Po batalijų dėl pirmojo partnerystės įstatymo svarstymo 2021-ųjų pavasarį ir po vasarinio parlamentinės opozicijos ir valdančiųjų šaršalo praėjusios sesijos pabaigoje rudenį Seimo gyvenimas sugrįžo į normalias ir gan nuobodžias vėžias.
Ne pats įdomiausias parlamentinės demokratijos reginys buvo ir rugsėjo 15-osios Seimo vakarinis posėdis. Net plenarinių posėdžių salėje šen bei ten šmėžavusios Puidoko ir Gražulio figūros nepagyvino įprastai formalaus parlamentarų susirinkimo.
Antrasis darbotvarkės punktas: Seimas gana solidžia dauguma atmeta Prezidento veto ir priima naują politinių organizacijų įstatymą. Teisės aktu įvedama nauja tvarka politinėms partijoms ir rinkimų komitetams. Sykiu seimūnai nežinodami priima sprendimą, turintį nemenką reikšmę šalies jaunimo, ir tarp jų studentų, politiniam gyvenimui.
Visgi apie viską iš pradžių.
Kaip žinia, demokratėmis ir demokratais nėra gimstama. Tai – ilga politine praktika ir socializacija pasiekiamas tikslas. Netgi būtų galima ginčytis, kad šis ugdymas nėra baigtinis ir trunka visą gyvenimą. Kaip atrodo pirmieji tipinio Lietuvos jaunuolio žingsniai šiuo ilgu keliu?
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Jaunimas su politinėmis praktikomis susipažįsta dar mokykloje. Čia galima pasyviai rinkti ir sekti ar aktyviai įsitraukti į mokinių tarybos arba klasės seniūnų veiklą. Visgi ne kiekvienam pasiseka turėti tokias sąlygas. Pagal Švietimo ministerijos duomenis, tik kas antroje šalies mokykloje veikia moksleivių savivalda, o į veikiančias įsitraukia tik 6 procentai visų moksleivių.
Kita jaunuolio stotelė politinėje socializacijoje – aukštoji arba aukštesnioji mokykla. Daugumoje jų studentai daugiau ar mažiau dalyvauja rinkdami savo atstovus. Visgi neretai jie susiduria su labai uždaromis studentų atstovybėmis, kurios nesuinteresuotos, kad į jas įsitrauktų didesnė studentų dalis. Be to, jos dažnai neturi plačių įgaliojimų priimant universitetui ar studentų kasdienybei aktualius sprendimus. Tad eiliniam studentui nelengva atsakyti, kodėl verta dalyvauti ir domėtis atstovybės veikla.
Jaunimo politiniam švietimui skirtų organizacijų problemas universitetuose liudija ne kartą užfiksuotas žemas studentų įsitraukimas į savo atstovų rinkimus ir nepasitenkinimas atstovybės veikla. Štai kad ir Vilniaus universiteto atstovybės narius renka mažiau kaip 2 procentai seniausio ir didžiausio šalies universiteto studentų. Kitose aukštosiose rinkimų aktyvumo skaičiai panašūs, jei jie iš viso vyksta ar yra viešai skelbiami. Bendrai, pagal 2021-ųjų Jaunimo reikalų departamento duomenis, į studentų savivaldą įsitraukia tik kas dešimtas studentas.
Galiausiai išeina, kad reikšminga dalis aštuoniolikos sulaukusių jaunuolių, dalyvaudami Seimo, savivaldybių, Prezidento ar Europos Parlamento rinkimuose, biuletenį rankose laiko ir kandidatų palyginimus daro be jokios patirties artimoje socialinėje aplinkoje – mokykloje ir universitete. Nutinka ir dar blogiau: kai kurie nuo paauglystės įpratę nedalyvauti savo reikalų tvarkyme šią praktiką tęsia ir vėliau. Turint omeny, kiek jaunuolių įsitraukia į savo savivaldas mokyklose ir universitetuose, ar reikėtų stebėtis, kad Seimo rinkimuose jaunimo aktyvumas yra žemiausias tarp visų amžiaus grupių ir vos perkopia trečdalį turinčiųjų balso teisę.
Vienas moksleivių ir studentų savivaldos tikslų turėtų būti suteikti jaunimui tinkamus įgūdžius visavertiškai dalyvauti šalies politiniame gyvenime. Mokinių tarybos ir studentų atstovybės turėtų kiek įmanoma tiksliau imituoti nacionalinę politiką ir veikti tarsi mažos valstybės, kuriose jaunimas galėtų mažesniu mastu save išbandyti. Juk todėl mokinių tarybų ar studentų atstovybių statutuose minimi parlamentai ir prezidentai, tarybos ir valdybos, rinkimai ir ataskaitos.
„Turint omeny, kiek jaunuolių įsitraukia į savo savivaldas mokyklose ir universitetuose, ar reikėtų stebėtis, kad Seimo rinkimuose jaunimo aktyvumas yra žemiausias tarp visų amžiaus grupių ir vos perkopia trečdalį turinčiųjų balso teisę.“
Jaunimo savivaldos grandims Lietuvoje bendras dar vienas aspektas – jose nedalyvauja politinės jaunimo organizacijos. Nei Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga (LSDJS), nei Lietuvos liberalus jaunimas (LLS), nei Jaunųjų konservatorių lyga (JKL) nevykdo savo veiklos mokyklose ir universitetuose. Tad sistemoje, kurioje turėtų būti mokomasi politinės praktikos, trūksta ypač svarbaus dėmens – pagal pasaulėžiūrą veikiančių organizacijų. Jaunimo savivaldose jos turėtų vaidinti politinėms partijoms nacionalinėje politikoje analogišką vaidmenį.
Kaip be šių organizacijų atrodo moksleivių ir studentų savivaldų realybė? Tereikia prisiminti eilinius mokinių tarybos prezidento ar studentų atstovybės rinkimus. Bendras bruožas – čia nerasime kandidatų, už kurių stovėtų grupė su aiškia pasaulėžiūra. Dažniausiai kalbame apie varžytuves tarp asmenybių – kas turi daugiau patirties, kas labiau motyvuotas, kas charizmatiškesnis. Trumpai tariant, moksleivių ir studentų savivaldos remiasi pavieniais individais, o ne organizuotomis grupėmis.
Sunku nepastebėti analogijų su nacionaline politika. Šalies politinės partijos per pastaruosius 30 metų patyrė ženklų nuosmukį. Apklausose narių skaičiumi besitraukiančiomis partijomis pasitiki tik 8,3 procentai gyventojų, nepasitiki 56,4.
Pasitikėjimas vienomis pagrindinių mūsų atstovaujamosios demokratijos institucijų nėra kartų klausimas. Štai pilietinės visuomenės tyrimai atskleidžia tendenciją, kad jaunimas didesnio pasitikėjimo partijomis nerodo – šiandien tik šeši procentai įsitrauktų į jų veiklą. Nepaisant mokykloje ir universitete prasidedančių politinio angažuotumo problemų, pačios jaunimo organizacijos neatrodo jomis susirūpinusios. Jų strateginiai dokumentai rodo, kad jos tiesiog nekelia sau tikslo dalyvauti šiose savivaldose.
Tiesa, negalima sakyti, kad politinės jaunimo organizacijos visai nekreipia dėmesio į šią problemą ir nesiima veiksmų situacijai taisyti. Balandį po dviejų metų bendrų LSDJS, LLJ, JKL ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos pastangų iki 21 metų buvo nuleistas kandidatūros į Seimą amžiaus cenzas. Tai yra neabejotina pergalė Lietuvos jaunimui.
Tačiau turint omeny jaunimo angažuotumą matuojančius rodiklius ir jaunimo politinių organizacijų veiklą, kyla klausimas, iš kur atsiras kandidatūros teise pasinaudoti skubantys jaunuoliai ir kas turėtų tapti jų rinkėjais.
Turbūt ne vienas minėtų organizacijų atstovas argumentuotų, kad atsiradus galimybei atsiras ir norinčių ja pasinaudoti. Visgi jaunimo politinį potencialą galima pamatuoti ir šiandien. Pavyzdžiui, dabartinėje Vyriausybėje yra 14 narių, kurie pagal savo amžių per pastaruosius 30 metų galėjo būti Lietuvoje įsisteigusių politinių jaunimo organizacijų nariais. Ir tik dvi iš jų tokiomis buvo: LLJ pirmininkės pareigas ėjusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė (LP) ir JKL nare buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė (TS-LKD). Tarp 141 Seimo nario tėra keturi patenkantys į trisdešimties arba jaunesnių amžiaus grupę. Jauniausiam Seimo nariui Mariui Matijošaičiui (LP) rinkimų metu buvo 28-eri, t. y. trejais metais daugiau nei tuo metu kandidatams į šalies parlamentą galiojęs amžiaus cenzas
Matant jaunimo politinių organizacijų pasisekimą išnaudojant ligšiolei turėtas politines galimybes, galima suabejoti jų pajėgumu daryti įtaką nacionalinei politikai. Atitinkamai kyla klausimas, ar žemesnis amžiaus cenzas buvo tikslingiausias paskutinių kelerių metų veiklos tikslas ir ar ateičiai nereikėtų apsvarstyti kitokių prioritetų.
Puiki proga sugrįžti į nuobodžiąją Seimo salę.
Rugsėjo 15 d. parlamentas ne tik atmetė prezidento veto. Partijas ir rinkimų komitetus reguliuojantis teisės aktas tarsi tiesiogiai neturėtų nieko bendra nei su jaunimo politika, nei su jų organizacijomis, nei su moksleivių ar studentų savivalda, jei ne vienas bet. Naujame įstatyme pirmą kartą per 30 metų tiksliai apibrėžiama, kas Lietuvoje laikoma politine organizacija. Pagal jį tokiomis laikytinos tik politinės partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai.
Kas užmestų atidesnį žvilgsnį į dažnos Lietuvos bendrojo ugdymo ar aukštosios mokyklos veiklą reglamentuojančius dokumentus, matytų, kad paprastai švietimo įstaigose moksleiviams ir studentams nėra leidžiama steigti politines organizacijas.
Pavyzdžiui, universitetų veiklą reguliuojantis mokslo ir studijų įstatymas nedraudžia studentams savo aukštosiose burtis į politines organizacijas. Tačiau dauguma aukštųjų mokyklų tokį draudimą įvardija savo įstatuose arba studentų organizacijų veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose. Taip pat nepolitiškumo principas įtvirtintas daugumos atstovybių įstatuose.
Neretai nutinka, kad siauras sąvokos apibrėžimas teisės akte pridaro daugiau žalos nei naudos. Tačiau naujasis politinių organizacijų įstatymas kaip tik atlaisvina rankas įvairioms politinėms jaunimo organizacijoms pagaliau įsitraukti į įvairias jaunimo savivaldas.
Žinoma, būtų nepagrįsta apkaltinti iki šiol neaiškų ir miglotą politinės organizacijos apibrėžimą savarankiškai sužlugdžius jaunimo politinį angažuotumą. Visgi galima užtikrintai pasakyti, kad jis jam nepadėjo.
Po Seimo sprendimo politinės jaunimo organizacijos pagaliau gali įsitraukti į moksleivių ir studentų savivaldą. Veiklos plėtra į šias savivaldas būtų pirmiausia naudinga pačioms organizacijoms. Ji užtikrintų, kad prie potencialių narių būtų prieinama anksčiau, organizacijoms atsirastų daugiau platformų vykdyti savo politiką, daugiau progų auginti būsimus kadrus, plėsti savo įtaką tarp jaunimo ir taip didinti įtaką atitinkamose partijose.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Išloštų ir pačios moksleivių bei studentų savivaldos: į jas įžengus skirtingų ideologijų jaunimo organizacijoms pagaliau rastųsi sveika demokratinė konkurencija, atsirastų prielaidos sąžiningiems moksleivių ir studentų atstovų rinkimams.
Ilgainiui naudą pajustų ir platesnė visuomenė: jaunimui išėjus rimtesnės politinės praktikos kursą mokykloje ir universitete ilgainiui augtų demokratinės patirties turinti karta, o į nacionalines politines partijas nauja politikų pamaina ateitų jau su apčiuopiamu politiniu įdirbiu.
Trumpai tariant, moksleivių ir studentų savivaldose aktyviai veikiančios politinės jaunimo organizacijos į naudą išeitų ir joms, ir jaunimui, ir mūsų demokratijai.