Tik įstojęs į universitetą, atrodo, žinojau, kaip planuoti laiką. Atėjo pirmųjų atsiskaitymų metas ir iš vieno jų gavau ketvertą. Universitete tai nepatenkinamas balas. Netrukus katedros referentė atsiuntė žinutę su aiškia pagrindine mintimi – pasitempk. Jas gauna visi patekę į neigiamų balų zoną. Numojau į nesėkmę ranka, nors tai buvo signalas, kad kažką darau ne taip. Į perspėjimus reikėtų reaguoti kitaip. Tik po kiek laiko persvarstydamas ketverto istoriją supratau, kad pagrindinė mano klaida buvo neplanuoti laiko. Neturėjau prioritetų, kurie mane sustyguotų, neturėjau minkšto plano, kurio galėčiau laikytis. Mane vargino jaudulys ir nežinojau, kur slypi problema.
Kai susikūriau laiko planavimo sistemą, gyvenimas pasidarė lengvesnis ir pavyksta padaryti daugiau. Bet iki to sekė gana ilgas kelias. Žinau, kad tokios bėdos kamuoja toli gražu ne mane vieną. Noriu pasidalinti savo žiniomis su kitais, dar tik į akademinę areną žengiančiais, studentais ir padėti greičiau įveikti pirmines studijavimo kančias.
Praeitą rudenį Vytauto Didžiojo universitete psichologijos katedros profesorė Kristina Žardeckaitė-Matulaitienė vedė viešą paskaitą apie laiko planavimą, atvėrusią man visai naują supratimą. Kitas įdomus draugų pasiūlytas šaltinis – italų semiotiko ir rašytojo Umberto Eco knyga „How to Write a Thesis?“ Jos dėka supratau mąstymo apie procesus ir užduočių išskaidymo į mažas dalis naudą. Man taip pat padėjo Vašingtono Pierce koledžo psichologijos dėstytojo Marty Lobdello paskaita „Study Less, Study Smart“. Iš jos aš perėmiau pomodoro metodiką. Jie padėjo man susikurti savo sistemą, apie kurią papasakosiu toliau.
Prioritetai
Prioritetus galima išsikelti bet kuriam laikui. Norint suprasti savo prioritetus, reikia atsisėsti ir pagalvoti, ką turime padaryti šiandien, rytoj, šią savaitę, per mėnesį ir per metus. Tačiau svarbiausia kelti klausimą, kokią prasmę turi mano prioritetai. Pavyzdžiui, mums, studentams, turėtų būti svarbios studijos. Būtina savęs paklausti, kodėl aš studijuoju. Tuomet lengviau atsakyti, ko siekiu iš savo studijų. Jeigu siekiu tik pabaigti, tai tikėtina – taikysiu į žemus balus. Psichologė Žardeckaitė-Matulaitienė pataria: nesvarbu, kad norime tik išlaikyti egzaminą ir siekiame penketo – siekiant penketo, geriau siekti bent septyneto. Jei siekiame geriausių balų, tikėtina, kad studijos taps pagrindiniu prioritetu. Tokiu atveju studijoms turėsime skirti daugiausia laiko.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Jei studijų metu tenka ir mokytis, ir dirbti, reikia gerai pagalvoti, kodėl aš dirbu. Jei dirbu tik tam, kad galėčiau padengti savo pragyvenimo išlaidas studijuojant, verta apmąstyti alternatyvas, tokias kaip paskolos, tėvų ir artimųjų parama, galbūt verta atsisakyti kažkokių išlaidų. Galbūt įmanoma užsidirbti per vasarą. Jeigu visos alternatyvos nėra tinkamos ir darbas yra vienintelis finansinis ramstis, laiko planavimas tampa itin svarbiu įrankiu norint išlaviruoti tarp tikslų.
Pats naudoju tokią prioritetų sistemą: metai (pagrindiniai ir didesni prioritetai) ➜ pusmečiai (arba mokslo metų semestrai) ➜ mėnesiai (atsiskaitymų datos ir konkretesni darbai) ➜ savaitė (visiškai konkretūs darbai, kurie siejasi su metiniais prioritetais).
Pradedant planuoti laiką, reikia susirašyti visus darbus į vieną vietą. Žinant visus darbus, reikia išsiaiškinti, ko iš manęs reikalaujama. Dėstytojai dažnai pateikia reikalavimus pirmosios paskaitos metu. Kai žinome visų darbų reikalavimus, galime geriau skirstyti laiką. Laiko skirstymui padeda mąstymas apie procesus. Taip vienas didesnis darbas išskaidomas į mažesnes dalis. Tos mažesnės dalys apibūdinamos kaip procesai.
Procesai
Štai norint susiplanuoti bakalauro darbo tyrimą būtina išskirti abstrakčius procesus, kurie seks visą bakalauro darbo rengimo laiką. Apibūdindamas procesą keliu tokius klausimus: ką aš darysiu, ką tai reiškia, koks to rezultatas? Procesus geriausia smulkinti į mažesnes dalis. Pavyzdžiui, rašymo procesas susideda iš rašymo ir redagavimo veiksmų. Atskyrus procesus, detaliau planuojamas laikas.
Moksliniai darbai dažniausiai susideda iš tokių procesų:
- Skaitymas arba mokslinio diskurso analizė pasirinkta tema;
- Tyrimo dizainas ir tyrimo metodai;
- Tyrimas, duomenų rinkimas arba kitokia veikla susijusi su metodų taikymu;
- Duomenų analizė;
- Rašymas;
- Redagavimas;
- Tyrimo pristatymas.
Šie procesai gali varijuoti, tačiau prieš rašant darbą pravartu kiekvieną jų nuosekliai apgalvoti. Iš pradžių procesai yra labai abstraktūs ir tik darbo eigoje konkretinami. Laiko planavimas turi būti nuoseklus ir reguliarus tam, kad darbo procesas būtų efektyvus. Laiką planuoju kasdien. Iš anksto sudėlioti prioritetai padeda susiplanuoti dieną. Aiškiai pasižymiu koliokviumų ir egzaminų datas. Tuo konkrečiu laiku jie yra svarbiausi.
Didesnių projektų planavimui ir darbui su komanda tinka Trello programa. Joje susidarau tris blokus: darbai, daromi darbai ir padaryti darbai. Darbų bloke aiškiai susidėlioju aukščiau įvardintus procesus. Pirma, išskiriu šaltinių rinkimą, o jį smulkinu į šaltinių paiešką ir jų skaitymą. Skaitydamas renku reikiamas citatas į Excel dokumentą; taip pat pasitaikančius naujus šaltinius, kuriuos vertėtų rasti.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Kuomet turiu prisirinkęs teorinės medžiagos, planuoju savo tyrimo dizainą. Tam reikia žinoti darbo tikslą ir kokią metodologiją naudosiu. Todėl parašau trumpą įvadą, kurį darbo gale pataisysiu. Savo bakalauriniam darbui pasirinkau grindžiamosios teorijos konstruktyvistinę metodologiją ir tyrime naudosiu interviu metodą. Tai išsiaiškinus, iškyla nauji procesai, kuriuos galiu formuluoti.
Abstrakčiausias procesinis vienetas yra duomenų rinkimas, tačiau net jį geriau išskaidyti. Renkant duomenis aš kontaktuosiu su informantais, turėsiu kažkur vykti, darysiu interviu, transkribuosiu, reflektuosiu ir analizuosiu duomenis. Įvardiju visus šiuos procesus taip: komunikacija, interviu, transkribavimas, reflektavimas ir analizė. Po šių procesų, turėsiu paruošti tvarkingą bakalauro darbą pagal aiškius reikalavimus. Rašymo procesą skaidau pagal darbo dalis, kiekvieną jų konkretizuoju. Darbo gynimo data yra žinoma, tad nesunku planuoti laiką pasiruošimui.
Toks mąstymas pritaikomas ne vien individualiuose mokslo darbuose. Atliekant komandinį darbą jį pritaikyti kiek sunkiau – dažnai iškyla pasitikėjimo kitais problema. Procesinis planavimas naudojant Trello padeda pasitikėjimą sugrąžinti, nes visi gali matyti vienas kito atsakomybes. Siūlau išbandyti tokį planavimą su kokiu nors namų darbo projektu.
Taip ir ne
Žardeckaitės-Matulaitienės paskaitoje išgirdau mane paveikusį žodį įsipareigojimas. Visas mūsų gyvenimas yra įsipareigojimų tinklas. Norint būti žmogumi neužtenka vieno įsipareigojimo. Negalime juk tik rašyti bakalaurinį. Dažnai įsipareigojame to pilnai nesuvokdami ir po to atsiduriame pozicijoje, kai nespėjame visko padaryti. Todėl įsipareigojimus reikia valdyti kartu su savo laiku. Turėdami planą galime skirti laiko kokiam nors kitam įsipareigojimui. Kiekvienas iš mūsų turime lygiai tiek pat laiko paroje – 24 valandas minus 7–8 valandos miego. Negalime prisiimti visų įsipareigojimų. Kai įsipareigojimai visai neatitinka mūsų prioritetų, sakykime ne. Venkite greitų įsipareigojimų. Atidžiau sekite save, kai priimate įsipareigojimus ir nesijauskite kalti, kad pasakote ne.
„Kaip taisyklę turime suvokti tai, jog blogas planas tas, kuris negali būti koreguojamas.“
Spontaniškumas yra smagu, jis sudrumsčia kasdienos rutiną, jam reikia palikti laiko. Ginčyčiausi su tais, kurie neplanuoja savo laiko ir teigia, kad viską palieka savieigai, nes jiems taip smagiau gyventi. Mano nuomone, tik planuojant laiką atsiranda tikrasis spontaniškumas, nes tuomet į spontaniškumą galima reaguoti. Kaip taisyklę turime suvokti tai, jog blogas planas tas, kuris negali būti koreguojamas. Planas turėtų būti minkštas. Nespėjai šiandien, žinai, ką darysi rytoj. Galbūt kartais teks ką nors paaukoti, todėl visada turime žinoti, kokie yra mūsų prioritetai tuomet nesijausime kalti, jog darome ne tai, ką reikėtų.
Refleksija
Kas man padėjo pagaliau suprasti savo klaidas po ketverto istorijos? Pradėjau rašyti dienoraštį, kuriame įvertinu savo laiko planavimą: kas pasisekė, o kas ne; kuriam darbui atlikti reikia daugiau laiko, o kurį geriau nudirbti ryte. Tokios introspekcijos man padėjo į savo laiko planavimą žiūrėti minkščiau ir geriau išmokti skirstyti laiką. Dienoraštis yra kaip įrankis, papasakojantis mums apie save ir kitus. Dienoraštyje reflektuoju emocijas, situacijas ir kitas negandas. Kartais trumpai aprašau skaitytas knygas. Kasdien nepavyksta rašyti, bet kai turiu kažkokią mintį galvoje, visada užsirašau vieną arba du žodžius, pagalvoju, kad tai turėčiau išplėtoti dienoraštyje. Dienoraštis gali tapti įpročiu pabaigti dieną – parašysiu 25 minutes ir eisiu miegoti. Man visad kyla klausimas, ar tą dienoraštį reikia skaityti ir kam aš išvis rašau, jei neskaitysiu. Nereikia savęs prievartauti ir būtinai skaityti tai, ką parašei vakar. Galima tam skirti laiko kartą per mėnesį.
Dar keletas patarimų
Per psichologės paskaitą ir kitur esu girdėjęs – rašyti geriau ryte. Ne visiems tai tinka – viskas priklauso nuo aplinkos, kurioje rašoma. Kartais mums reikia daugiau ramybės ir ta ramybė ateina pirmą valandą nakties. Pats rašymą planuoju primoje dienos pusėje ir sėkmingai rašau. Kitas patarimas – keisti darbo vietą. Pastebėtina, jog kartais aplinkos pakeitimas padeda, dingsta nerimas, lengviau susikoncentruoti. Kartais negalime dirbti dėl netvarkingos savo darbo vietos. Kaip studentai turime keletą tvarkingų erdvių, kuriomis galime naudotis laisvai. Tai universiteto ir viešosios bibliotekos, kavinės, draugų namai ar net viešas parkas esant geram orui.
Psichologai ir psichiatrai pastebi, jog šiuolaikiniams žmonėms darosi sunku išlaikyti savo dėmesį. Tarp JAV jaunimo ypač paplitusi ADHD diagnozė – tokie asmenys negali ilgai daryti vieno darbo. Net ir neturint ADHD gali būti sunku susikaupti, gali bauginti darbo apimtis, kankinti nerimas, o nuo darbų kiekio užsiblokuoti smegenys. Patikėkit, žinau, ką reiškia nerimo priepuoliai paskutinę dieną prieš atsiskaitymą, kai reikia daug padaryti, bet esi kaip užblokuotas. Susitvarkyti su tuo padeda pomodorai.
TAIP PAT SKAITYK
1980 metais šią darbo veiklos organizavimo techniką aprašė Francesco Cirillo. Būdamas studentu jis naudojo virtuvinį į pomidorą panašų laikmatį. Jam tai padėjo geriau susikaupti ir padaryti darbus. Vienas pomodoras trunka apie 25 minutes, treniruojant dėmesį, laiką galima pakelti iki 30–40 minučių. Tarp pomodorų daroma 3–10 minučių pertrauka. Po keturių pomodorų, t. y. po maždaug 2 valandų daroma ilgesnė 15–30 minučių pertrauka. Per pertraukas galima atsistoti pasivaikščioti, atsakyti į žinutes, prisipilti vandens į buteliuką, apsilankyti tualete ar pasikalbėti su kolega. Per ilgesnes pertraukas būtina atsistoti iš vietos ir pajudėti. Per vieną pertraukėlę, klaidžiojant tarp universiteto bibliotekos lentynų, radau man reikalingos mokslinės medžiagos, tad pertraukėlės gali būti labai rezultatyvios.
Jei norite dar labiau pagerinti savo dėmesingumą ir koncentraciją, įterpkite į savo dieną knygų skaitymą. Įvairūs mokslininkai pastebi, kad skaitymas lavina atmintį bei gerina dėmesio sutelkimo gebėjimą. Visus šiuos patarimus naudojant išsilaisvinama iš psichologinio bloko pančių. Reikia tik sau pasakyti: pareisiu iš namų į biblioteką ir paskaitysiu tas 25 minutes.
Kiekvienas žmogus skirtingas. Mes turime palaikyti socialinius santykius, kaip studentai norime eiti į vakarėlius ir klubus. Galime daryti viską, tik reikia skirti tam laiko. Turime suprasti, kad laiko planavimas pradžioje gali pasirodyti sudėtingas ir nuobodus, nenešantis naudos, tačiau visada reikia atminti, kad bėgame maratoną. Laiko planavimo nauda pasirodo tik ilgoje perspektyvoje, įgūdžiai yra išmokstami, galime daryti klaidų, jas reikia analizuoti ir keisti savo elgseną. Visiškai nesvarbu, jog netapsime milijonieriais ar gyvenimo būdo guru. Planuodami laiką galime pasiekti pačių įvairiausių tikslų.