Dauguma Lietuvos jaunimo organizacijų nepaliaujamai sprendžia gyvenimo ir mirties klausimą – kaip neatsidurti archyvo stalčiuose ir pritraukti naujų narių. Vyresnieji jų nariai galbūt jau galėtų imtis seno gero postringavimo apie neatsakingą ir abejingą, vienu žodžiu, nebe tokį šaunų kaip jaunystės laikais, jaunimą. Tik vargu, ar kažkada buvo labai geriau. Nebent kreiptumėmės į savo prosenelius apie jų tarpukarines patirtis skautuose, ateitininkuose ar aušrininkuose. Retas dabar girtųsi apie šaunų jaunimą, stojusį į komjaunimo gretas, o ir po Nepriklausomybės atkūrimo pradinio entuziazmo organizacinis aktyvumas ėmė blėsti.
Neseniai Jaunimo reikalų departamentas paskelbė jaunimo pilietiškumui skirto tyrimo rezultatus. 2021-ųjų rudenį buvo apklausta per tūkstantis 14–29 metų amžiaus respondentų iš visos Lietuvos. Peržvelgus sociologinės apklausos rezultatus, peršasi viena pagrindinė išvada – Lietuvos jaunimas gana vangiai įsitraukia į pilietines veiklas ir organizacijas, ypač tokias, kurioms reikia skirti daugiau laiko ir stipriau įsipareigoti. Pats tyrimas tik labai nežymiai leidžia nuspėti jaunimo organizacinio vangumo šaknis, tačiau tai gera proga pasvarstyti galimas kai kurių tendencijų priežastis.
Teorija ir praktika
Tyrimo metu buvo klausta, kokiais būdais jaunimas gali dalyvauti pilietinėse veiklose. Daugiausia, 79 % apklaustųjų, sutiko arba visiškai sutiko, kad pilietiška dalyvauti ir savanoriauti jaunimo organizacijų veikloje. Tai visiškai atitinka pilietinės visuomenės kanoną, kaip ir trijų ketvirtadalių jaunimo požiūris, jog dalyvauti mokyklos bei universiteto savivaldos institucijose ar darbovietės profsąjungoje yra pilietiška. Vis dėlto kitos palankiausiai pilietiškumo prasme vertinamos veiklos – dalyvavimas vienkartinėse pilietinėse akcijose ir rinkimuose – liudija vieną ryškią tendenciją – joms dažniausiai nereikia nuolatinio ir didelio įsitraukimo.
Kaip mažiau pilietišką jaunimas vertina įsitraukimą į politinių partijų (53 % apklaustųjų) ir religinių bendruomenių veiklas (48). Politinių partijų bei religinių bendruomenių vertinimą, matyt, lemia bendras neigiamas nusistatymas partijų ir religijos atžvilgiu. Prie mažiau pilietiškų veiklų jaunimas priskiria ir savo nuomonės reiškimą bei informacijos sklaidą socialiniuose tinkluose. Galima teigti egzistuojant suvokimą, kad pilietiška veikla turėtų būti atliekama gyvai. Tačiau jaunimo požiūris, kas yra pilietiška, ir veiklos, kuriuose jis dalyvauja, nebūtinai sutampa.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Kuomet kalba pasisuka apie tai, kur jaunimas iš tiesų dalyvauja, ima dominuoti rinkimai, referendumai ir pilietinės akcijos. Šios tendencijos neturėtų per daug stebinti – jau XX amžiaus pabaigoje Vakarų demokratijose buvo pastebimi ženklūs pilietiškumo pokyčiai. Skirtingas visuomenės grupes įtraukiančia naryste, nario mokesčiu ir per visą šalį nusidriekusiu skyrių tinklu paremtos organizacijos tapo mažiau populiarios. Jų atlaisvintą vietą užėmė socialiniai judėjimai, nukreipti į tam tikras visuomenines problemas, pavyzdžiui, aplinkosaugoje ar žmogaus teisių srityje. Daugiau radosi susibūrimų siauresnių asmeninių interesų pagrindu – tai įvairios savipagalbos grupės, sportiniai ir laisvalaikio sambūriai. Tapo įprasta tokius susibūrimus keisti kiek dažniau, taip pat išbandyti didesnę jų įvairovę.
Šie pokyčiai pirmiausia tapo iššūkiu politinėms partijoms ir profesinėms sąjungoms. Tarp Lietuvos jaunimo tik 6 % aktyviai įsitraukia į partijų veiklą ir tik 4 % į profesinių sąjungų. Jaunimo organizacijos laikosi kiek geriau ir jose dalyvauja 16 % jaunimo. Žinoma, tam tikras aktyvumo lygis partijų ir profesinių sąjungų veikloje yra neatsiejamas nuo demokratijos kokybės ir visuomenės gerovės. Kaip ir tradicinės formos draugijose įgaunami organizaciniai įgūdžiai siekti bendrų tikslų. Tačiau nebūtų tragedijos, jei socialinio kapitalo lygis būtų išlaikomas kitų pilietinių veiklos formų dėka.
Jaunimo pilietiškumo tyrimas parodė, kad iš vis niekur nedalyvavo 51 % jaunimo. Panašias tendencijas buvo patvirtinęs ir 2020-ųjų Pilietinės galios indeksas. Jo tyrimo metu nustatyta, kad net 55 % 16–29 metų jaunimo nedalyvauja nė vienoje organizacijoje, o jaunimo amžiaus grupė yra mažiausiai iš visų įsitraukusi į organizacijų veiklą. Šioje vietoje jaunimo pilietiškumo taip pat nevertėtų dramatizuoti. Mažesnis jaunimo įsitraukimas į pilietines veiklas įprastai siejamas su gyvenimo ciklu. Taip pat dažniausiai prie pilietiškai aktyvesnių priskiriamos aukštesnį išslavinimą ir pajamas turinčios grupės, tad jaunimui tokia tapti trunka laiko.
Labiau neramina kita tendencija – Lietuvos jaunimo apolitiškumas. Ir Vakarų demokratijoms įprasta, kad daugiausia jaunimo įsitraukia į sporto klubus, kultūrines organizacijas bei jaunimo organizacijas. Tačiau itin pasyviai dalyvaujama, regis, aktualias problemas jaunimui keliančiose organizacijose: žmogaus teises remiančiose organizacijose dalyvavo 4 % jaunimo, o veikiančiose klimato kaitos ar aplinkosaugos srityse tik 3 %. Kitaip tariant, mūsų jaunimas atsiriboja nuo politinių partijų ir profesinių sąjungų, tačiau prie kitų politiškai angažuotų pilietinių veiklos formų taip pat vangiai prisideda.
Kas skatina ir kas atgraso nuo dalyvavimo
Tyrimo metu jaunimo taip pat klausta, kas jiems kliudo dalyvauti pilietinėse veiklose. Iš keturių pagrindinių dalyvauti kliudančių priežasčių trys yra labai nuspėjamos ir visos siejasi su laiko trūkumu: įsipareigojimai darbe, įsipareigojimai mokymosi įstaigoje, informacijos trūkumas ir įsipareigojimas šeimai. Nesunku įsivaizduoti, kaip tai pasireiškia realybėje: medikams, dirbantiems per kelis darbus, ar studentams, vienu metu ir besimokantiems, ir dirbantiems, atrasti laisvo laiko pilietinei veiklai ar įsitraukti į savo bendruomenės savivaldą yra iššūkis. Kita vertus, į tokią priežasčių grupę patenka ir tradiciniai mūsų pasakymai, kai ko nors paprasčiausiai nenorime daryti.
Kai kuriuos gyvenimo prioritetus įmanoma perstumdyti ir jaunimo buvo klausta, kas juos skatintų dalyvauti pilietinėje veikloje. Dauguma teigė, kad dalyvauti juos paskatintų, jei būtų sprendžiami jiems aktualūs klausimai. Jei asmeniškai aktualūs klausimai būtų tiesiogiai susiję su prasmės pojūčiu, galėtume tik pasidžiaugti. Užtektų atrasti veiklas ir problemas, kurios jaunimui neduoda ramybės ir pilietinis aktyvumas kiltų lyg ant mielių.
Kaip valstybinė institucija Jaunimo reikalų departamentas panašius tyrimus atlieka norėdamas geriau suvokti, kaip formuoti nacionalinę jaunimo politiką. Tačiau kai kalba pasisuka apie prasmes, tikėtis, jog jas gali suteikti institucijos – bergždžias reikalas. Į pirmą vietą čia iškyla pačių jaunimo organizacijų ir jaunimo sambūrių vaidmuo. Jos turi aktyviau ieškoti jaunimą jungiančių ir jų gyvenimus įprasminančių idėjų. Kitaip sakant, gyventi ne vien sustabarėjusiomis formomis.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Deja, dalis tų asmeniškai aktualių klausimų yra labai migloti. Galima net teigti, kad sukamės uždarame rate. Mus pilietiškai angažuoti turėtų mums patiems aktualūs klausimai, bet dalyvavimas profsąjungose ir savosios bendruomenės savivaldoje yra gana menkas, o jungimasis prie klimato krize besirūpinančių organizacijų (degant žemei) yra dar menkesnis. Kitas klausimas, o kas jaunimui iš tiesų rūpi ir kokias prasmes jis savyje nešiojasi? Ką jis perima mokyklose ir iš tėvų ir kuo dalinasi tarp bendraamžių? Arba prieš ką jis linkęs maištauti? Neatsakant į šiuos klausimus, vargu, ar galėsime suprasti šį pilietinį vangumą.
Iš dalies tai vištos ir kiaušinio dilema, kuomet nežinia, kas kaltas: pats jaunimas ar jį burti turinčios organizacijos. Regis, aktualios problemos nėra panacėja, nes tokie dalykai kaip klimato kaita, žmogaus teisės ir savivalda, kol kas negeba apjungti jaunimo per organizacines formas. Kaip jau buvo nuskambėję per vieną Šauksmo diskusiją praėjusį rudenį, sprendimo būdas be galo banalus – organizacijas reikia organizuoti. Apklausa parodė, kad jaunimas labiausiai pasitiki būtent jaunimo organizacijomis.
Kelioms iš jų pasisekus, kai kurie galės pagerinti savo bendruomenės padėtį ir turės daugiau laiko įsitraukti į organizacijas patys, kai kurie jose atras savo gyvenimo prasmę, kai kurių draugai į jas patrauks ir taip pritrauks ir juos pačius.