Apgaulingai efektyvi VGTU studentų savivalda

Iš pirmo žvilgsnio VGTU SA rodosi pažangesnė už kitas atstovybes. Bet jos seniūnų sistema iš esmės pakerta savivaldos demokratiškumą.

Vilnius Tech. VGTU nuotrauka

Šauks­mas daž­nai ra­šo apie Vil­niaus ir Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tų stu­den­tų at­sto­vy­bes ar mums vis dar siek­ti­nas Va­ka­rų uni­ver­si­te­tų stu­den­tų rin­ki­mų prak­ti­kas. Bet kar­tais ver­ta pa­žiū­rė­ti, kas vyks­ta ne­to­li­mo­je kai­my­nys­tė­je – pa­vyz­džiui, Vil­nius Tech stu­den­tų at­sto­vų rinkimuose.

Šios sis­te­mos cent­re fi­gū­ruo­ja se­niū­nai, dar ži­no­mi kaip kon­tak­ti­niai as­me­nys ar aka­de­mi­nės gru­pės at­sto­vai. To­kie as­me­nys eg­zis­tuo­ja dau­gu­mo­je Lie­tu­vos aukš­to­jo moks­lo įstai­gų – vie­naip ar ki­taip jie vei­kia Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te, Lie­tu­vos mu­zi­kos ir te­at­ro aka­de­mi­jo­je, Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­te, dau­ge­ly­je ko­le­gi­jų – ir net gim­na­zi­jų. VGTU Stu­den­tų at­sto­vy­bės se­niū­nams, be įpras­tų ba­lių or­ga­ni­za­vi­mo, at­si­skai­ty­mų da­tų de­ri­ni­mo ir gru­pio­kų in­for­ma­vi­mo pa­rei­gų, ati­ten­ka dar vie­na – fa­kul­te­to SA pir­mi­nin­kų ir SA pre­zi­den­to rinkimas.

„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:

Iš pir­mo žvilgs­nio to­kios sis­te­mos pri­va­lu­mai aki­vaiz­dūs. Ki­taip nei ki­to­se aukš­to­sio­se, kur stu­den­tų at­sto­vai ren­ka­mi tie­sio­giai, VGTU vyks­ta kon­ku­ren­cin­ges­nė ko­va dėl pa­rei­gų at­sto­vy­bė­je. Be to, se­niū­nų sis­te­ma lei­džia už­tik­rin­ti, kad vi­si uni­ver­si­te­to stu­den­tai dau­giau ar ma­žiau yra įtrauk­ti į at­sto­va­vi­mo sistemą.

Ta­čiau ati­des­nis žvilgs­nis į se­niū­nų sis­te­mos prin­ci­pus ro­do, kad ji sto­ko­ja es­mi­nių de­mo­kra­tiš­ku­mo elementų.

Apgaulingas pranašumas

Ne pa­gal po­li­ti­nes pa­žiū­ras ar taik­liai įvar­din­tas uni­ver­si­te­to prob­le­mas iš­rink­tas se­niū­nas at­sto­vau­ja sa­vo gru­pę VGTU SA ir ki­to­se uni­ver­si­te­to sa­vi­val­dos or­ga­nuo­se. Ši rin­ki­mų sis­te­ma pa­tei­si­na­ma gan pa­pras­tai: kaip Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų fe­de­ra­li­nė val­džia at­sto­vau­ja vals­ti­jas, o ne gy­ven­to­jus, taip ir VGTU SA at­sto­vau­ja aka­de­mi­nes gru­pes, o ne tie­sio­giai stu­den­tus – ne­svar­bu, ar ta­vo gru­pė tu­ri 25 ar 15 stu­den­tų, ji bal­są gaus vieną.

VGTU SA pre­zi­den­tą (su jo ko­man­da) pu­san­t­rų me­tų ka­den­ci­jai ren­ka bū­tent se­niū­nai, tie­sio­giai bal­suo­da­mi kiek­vie­no fa­kul­te­to kon­fe­ren­ci­jo­je. To­kiu bū­du fa­kul­te­tas įgau­na vie­ną bal­są pre­zi­den­to rin­ki­muo­se. De fac­to aukš­čiau­sias VGTU SA or­ga­nas yra val­dy­ba. Ji su­da­ry­ta iš jau mi­nė­to SA pre­zi­den­to ir vi­sų fa­kul­te­tų SA pir­mi­nin­kų, taip pat iš­rink­tų se­niū­nų. Rin­ki­mai vyks­ta fa­kul­te­tų se­niū­nų kon­fe­ren­ci­jo­se, o pre­zi­den­to rin­ki­mo at­ve­ju, į šias kon­fe­ren­ci­jas at­vyks­ta kan­di­da­tai, vyks­ta jų debatai.

Kaip to­kia sis­te­ma vei­kia rea­ly­bė­je? Kai 2021 me­tais VU SA kon­fe­ren­ci­jos de­le­ga­tai rin­ko­si pre­zi­den­tę iš vie­nos kan­di­da­tės, Vil­nius Tech se­niū­nai sa­vo pre­zi­den­tę rin­ko iš tri­jų. Kan­di­da­tų pa­teik­tos veik­los gai­rės, nors ga­na trum­pos ir ku­pi­nos ša­blo­nų, tu­rė­jo reikš­min­gų skir­tu­mų. Pa­vyz­džiui, du kan­di­da­tai siū­lė pa­ša­lin­ti Vil­nius Tech ga­lio­jan­čią ap­klau­sų prie­vo­lę: ne­už­pil­džius il­gų kas se­mest­rą vyk­do­mų ap­klau­sų apie kiek­vie­ną stu­di­jų da­ly­ką, ne­ga­li­ma pri­ei­ti prie uni­ver­si­te­to in­for­ma­ci­nės sis­te­mos, o dėl to jos pil­do­mos itin at­mes­ti­nai. Bū­ta ir ašt­res­nių pa­si­sa­ky­mų dėl na­cio­na­li­nės švie­ti­mo po­li­ti­kos: vie­nas kan­di­da­tas iš­sa­kė pa­lai­ky­mą fi­nan­sa­vi­mo pa­gal stu­di­jų krep­še­lius sis­te­mos po­ky­čiams, du kan­di­da­tai ža­dė­jo ko­vo­ti už di­des­nes sti­pen­di­jas ir ge­res­nes stu­di­jų pas­ko­lų sąlygas. 

Ko­dėl se­niū­nais grįs­tas mo­de­lis at­ne­ša są­ly­giš­kai di­des­nę kan­di­da­tų įvai­ro­vę? Bal­so tei­sę tu­rin­tys VGTU SA se­niū­nai ne­bū­ti­nai yra SA na­riai, kas įpras­ta VU sis­te­mo­je, kur ga­li bal­suo­ti vi­si, bet su­si­ren­ka tik ne­di­de­lė gru­pė. Kai vi­si ga­li­mi kan­di­da­tai pri­klau­so tam pa­čiam ne­di­de­liam bal­suo­jan­čių­jų ra­tui, pa­rei­gos pa­skirs­to­mos iš anks­to, o rin­ki­mai skir­ti tik for­ma­liam pa­rei­gų įtei­si­ni­mui. Tuo me­tu, kai ren­ka se­niū­nai, net se­niems at­sto­vy­bės vil­kams sun­ku at­spė­ti, ką jie pa­si­rinks. To­dėl kiek­vie­nas no­rin­tis ga­li pre­ten­duo­ti ir tu­rė­ti šan­są bū­ti iš­rink­tas net be at­sto­vy­bės drau­gų palaikymo. 

Kuo­met yra tik­ras pa­si­rin­ki­mas tarp kan­di­da­tų, rin­ki­mai tam­pa ne tik for­ma­lu­mu ir su­si­do­mė­ji­mas di­dė­ja na­tū­ra­liai. Taip pat, kai ši pri­vi­le­gi­ja pri­klau­so tik se­niū­nams, žmo­nėms, ku­rie dėl gru­pės jau ir taip ap­si­ima daug nu­dirb­ti, lo­giš­ka, kad bal­sa­vi­mą kon­fe­ren­ci­jo­se jie su­pras kaip dar vie­ną sa­vo pa­rei­gą ir jo­se pa­si­ro­dys. Be to, VGTU SA se­niū­no sta­tu­sas yra ofi­cia­liai api­brėž­tas – bū­si­mą se­niū­ną ne tik tu­rė­jo iš­rink­ti dau­gu­ma gru­pės na­rių, bet jis tu­rė­jo ir pa­si­ra­šy­ti su­si­pa­ži­nęs su sa­vo pa­rei­go­mis, tarp jų ir da­ly­va­vi­mo rin­ki­mi­nė­se konferencijose.

TAIP PAT SKAITYK


  • Europos atstovybės: VU SA rinkimuose nebalsuotų ir mūsų studentai

    Europos atstovybės: VU SA rinkimuose nebalsuotų ir mūsų studentai

    De­mo­kra­ti­jos šven­tė – tik Va­ka­rų Eu­ro­pos uni­ver­si­te­tuo­se, ku­riuo­se stu­den­tų rin­ki­mai leng­vai pri­ei­na­mi ir bal­suo­ja­ma už po­li­ti­nius sąrašus. 


Di­des­nė kon­ku­ren­ci­ja ma­to­ma ir Vil­nius Tech fa­kul­te­tų rin­ki­muo­se. Štai pra­ei­tais moks­lo me­tais VU SA Ma­te­ma­ti­kos ir in­for­ma­ti­kos fa­kul­te­te 26 kon­fe­ren­ci­jos da­ly­viai rin­ko­si pir­mi­nin­kę iš vie­nos kan­di­da­tės. O kiek to­liau Nau­gar­duko gat­vė­je esan­čia­me pen­kis kar­tus ma­žes­nia­me Vil­nius Tech Elekt­ro­ni­kos fa­kul­te­te 22 se­niū­nai rin­ko­si iš tri­jų skir­tin­gų kandidatų.

Vis­gi aukš­tas fa­kul­te­tų pir­mi­nin­kų rin­ki­mų ak­ty­vu­mas Vil­nius Tech nė­ra tai­syk­lė. Vers­lo ir va­dy­bos fa­kul­te­te su­si­ren­ka vos dau­giau nei pu­sė se­niū­nų, tuo tar­pu Kū­ry­bi­nių in­dust­ri­jų fa­kul­te­to at­sto­vy­bei į rin­ki­mus pa­vyks­ta pri­trauk­ti vi­sus seniūnus. 

Ta­čiau se­niū­nais grįs­tas stu­den­tų sa­vi­val­dos mo­de­lis, de­ja, tu­ri žy­miai di­des­nių es­mi­nių trūkumų.

Pir­ma, tai gry­nai ma­žo­ri­ta­ri­nė rin­ki­mų sis­te­ma, ku­rio­je rin­ki­mus lai­mi tik vie­nas kan­di­da­tas, su­rin­kęs dau­giau­siai bal­sų. To­kia sis­te­ma ne­už­tik­ri­na dau­gu­mos at­sto­va­vi­mo, net ne­kal­bant apie ma­žu­mos. Pa­vyz­džiui, rin­ki­muo­se į po­zi­ci­ją da­ly­vau­ja trys kan­di­da­tai: vie­nas gau­na 40 pro­cen­tų bal­sų, o li­kę du po 30 pro­cen­tų. To­kiu at­ve­ju lai­mė­tų pir­ma­sis, net jei 60 pro­cen­tų bal­sa­vu­sių­jų tam ne­pri­ta­rė. Di­di­nant kan­di­da­tų skai­čių šį pa­vyz­dį ga­li­ma tęs­ti iki ab­sur­do, kur be­veik vi­si bal­sai yra iššvaistomi.

Ši pri­mi­ty­vi de­mo­kra­ti­jos sis­te­ma ne­su­tei­kia ga­li­my­bės po­li­ti­nėms ma­žu­moms bū­ti pri­leis­toms prie de­ry­bų sta­lo, nai­ki­na ma­žas par­ti­jas bei stip­ri­na di­de­les, to­dėl įpras­tai vals­ty­bių po­li­ti­ko­je for­muo­ja dvie­jų par­ti­jų sis­te­mą (pa­vyz­džiui, JAV ar­ba JK). Stu­den­tų po­li­ti­ko­je, tai reiš­kia, kad or­ga­ni­zuo­tis ties bet ko­kia idė­ja yra la­bai sun­ku, nes vien tam, kad ga­lė­tum ofi­cia­liai pa­teik­ti pa­siū­ly­mą ar bū­ti iš­girs­tas pri­va­lai su­rink­ti dau­gu­mą stu­den­tų. Se­niū­nų mo­de­lis tą dar la­biau ap­sun­ki­na. Jei­gu ta­vo idė­jos pa­lai­ky­to­jai yra iš­si­mė­tę per aka­de­mi­nes gru­pes ir nors yra gau­sūs, bet nė vie­no­je gru­pė­je ne­su­da­ro dau­gu­mos – ne­gau­si nė vie­no bal­so. Tai­gi to­kio­je rin­ki­mų sis­te­mo­je kan­di­da­tams ne­bus rei­ka­lo at­si­žvelg­ti į ta­vą­ją idėją. 

„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:

Ant­ra, VGTU SA rin­ki­muo­se eg­zis­tuo­ja ir pro­por­cin­gu­mo prob­le­ma – žy­miai svy­ruo­ja se­niū­nų at­sto­vau­ja­mas stu­den­tų skai­čius kaip ir fa­kul­te­tuo­se esan­čių gru­pių skai­čius. Ren­kant pre­zi­den­tą kiek­vie­nas fa­kul­te­tas gau­na po vie­ną bal­są, to­dėl at­si­ran­da ga­li­my­bė bū­ti iš­rink­tam ga­vus ma­žiau se­niū­nų ar jų at­sto­vau­ja­mų stu­den­tų bal­sų, nes pa­vy­ko gau­ti dau­giau ma­žes­nių fa­kul­te­tų bal­sų. To­kiu bū­du vie­nų aka­de­mi­nių gru­pių ir fa­kul­te­tų bal­sai pa­si­da­ro ver­tin­ges­ni už kitų. 

Tre­čia, se­niū­nai ne­tu­ri jo­kio ka­den­ci­jos li­mi­to. Vie­ną kar­tą rug­sė­jį iš­rink­tas se­niū­nu ba­ka­lau­ro stu­den­tas pos­te lie­ka ket­ve­rius me­tus. Aiš­ku, eg­zis­tuo­ja ga­li­my­bė pa­keis­ti se­niū­ną, bet ji dau­giau teo­ri­nė – tam rei­kia su­rink­ti ⅔ gru­pės bal­sų, o ne kiek­vie­na gru­pė ap­skri­tai tu­ri to­kią da­lį ak­ty­vių studentų.

Demokratiškesnio studentų atstovavimo link

Ar se­niū­nais grįs­tas sa­vi­val­dos mo­de­lis pra­na­šes­nis už VDU bei VU stu­den­tų at­sto­vy­bės? Var­gu – to­kia sis­te­ma tie­sio­giai į rin­ki­mus lei­džia įsi­trauk­ti tik iš­rink­tiems se­niū­nams, o ne di­džia­jai da­liai stu­den­tų. Juk bū­tų sun­ku ras­ti žmo­nių, ku­rie pri­tar­tų, kad už juos rin­ki­muo­se į Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mą ga­lė­tų bal­suo­ti tik jų dau­gia­bu­čio bend­ri­jos pirmininkas. 

Juo la­biau abe­jo­ti­na, ar ra­cio­na­lu pa­ti­kė­ti sa­vo at­sto­va­vi­mą vie­nai gru­pio­kei ar gru­pio­kui, ku­ris pir­mais ta­vo stu­di­jų me­tais, rug­sė­jį, kai dar nie­ko ge­rai ne­pa­ži­no­jai, pa­si­siū­lė už­si­krau­ti sau vi­są ad­mi­nist­ra­ci­nę bu­vi­mo se­niū­nu naš­tą. Tur­būt ne­la­bai. Juk grei­čiau­siai to­kie rin­ki­mai įvy­ko ren­kan­tis iš vie­no kan­di­da­to, nes dau­giau no­rin­čių neatsirado. 

Ne­ga­li­ma nu­neig­ti, kad da­bar VGTU stu­den­tų at­sto­vy­bė­je kon­ku­ren­ci­ja į tam tik­ras pa­rei­gy­bes yra ge­ro­kai di­des­nė nei VU ar VDU at­sto­vy­bė­se. Ta­čiau ga­li­mų spren­di­mų no­rė­tų­si ieš­ko­ti par­la­men­ti­nia­me stu­den­tų at­sto­vy­bių sis­te­mos mo­de­ly­je. Ne­pai­sant sa­vo trū­ku­mų, jis lei­džia stu­den­tams opias prob­le­mas iš­kel­ti į vie­šą erd­vę ir dėl jų ma­žu­mai dis­ku­tuo­ti su dau­gu­ma. Jis bent su­da­ro ga­li­my­bes stu­den­tams rin­ki­muo­se or­ga­ni­zuo­tis pa­sau­lė­žiū­ri­niu pag­rin­du. Ga­liau­siai, juk stu­den­tų at­sto­vy­bių par­la­men­tai yra bū­tent ta vie­ta, kur ga­li­ma įgy­ti pir­mų­jų smul­kios, bet au­ten­tiš­kos bend­ruo­me­ni­nės po­li­ti­kos ir de­mo­kra­ti­jos įgūdžių.

Dominykas Venclovas

Dominykas Venclovas yra Duomenų mokslo bakalaurantas Vilniaus universitete. Antrą kadenciją iš eilės jis eina studentų atstovo pareigas studijų programos komitete.

Taip pat skaityk

Kairiųjų patriotiškumas

Prieš Seimo rinkimus Lietuvos politinė kairė rizikuoja užleisti patriotiškumo ir valstybės temas kraštutinei dešinei.

Neskubėk ir būsi jaunas

Lietuvos politinis gyvenimas apimtas stagnacijos: metais neišsprendžiami klausimai, pasikartojantys veidai. Čia netikėtą vaidmenį atlieka ir šalies

Dviguba nesėkmė

Nepaisant vyraujančio pritarimo, antrą kartą nepavyko referendumas dėl dvigubos pilietybės. Kokių ne visada konstituciškų išeičių dabar