Visa Baltarusijos studentų asociacijos (BSA) vadovybė buvo priversta palikti šalį, kai po Baltarusijos KGB reidų jų biure buvo suimti ir įkalinti 12 asociacijos narių, organizavusių masines demonstracijas prieš prezidento Aleksandro Lukašenkos diktatūrą.
Represijų banga prasidėjo po 2020-ųjų vasarą studentų vestų protestų prieš Lukašenką. Protestuotojai susidūrė su universiteto vadovybės bauginimais, buvo šalinami iš aukštųjų ir nutildyti atviru valstybės saugumo pajėgų smurtu ir kankinimais.
Suklastoti rinkimai įžiebė protestus ir studentų streikus
Dėl neįtrauktų opozicijos kandidatų ir suklastotų rezultatų 2020-ųjų rugpjūtį vykusiuose prezidento rinkimuose, kuriuose Lukašenka tariamai laimėjo 80,3 procentus balsų, pokomunistinėje Baltarusijoje kilo iki tol nematyto dydžio masiniai protestai. Pastarieji, savaime suprantama, sulaukė žiauraus policijos atsako – protestuotojai buvo mušami ir kankinami, daugelis jų dingo be žinios.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Rugsėjį prasidėjus mokslo metams, studentai universitetuose susiorganizavo į vietinius streiko komitetus. Jau būdami žinoma protestų judėjimo dalimi, studentai su kitais universitetais pradėjo planuoti ir koordinuoti savas eisenas. Didėjant areštų skaičiui, studentai keitė taktiką – streikavo auditorijose ir rengė sėdimuosius streikus, kurie dėl universitetų bendradarbiavimo su režimu dažnai būdavo žiauriai išsklaidomi.
Studentai praneša apie universitetų miesteliuose saugumo pajėgų pagrobtus aktyvistus. Pavyzdžiui, aktyvistas Zmiceris Mazura buvo sulaikytas savo universitete ir 38 dienas laikomas administraciniame arešte už tai, kad pasakė kalbą streikuojantiems studentams. Kitu atveju docentė Natalija Dulina buvo sulaikyta prie Minsko valstybinio lingvistikos universiteto praėjus vos trims dienoms po to, kai universiteto administracija paprašė jos palikti savo pareigas. Tame pačiame universitete specialiosios policijos (žinomos kaip OMON) pareigūnai, dėvintys balaklavas, kai kurie – civilinę aprangą, smurtu išvaikė sėdinčius streikuojančius studentus, išnešdami studentus iš universiteto į netoliese laukiančius nežymėtus furgonus. Studentų teigimu, administracija „stovėjo ir nieko nedarė“.
Baltarusijos valstybinio ekonomikos universiteto studentas ir BSA narys Maksimas Zafranskis teigia, kad universiteto administracija susimokė prieš jį ir jo kolegas studentų sąjungoje: „Universiteto administracija pradėjo dalintis su policija informacija apie studentus. Jie perdavė dokumentus; jie perdavė mano telefono numerį [KGB], kad anie galėtų mane šnipinėti.“
Manau, kad studentai, kurie buvo suimti universitete, buvo areštuoti dėl administracijos kaltės.
Maksimas Zafranskis
KGB Zafranskį suėmė, tardė ir laikė administraciniame arešte už protestų organizavimą. Administracinis sulaikymas, kuomet asmenys gali būti sulaikomi nepateikus kaltinimų ilgesniam laikui, buvo naudojamas kaip įprasta represijų priemonė nuo pat protestų pradžios. Pagal JT specialųjį pranešėją Baltarusijos klausimais, nuo 2020-ųjų liepos „daugiau nei 35 000 žmonių buvo savavališkai sulaikyti už tai, kad pasinaudojo teise į taikius susirinkimus arba išreiškė solidarumą su prievartos aukomis.“
Zafranskis pasakoja apie savo patirtį: „[KGB] bandė mane įbauginti ir psichologiškai spaudė per pokalbius, per mano tėvus, sakydami, kad dėl manęs jiems gali kilti problemų darbe.“ Po apklausos Zafranskis buvo nuvežtas į kalėjimą, kur be jokių pateiktų kaltinimų buvo laikomas 15 parų ir 36 valandoms uždarytas į vienutę. „Situacija buvo tikrai sunki – vienutėje miegojau ant grindų, nes negalėjome miegoti ant lovos. O kai buvau perkeltas į paprastą kamerą, dienomis negalėdavome sėdėti ant lovos, kitaip būtume sumušti. Mūsų neišleisdavo į lauką, o naktimis neišjungdavo šviesos, tad buvom su įjungta šviesa kiaurą parą.“
Nuo 2020-ųjų mokslo metų pradžios rugsėjį BSA yra surinkusi įrodymus apie 492 studentų sulaikymą. Iš jų 139 paskirtas administracinis areštas, o dar 51 iškelta baudžiamoji byla.
Priešiški universitetai
Zafranskio kaltinimai dėl universitetų bendradarbiavimo su saugumo tarnybomis rodo glaudų jų administracijos ir vyriausybės ryšį. Baltarusijos universitetuose mokymo programas tiesiogiai nustato Švietimo departamentas ir „profesoriai turi laikytis visų oficialių reikalavimų, net jei jie nesutinka su kurso medžiaga.“ Mokymo programos nesilaikymas dažnai užtraukia drausmines priemones arba atleidimą iš darbo.
1994-aisiais į valdžią atėjęs Lukašenka pakeitė rektorių skyrimo tvarką. Iki tol rektoriai buvo skiriami universitetų senatų balsavimu, o nuo 1994-ųjų rektoriai skiriami (ir gali būti atleisti) prezidento dekretu. Tokia sistema universitetų administracijoje ugdo paklusnumą ir lojalumą valstybės diktatui. Pavyzdžiui, studentų protestų įkaršty, praėjus mažiau nei dviem savaitėms po pareiškimo, kad „rektoriai nedaro pakankamai. Artimiausiu metu tokių universitetų personalo problemą turime išspręsti“, Lukašenka pakeitė tris politiškai aktyvių universitetų rektorius.
Vyriausybinė skyrimų kontrolė vykdoma hierarchiškai – universitetų padaliniuose yra mažai autonomijos, o fakultetų vadovai rektorių skiriami tiesiogiai. Orazas Myradovas, BSA tarptautinis sekretorius, pasakoja apie universitetų spaudimą besipriešinantiems studentams: „Jei jie žino apie jūsų poziciją, jie panaudos prieš jus jūsų, kaip studento, silpnumą. Jie manipuliuoja studijų vietomis ir bendrabučiais, stipendijomis ir egzaminų rezultatais.“
Girdėjome apie žmones iš administracijos, kurie seka [studentų] socialinius tinklus, ieško dalykų, kuriuos jie ten skelbia arba dalinasi, ar net į kuriuos reaguoja.
Orazas Myradovas
Nuo 2020-ųjų protestų pradžios studentų grupės pranešė apie 915 papeikimų studentams, 246 pašalinimus iš aukštųjų ir 114 atvejų, kai studentams buvo atimtos stipendijos. Per tą patį laikotarpį buvo atleisti 103 dėstytojai, įskaitant 12 rektorių. Baltarusijos nacionaliniame technikos universitete buvo pašalinti 55 studentai. Dieną prieš masinius išsiuntimus iš BNTU praėjusių metų spalį Lukašenka sakė: „Tie, kurie laužo įstatymus neleistinomis veiklomis, turi netekti teisės būti studentais.“
Nepriklausomų studentų sąjungų slopinimas
Nenuostabu, kad Baltarusijos valdžia neskatina nepriklausomų studentų sąjungų. Vienintelė įgaliota „studentų sąjunga“ yra Baltarusijos respublikinė jaunimo sąjunga (BJRS), sovietmečio komjaunimo įpėdinė. BRJS kontroliuoja vyriausybė, o jos nariai turi atlikti „patriotines pareigas“. Narystė organizuojama per mokyklas, o, pasak Kristiinos Silvan, „aštuntų klasių mokytojai privalo užtikrinti, kad dauguma mokinių prisijungtų prie organizacijos.“ Per praėjusių metų protestus studentai, dažniausiai buvę pasyvūs BRJS nariai, masiškai atsisakė savo narystės.
Savo ruožtu, BSA, 1989-aisiais įkurta remiantis antikomunistiniais idealais, veikė nelegaliai nuo 2002-ųjų, kai buvo atšauktas jos teisinis statusas. Myradovas sako, kad sąjunga priėmė sąmoningą sprendimą viešai nedalyvauti praėjusių metų protestuose: „Žinojome, kad tų NVO, kurios rodo nepritarimą, paprastai po kiekvienų protestų laukia didelė represijų banga.“ Vietoj to, sąjunga „dirbo slaptai“, veikė kaip tiltas tarp įvairių universitetų streiko komitetų ir koordinavo organizacines protesto grupes Telegram platformoje. „Viską darėm paslapčia. Štai kodėl mes išgyvenom iki lapkričio.“
Juodasis ketvirtadienis
Didėjantis spaudimas prieš studentus kritinį tašką pasiekė lapkričio 12-ąją, sąjungos pramintą „juoduoju ketvirtadieniu“. Po rektorių nušalinimo, pagrobimų universitetų teritorijoje ir masinių išmetimų iš universitetų KGB surengė kratą BSA biuruose ir aktyvistų bendrabučių kambariuose, konfiskavo dokumentus, telefonus ir sulaikė 11 studentų. Studentai buvo apkaltinti „organizavimu ar dalyvavimu grupiniuose veiksmuose, kurie šiurkščiai pažeidžia viešąją tvarką“. Per gegužę vykusį teismo posėdį studentai buvo pripažinti kaltais ir nuteisti kalėti nuo dvejų iki dvejų su puse metų, neskaičiuojant paskirtų šešių mėnesių kardomojo kalinimo.
Tarp įkalintų asmenų yra BSA spaudos sekretorė Ksenia Syramalot ir BSA išorės reikalų sekretorė Alana Gebremariamm.
Myradovas sako: „Žinojome, kad pasibaigus protestams [policija] ateis mūsų. Tačiau negalėjome nuspėti, kad prie šios bylos dirbs net žvalgybos pajėgos. Tam reikalingos kitokio lygio saugumo priemonės, kurias turėjome įgyvendinti organizuojantis ir darbant, ir kurių mums nepavyko įgyvendinti.“
Lapkričio 12-osios ryte Maksimas Zafranskis buvo pakviestas į savo dekanatą ir jam buvo pranešta, kad jis pašalintas už tai, kad „praleido daug paskaitų“. Suprantama, kad per dvi savaites, kurias kalėjo KGB, Zafranskis negalėjo lankyti paskaitų. Tą popietę jis sužinojo apie reidus prieš BSA aktyvistus ir buvo įspėtas, kad jam „gresia pavojus būti suimtam“. „Po 20 minučių pokalbio su savo mergina nusprendėme išvykti, nes KGB galėjo atvykti ir mūsų.“ Paskubom susidėję daiktus Zafranskis ir jo mergina patraukė prie Ukrainos sienos, kur jis buvo sustabdytas ir penkias valandas apieškomas. Galiausiai pasieniečiai jį praleido.
Sąjunga tremtyje
Lapkričio 12-osios reidai ir areštai privertė BSA pasitraukti iš Baltarusijos, jai teko iš naujo įvertinti savo tikslus ir veiklą. Myradovas sako, kad „saugiai dirbti Baltarusijoje tapo neįmanoma – visi valdybos, tarybos ir sekretoriato nariai dabar yra užsienyje“.
Apsauga nuo Baltarusijos saugumo tarnybų nėra garantuota netgi už šalies ribų. Rugpjūtį iš šalies pasitraukęs aktyvistas Vitalijus Šišovas buvo rastas pakartas Kijevo parke įtartinomis aplinkybėmis. Birželį per incidentą, nuaidėjusį tarptautinių naujienų antraštėse, Baltarusijos naikintuvai sulaikė „Ryanair“ lėktuvą ir nukreipė į Minską, kad suimtų opozicijos žurnalistą Romaną Protasevičių ir jo merginą.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Po chaoso lapkritį, persitvarkiusi BSA vasarį vėl pradėjo veikti kaip tarptautinė Baltarusijos studentų atstovybė, jungdamasi prie Europos studentų sąjungos vedama pagrindinio tikslo – „sugrąžinti Baltarusijai demokratijos, teisėtumo ir pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms principus.“
Studentų sąjunga buvo priversta nukreipti savo dėmesį nuo tiesioginio atstovavimo ir protestų organizavimo į skubų apgyvendinimą aktyvistams, kuriems gresia suėmimas, ir pagalbą studentams bėgant per uždaras Baltarusijos sienas. Myradovas tai apibūdina santūriai: „Mes tik prisitaikom prie naujų studentų aktyvistų poreikių. Mes nesame panašūs į eilinę studentų sąjungą.“
Max Shanahan, „Belarusian students forced to flee as activists tortured, imprisoned“, Honi Soit, 2021 08 30.
Iš anglų kalbos vertė Emil Starodubov.