Į rankas atsitiktinai pateko nušiurusi Pauliaus Širvio poezijos rinktinė „Beržai baltieji broliai“. Užkliuvo ant viršelio besipuikuojantis užrašas „Populiarioji poezija“. Suprantama, Širvys buvo itin populiarus ir skaitomas autorius, bet visgi populiariosios poezijos sąvoka atrodė kaip baisus nesusipratimas. Poezija tikrai gali būti populiari. Tai įrodo praeities poetai, dažnai vadinami tautos šaukliais, rašę vertybėmis dvelkiančią, įkvepiančią, skambią poeziją. Jų klausytis susirinkdavo minios, knygos spausdintos dideliais tiražais, o jų eilės skamba iki šiol (Maironis, Brazdžionis, Marcinkevičius). Mano kukliu supratimu, šių populiarių autorių kūryba negali būti vadinama populiariąja. Ir toks užrašas ant Širvio rinktinės leidimo – nesusipratimas. Bet klausimas neapleido: kas yra populiarioji poezija?
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Daugelis šį laiką vadina poetinio raštingumo amžiumi. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad poeziją rašyti gali kiekvienas. Anksčiau net užkietėję grafomanai privalėjo laikytis rimo taisyklių, išmanyti literatūros kanoną, būti susipažinę su klasikų kūryba. O ir platinti savo grafomaniškąją kūrybą buvo daug sudėtingiau. Šis amžius mus apdovanojo neįtikėtina savilaidos knygų gausa ir, žinoma, galimybe poeziją talpinti socialiniuose tinkluose, kur pastaroji išplinta ir gali pasiekti įvairių socialinių sluoksnių asmenis. Literatūros kritikė Virginija Cibarauskė apibrėždama pastaruoju dešimtmečiu išryškėjusius poezijos bruožus užsimena, kad populiarioji poezija ir virtualioje erdvėje talpinama poezija dažnai siejamos ar net tapatinamos. Kritikai nurodo, kad dažniausiai tokia poezija yra bevertė, tačiau jos autoriai vis siekia, kad jų poezija įgautų ir popierinį pavidalą „mūsų kultūroje simbolizuojantį prestižą ir nešantį pelną“. Tad perkamiausiųjų knygų sąrašuose puikuojasi „poppoetai ir jų popfragmentai“.
Yra nuomonių, kad geras rašytojas visuomet grafomanas, negalintis nerašyti. Bet šįkart norėtųsi kalbėti apie kitus grafomanijos aspektus, t. y. kūrybinio proceso impulso simuliaciją, saviapgaulę, kuria naudojasi kai kurie rašantieji. „Mat sako, jog „tikras“ menininkas atpažįsta savy menininką. Grafomanas menininko savy būtent ir neatpažįsta. Menininką jis simuliuoja – taip apgaudinėdamas save“. Rašančiojo pretenzija, būties simuliacija, radikaliai kontrastuoja su poezijos esme – autentiškai liudyti apie žmogaus buvimą, suteikti kokybišką estetinę patirtį ir nutvieksti tikrumu. O šiandienos populiarioji poezija to tikrai stokoja.

Pirmiausia derėtų aptarti tipingiausią populiariosios poezijos atstovą – Mantvydą Leknicką. Šis autorius turi plačią auditoriją socialiniuose tinkluose, o jo poezijos knygas drąsiai galima vadinti bestseleriais. Tačiau pirma autoriaus knyga buvo išleista jo paties – leidyklos atsisakė ją leisti, teigdamos, kad jo poezija atgyvena, jis pats niekam nežinomas ir projektas būsiąs nesėkmingas. Autorius teigia, kad jo knygos sėkmė yra spjūvis į veidą bohemai:
„O aš būtent juos laikau visišku popsu, nenorinčiu [sic] į savo terpę įsileisti šiuolaikinių rašytojų, nes jų nepripažįsta. Tik klausimas, ar juos pačius kas vertina? Pasakykite man, koks dabartinis lietuvių rašytojas turi didelę žodinę galią? Jeigu paklausčiau, kas yra jūsų mėgstamiausias šiuolaikinis rašytojas, ką man atsakytumėte? Nieko?“
Autorius sau leidžia pašiepti kitus rašytojus ir plačiai kritikuoja Rašytojų sąjungą, elitinę literatūrą ir bohemos autorius. „Atsimerkite, visas pasaulis tai daro, o internetinėje svetainėje amazon.com tokios poezijos knygos, kurias parašė socialiniuose tinkluose išgarsėję rašytojai, pačios perkamiausios“, – protina kritikus ir bohemą Leknickas. Jis nevengia ir skambių frazių: „Jeigu aš – popsas, tada Leonardo da Vinci – irgi: juk visi žino Moną Lizą arba Quentiną Tarantino – jo filmai yra bene patys populiariausi“. Akivaizdu, kad Leknickui skirtis tarp populiaraus ir populiariojo turinio neegzistuoja.
Svarbu atkreipti dėmesį ne į šią polemiką, bet į Leknicko kūrybos turinį. Cibarauskė teigia, kad „[b]analūs M. Leknicko tekstai apie meilę, jausmus primena epigramas ar atminimo sąsiuviniuose rašomus paaugliškus ketureilius, tačiau jo sėkmė įkvepia“. Ir iš tiesų, šio autoriaus Facebooko paskyra mirga nuotraukomis popierinių puodelių ar užrašų su itin primityviomis, kartais savaime suprantamomis frazėmis: „jei manai, / kad Tu man – / viskas, / klysti. / Tu – / daugiau.“, „ir kai gerai / pagalvoji – / tų gerų dienų – / žymiai daugiau, / nei blogų“, „mano meilė / ypatinga – / vos gimus / jau turėjo vardą“. Šios frazės įvelkamos į tai, kas suprantama kaip poetinė forma. Dažniausiai frazė skeliama į keturias-penkias eilutes, kiekvienoje jų – nuo vieno iki keturių žodžių. Eilutės skilimas dažniausiai visai nemotyvuotas, vargiai suteikia eilėraščiui sąskambių ar prasminių niuansų. Tiesa, dėl žodžių kėlimo atsiranda frazės, kurios suteikia tekstams lyriškumo jausmą. Apie viską mąstoma ganėtinai paviršutiniškai – tekstai neturi gelmės. Pagrindinės temos – meilė, vienatvė; pagrindiniai dalyviai – Aš, Tu, mes; dažnai vartojami žodžiai – amžinas, laukti, niekad, iš tiesų, šypsotis, laiminga, tikėti, pasaulis, rasti, ieškoti, rankos, kelias. Tekstai dažnai pradedami tomis pačiomis struktūromis, kurios virsta klišėmis: „kartais…“, „ir kartais…“, „nebijok…“, „ir jei…“, „jei atvirai“. Tai rodo tam tikrą leksinį ribotumą.

Viename interviu Leknickas ragino skaitytojus pabusti – užsienyje yra daug tokių, kurie rašo kaip jis. Bet ir Lietuvoje atsirado daug analogiškai rašančių poetų. Kiek kitoks kokybės prasme yra Linas Šapoka. Šis autorius skelbia savo poeziją socialiniuose tinkluose ir yra išleidęs tris knygas (dvi iš jų – savilaidos, o naujausiąją išleido „Obuolys“). Leknicko profilis numargintas puodelių ir lapelių nuotraukomis, o štai Šapoka savo tekstus renka mašinėle ir fotografuoja spausdinto teksto vaizdą. Ir jo eilės visai kitokios. Visų pirma – forma. Tekstai skirstomi į posmelius (dažniausiai tai trys posmeliai), vienoje eilutėje sutalpinama nuo vieno iki trijų žodžių. Tekstai pradedami didžiąja raide, o pabaigoje dedamas taškas. Būtent dėl to kyla jausmas, kad tai tik proza įsprausta į poetinę formą – „eilėraštyje“ nekoduojama poetinė patirtis. Nevengiama akivaizdžių tiesų, visuomenės klišių: „Tiesą / yra / lengva / duoti / bet / sunku / priimti.“, „Paleisk / nėra / prasmės / laikyti / to / kuris / nenori / pasilikti“, „Ir / kaip / dažnai / tyla / mes / išsakome / daugiau / nei / sugebėtume / pasakyti / žodžiais.“ Autorius reiškia pretenziją į filosofinę plotmę, tekstuose gausu svarstymų apie gyvenimą, tikėjimą kitu, santykio kūrimą, įsiklausymą. Meilės tema čia nėra tiek postuluojama, labiau ryškėja kaip subtili, reikalaujanti puoselėjimo, abipusės pastangos, pasitikėjimo. Nors tai – paprasti tekstai, sunkiai vadintini poezija, visgi jie nėra tokie rėkiantys kaip Leknicko ir turi daugiau subtilumo. Kai kurie jų atrodo visai mielai: „Žodžiai / gelia / it / bitės / kai / po / mūsų / vidų / kapstosi / per daug.“, „kvapai / lyg / praeities / sargai / mums / prisiminimai dvelkia.“ Tačiau išlieka jausmas, kad tai tik poetinis simuliakras. Šapokos poezijoje svarbus vizualas. Jaučiama dermė tarp temų ir vizualizacijos – spausdinto teksto, kuris pastiprina jo efektą.
VDU dėstytojas Justinas Kisieliauskas yra išleidęs dvi poezijos knygas analogiškais pavadinimais – „Gyvenimas etc.“ ir „Meilė etc“. Kitaip nei aukščiau minėtais atvejais, Kisieliauskas nėra savilaidos autorius. Jo knygas išleido stambi leidykla „Alma littera“. Kisieliauskas tekstus skelbia socialiniuose tinkluose ir yra ypač aktyvus instagrame. Vėlgi, pastebimi šiam poezijos tipui įprasti bruožai – glaustumas (šešios-aštuonios eilutės, kiekvienoje vos žodis ar keli) ir mažosios raidės. Tačiau kai būtinos pauzės atsiranda skyrybos ženklai – taškai ir kableliai. Tekstai pateikiami juodame, baltame arba raudoname fone. Pats autorius teigia, kad rašo apie tai, „ką šiame greičio amžiuje pamirštam, apie tai, ką nejusdami išgyvenam, bet ne visada apmąstom ir įvertinam, apie tai, kas leidžia nors ir trumpam sustoti, įkvėpti ir įsisąmoninti visa didžia esybe – gyvenu!“. Ir tai justi jo tekstuose. Keliami gyvenimiški klausimai, kartais virstantys didaktiniais pamokslais apie rytojų, šiandieną, gyvenimą ir laimės paieškas („nustokim / pinigais / matuoti / laimę. / matuokim ją / gerais darbais.“). Autorius mėgsta žaisti kurdamas prieštaras: „žmonės / it daiktai / ir daiktai / it žmonės“, „kiekvienas / pralaimėjimas – truputį / pergalė / ir / pergalė – truputį pralaimėjimas“, „visi / draugai / truputį priešai / ir / priešai / truputį / draugai“, „bus / lengva, / bet pirma / bus sunku“, „viskas / kas / skraidina / gali / nuskandinti“. Tai – nuspėjami šablonai, kurie skaitančiajam nesuteikia autentiško jausmo ir primena sofizmus. Atsiranda alogizmų bei paradoksų: „patiko / visiems. / bet ne / sau“, „geriausiai / paslaptis / išsaugo tie / kurie / negirdi“, „įklimpę / savose tikrovėse / ne visad tikrose / bet visad – mūsų“. Kartojasi nuvalkioti, tarp žmonių sklandantys teiginiai: „mylime / vos kartą. / kitus kartus / tik / bandom“, „pritraukia / išorės / įtraukia / vidūs“, „visi / mes / bėgam / į save / arba / nuo savęs“. Nors neradau konkretaus eilėraščio, kuris būtų itin atliepęs mano būseną, visgi manau, kad šių tekstų kokybė stebėtinai gera (bent jau geresnė nei anksčiau minėtų) – naudojama pauzė, nutylėjimai ir kiti tropai, stengiamasi mintį pateikti subtiliai. Taip autorius leidžia skaitytojui patirti bent žiupsnį malonumo ir dvasinio jausmo, kurį turėtų teikti poezija. Paradoksais atveriama kitokia plotmė, viskas nėra tiek tiesmuka ir lėkšta kiek Leknicko atveju.

Yra galybė analogiškų autorių, vadinančių save šiuolaikiniais socialinių tinklų šekspyrais. Tai „Begalybės fragmentų“ komanda (Tomas Taškauskas, Tomas Norkaitis) manantys, kad poezija turi būti prieinama ir suprantama visiems; Martynas Lukošiūnas ir jo rašomos „Nugludintos mintys“, vulgarus ir pseudoasmenybę sukūręs Lukas Petrauskas. Kas juos sieja? Visi jie yra vaikinai, formuojantys patrauklų įvaizdį, dažnai rašantys sentimentalias nuotrupas su pretenzija į gylį, savotišką romantiką. Jie rašo mažosiomis raidėmis, nedaugžodžiauja, vengia skyrybos ženklų. Autoriai sukuria patogų dalintis vizualą (nuotrauką, mašinraščio lapelį, ranka užrašytą tekstą, tekstą ant puodelio ar tiesiog tekstą vienspalviame fone), o kiekvieno eilėraščio apačioje būtinai parašo savo vardą, pavardę ar bent inicialus. Tai paprastas rinkodaros žingsnis, užtikrinantis auditorijos plėtrą. Įdomu, kad dauguma jų dirba reklamos ar pardavimų srityje. Tai tik įtvirtina ir taip kirbančią mintį, kad tokia poezija tėra komercinis miražas. Taip pat įdomu, kad dauguma jų (Leknickas, Petrauskas, Lukošiūnas) pabrėžia lietuvių kalbos mokytojų indelį jų gyvenime. Visi užsimena, kad labai svarbus yra potencialas, kuris kadaise buvo pastebėtas. Taip mistinės lietuvių kalbos mokytojos tampa jų kūrybos motyvacija.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Metas išvadoms. Koks populiariosios poezijos receptas ir esmė? Šie autoriai remiasi fundamentaliomis tiesomis ir savaime suprantamais teiginiais. Dažnas skaitytojas (verčiau – skaitytoja) minėjo, kad eilėraščiai primina savąsias mintis: „skaitai ir atrandi savo mintis“, „tai, kas dažnai sukasi mūsų galvose“, „lyg tai tavo pačios mintys“. Galima suprasti tokias reakcijas. Didis džiaugsmas, kai kažkas tarsi prabyla tavuoju balsu – per tapatumą atrandama prasmė, atliepianti tavo esmę. Net jei ta prasmė plūduriuoja paviršiuje. Galbūt tokia kūryba yra skaitoma, nes žmonės įsisupę į kasdienybę geidžia paprasto priminimo apie meilę, kasdienybę ir gyvenimą. Patraukliai įvilkto trumpo fragmento ant Facebooko sienos, kuris subtiliai atveria, ką, rodos, žinojai, bet primiršai tėkmėje. Na, o darbą baigti ketinu Leknicko „eilėraščiu“:
kol visas pasaulis ginčijasi, kas yra poezija, o kas ne, dar kartą parašysiu Tau ir apie Tave.
Tokia ta populiarioji poezija. Ir toks jos parašymo receptas – „Tau / ir apie Tave“.