Prasidėjus karui Ukrainoje nemažai lietuvių vylėsi, kad Rusijos visuomenė nesitaikstys su nežmoniška savo šalies agresija. Tikėtasi išvysti masinius protestus, pasipriešinimą ar valdžios perversmą.
Realybė, deja, pasirodė daug niūresnė. Drąsios, bet dažniausiai pavienės, protesto akcijos buvo sustabdytos ir nublanko bendrame abejingumo ir karo palaikymo fone.
Lietuvos viešojoje erdvėje optimizmo dėl demokratinės revoliucijos Rusijoje liko itin nedaug. Daugiausiai kalbame apie istoriškai susiformavusią ir nepakeičiamą autoritarinę ir imperinę Rusijos visuomenės prigimtį.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Naiviomis viltimis negyvena ir rusų opozicionieriai demokratai. Tačiau tarp jų liko nepraradusių tikėjimo ir sąžiningai dirbančių savo darbą, idant jų šalis pagaliau pasikeistų.
Vienas tokių pavyzdžių – „DOXA“ žurnalo kolektyvas ir aplink jį besiburiantys aktyvistai. Šis studentų žurnalas Maskvos aukštojoje ekonomikos mokykloje (MAEM) išgarsėjo per 2019-ųjų Maskvos protestus, po kurių buvo teisiami jo redaktoriai. Dabar DOXA daugiausiai dėmesio skiria įvykiams Ukrainoje.
Apie DOXA veiklą, opozicijos padėtį ir jaunimo aktyvizmą Rusijoje Šauksmui pasakojo vienas iš žurnalo redaktorių Nikita Kučinskis.
Viską pakeitęs teismo procesas
Nikita Kučinskis neseniai baigė žurnalistiką Maskvos valstybiniame lingvistikos universitete. Prie DOXA žurnalo jis prisijungė prieš daugiau kaip dvejus metus.
DOXA buvo MAEM studentų žurnalas. Savu laiku MAEM buvo sąlyginai laisvas Rusijos universitetas – jame buvo leidžiama kritikuoti įvairius reiškinius, o DOXA galėjo kritikuoti universiteto studijų programas ir administraciją. Ir visa tai – nepaisant to, kad žurnalas visą savo finansavimą gaudavo iš universiteto.
Vis dėlto 2019 metais rinkimų į Maskvos dūmą metu žurnalas parašė kritišką straipsnį apie Rusijos valstybinio socialinio universiteto rektorių. MAEM apkaltino DOXA universiteto įvaizdžio gadinimu ir atšaukė jo universiteto žurnalo statusą. Nuo tada DOXA nesusijusi su jokiu Rusijos universitetu.
„Nuo tol DOXA pradėjo vystytis savarankiškai. Mes tapome nepriklausomu studentų žurnalu ir mūsų turinys labai prasiplėtė. Ėmėme rašyti ne tik apie universitetus, bet ir kitomis temomis. Po karo pradžios Ukrainoje, žinoma, didelį dėmesį skiriame karui ir didžioji dalis mūsų naujienų dabar yra apie tai. Tai savaime suprantama, nes visos naujienos apie universitetus išėjo į antrą planą, nors ir toliau rašome apie spaudimą studentams aukštosiose mokyklose“, – pasakoja Kučinskis.
Akivaizdu, kad ne sankcijos prieš universitetus labiausiai gąsdina Rusijos opozicionierius. Kai 2021 metais į Rusiją sugrįžo Aleksėjus Navalnas, šalyje nuvilnijo protestų banga. Keturi žurnalo redaktoriai Arminas Aramianas, Ala Gutnikova, Natalija Tiškevič, Vladimiras Metelkinas vaizdo įraše kreipėsi į protestuose sulaikytus arba spaudimą patiriančius studentus ir mokinius. Kreipimesi redakcijos nariai pareiškė savo palaikymą ir skatino ginti savo teises. Už įrašą socialiniuose tinkluose jiems buvo pareikšti kaltinimai dėl „nepilnamečių įtraukimo į pavojingas veiklas“.
Redaktoriai daugiau nei metus praleido namų arešte. Pasak Kučinskio, tai stipriai paveikė žurnalą. Kita vertus, DOXA tapo daug plačiau žinoma ir Rusijoje, ir už jos ribų. Šių metų balandžio 12 dieną keturi žurnalo redaktoriai išgirdo teismo nuosprendį. Jiems paskirti dveji metai pataisos darbų. Praktikoje tai reiškia, kad nuteistieji turės valstybei atiduoti 20 % pagrindinio savo darbo užmokesčio. Taip pat jiems uždrausta trejus metus administruoti interneto puslapius. DOXA tinklaraštyje rašoma, jog nuteisti redaktoriai nutraukė bendradarbiavimą su žurnalu – jo redakcija negali užtikrinti jų saugumo Rusijoje.
„Kai visas reikalas prasidėjo, pirma kilo panika. Būtų keista, jei jos nebūtų buvę, nes mūsų biure darė kratą, atėjo daryti kratos į keturių bičiulių ir kai kurių redaktorių tėvų butus. Po to, žinoma, visi likę redaktoriai bijojo, kad prieš juos taip pat gali būti iškelta byla. Svarbu buvo tai, kad visi likę redaktoriai ir redaktorės tapo liudininkais baudžiamojoje byloje, jie buvo kviečiami į apklausas“, – prisimena Kučinskis.
Spaudimo būta stipraus, bet jie susidoroję: „Kaip dirbome, taip ir tęsiame darbus. Nieko panašaus nebuvo, jog pakeistume savo poziciją ar darbo metodus. Paprasčiausiai gauname daugiau spaudimo iš valdžios, bet tai liečia ne tik mus, o visą žurnalistiką Rusijoje. Nuo praeitų metų ne tik pas mus buvo kratos, kituose leidiniuose taip pat.“
Studentų aktyvizmas Rusijoje
Kaip vokiečių savaitraščiui „jungle.world“ teigė kita DOXA redaktorė Marija Menšikova, žurnalas yra labiau kairiųjų pažiūrų, bet ne visi redakcijos nariai save laiko kairiaisiais. Politinė Rusijos padėtis gerokai apsunkina savo pažiūrų įvardijimą pagal įprastą politinį spektrą. Dėl to DOXA linkusi sakyti: „Esame iš esmės kritiški, bet neturime vieningos žurnalo pozicijos.“
Nenormali šalies viešoji erdvė neleidžia susigaudyti, ar kairiosios idėjos yra populiarios tarp Rusijos studentų ir jaunimo. Anot Kučinskio, DOXA savo laiku buvo didžiausias studentiškas žurnalas, tad galima numanyti, kad idėjos rezonavo. Dabar rašant platesnėmis temomis ir ypač apie Ukrainą, auditorija auga vis labiau, bet politinė pasaulėžiūra nevaidina tokio svarbaus vaidmens.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Kaip ir daugelio šalių istorijose, studentai Rusijoje užima vieną svarbiausių vietų opoziciniame judėjime. „Galiu pasidalinti tik subjektyviais įspūdžiais. Visuose mitinguose ir protestuose, kuriuose buvau, pagrinde dalyvavo jaunimas ir didelė dalis studentų, tad jų svarba akivaizdi. Žinoma, niekas studentų nuomonės rimtai nepriima, ne tik vyriausybė ir prezidentas – su ja nesiskaito ir universitetų valdžia. Tai mūsų autoritarinės sistemos bruožas, tačiau tai nereiškia, jog studentai neatlieka svarbaus vaidmens. Manau, kad jie atlieka svarbų vaidmenį ne tik tokiuose įvykiuose kaip akcijos prieš karą, bet bendrai universitetuose yra didžiausias procentas karo priešininkų“, – Šauksmui pasakojo Kučinskis.
Vis dėlto Rusijos universitetuose jau kurį laiką nėra toleruojama opozicinė veikla. Aukštosios mokyklos nepalaiko jokių laisvų iniciatyvų, jose nėra ir nepriklausomos žiniasklaidos. Tikėtis paramos iš universiteto vadovybės bergždžias reikalas. Ištyrę 100 geriausių Rusijos aukštųjų mokyklų vadovų biografijas DOXA ir nepriklausomas tiriamosios žurnalistikos portalas „Proekt“ nustatė, kad 2020 metais 74 % rektorių buvo vienaip ar kitaip susiję su valdžia, o 47 % – su valdančiąja „Vieningosios Rusijos“ partija.
Kalbant apie vietinius studentų atstovybių atitikmenis, Kučinskio teigimu, viskas priklauso nuo universiteto. „Deja, studentų atstovybės dažniausiai palaiko administracijos poziciją, apie jų palaikymą [laisvoms studentų iniciatyvoms] negali būti nė kalbos. Tačiau kartais paskiros studentų tarybos gali laikytis nepriklausomai, pavyzdžiui, palaikyti opozicijos pusę, ir tada galima sakyti, kad jie kažkiek padeda studentams kovoti su spaudimu.“
Kita vertus, kartais nepriklausomos iniciatyvos paprasčiausiai ignoruojamos: „Negaliu pasakyti, kad mano universitete ši veikla kaip nors rezonavo. Dirbau DOXA ir niekas į tai dėmesio nekreipė, nekompromitavo. Kol tai buvo studentų leidinys, Maskvos aukštojoje ekonomikos mokykloje jie turėjo įtaką.“
Pasipriešinimas karui
Prasidėjus karui opozicija buvo dar labiau supančiota. Kučinskis pastebi, kad pirmiausia pradėta taikyti senus represinius įstatymus, o vėliau priimti ir nauji. „Pats ryškiausias pavyzdys – dabar diskutuojamas įstatymas dėl Rusijos kariuomenės diskreditacijos. Jį įrašė į Baudžiamąjį ir į Administracinį kodeksus. Pagal Administracinį jums gali išrašyti baudą, o jeigu du kartus pažeidėte administracinį straipsnį, tarkime, du kartus pasakėte ne specialioji operacija, kaip vadinama oficialiai, bet teigėte, jog tai karas, tai jus patraukia baudžiamojon atsakomybėn, procesas keliasi į teismą ir galite realiai atsidurti už grotų.“
Pagal tokį įstatymą buvo nuteistas vieno Maskvos rajono tarybos deputatas Aleksėjus Gorinovas. Jam paskirti 7 metai įkalinimo už pasisakymus prieš tarybos pasiūlymą karo Ukrainoje akivaizdoje surengti vaikų piešinių konkursą ir šokių festivalį. Gorinovas teigė, kad visos Rusijos pilietinės visuomenės pastangos turi būti skirtos karo sustabdymui ir karių atitraukimui iš Ukrainos.
Kučinskio teigimu, tai visiškai absurdiški dalykai ir tokie nuosprendžiai pasirinkti sąmoningai: „Tai manipuliacija, idant niekas nežinotų, kas jų laukia. Visi panašūs įstatymai veikia pasirinktinai ir, žinoma, labai stipriai veikia opoziciją.“
DOXA redaktorius pasakoja, jog žurnalui svarbu publikuoti Maskvoje, Sankt Peterburge ir visoje Rusijoje paliktų antikarinių grafičių nuotraukas. Apskritai tai viena iš svarbiausių pasipriešinimo formų, kurias galima išvysti gatvėje. „Bendrai Rusijoje užsiimti politika neįmanoma, bet nepaisant to atsiranda pavienių savivaldybių narių, kurie pasisako prieš karą, jų taip pat yra regioniniuose parlamentuose, tačiau jų labai mažai“, – konstatuoja Kučinskis.
Štai ne kartą Rusijos tarnybų blokuota DOXA savo tinklapyje publikuoja tekstus apie pasipriešinimo karui būdus. Daug jų skirti neturintiems galimybės ar nedrįstantiems protestuoti gatvėje. Tai gali būti mobilizacijos vengimas – jog netaptum potencialiu žudiku. Žurnalas dalinasi įvairių Rusijos aktyvistų patirtimi, kaip geriau paskleisti antikarinę žinią, kaip padėti sulaikytiems protestuotojams. Perduodama ir Baltarusijos aktyvistų patirtis. Jų išpuoliai prieš svarbią infrastruktūrą, pavyzdžiui, trukdymas karinei technikai judėti geležinkeliais, kibernetinės atakos ir patarimai, kaip rinkti humanitarinę pagalbą ar perkelti laisvą žiniasklaidą į užsienį.
Dabartinėmis sąlygomis tiesiog nėra galimybės surengti didelio mitingo. „Tai paprasčiausiai neįmanoma, nes nėra kam organizuoti, žmonėms buvo sunku susiorganizuoti dar iki karo pradžios. Jei į Didįjį prospektą išeidavo 60 tūkst. žmonių ir vis tiek juos aktyviai sulaikydavo, tai dabar žmones sulaiko ne tik akcijos metu, bet ir po jos – viskas tapo labai pavojinga“, – padėtį apibūdina Kučinskis.
Anot jo, tarp studentų protestas tampa anonimiškas: „Kur nors palikti įrašą, su kuo nors pasikalbėti apie Ukrainą. Tikriausiai tai svarbiausia, ką dabar kiekvienas gali padaryti. Yra rimtesnių dalykų, bet tai kiekvieno apsisprendimas, kiek jis gali rizikuoti, kiek pasirengęs imtis radikalesnių priemonių.“
Paklaustas apie partizaninio judėjimo užuomazgas, Kučinskis atsako, jog pasitaiko radikalesnių pasipriešinimo pavydžių kaip „Sustabdyk vagonus“, tačiau daugiau organizuotų veiksmų išskirti sunku. Pastaroji akcija kelia tikslą nuversti traukinių vagonus nuo bėgių ir trikdyti kariuomenės logistiką. Baltarusijoje tai jau apsunkino Rusijos kariuomenės tiekimą į Ukrainą. Dauguma kitų radikalesnių veiksmų pagrinde pavieniai: „Antroji protesto forma – karinių komisariatų padeginėjimas. Nuo karo pradžios užsidegė jau 15, tačiau manau, kad čia būta ne organizuoto judėjimo, bet individualių veiksmų, žmonių nenorinčių karo.“
Kaip neprarasti vilties
Kučinskio manymu, po karo pradžios darytomis apklausomis patikėti sunku. Vyriausybė niekuomet nežinojo tikros visuomenės nuomonės. Nepriklausomos apklausos taip pat netikslios, nes už pasakymą „Karui ne“ gali pasodinti. „Akivaizdu, kad karo palaikytojų daugiau dėl paprastos priežasties – propaganda veikia itin aktyviai ir žmonės joje gyvena ne vienerius metus. Visų svarbiausia, jog norint būti karo palaikytoju, tau nieko nereikia daryti. Iš esmės tu gali tylėti ir jau būsi karo rėmėjas. Tačiau kad būtum prieš karą – tau reikia pasisakyti. Dėl to priešininkų yra mažiau, tačiau jei jie pasiruošę ginti savo poziciją, jų protestas gali būti reikšmingesnis nei daugumos tyla“, – pabrėžia Kučinskis.
Lietuvoje ir Ukrainoje galima išgirsti nuogąstavimų, jog atėjus į valdžią opozicijai, Rusijos imperinė kryptis ir požiūris į Ukrainą nebūtinai stipriai pasikeistų. Kučinskis sako, jog nuo karo pradžios imperializmo tema tapo itin svarbia, daug kam pasidarė aiški daugelį metų vesta Putino politika ir kad Ukraina yra tik jos kulminacija. „Be abejonės, dalis opozicijos, kuri buvo prieš Putiną, yra už karą, tačiau nežinau, kiek juos galima vadinti opozicija, jei jie pasisako už karą“, – priduria pašnekovas.
Kalbantis apie karą Ukrainoje ir Rusijos opoziciją galiausiai kyla klausimas, kaip neprarasti vilties, kad tavo darbai svarbūs ir gali ką nors pakeisti. Kučinskio atsakymas gana paprastas ir tarsi nepaliekantis kito pasirinkimo: „Studijavau žurnalistiką ir perėmiau žurnalisto idealus, jog informacija visada svarbi ir žmonėms reikia prieigos prie tikslios informacijos. Mačiau, kaip mano tėvai, kai jie atsitraukė nuo televizoriaus, kur visąlaik transliuoja propagandą, po truputį perėjo prie mano rekomenduotų leidinių ir jų nuomonė ėmė keistis. Vis dar tikiu, kad tokia transformacija gali įvykti ne tik su mano tėvais, bet ir su kitais žmonėmis. Itin svarbu tęsti darbą ir kuo didesnis spaudimas žurnalui, tuo arčiau finalas ir logiška autoritaro pabaiga. Nes kuo daugiau visa tai mus smaugia, tuo bejėgiškesnis jis jaučiasi. Man regis, tokiomis sąlygomis žiniasklaidos darbą tęsti ypač svarbu. Tai ir įkvepia, nes matau, kaip tai svarbu ir kad tai artina diktatūros pabaigą.“
Kaip teigia Nikita, viltis dabar labai blanki, o ateitis skendi migloje. Nepaisant to, yra „daugybė istorinių pavyzdžių, kai niekas neprognozavo prašviesėjimo. Kaip kad su Berlyno siena – bet ji sugriuvo. Rusijoje taip pat gali sugriūti. Nelieka nieko kito, kaip viltis ir tęsti darbą, jog tai galiausiai įvyktų.“