų kandidatus ir programą bus paskelbta netrukus.
Gegužės 23 d. vyks pagrindinė VU SA ataskaitinė-rinkiminė konferencija, kurios metu bus renkamas naujas atstovybės prezidentas, tvirtinamos veiklos ir finansinės ataskaitos ir renkama revizijos komisija.
KTU SA studentams nepranešusi atidėjo savo konferenciją
Sausį KTU studentų atstovybė paskelbė, kad šiemet ataskaitinę-rinkiminę konferenciją organizuos kovo 28 dieną. Jos metu universiteto atstovybė įprastai tvirtina veiklos ir finansines atskaitas, renka studentų prezidentą, studentus senatorius ir atstovybės kontrolės komitetą.
Kandidatais į prezidento postą išsikėlė pramoninio dizaino inžinerijos studentė Kristė Skaudaitė ir atstovybės prezidento pareigas einantis naujųjų medijų kalbos studentas Augustinas Laimonas Bytautas.
Vis dėlto nuo kovo 16 dienos šalyje galiojant vyriausybės įvestam karantinui ir KTU kaip ir kitoms aukštosioms mokykloms paskelbus nuotolinių studijų pradžią, universiteto studentų parlamentas kovo 22 dienos posėdyje nusprendė aukščiausio atstovybės valdymo organo susirinkimą atidėti iki karantino pabaigos.
Praėjus beveik mėnesiui universiteto studentai iki šiol nėra informuoti apie sprendimą atidėti konferenciją. Toks nutarimas taip pat prieštarauja atstovybės įstatų 4.7 punktui, kuris nurodo, kad „eilinę Konferenciją ne rečiau kaip vieną kartą per metus šaukia Prezidentas.“
Atidėti konferenciją pasiūlęs atstovybės prezidentas Bytautas, teigė, kad „ataskaitinė vyks dvi savaitės po Vyriausybės paskelbtos karantino pabaigos dienos, šeštadienį.“ Vienam iš parlamento narių pasiteiravus, kas bus, jeigu karantinas užtruks iki vasaros, prezidentas nurodė, „kad tokiu atveju ataskaitinė būtų rengiama vasarą“, nors po to pripažino, kad „karantino metu yra draudžiama rengti bet kokius renginius.“ Šiuo metu šalies vyriausybė nėra nurodžiusi nei tikslios, nei preliminarios karantino pabaigos datos.
Į techninius mokslus orientuotos aukštosios mokyklos studentus atstovaujantis prezidentas taip pat argumentavo, kad „elektroninis balsavimas šiuo atveju irgi yra nepalankus, nes neįmanoma užtikrinti anonimiškumo ir kad balsuoja asmuo, turintis balsavimo teisę.“ Tuo tarpu Vilniaus universiteto Studentų atstovybė elektroninę konferenciją rengs gegužės 23 d. Nepaisant KTU studentų parlamento nariams kilusių klausimų, sprendimą atidėti konferenciją devyni posėdyje dalyvavę parlamento nariai patvirtino vienbalsiai.
Belgijos frankofonų studentų federacijos apklausos dėl karantino pasekmių dirbantiems studentams rezultatai
Remiantis ankstesnių tyrimų duomenimis, žinoma, kad kas antras Belgijos studentas dirba studijų metu. Dažnam studentui tai yra pagrindinis pajamų šaltinis susimokėti už studijas. Pastarosios FEF apklausos rezultatai parodė, kad net 85 procentai dirbančių aukštųjų mokyklų studentų nuo karantino pradžios prarado darbo vietą ir kartu pagrindinį studijų finansavimo bei pragyvenimo šaltinį.
Pasitarusi su studentų profsąjungomis, FEF Belgijos federalinei vyriausybei išsiuntė bendrą prašymą įsteigti fondą, skirtą kompensuoti dirbančių studentų patirtus nuostolius.
Balandžio septintą dieną dienraštis Le Soir [Lio suah] pranešė, kad vyriausybė siekdama padėti nuo viruso sukeltų aplinkybių nukentėjusiems studentams skiria 2 285 000 eurų. Ši suma pridėta prie socialinių subsidijų, jau skiriamų aukštojo mokslo įstaigoms.
Dėl viruso netekusiems darbo ir pajamų Vokietijos vyriausybė teiks finansinę pagalbą
Šalies švietimo ministrė krikščionė-demokratė Anja Karliczek teigė, kad darbo netekę studentai turėtų turėti galimybę kreiptis dėl valstybinių paskolų be palūkanų, kurios padėtų jiems pragyventi epidemijos metu. Iki viruso protrūkio Vokietijos aukštųjų ir aukštesniųjų mokyklų studentai turėjo galimybę gauti valstybinę pragyvenimo paskolą, nuo kurios grąžinimo atleidžiama mažo mokumo arba nemokumo atvejais. Tačiau ši paskola skiriama tik studentams iš sunkiau ar sunkiai besiverčiančių šeimų. Ja naudojasi apie 25 procentai visų Vokietijos studentų.
Anot Karliczek, reikėtų susirūpinti tais studentais, kurie dėl viruso neteko pajamų ir iki šiol negalėjo kreiptis dėl paramos, nes neatitiko valstybės teikiamų paskolų kriterijų. Pasak švietimo ministrės, svarbiausias jos tikslas yra, kad „nė vienas studentas neturėtų nutraukti studijų dėl viruso sukeltų finansinių sunkumų.“ Laisvesniais kriterijais teikiamos valstybinės paskolos turėtų užtikrinti studentų pragyvenimą.
Antradienį Žaliųjų partijos atstovas švietimo klausimais Vokietijos parlamente Kai Gehring paprašė vyriausybės suteikti pagalbą dėl viruso nukentėjusiems studentams. Penkių punktų dokumente nurodyta, kad įprasta tvarka teikiamos valstybės remiamos paskolos turėtų būti prieinamos visiems studentams arba vyriausybė jiems turėtų įkurti neatidėliotinos pagalbos fondą.
Tuo tarpu Lietuvoje kovo mėnesį patvirtintas ekonomikos skatinimo priemonių planas už bent 2,5 mlrd. Eur. Planu siekiama užtikrinti reikiamus resursus efektyviai sveikatos ir visuomenės apsaugos sistemų veiklai, darbo vietų išsaugojimui, ekonomikos skatinimui ir valstybės iždo likvidumo užtikrinimui.
Kol kas Lietuvos vyriausybė nėra paskelbusi jokių priemonių, skirtų būtent studentų paramai. Savo ruožtu Lietuvos studentų sąjunga vyriausybei nėra paskelbusi jokių reikalavimų.
Prancūzijos Generalinės studentų asociacijų federacijos prezidentė Macronui piktinosi vyriausybės atsaku į studentų socialinę krizę
Laiške pabrėžta, kad dar prieš įvedant karantino apribojimus, 20 proc. Prancūzijos studentų gyveno žemiau skurdo ribos, o krizė dar labiau paaštrino studentų skurdą. Anot FAGE prezidentės, dabartiniai 10 mln. eurų, skiriami remti studentiškus miestelius neatitinka realių poreikių. Prancūzijos vyriausybė iki šiol nesiėmė naujų finansinių priemonių.
Tuo tarpu FAGE skelbia tęsianti projektą AGORA – maisto ir higienos prekių išvežiojimą skurdžiausiai gyvenantiems studentams. Kai kurie studentų federacijos padaliniai karantino metu išplėtė veiklą ir pradėjo pagalbą tiekti ne tik studentams, bet ir kitiems krizės stipriai paveiktiems gyventojams.
Prancūzijos nacionalinės studentų sąjungos (UNEF), atstovaujančios 36 000 narių, prezidentė Lilâ Le Bas balandžio 11 d. peticijoje atkreipė dėmesį į statistiką, kad bent dešimtadalis Prancūzijos studentų neturi priėjimo prie kompiuterio ir negali tęsti studijų nuotolinių būdu. Bene stipriausiai šios problemos paliestas Paryžiaus Sorbonos universitetas, kuriame 30 proc. studentų neturi priėjimo prie kompiuterio, balandžio 16 d. pranešė, kad nusprendė atšaukti egzaminų sesiją ir visiems studentams užskaityti pavasario semestrą.
JK susibūrė studentų protesto judėjimas, nukreiptas prieš studentų apgyvendinimo bendrovę
TSHC paskelbė studentų paramos programą, teigdama, kad visi atvejai bus sprendžiami individualiai. Studentai teigia, kad nuomininkai vangiai imasi veiksmų, o dauguma jų gauna anoniminius pasiūlymus, kurie visiškai neatsižvelgia į realią situaciją.
Siaučiant pandemijai daug Jungtinės Karalystės studentų susidūrė su finansiniais sunkumais. Jie buvo atleisti iš darbo, įstrigo karantine ar šiuo metu rūpinasi savo šeimų nariais. Atsižvelgiant į situaciją tokie TSHC pasiūlymai, kaip kvietimas dalyvauti loterijoje dėl bilietų į 2021 m. Tokijo olimpines žaidynes, studentų aktyvistams pasirodė ciniški.
NoStayNoPay reikalauja leisti nuomininkams nutraukti sutartis be jokių pasekmių šiems ir kitiems akademiniams metams; grąžinti nuomos mokestį, kuris buvo sumokėtas į priekį; grąžinti paskutinę įmoką studentams, kurie išvyko iš TSHC būstų dėl koronaviruso pandemijos; suteikti nuolaidą dirbantiems studentams, kurie negalėjo sugrįžti namo dėl rizikos užkrėsti šeimos narius.
Reikalavimų studentų judėjimas siekia organizuodamas apgyvendinimo mokesčio streiką, kreipimaisiais į savo atstovus JK parlamente ir studentų atstovybėse, straipsniais žiniasklaidoje.