Kino pasaulyje šventė – vyksta 26-asis Kanų kino festivalis. Viskas puiku, visi patenkinti. Organizatoriai džiūgauja, ima atrodyti, kad šiųmetis renginys apsieis be kontroversijų. Ir tada į festivalio kino ekranus žengia Alejandro Jodorowsky’io „The Holy Mountain“.
„Šventasis kalnas“ – eklektiškas, be galo puošnus, tačiau kartu bjaurių, estetiškai šokiruojančių scenų ir absurdo pilnas, intensyvia dviejų valandų provokacija tapęs filmas sukelia milžinišką nepasitenkinimo bangą kino, religijos ir politikos pasaulyje. Pasibaisėję ir pasipiktinę lieka ne tik kai kurie festivalio dalyviai, bet ir filmo nemačiusieji ir festivalyje nedalyvavusieji. Vieniems tai per klaidą į bene svarbiausią kino šventę patekęs kičas, kitiems – absoliučiai nepriimtina, šventvagiška kino juosta, kurią reikia žūtbūt uždrausti. Įvairios politinės ir religinės grupės ima rengti protestus prieš pasaulines „Šventojo kalno“ peržiūras.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Ar filmas išties yra chamizmo viršūnė? Labiau jau pagrįsta šiuolaikinės visuomenės kritika.
Patyčios ar kritika?
Žiūrint filmą gali pasirodyti, kad režisierius tyčiojasi iš įvairių religijų, ypač krikščionybės, kultūrų ar tam tikrų visuomenės grupių. Atrodo, ekscentrišką kiną kuriantis menininkas stebi viename pasaulio puode verdančias kultūras, tikėjimus bei iš jų gimusius įvairius mokymus ir savo filmus užpildo visu tuo bet kaip sumaišytu religiniu turiniu. Turbūt nėra „Šventojo kalno“ scenos, kurioje nerastume žinomų biblinių personažų atitikmenų, alchemijos, kabalistinio mokymo užuominų, daoizmo, islamo simbolių ir daugelio kitų ezoterinių, mistinių mokymų ar religijų adaptacijų. Vis dėlto tokios dažnai groteskiškos arba ne kiekvieno akiai priimtinos scenos yra skirtos visai ne tam tikroms bendruomenėms pašiepti. Jodorowsky’io kritikos centre – religinės institucijos ir religijos suprekinimo bei apskritai bet kokio kultūrinio visuomenės konstrukto panaudojimo praktikos.
Žiūrovas kelionę per (į) „Šventąjį kalną“ pradeda su vienu iš pagrindinių veikėjų pravarde Vagis (Horacio Salinas), kurio išvaizda ne veltui atitinka Jėzaus Kristaus fizionomiją. Pabudęs herojus keliauja per Sodomą ir Gomorą primenančią vietą. Tai distopinis, stratokratinis miestas, kuriame vieną minutę viską valdantys kareiviai žygiuoja per gatves nešini nukryžiuotais ėriukais, nekaltumo ir tyrumo simboliais, o iškart po to, prisidengdami religija, surengia viešą sukilėlių egzekuciją, prievartauja žmones.
Režisierius nepamiršta ir elito. Turtuoliai ir įžymybės garbina savo kariuomenę ir žavisi jos šaltakraujiškais veiksmais. Jie palaiko šią susvetimėjusios visuomenės tvarką ir „tvarkdarius“, filmuoja nežmoniškus čia pat gatvėje vykstančius veiksmus, o vėliau lyg niekur nieko perka sau religinę atributiką, kurios įsigijimas, atrodytų, prilygsta nuodėmių išpirkimui ir tampa savotiška indulgencija. Įdomiausia tai, jog filme visi žiaurūs ir nehumaniški veiksmai galiausiai atsiduria religijos pašonėje ir tarytum jos pagalba yra teisinami. Būtent tada Jodorowsky’io sviestas akmuo pasiekia savo tikslą ir nusileidžia daržuose tų, kurių pagalba kažkieno nuoširdus tikėjimas tampa galingu įrankiu karuose, politikoje ir kitose visuomenei svarbiose sferose.
„Jodorowsky’io kritikos centre – religinės institucijos ir religijos suprekinimo bei apskritai bet kokio kultūrinio visuomenės konstrukto panaudojimo praktikos.“
Vis tik režisierius neapsiriboja vien šiuolaikinės propagandos kritika. Vienoje iš scenų Vagis dalyvauja nacių simbolika pasipuošusių artistų šou, kuriame ant miniatiūrinį actekų miestą primenančios scenos susikauna Meksikos indėnų rūbais aprengti driežai ir konkistadorų šarvais bei vienuolių abitais papuoštos rupūžės. Galų gale ant roplių išpilamas kraujas ir miestas susprogdinamas. Tai bene aiškiausiai režisieriaus žinutę perduodanti scena. Istorija, religija, tradicijos visais laikais buvo naudojamos kaip priedanga okupacijoms, kolonizacijoms ir, deja, ne visada geroms politinėms užmačioms. Slepiantis po jomis neretai sukuriamos siaubingos, viską griaunančios jėgos, po kurių lieka vien griuvėsiai ir jau nebeegzistuojančios kultūros.
Žiūrint iš XXI amžiaus žmogaus perspektyvos, vaizduojama distopinė visuomenė gali būti suprasta kaip bet kokio šiandien egzistuojančio radikalaus politinio, ideologinio ar religinio judėjimo iliustratyvus pavyzdys. Rusijos politikai karą prieš Ukrainą teisina „denacifikacija“ ir išgalvotais istoriniais argumentais. Lenkijos valdančioji dauguma legalaus aborto galimybes iki minimumo sumažinusius įstatymų pakeitimus priėmė radikaliems politikams išnaudojant visuomenės religinius sentimentus ir naudojantis vietos Katalikų Bažnyčios parama. Tradicinės šeimos ideologija, kurios vertybės savaime nėra blogos, visuomenėje tapo būdu pateisinti kitų visuomenės grupių, pavyzdžiui, LGBTQ+ bendruomenės narių, migrantų, mišrių šeimų, diskriminaciją.
Spėju, kad būtent čia menininkas išėjo už ribų, saugančių jį nuo dalies visuomenės pasipiktinimo, kuris dažnai yra gana iracionalus. Tačiau Jodorowsky’is nestabdo.
Jėzus Kristus arba kaip mes suprekinome krikščionybę
Kaip minėjau, svarbus yra ir pagrindinio veikėjo Vagies panašumas į Jėzų Kristų. Vaizdu su reklamjuoste „Kristus pardavimui“ prasidedančioje scenoje herojus susipažįsta su religinę atributiką pardavinėjančiais miestiečiais, persirengusiais romėnų karių uniformomis. Pastarieji pastebi jo panašumą į Jėzų iš Nazareto. Apsvaiginę Vagį alkoholiu ir narkotikais jie sukuria molinį jo trafaretą, iš kurio ima gaminti kartonines Nukryžiuotojo kopijas, parduodamas tiems patiems indulgencijų trokštantiems miestiečiams. Pabudęs Vagis jaučiasi pasibjaurėjęs Jėzaus įvaizdžio komercializacija ir savo išvaizdos išnaudojimu. Jis sunaikina kartonines kopijas ir sumuša nusikaltėlius, besidangstančius religija. Jodorowsky’is kritikuoja komercializuotą Kristaus ir kitų svarbių religinių asmenybių įvaizdį, kuriuo pelnomasi iš tikinčiųjų ir iškraipoma tikroji religijos esmė.
„Jodorowsky’is kritikuoja komercializuotą Kristaus ir kitų svarbių religinių asmenybių įvaizdį, kuriuo pelnomasi iš tikinčiųjų ir iškraipoma tikroji religijos esmė.“
Nemažai visuomenės pykčio už panašią žinutę nešantį darbą susilaukė ir skulptorius, performanso bei video menininkas Dainius Liškevičius. 1996 metais jis pristatė naujai sukurtą instaliaciją, pavadinimu „Dievas – dvasinis žmogaus atrakcionas“. Tai ant sienos pakabintas žybsinčiomis Brodvėjaus stiliaus lemputėmis papuoštas kryžius ir sintetinės žalios spalvos Jėzaus Kristaus figūra, kuri be to dar ir sukasi. Gan drąsiu kūriniu Lietuvos menininkas, kaip ir Jodorowsky’is, norėjo parodyti, jog religija vis dažniau tampa preke, o tikrąsias jos vertybes užgožia besaikis ir dažnai beprasmis religinių simbolių ar asmenybių vartojimas. Pamažu tikėjimas virsta dvasiniu atrakcionu, pramoga, kurioje vis rečiau galima rasti ką nors susijusio su esminėmis bet kokios religijos tiesomis ar vertybėmis.
Į vienos pagrindinių krikščionybės asmenybių komercializacijos kritiką galima pažvelgti ir kitu kampu. Jėzaus kaip prekės demaskavimas gali būti ir tam tikrų religinėse bendruomenėse susiformavusių tradicijų ar ideologijų kvestionavimas. Liškevičius ir Jodorovsky’is klausia, ar religijos tikslas ir panaudojimas yra konstanta. Tikriausiai, nebe. „Šventajame kalne“ religija yra tapusi kintamuoju, priklausančiu nuo sociumo, kuriame veikia, poreikių. Vienu atveju tai gali būti priemonė politinėms ideologijoms skleisti ar vystyti verslą. Kitu atveju religingumu naudojasi arogantiški dvasiniai vedliai norintys padėti kitiems pasiekti nušvitimą, kuris kaip ir šventasis kalnas, deja, tėra iliuzija ir po kuriuo slepiasi savanaudiški tikslai, įgyvendinami dėl žmonių patiklumo.
Aklas kopimas į kalną
Vis tik „Šventasis kalnas“ nėra vien sutirštintas distopinės visuomenės vaizdavimas. Norint iš tiesų dekoduoti filmą, reikia pažvelgti ir į viso kūrinio metu vykstančią kelionę, kurios galutinis tikslas – šventasis kalnas. Jau minėtas Vagis ir septyni pasaulio magnatai su vedliu Alchemiku, kurį suvaidino pats režisierius, išsiruošia į kelionę, kurios metu atsisako materialinių vertybių, paneigia senus ir sukuria naujus socialinius susitarimus, bando nugalėti ydas per savidisciplinos ugdymą. Bandymas pasiekti dvasinį nušvitimą ir absoliutus pasitikėjimus Alchemiku galiausiai nuveda keliautojus iki šventojo kalno viršūnės. Ar ten jie pasiekia nirvaną, ar tampa, kaip patys tikėjosi, nemirtingais? Ne. Pasakos apie nušvitimą ir lieka pasakomis.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Kelionė kaip ir beprasmė, tačiau būtent jos beprasmiškumas leidžia režisieriui kvestionuoti, kodėl apskritai žmogus pasiryžta tokiems žygiams – juk jų tikslai dažnam atrodo prasilenkiantys su realybe ir galų gale baigiasi niekuo. Jodorovsky’is atsakytų, kad visa tai atsitinka dėl žmogaus patiklumo ir kritinio mąstymo stokos. Žmogus dažnai yra neracionalus, jo naivus (pasi)tikėjimas gali baigtis tariamų šventųjų garbinimu arba aklu tikėjimu, vedančiu prie radikalumo.
Tačiau net ir tas nebūtinai racionalus kopimas į šventąjį kalną, iliuzijų kūrimas, atrodo, ir pačio režisieriaus yra suvokiamas kaip natūrali žmogaus gyvenimo dalis, iš kurios verta pasijuokti ir į kurią kartas nuo karto reikia pažvelgti iš šono.