Kiekvieno studijų semestro metu ateina laikas, kai studentams reikia registruotis į pasirenkamuosius dalykus. Vilniaus universitete šis laikotarpis yra garsus tuo, jog jo metu prasideda bado žaidynės: nepaisant dėl masyvaus studentų srauto stringančios sistemos, paklausiausi pasirenkamieji dalykai išgraibstomi kone akimirksniu, tad tądien kiekviena sekundė tampa aukso vertės.
Tačiau prieiti prie VU informacinės sistemos, kurioje ir vyksta šie pasirinkimai, pavyks ne visada, mat kiekvieno semestro pabaigoje VU studentams apribojama prieiga prie šios sistemos. Kad studentai galėtų užsiregistruoti į pasirenkamuosius dalykus, pamatyti oficialius pranešimus ar egzaminų rezultatus, jiems reikia užpildyti apklausas apie paskutinį semestrą išeitus dalykus ar bendrą pastarojo pusmečio studijų patirtį. Tiesa, studentams leidžiama porą kartų praleisti apklausų pildymą ir prieiti prie sistemos iškart, tačiau po šių kartų atitinkamų apklausų pildymas tampa privalomas. Keliems apklausas užpildžiusiems laimingiesiems kiekvieną semestrą žadamas VU džemperis ar kitokia žavinga atributika.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nepaisant agresyvaus reikalavimo bei prabangių prizų, tokių apklausų vertė yra itin menka – iš jų naudos dažnai negauna nei universiteto administracija, nei studentai, nei dėstytojai, net kai rezultatus apie savo dėstytus dalykus gauna tiesiogiai. 2017-aisiais VU studentų atstovybė teigė, jog studentai klausimynus pildo atsainiai, tad gauti rezultatai dažnai neperteikia daugumos studentų nuomonės bei patirčių, būna nekokybiški ir neparodo tikrosios studijų programų situacijos. Tokių rezultatų administracija efektyviai panaudoti negali, todėl dėstomų dalykų struktūra, dėstytojai ar kiti studijų aspektai arba visai nesikeičia, arba keičiasi neatsižvelgiant į realias studentų patirtis bei atsiliepimus.
Jeigu tokiomis apklausomis gaunama informacija yra nepatikima ir nenaudinga, kyla klausimas, kokia yra tokių apklausų prasmė.
Apklausų infliacija
Be studentų skubėjimo pasiekti jiems išties aktualią informaciją, yra ir kitų priežasčių, kodėl į universitetines apklausas rimtai žiūrima ne visada.
Šiais laikais būti studentu reiškia gyventi apklausų perpildytoje aplinkoje, dėl ko net ir geranoriškiausiems studentams kiekvienas atsakytas klausimas tampa vis mažiau ir mažiau reikšmingas. Kasdien į pašto dėžutę ateina vis nauji prašymai užpildyti klausimynus apie studentišką gyvenimą, karjerą, požiūrį į įmones, atsakyti į doktorantams rūpimus klausimus.
Artėjant baigiamųjų darbų laikotarpiui, socialiniuose tinkluose vis dažniau pasipila kvietimai užpildyti studentų vykdomiems tyrimams reikalingas apklausas. Nors daugumos šių tyrimų temos būna aktualios, dešimčių ar net šimtų apklausų, formų ir nuorodų liūne šie instrumentai praranda savo vertę – jų pildymas tampa rutininis, atmestinas bei nerimtas reikalas.
„Pastovaus bombardavimo apklausomis efektas – gerokai mažiau žmonių apklausas pildo atidžiai.“
Pastovaus bombardavimo apklausomis efektas – gerokai mažiau žmonių apklausas pildo atidžiai. Tai savo ruožtu gali kirsti per pasitikėjimą ne tik apklausomis apie akademinio gyvenimo patirtį, bet ir rimtesnėmis, mokslinėmis apklausomis, kurių rezultatai nepakeičiami norint iš paukščio skrydžio pamatyti visuomenėje vyraujančius požiūrius ar tendencijas.
Prie tokio kiekybinių tyrimų nepasitikėjimo prisideda ir tai, jog mokslines apklausas gali užsakyti ne vien mokslinių interesų turintys asmenys. Apklausos pasižymi tuo, kad vien nuo klausimo formulavimo galima nesunkiai paskatinti respondentus atsakyti labiau vienaip nei kitaip. Pavyzdžiui, „Kaip vertinate Nausėdos prezidentavimą?“ palyginus su „Ar Nausėda yra geras prezidentas?“.
Reikiamus finansinius išteklius turinčios kompanijos pačios gali susiorganizuoti joms palankius apklausų ar kitokių tyrimų rezultatus atitinkamai pasirenkant demografiją, nagrinėjant tik konkrečius, vienpusiškus klausimus ir t. t. Generuoti sau palankius apklausų rezultatus nėra nei itin sudėtinga, nei itin brangu, lyginant su abejonėmis, kurias jos gali pasėti visuomenės mintyse. Net kai tyrimus atlieka esą neutralios, specializuotos bei aukštus mokslinius standartus palaikančios institucijos, nuo korporacinio spaudimo apsisaugoti neretai gali būti sudėtinga.
Trumpa šališkų tyrimų istorija
Įvairios pramonės šakos remdamos mokslinius tyrimus beveik visada turi įtakos jų rezultatams. Tabako pramonė savo tyrimais įnirtingai priešinosi vienareikšmiškai rūkymo ir plaučių vėžio sąsajas įrodžiusiems medicininiams tyrimams. Šios industrijos įdirbis toks rimtas, kad garsiosios Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos (LSHTM) viešosios sveikatos profesorius Martinas McKee 2017-ųjų moksliniame straipsnyje tabako pramonę pavadino netikrų naujienų pioniere.
Daugybė kitų industrijų taiko panašias praktikas. Švino pramonė gausiai investuoja į pastangas paneigti švino toksiškumą, ypač medžioklės bei žvejybos srityse. Nuo 1970-ųjų cukraus pramonė finansuoja įvairius tyrimus, kurie sumenkintų cukraus įtaką sveikatai, pavyzdžiui, suverčiant kaltę maistiniams riebalams. Negalima pamiršti ir iškastinio kuro pramonės, kuri viena iš pirmųjų sužinojo, kad jos produktai sukelia klimato kaitą. Dėl šių priežasčių įmonės finansavo abejones visuomenėje turinčius pasėti tyrimus, kurių pasekmes (spartesnę klimato kaitą) jaučiame ir dabar.
Įdomus panašios propagandos atvejis yra pagarsėjęs asmens sprendimų įtaką klimatui vertinantis anglies pėdsako (angl. carbon footprint) terminas. Visuomenėje jis tapo populiarus ne klimato mokslininkų dėka, o dėl iškastinio kuro įmonės „British Petroleum“ (BP) marketingo kampanijų. BP šį terminą pasitelkė skleisti propagandai, esą dėl klimato kaitos yra atsakingi „minimizuoti savo anglies pėdsaką“ turintys pavieniai asmenys, o ne gigantiškus taršos kiekius į aplinką išmetančios iškastinio kuro korporacijos.
Ne tik privatus sektorius užsiima tokiais rezultatais. Vienas aktualiausių pavyzdžių yra statistika apie karo prieš Ukrainą palaikymą Rusijoje, kuris svyruoja nuo 58 iki 80 %. Šie rezultatai yra itin nepatikimi, mat net menkiausia valdžios kritika Rusijoje gali baigtis labai rimtomis pasekmėmis, pvz., suėmimu. Taip pat skeptiškumą didina ir tai, jog dažnai tokia statistika būna renkama Kremliui pavaldžių institucijų, kurios turi aiškų interesą šiuos skaičius pateikti kuo didesnius. Šiuo atveju žinoti realios karo palaikymo statistikos yra praktiškai neįmanoma, tad bet kokią tokio tipo informaciją turėtume vertinti itin atsargiai.
Mokslas niekada nebuvo ir negali būti tobulas, tačiau milžinišką politinę įtaką turinčios privačios įmonės, jas atstovaujantys lobistai ar įvairios autoritarinės asmenybės mokslo rezultatus dažnai pakreipia priešinga kryptimi nei pageidautų visuomenės interesas ar paprasčiausia tikrovė.
Ne išimtis ir aukštojo mokslo institucijos. Lietuvoje VU su kitomis aukštosiomis mokyklomis konkuruoja dėl gausesnio finansavimo. Dėl šio intereso ir minėtų istorijų turėtume skeptiškiau vertinti tikslingai nukreiptas bet kokias (apklausas ar kitas) mokslines pastangas. Susidūrus su tokio mokslo rezultatais turėtume atidžiau pasidomėti tyrimų tikslais, jų užsakovais ir jas atliekančių institucijų motyvais. Kam to reikia? Kieno tai interesai? Ar tai geriausias būdas pasiekti tai, kam šie moksliniai instrumentai buvo pasitelkti?
VU apklausų paskirtis
Jau minėtame 2017-ųjų VU SA įraše teigiama, kad apklausos yra „paprasčiausias būdas kiekvienam prisidėti prie studijų kokybės gerinimo“. Pasak atstovybės, apklausose įamžinta studentų nuomonė tampa itin svarbia medžiaga studijų programų komitetams (SPK), kurie tvarko studijų programas ir ieško būdų, kaip jas būtų galima patobulinti.
Senesniame 2016-ųjų įraše VU SA pati įvardija tuomet vyravusias pagrindines neefektyvių studijų programų pokyčių priežastis: studentų apatija, komunikacijos tarp SPK ir studentų (atstovų) trūkumas, SPK narių pasyvumas ir t. t.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Įraše studentų atstovų išvardintas opias problemas bandyta spręsti SPK studentų atstovams surengus kompetencijų ir iniciatyvumo mokymus. Visgi, įrašo pabaigoje nusiskundžiama, jog nepaisant VU SA pastangų, sprendžiant šias problemas yra „svarbu sulaukti atitinkamos reakcijos ir iš universiteto administracijos“.
Tiek norint pagerinti apklausų apie semestro patirtį atsakymų kokybę bei reprezentatyvumą, tiek norint paskatinti studijų programų pokyčius, reikalingi žingsniai ir iš paties universiteto pusės. Naujesniojo (2017 m.) SA straipsnio pabaigoje yra girdimas pasiūlymas studentams „atsakingai pildyti ne tik privalomas, bet ir rekomenduojamas apklausas“, tačiau pakeisti tokią visapusiškai pasyvią sistemą vien raginimais studentams prisiimti atsakomybę nepavyks. Tam, kad studentų balsus būtų galima išgirsti ir į juos atsižvelgti, šie balsai turi būti garsūs, vieši bei atitinkamai gerbiami, tačiau vietoj to šiuo metu turime komunikacijos tuštumą.
Tuštumos ištakos
VU apklausų tikslas turėtų būti pagerinti studijų kokybę gaunant studentų grįžtamąjį ryšį. Turėtų – bet nėra. Per mano ketverius bakalauro studijų metus VU nė karto neteko gauti laiško apie vykdytų apklausų rezultatus, nė karto neteko girdėti apie programų pokyčius, kurie įvyko SPK ar kitų priežasčių dėka. Vieninteliai apklausų rezultatai buvo gražiųjų džemperių laimėjimai.
Kodėl metai iš metų renkami duomenys neskatina pokyčių arba bent jau nėra viešinami universiteto bendruomenei? Kai apklausose gauti atsiliepimai būna neigiami, jų viešinimas gali neigiamai paveikti VU turimą vieno prestižiškiausių Lietuvos universitetų įvaizdį. Tokie nepalankūs rezultatai ir faktas, jog atitinkamos neigiamos studentų patirtys eilę metų išlieka nepakitusios, atskleistų problemoms apatišką bei status quo propaguojantį VU.
Paskelbus apklausų rezultatus universitetui kiltų didesnis spaudimas atsižvelgti į jose įvardintas studentų patirtis. Atsižvelgti į metai iš metų mažais atlyginimais besipiktinančius Medicinos fakulteto rezidentus; į kasmet Fizikos fakultete skambančias seksistines skanduotes apie filologes ir į vis dažniau nuo psichikos sveikatos problemų kenčiančius studentus. Tik garsiai įvardinus šias problemas bus galima pradėti kelti klausimus apie tai, kodėl vis dar tiek nedaug šioms temoms skiriama dėmesio, ir pradėti ieškoti sprendimų.
Už mintis ir pasiūlymus autorius dėkoja Gabrielei Juodytei ir Šauksmo redakcijai.