Liepos viduryje autoritarinis Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas po kelis mėnesius trukusių Boğaziçi universiteto bendruomenės protestų atleido jo rektorių, praneša Vokietijos savaitraštis „Die Zeit“.
Dar vasarį šauksmininkų frakcijos VU ir VDU studentų parlamentuose pateikė Turkijoje protestuojančių studentų palaikymo rezoliucijas, kurios buvo skirtos Turkijos Respublikos ambasadai Lietuvoje.
Boğaziçi yra geriausias valstybinis universitetas šalyje, kurioje galintys sau tai leisti verčiau moka už vietą vienoje iš privačių aukštųjų. Pastarosios yra žymiai geriau aprūpintos nei valstybinės. Čia – ir modernesnė įranga, ir geriau apmokami dėstytojai. Tuo tarpu į Boğaziçi įstoja tik iki vieno procento geriausiai išlaikiusiųjų valstybinius stojamuosius egzaminus.
Taigi, šis universitetas nėra vieta tik labiausiai prakutusioms šeimoms ar daugiausiai uždirbti norintiems dėstytojams. Čia buriasi liberalių pažiūrų akademinis elitas, o universiteto kitoniškumą bent simboliškai liudija tik anglų kalba dėstomi kursai – tradicija nuo laikų, kai universiteto patalpose veikė itin prestižinis privatus amerikiečių Roberto koledžas. Turint omeny griežtą atranką ir vyraujantį institucinį požiūrį, Boğaziçi universitete atsiduria tik tie, kurie tikrai nori ten būti.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Šių metų sausį apeidamas įprastines akademines procedūras ir atimdamas profesūros balso teisę Erdoğanas paskyrė Melih Bulu Boğaziçi universiteto rektoriumi. Bulu, anksčiau dėstęs šiame universitete, nepasižymėjo aktyvia akademine veikla ir buvo apkaltintas plagiatu savo disertacijoje. Akivaizdu, kad Bulu paskyrimą gavo tik dėl to, jog buvo ilgametis Erdoğano Teisingumo ir plėtros (AKP) partijos funkcionierius. Jo paskyrimas – tai tik vienas žingsnis ilgalaikėje Turkijos režimo strategijoje sutramdyti užsispyrusią šalies studentiją ir profesūrą.
Pastaraisiais metais AKP vis dažniau ėmėsi policijos operacijų Turkijos universitetų miesteliuose. Paminėtina, kad paprastai universitetai šioje šalyje veikia kaip nepriklausomos institucijos – jos turi savo erdves su atskirais vartais, gatvėmis, valgyklomis ir savo apsauga. Pavyzdžiui, Boğaziçi universiteto teritorija Stambule plačiai driekiasi europinės miesto dalies nuokalne Bosforo sąsiaurio link. Čia galima rasti apžvalgos aikšteles, gireles su suoliukais ir apsaugos saugomą įėjimą, pro kurį praeisi tik su studento pažymėjimu. Policijos pasirodymas universiteto teritorijoje buvo režimo ženklas – dabar jus valdysime mes.
TAIP PAT SKAITYK
Po Bulu paskyrimo Boğaziçi profesūra atsisakė toliau dirbti. Jų pasipriešinimas prasidėjo akcija, kurios metu dėstytojai priešais rektoratą esančioje pievoje susėdo atsukę nugaras į naujai paskirto universiteto vadovo biurą. Universitete prasidėjus policijos veiksmams į protestus įsitraukė ir studentai – nepaisant ašarinių dujų, jie ėmėsi blokuoti praėjimus į universiteto teritoriją. Protestai paplito po kitus šalies universitetus ir miestus.
Liepos 15-ąją Erdoğanas atšaukė Bulu iš rektoriaus pareigų. Rodos, kad pastarasis pats negalėjo tuo patikėti ir iš pradžių savo Instagramo paskyroje atmetė tokias naujienas. Visgi galiausiai sprendimas buvo patvirtintas oficialiai ir rektoriaus pareigas perėmė Bulu pavaduotojas, fizikos mokslų profesorius Mehmet Naci İnci.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Kas bus toliau? Nėra tikėtina, kad režimas ketina sušvelninti savo poziciją universitetų atžvilgiu. Boğaziçi solidarumo tinklas, į kurį susibūrė protestuotojai, skelbia, kad jų pasipriešinimas susijęs ne su pavieniais asmenimis, bet su griežtos rankos politika universitetuose, savivaldybėse ir politikoje apskritai.
Visgi akademinės bendruomenės protestai rodo, kad Turkijoje vis dar verta priešintis. Tai taip pat ženklas, kad nemaža dalis šalies nesitapatina su Erdoğanu – kaip kartais gali pasirodyti iš Vakarų jam skiriamo dėmesio. Stambule jau dvejus metus mero pareigas eina opozicinės Liaudies respublikonų partijos atstovas, o kai kurie apžvalgininkai jau pusbalsiu kalba apie „sultono saulėlydį“ – Erdoğano eros pabaigą. Galbūt apie ją kalbėti per anksti ir galbūt situacija pasidarys prastesnė prieš jai pradedant taisytis. Tačiau reikia mokėti kiek galima ilgiau džiaugtis ir mažomis pergalėmis.
Viename Twitterio video nufilmuotas po universiteto miestelį ryte vaikštinėjantis naujasis rektorius Naci İnci. Prie jo pribėgę savo pergalės apsvaiginti studentai šaukia „Spruk, Naci, spruk! Studentai ateina!“