Skaitant žinutes žiniasklaidoje apie naujus temperatūros rekordus, dar vieną nykstančią ekosistemą ir žmogaus veiklos indėlį į šiuos bene negrįžtamus pokyčius, apima neviltis. Kaip emocinis atsakas į klimato kaitą pasireiškiantis nerimas pastebimas tarp jaunimo atstovų visame pasaulyje, bet taip pat svarbu nepamiršti, kad pavojingi gamtos reiškiniai griauna jaunosios kartos gyvenimą smarkiai pažeidžiamuose regionuose. Nors daugelį iš mūsų, gyvenančių švelniame vidutinių platumų klimate, pradžiugino neįprasti keturi vasaros mėnesiai, šių metų liepa buvo šilčiausias kada nors užfiksuotas mėnuo Žemėje, o šių metų rugpjūtis, rugsėjis ir spalis buvo atitinkamai patys šilčiausi mėnesiai. Net jei prie klimatui daromos įtakos prisidedame nepriklausomai nuo savo amžiaus, jaunimo grupei, jų vaikams ir anūkams bei anūkėms teks gyventi neprognozuojamoje ateityje ir todėl būtent jiems krenta milžiniška atsakomybė.
Nors tvarumas yra itin plati ir daugialypė tema, o klimato problemų šaknys – itin gilios ir išsikerojusios, būtinybė veikti neatidėliotinai dažnai yra patogiai ignoruojama. Silvestras Dikčius, kryptingai kalbantis apie klimato kaitą ir tvarumą, perspėjo apie nuo tvarumo temos kylantį nuovargį – kol nuomonės formuotojai kalba apie ateinantį naują, aplinkai draugišką pasaulį, mūsų socialinė aplinka savo praktikomis vargu ar atspindi klimatui draugišką elgseną. Pramonė tik pradeda pereiti prie netaršių sprendimų, vidutiniam piliečiui tvarus vartojimas neretai yra per brangus, o labiau pasiturintys nėra linkę atsisakyti savų įpročių nepaisant to, kad daro daug didesnę įtaką klimatui. Tvarumo strategijos vis dar kalba apie būtinus veiksmus kažkada ateityje, finansinės institucijos dalina paskolas naujų iškastinio kuro telkinių eksploatavimui, oro uostai ilgo laikotarpio perspektyvose planuoja keliautojų srautų augimą, o bendras globalus naftos išgavimo pikas nukeliamas vis toliau į ateitį.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Per dažnai mūsų susirūpinimą planeta patenkina žaliasis smegenų plovimas, angliškai vadinamas greenwashing, ir patapšnojimai per petį, kad viską darome gerai. Jei paimsime vienu celofaniniu maišeliu mažiau, mums padėkos ruoniukas, o degalinėje įsipylę kuro savo sąžinę nuraminsime, nes tam tikra degalų komponentų dalis yra „tvari“. Todėl nenuostabu, kad klimato judėjimai, net ir taikydamiesi į didžiausią galią turinčius veikėjus, dažnai susilaukia kontroversiškų vertinimų. Nepaisant to, kad klimato aktyvistai savo akcijomis sutrikdo ir paprastų gyventojų kasdienybę, o reikalavimas iškart atsisakyti viso iškastinio kuro naudojimo vargu ar yra realistiškas sprendimas, šie judėjimai yra bene vieninteliai veiksniai, verčiantys susimąstyti apie tai, ką jau seniai rašo ir kalba mokslininkai įvairiose ataskaitose apie klimato kaitą.
Tvarumo apibrėžimas byloja apie būtinybę vartoti išteklius taip, jog ir ateinančios kartos gebėtų apsirūpinti ir turėtų galimybes, kuriomis naudojasi mūsų karta. Tvarumas reiškia racionalumą, solidarumą ir gebėjimą prisiimti tiek individualią, tiek kolektyvinę atsakomybę už ateitį. Todėl net ir mažos iniciatyvos gali turėti apčiuopiamą poveikį. Kai kuriose srityse perėjimas prie tvaresnio elgesio priklauso nuo asmeninių įpročių keitimo: atsisakyti ar mažiau vartoti mėsos ir pieno produktų, rinktis ilgiau tarnaujančius drabužius ar keliauti į užsienį traukiniu, o ne lėktuvu. Visgi, individualūs veiksmai tėra maža detalė daugiatūkstantinėje dėlionėje. Pavyzdžiui, perėjimas prie tvaresnių sistemų namų šildyme ar pramonėje reikalauja milžiniškų investicijų ir truks ne vienerius metus. Tačiau galime daryti įtaką demokratiškai rinktoms institucijoms tokiose srityse kaip atliekų rūšiavimas ar viešojo transporto politika, kuri lemia, ar aš ir mano kaimynas išsiversime be automobilio.
Tarp asmeninės atsakomybės ir valdžios keiksnojimo
Kad ir kaip liūdintų tirpstantys ledynai Arktyje ar Alpėse, katastrofiškos sausros ir potvyniai atogrąžų klimato teritorijose, siūlyčiau nepasiduoti nevilčiai ir susitelkti ties miestais. Juose padaroma didžiausia žala aplinkai, todėl mūsų atsakomybė ir problemų sprendimų paieška čia gali turėti didžiausią poveikį. Pavyzdžiui, viena didžiausių miestų problemų yra transportas, kuris keičia aplinką ir diktuoja architektūrinę bei urbanistinę miesto struktūrą. Transportas išmeta trečdalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų, jų koncentracija ir smarvė itin pasijaučia šaltuoju metų laiku, o eismo triukšmo dažnai neįsisąmoniname ir nurašome neigiamiems gyvenimo mieste aspektams. Visi turime judėti skersai išilgai miesto, todėl bent dalis transporto srautų yra neišvengiami. Kur slypi tikroji problema? Ar tai kamščiai ir eismo juostų bei viadukų trūkumas, ar skirtingų visuomenės poreikių nepatenkinantis viešasis transportas, ar kitų alternatyvų trūkumas? Kur galime brėžti ribą tarp individo kaltės ir kolektyvinės atsakomybės?
Be abejo, dalis atsakomybės tenka negalintiems be automobilio. Pavyzdžiui, dar prieš keletą metų Vilniaus senamiestyje besimokantys studentai sukdavo ratus bandydami prisiparkuoti ir dėl to vėluodavo į paskaitas, nors mėnesinio viešojo transporto bilieto Vilniuje kaina nuo lito laikų nepasikeitė (5,79 EUR yra tiek pat kaip ir kaina 2014-aisiais – 19,99 LT) ir yra gana prieinama. Daug kas sutiktų, kad automobilis suteikia didesnę laisvę klajoti, ypač už miesto, kur tik širdis geidžia (iki kol nesustoji kamštyje), o tai yra žymiai patraukliau nei būti pririštam prie visuomeninio transporto. Be to, lietuviška žanro klasika – išsilaikyti vairavimo teises aštuonioliktojo gimtadienio proga ir aplaistyti iš tėvų ar senelių paveldėtą ir jų pinigais apdraustą automobilį byloja apie lengvą prieigą ir prisirišimą prie automobilio. Galų gale, priklausomybė ar meilė automobiliui tampa paprasto žmogaus tapatybės dalimi, kurią gina politikai, atsisakantys pripažinti ir spręsti automobilizacijos poveikį aplinkai. Kita vertus, ar alternatyvos pakankamai geros?
Jau 40 metų Vilniaus gatvėmis važinėjantys senieji Škoda 14 Tr troleibusai – tai vienintelė konstanta per Nepriklausomybės laikotarpį, per kurį miestas ir gyventojai smarkiai išsidriekė į laukus, kai išaugo ir patys automobiliai, ir jų skaičius. Ne tik atgyvenę troleibusai bei važiavimas susispaudus it silkėms atbaido potencialius keliautojus viešuoju transportu. Bent dalis mano stebėtų bendrakursių- vairuotojų, į darželius bei mokyklas vaikus vežančių tėvų problemų kyla iš neatsakingai priimtų sprendimų kitose srityse. Tai laiku ir vietoje nepastatytos mokyklos, darželiai, darbo vietų ir gyvenamųjų kvartalų diferenciacija, generuojanti perteklinius transporto srautus. Nedaug įtakos tokiems pasirinkimams turi ir tokios akcijos kaip Tarptautinė diena be automobilio, kai nemokamas viešasis transportas stovi tuose pačiuose rugsėjo kamščiuose, ar įvairūs saugaus eismo mokymai, kuriais bandoma užglaistyti saugios infrastruktūros trūkumą, o atsakomybė už savo saugumą permetama dviratininkams ir pėstiesiems, bet ne automobilių vairuotojams.
Įsitraukti, nusivilti, nubraukti ašarą, bet tęsti
Žinoma, miestas nuolat keičiasi ir atsiranda galimybių įsitraukti reikalaujant miestą vystyti tvariai. Nesusimesime ant naujų troleibusų ar tramvajaus bėgių, bet galime išrinkti už tvarumą pasisakančius politikus. Deja, apie tvarų miestą svajojęs jaunimas kol kas politinėje erdvėje prošvaisčių turėjo nedaug – 2023 metų savivaldos rinkimuose paklausiausi buvo asfalto kalnus ir plačias gatves žadantys politikai. Per aštuonerius metus Vilniaus dviračių takai ženkliai patobulėjo, bet nauji autobusai buvo pristatomi kaip kosmosas, o su gatvių humanizavimu buvo kiek persistengta. Apskritai, politinėje erdvėje trūksta supratimo apie tvarią urbanistiką. Politiniu tikslu pasirenkamas lygus asfaltas, nors beatodairiškai asfaltuojamos gatvės neretai yra per plačios, o gerinant sąlygas išskirtinai tik automobilių vairuotojams kartojamos praeities planavimo klaidos. Kita vertus, alternatyvūs pasiūlymai taip pat painioja tikslą su priemonėmis. Diskusijos dėl viešojo transporto kainos (judėjimas už nemokamą viešąjį transportą turi svarių argumentų) nustelbia dėmesį, kurį reikėtų skirti viešojo transporto kokybei, ypač jo greičiui, o įvairūs megaprojektai kaip gondolos į Šeškinės kalną, be platesnės vizijos, pasmerkti žlugti kartu su nevykusiomis rinkiminėmis kampanijomis.
„Deja, apie tvarų miestą svajojęs jaunimas kol kas politinėje erdvėje prošvaisčių turėjo nedaug – 2023 metų savivaldos rinkimuose paklausiausi buvo asfalto kalnus ir plačias gatves žadantys politikai.“
Nuolatinės rekonstrukcijos, naujos statybos ar viešųjų erdvių įrengimas atveria bent dalinę dalyvavimo prieigą piliečiams. Vis dėlto, įsivelti į kiekvieno atskiro projekto svarstymą – tai it praverti pragaro vartus. Pati dalyvavimo patirtis – nuobodulys, po kurio seka nusivylimas. Ilgi monotonišku baritonu pristatomi projektai sukelia ASMR prilygstantį mieguistumą, nepasitenkinimo klyksmai iš gyventojų pusės atrodo kaip spektaklis, į kurį nenorėjai ateiti, o susirašinėjimas su nieko keisti nenorinčiu projektuotoju verčia rautis plaukus. Yra daugybė būdų, kaip institucijoms pranešti apie miesto problemas, bet dauguma jų primena juodąją skylę. Pildyk raportą aplikacijoje, rašyk raštą valdininkui, pažymėk mero ir visos savivaldybės Facebook profilį ir melskis, kad į problemą nebus pažiūrėta formaliai. Šiais komunikacijos kanalais gyventojai gali lengviau informuoti atsakingas tarnybas apie aktualias problemas, tačiau ten pasimeta susirūpinimas didesnėmis miesto problemomis nei atsivėrusi duobė gatvėje.
Vilčių teikia nauja praktika kuriant viešąsias erdves rengti konsultacijas su vietos gyventojais, o ne tik pasyviai juos informuoti apie fait accompli pristatant netoliese keistai vingiuojantį dviračių taką ar naują namą po kažkieno namo langais. Tačiau kitos grupės atrodo labiau suinteresuotos įsitraukti į šiuos procesus nei jaunimas. Vyresni gyventojai, ypač pensininkai, turi daugiau laiko ir kategoriškas nuomones dėl pokyčių. Jaunas šeimas įsijungti skatina susirūpinimas jų vaikų saugumu ir aplinkos pokyčių įtaka būsto vertei. Savo ruožtu jaunas žmogus dažnai neįleidžia šaknų konkrečioje miesto vietoje ir yra mažiau linkęs įsitraukti į ilgalaikius procesus.
Svarbu kokybė, o ne kiekybė
Sparti klimato kaita nelaukia kritinės rinkėjų masės sprendimo pereiti prie tvaresnių alternatyvų. Pradėti nuo savo veiksmų, reflektuoti paties ar pačios daromą įtaką yra svarbu, tačiau atsakomybė už kolektyvinę problemą negali būti permetama ant individo pečių – būtini bendri veiksmai.
Nepaisant augančio susidomėjimo miesto problemomis, dažnai įsitraukimas yra pernelyg efemeriškas. Socialiniuose tinkluose miesto nesąmones fiksuojantys puslapiai, pavyzdžiui, Vilnius.wtf, gana greitai įgavo populiarumą. Šie ne tik šaiposi iš kvailysčių, bet skirtingai nei savivaldos politikų dauguma kritikuoja pinigų švaistymą aklam gatvės perasfaltavimui vietoje geresnės ir saugesnės infrastruktūros visiems eismo dalyviams. Dalyvavimas įvairiuose svarstymuose – nuobodus ir varginantis, be to, reikalauja specifinių žinių. Jei rinkimai vyksta tik kartą per kelis metus, tai pilietinių demokratinių institutų išbandymas projektų svarstymuose vyksta kiekvieną savaitę. Čia teisių išmanymas gali duoti paskatą projektų vystytojams kilstelti kokybės kartelę. Tai reikalauja pasiruošimo, nes niekas nebaigė mokyklos žinodamas pagrindinius teritorijų planavimo dokumentus ir rekomenduojamus automobilių eismo juostų pločius. Laimei, YouTube gausu įvairių kanalų (pavyzdžiui, Not Just Bikes ir Climate Town), parodančių, kad už geros infrastruktūros slypi kruopštus reguliavimas ir standartai. Svarbu paminėti, jog idiliškos miestų be automobilio vizijos neprasidėjo miesto vizionieriams spragtelėjus pirštais. Pavyzdžiui, Nyderlandų dviračių kultūra užgimė aštuntame dešimtmetyje po visuomenės protestų dėl nesaugiuose keliuose žuvusių jaunų dviratininkų. Ją sustiprino kantrios pastangos statyti saugią ir visiems pritaikytą infrastruktūrą.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Kita vertus, rūpinimasis platesnio pobūdžio problemomis yra daug prasmingesnis palaikant ir prisidedant prie tvarumą propaguojančių organizacijų. Aktualius aplinkos ir gyvūnų teisių klausimus keliantys judėjimai kaip Aplinkosaugos koalicija ar „Tušti narvai“ sulaukė visuomenės ir politikų dėmesio, išsikovojo vietą prie diskusijų stalo ir net spėjo pasiekti svarbių pergalių teisėkūroje (kailinių žvėrelių fermų draudimas). Tikslinės organizacijos gali išjudinti viešą diskusiją apie tvarumą ir kalbėti ne tik apie ruoniuko plojimus, bet ir apie solidarios visuomenės filosofiją. Kol kas Lietuvoje trūksta į plačiąją visuomenę orientuotų ir reikalavimus dėl neutralumo klimatui keliančių aktyvistų judėjimų. Nors Vilnius išsikėlė pasiekti šį tikslą iki 2030 metų, tam skirtos priemonės lieka neaiškios. Vokietijos miestuose, pavyzdžiui, Erfurte, populiarėja praktika spausti savivaldą renkant parašus vietos referendumams, kuriuose būtų sprendžiama dėl įsipareigojimo klimato neutralumui.
Galiausiai, pastarąjį dešimtmetį jau tapo įprasta, kad bet koks progresyvus pasiūlymas susilaukia reaktyvaus atkirčio. Feministinės ir progresyvios idėjos grįžta hipervyriškais įvairių coacherių bumerangais, raginimas vartoti mažiau mėsos – bravūriškais neliečiamų mėsos delikatesų branginimo epizodais. Darnus judumas taip pat tapo šios kovos dalimi. Didžiojoje Britanijoje kai kurie konservatyvūs politikai platina sąmokslo teorijas apie 15 minučių miestą, kraštutinės dešinės aktyvistai gadina itin žemų emisijų zonas (ULEZ) stebinčias kameras, o nauja Berlyno miesto senato dauguma nusprendė stabdyti visus dviračių takų projektus, jei dėl jų nukentėtų bent viena parkavimo vieta. Lietuvoje kai kurios pergalės aplinkosaugos srityje, tokios kaip neseniai priimtas kailinių žvėrelių fermų uždraudimas, įvyko be didesnės politinės konfrontacijos, tolimesni tvarumą skatinantys veiksmai tikrai palies kasdienius mūsų įpročius ir patogumus. Rimtesniems su tvarumu susijusiems pokyčiams bus reikalingi su demagogais pasiryžę grumtis politikai ir pakankama neabejingų piliečių grupė. ■
Gytis Nakvosas, „Perduok kitam, tik ne man“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 22–24.