Prieš savaitę Danielis Mediakovskyis buvo istorijos studentas vakarų Ukrainos mieste Lvove. Tačiau nuo sekmadienio jis prie savadarbių bombų klijuoja gumines juosteles ir plastikinius kamštelius. „Tai praktinė istorija. Dabar tam atėjo laikas“, – paaiškina jis, į dėžę pakraudamas dar vieną molotovo kokteilį.
Aplink jį prie savadarbio stalo stovi apie tuzinas studentų ir jaunų profesionalių kūrybininkų. Visi dėvi kaukes ir skalbimo pirštines. Užimtoje gamybos linijoje kiekvienas vaidina savo vaidmenį. Rūsyje įsikūrusioje sprogmenų gamykloje jaučiamas stiprus benzino ir dažų valiklio kvapas – šie skysčiai su polistirenu ir sidabro dulkėmis sudaro molotovo kokteilių ingridientus.
20-metis Mediakovskyis sako, kad praėjusį ketvirtadienį jį anksti pažadino motina ir pranešė, kad Rusija įsiveržė į Ukrainą. „Žinojau, kad tai prasidės. Mano rankos pradėjo drebėti“, – sako jis. Praleidęs dieną socialiniuose tinkluose, jis nusprendė, kad pamėgins padėti.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
„Mano tėvai žino, kad savanoriauju. Močiutei nepasakojau. Ji ir taip jau pakankamai nerimauja dėl dalykų“, – prisipažįsta jis. Jis sutinka, kad molotovai nesustabdys galingos Rusijos kariuomenės. Tačiau jis pabrėžia: „Tai palauš rusų karius psichologiškai ir parodys, kad jų čia niekas nelaukia“.
Nuo stalviršio krenta ir sudūžta vienas iš molotovų. Komanda pasišalina dešimčiai minučių, kad duotų laiko išsisklaidyti kenksmingiems garams. Dėl geresnio vėdinimosi atidaromas pusrūsio langas. Lauke krenta sniegas.
Vladimiro Putino kampanija užgrobti ir pavergti Ukrainą klostosi ne taip gerai, kaip tikėjosi Kremlius. Praėjus penkioms dienoms Ukrainos armija duoda atsaką naikindama Rusijos karines kolonas ir triuškinančiai panaudodama gynybinius ginklus – kai kuriuos gautus iš JAV ir JK. Kijevas ir kiti pagrindiniai miestai laikosi neužimti.
Tuo pat metu kilo beprecedentė patriotinio pakylėjimo banga, per kurią civilių savanorių pajėgos dedasi prie karo darbų. Jie aukoja maistą, siūlo nakvynes nuo bombardavimo priverstiems bėgti žmonėms ir dainuodami dainas audžia kamufliažinius karinius tinklus.
Lvove buvęs pramoninis kompleksas, naudojamas kaip kūrybinis centras ir reivo erdvė, buvo paverstas improvizuota molotovo kokteilių gamykla. Viename rūsio kampe stovi krūvos butelių su lipdukais „Obuolių sultys, 1997“. Kitame – vietoj dagčių naudojami juostelėmis suplėšyti gėlėti lininiai kvadratėliai.
„Mes juos vadiname Banderos glotnučiais“, – sakė 25 metų viešųjų ryšių atstovę vienam mados prekių ženklui Lily Eleanor, turėdama omenyje Antrojo pasaulinio karo laikų Ukrainos nacionalistų lyderį Stepaną Banderą. Kaip ji susidoroja su troškiomis darbo sąlygomis? „Man patinka kvapas. Tai laisvės kvapas. Rusai nežino, ką jie čia daro“, – sakė ji.
Nuo 18 iki 35 metų amžiaus savanoriai baigtus molotovus – maždaug 1 500 per dieną – pakrauna į automobilių bagažines. Tada jie platinami per patikimą kontaktų tinklą, dalis jų laikomi rezerve, jei Rusija bandytų užimti Lvovą. Instagrame ir Facebooke dalinamasi patarimais, kaip juos mesti į besiveržiančius priešo tankus.
23 metų Yuliia Oliinyk sakė, kad mažai atjautė į Ukrainą kariauti išsiųstus jos amžiaus ar jaunesnius Rusijos šauktinius, kai kurie iš jų buvo sugauti. „Esu tarptautinių santykių studentė. Tai tikrai geras pasiruošimas sprogmenų gamybai“, – juokavo ji. Pasak jos, Ukraina labai stengėsi rasti diplomatinį sprendimą išvengti karo.
Oliinyk pasakoja, kad ne tik gamino sprogmenis, bet ir lankė muštynių su peiliais, granatų mėtymo ir pirmosios pagalbos mokymus. Šie įgūdžiai buvo būtini, nes Ukraina jau aštuonerius metus kovoja su Maskva ir Rusijos remiamais separatistais Donbase. „Deja, Rusija priklauso mūsų kaimynystei“, – sakė ji.
Įprastais laikais sprogmenų gamybos fabrike veikė kūrybos įmonės: studijos, menininkai ir tatuiruočių salonai. Dabar jo penktame aukšte apsistoję pabėgėliai – jie įsikūrė ant čiužinių šalia arkomis iškabintų lempų ir Andy Warholo meno kūrinių su Kempbelo sriubos skardinėmis. Pirmame aukšte veikia valgykla ir drabužių išdavimo punktas.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nedaugelis molotovus gaminančių jaunuolių yra jį metę. Vartotojų patirties dizaineris Bohdanas Zhelobchukas sakė, kad 2014-aisiais per Maidano sukilimą prieš tuometinį prorusišką šalies prezidentą Viktorą Yanukovychių Kijeve susprogdino savadarbę bombą. „Tuomet pasigaminome keletą kokteilių. Penktadienį vėl pradėjome juos gaminti“, – sakė jis.
Anot „Kyiv Independent“ naujienų svetainės, viena iš Lvovo alaus daryklų ėmėsi gaminti sprogmenis. „Pravda Brewery komanda šiandien pilsto rankiniu būdu. Tai labai ypatinga serija. Tiek daug norinčių padėti žmonių. Alų supilstysime vėliau“, – Facebooke paskelbė vienas alaus daryklos darbuotojų Yurius Zastavny.
25 metų IT projektų vadovas iš Mariupolio Rodionas Kadatskyi teigė, kad ne visi galėjo paimti ginklą ir kautis. Sprogmenų gamyba buvo dar vienas būdas padėti, sakė jis. „Jaunimas sujaudintas šios patriotinė dvasios. Dabar kiekvienam aišku, ką jis ar ji gali padaryti.“
Luke Harding, „‘I haven’t told my granny’: Ukraine’s student molotov cocktail-makers“, The Guardian, 2022 02 28.
Iš anglų kalbos vertė Domas Lavrukaitis.