Skaityti jaunųjų rašytojų kūrinius, juolab reflektuoti ir vertinti, visuomet yra iššūkis. Nesusiformavęs balsas ir stilius sukuria barjerą, kurį reikia kaip nors įveikti siekiant užčiuopti, ką norėta iš tikrųjų pasakyti. Norinčiųjų tuo užsiimti kaip visada mažai. Nemeluosiu, leidyklos „Slinktys“ 2021 metais išleistas jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos rinkinys tapo daugiau nei pusę metų atidėliotu iššūkiu, todėl entuziazmu rašyti apie rinkinį tikrai netrykštu.
Tikriausiai kas antram skaitytojui kyla klausimas, kas tos Slinktys. Ši organizacija save apibrėžia kaip asociaciją, užsiimančią kūryba, leidyba ir vadyba. Nuo 2015 metų organizuoja literatūrinius renginius, edukacinius užsiėmimus. Slinktys kasmet išleidžia jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos rinkinį pavadinimu „Literatūrinės slinktys“, o nuo praėjusių metų rinkinys nebėra vientisa knyga, tai šešios atskiros knygelės. Viena knygelė skirta susipažinti su vienos (-o) rašytojos (-o) ir vienos (-o) dailininkės (-o) kūryba. Žinoma, kūrėjus atrenka komisija, kurią praėjusiais metais sudarė poetai Greta Ambrazaitė ir Aivaras Veiknys, prozininkai Saulius Vasiliauskas, Monika Baltrušaitytė, Ramūnas Čičelis.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Kasmetinės Literatūrinės slinktys ne tik leidžia susidaryti įspūdį, kaip ir apie ką rašo pradedantys rašytojai, bet ir kas yra vertinama (arba ką belieka vertinti) literatų. Visgi turiu įspėti skaitytoją nesitikėti nuodugnios recenzijos, o greičiau pakenčiamos apžvalgos. Šį kartą apsiribosiu nuoširdumu, kartais vertingu „patiko, nepatiko“ ir keliais lakoniškais pasvarstymais apie tendencijas naujokų kūryboje.
Alina Borzenkaitė
Realiu laiku klausant Borzenkaitės kūrybos kilo klausimas, negi jaunųjų kūryba ima regresuoti, grįžta prie tradicinių formų ir savotiško autoritetingų XX amžiaus poetų mėgdžiojimo. Skaitydama knygelę nudžiugau, kad autorė poezijoje neapsiriboja surimuotais kasdienybės vaizdeliais, romantizuotais gamtos paveikslais, praeities ilgesiu, nors tokios estetikos vis tiek daugoka. Knygelei įpusėjus poetė serviruoja autentiškesnį kalbėjimą apie jauno žmogaus sunkumus, norėjosi daugiau tokių proveržių.
Deja, subjektė dažnai eilėraščiuose virsta pasakotoja, mano galva, tai – nelabai įvaldytas manevras. Fiksuojami pavieniai objektai, eilėraščio fragmentai nesusijungia tarpusavyje, todėl kažko reikšmingesnio Borzenkaitės poezija neištransliavo.
Gelbėjo dailininkės Agotos Bričkutės tapyba, kuri savo kontrastingu koloritu ir netradicinėmis formomis suteikė guvumo patiems eilėraščiams. Visgi neaišku, kodėl sugalvota tokių skirtingų ir man asmeniškai nesusisiejančių menininkių darbus publikuoti kartu.
Augustė Jasiulytė
Šią knygelę perskaičiau kaip vykusį potencialaus romano juodraštį. Skaitydama „Ar peržengiam, ar apeinam ratu?“ jutau, kad teksto apie nėščios moters vienišą ir slogų gyvenimą paveikumą vienaip ar kitaip nulemia patirties svoris. Terapinė proza daro savo, bet Jasiulytei sunkius išgyvenimus pavyko pakelti į kitą lygmenį: skausmingame moters būvyje išryškėja žmogiška nežinomybė, kaip gyventi.
Gal ir nieko, ko anksčiau nebūčiau skaičiusi, bet tekstas netuščias, pagautas situacijos tikrumas, lengva tapatintis, o stilius neperspaustas. Mane labiausiai paveikė išryškėję nežinomybės, ramybės ir vilties atspalviai. Pasimatę tekste jie sustiprėja kituose puslapiuose radus švelnius Felicijos Dudoit peizažus, kuriuose nieko nevyksta, tik plyti paplūdimys. Kartais kūrinyje justi štilis, moters patiriama nežinomybė viltinga, gal visa tai praeis ir gyvenimo centras pakis. Ir praeina.
Uršulė Toleikytė
Kaip viena dėstytoja yra sakiusi – tiesiog gražu skaityti ir klausyti. Sunku artikuliuotai kalbėti apie Toleikytės kūrybą, bet galiu patvirtinti, kad nusivylimo nebuvo, tik sumaištis. Autorės eilėraščiai išsiskiria tirštu emociniu krūviu, jo nebandoma praskiesti ar paaiškinti, todėl jį sunku perbristi ir skaitančiam. Unikaliai dėliojami vaizdai dažnai sudaro nerimastingą atmosferą ir tai išsilaiko per visą rinkinį.
Visgi kūriniai galėtų būti atviresni skaitytojui, kartais atrodė, kad rašyta sau, o ne publikai. Tokios eilės turi savų minusų ir pliusų, bet Toleikytė nuoširdžiai ieško savo balso ir tai džiugina. Galiu tik spekuliuoti, bet man atrodo, kad autorė jį suras ir neblogų eilėraščių dar parašys.
Nomeda Griškevičiūtė
Jeigu turėčiau išskirti vieną autorę, kurios tekstai labiausiai atspindi jaunąją kartą, per daug nemąstydama pirštu besčiau į Griškevičiūtės knygelę. Kai klausiausi autorės gyvai, kilo įspūdis, kad esu Kauno slemo skaitymuose. Tekstai – bandymai. Bandymai sukurti „skaičių apskritį“, bandymai kvestionuoti realybę, bandymai pažadinti skaitytojo vaiką, bet nežinia, ar tie bandymai pavyks.
Bėda ta, kad įpusėjus autorės knygelę susižavėjimas ir naujumas išblėsta. Protas priešinosi kai kuriems minties šuoliams, kilo klausimas, ar tikrai jie pagerina tekstą. Tekstai trumpi, tačiau ne visada sulaikė mano dėmesį. Gerai, kad autorė nerašo pretenzingai, vaikiškas lengvumas pagauna, o stebėti kūrybinės vaizduotės judesius visada smagu, tačiau negalėjau ignoruoti struktūros trūkumų. Manau, jei autorė atsakytų į klausimą, kodėl verta rašyti taip, kaip rašo, tekstai išsigrynintų.
Ieva Marija Sokolovaitė
Žadėjau būti nuoširdi, tad lieka pripažinti, kad Sokolovaitės apsakymo tipo kūrinys „Švelnumas“ man buvo paveikiausias ir labiausiai išbaigtas. Įdomiai suformuoti dviejų merginų paveikslai, kartu dramatiškai, bet ir originaliai vaizduoja tragišką santykį, jaunatvišką meilę. Pasakojimo būdas labai tūliškas: šviesioji Julija, sutikta Mortos sulčių spaudimo vietoje, adoruojama taip, kaip Tūla Kunčino romane. Puiku, kad sugebėta santykių dinamiką išvystyti po truputį, neskubėta, tai leido patikėti veikėjomis. Sokolovaitė geba matyti individualumą ir tą matymą perkelti ant popieriaus, tai labai svarbu.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Iš pradžių kai kurie pasvarstymai apie neteisybę pasaulyje atrodė ne vietoje, bet vėliau atradus knygelėje pavaizduotus menininkės Karolinos Latvytės Bibiano darbus, kuriuose ryški žmogaus ir pasaulio santykio problema, lyg ir pamačiau moralizavimų motyvaciją. Teksto autorę tikrai norisi pagirti puikiai atskleidus ir parodžius, ką reiškia būti šalia žmogaus, kenčiančio nuo depresijos, suicidinių minčių. Įteigtas bejėgiškumo jausmas, kai telieka vystyti small talk’ą.
Verdiktas?
Rinkinys iš esmės nei labai pavykęs, nei labai nuvylęs. Vidutiniški bandymai rašyti, ne visada turima ką pasakyti, bet bandyta sukurti įdomesnę formą. Stipresni tie tekstai, kuriuos rašant, matyt, buvo padaryti namų darbai: justi, kad buvo atsigręžiama ne tik į save, bet ir į pasaulį ir žvelgiama atidžiau. Dar paveikiau, kai turima patirtis įvelkama į formą, tekstas nėra savitikslis, stengtasi jį užbaigti.
Mane itin nustebino temų nuspėjamumas ir panašumas visuose tekstuose: beveik visur šmėžuoja karantino nuotrupos, aišku, nerimas, depresija, nepatiklumas, vienatvė, byrantis į šipulius žmogus. Tai galimai paaiškina teksto blankumą, plaukiojimą (ypač poezijos), prisiderinantį prie vyraujančios nežinomybės. Tik keli eilėraščiai išgryninti ir atsiveriantys, kiti išlieka emocijų įžodinimo, neužbaigtų eilių lygmenyje. Kaip ir buvo galima numanyti, proza pirmauja ir čia galima prognozuoti šviesesnę, įdomesnę ateitį.