Rusijos kariams judant po šalį Dnipro medicinos mokyklose studijuojantys tarptautiniai studentai ieško būdų išvykti iš Ukrainos. Centrinės Ukrainos mieste ankstų ketvirtadienio rytą pasigirdo sprogimai Vladimirui Putinui pradėjus plataus masto šalies puolimą.
Dnipro medicinos institute studijuoja apie 2 000 užsienio piliečių, iš kurių daugelis atsiliepė į britų dienraščio „The Guardian“ raginimą papasakoti apie situaciją vietoje.
Tarp jų buvo ir 22 metų Zohiras Ali iš Mančesterio, kuris trečius metus studijuoja odontologiją. Jis kalbėjo iš privataus vežėjo autobuso, keliaujančio link Lvovo, kuriame buvo 49 studentai iš Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos. Pokalbio metu jo kelionė buvo besitęsianti jau beveik 24 valandas. Tarp kitų keleivių buvo du studentams priklausantys šunys.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Apie 130 eurų asmeniui kainavusią kelionę autobusu greitai suorganizavo medicinos studentų agentūra, kuri remia jo studijas užsienyje. Autobusas išvyko ketvirtadienį 18 val. Ali, kuris nuolat bendrauja su savo tėvais, broliu ir seserimi Jungtinėje Karalystėje, sakė: „Kiekvienas stengiasi išlikti kuo pozityvesnis. Vakar vakare sprendimas išvykti buvo priimtas skubotai ir nespėjome susirinkti visų daiktų.“
Studentai paliko daug savo daiktų ir didžiąją dalį savo darbų, kurie, baiminamės, nueis perniek. Galėjau susikrauti tik du krepšius. Autobusų kompanija rekomendavo su savimi nesiimti jokio sunkaus bagažo.
Prieš mums atvykstant iki autobuso viskas buvo tylu, niekas nepratarė nė žodžio. Studentai nerimauja, ar jie kada nors grįš baigti studijų, ar gaus pažymėjimus, ar jų kredencialai bus perkelti perkelti į kitus tarptautinius universitetus. Ar jiems vėl viską teks pradėti nuo nulio? Šiuo metu aš tiesiog noriu būti namuose.“
Anot Ali, JK ambasada jam pranešė, kad jis galės kirsti sieną su Lenkija, todėl jis liks autobuse. Tuo tarpu kiti studentai, kurie dar negavo panašių garantijų iš savo ambasadų, bus išlaipinti Lvove. Kirtęs sieną jis planuoja sėsti į pirmą pasitaikiusį skrydį atgal į JK.
18-metis marokietis Adamas Hadouiri, studijuojantis Dnipro valstybiniame medicinos universitete, liko savo nakvynės namuose Dnipro Soborny rajone su dar 50 studentų. „Visi yra panikoje ir patiria stresą. Dauguma žmonių nori vykti į Lvovą, ir, žinoma, išvengti Kijevo, nes tai rizikinga“, – sakė jis penktadienį.
„Laukiu, kol ambasada imsis veiksmų. Jeigu norėčiau išvykti į Lenkiją [be tinkamos akreditacijos], galėčiau būti sustabdytas. Taigi iš esmės laukiau, kol ambasada garantuos, kad galėsiu kirsti sieną kartu su kitais.“
Hadouiri sakė, kad po ketvirtadienį pasigirdusių sprogimų gatvėse buvo tylu, o nuo 22 val. buvo paskelbta komendanto valanda. Jis dar nematė kariškių, tik policijos pareigūnus ir greitosios pagalbos tarnybas.
„Nemačiau daug į lauką išeinančių žmonių“, – sakė jis. „Gatvės tuščios. Visi yra viduje arba ieško slėptuvių, kuriose galėtų pasislėpti. Šiuo metu mes laukiame sirenų. Esu pasiruošęs eiti į savo slėptuvę, kai tik jas išgirsiu.“
Iš Maroko sostinės Rabato kilęs Hadouiri civilinės saugos slėptuvę maždaug už penkių minučių kelio nuo savo nakvynės namų, o tai, jo nuomone, yra saugiau nei slėptis rūsyje.
20-metė medicinos studentė iš Ganos Rita Ansah gyvena Dnipro mieste nuo 2019 m. Ganos ambasada studentams parūpino autobusus kelionei į Rumuniją, bet penktadienio popietę jie buvo atšaukti, vairuotojams atsisakius leistis į kelionę.
Ji sakė, kad nuo to laiko ambasada jai liepė pačiai susirasti maršrutą iš Ukrainos. „Jaučiuosi gana vieniša“, – iš studentų bendrabučio netoli miesto centro sakė ji dienraščiui.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
„Dauguma žmonių mano aukšte yra ukrainiečiai ir marokiečiai, todėl mes nekalbame bendra kalba. Šiuo metu aš susitelkusi kraunu daiktus kelionei, nors didžiąją dalį drabužių turėsiu palikti. Mums buvo patarta pasiimti tik nedidelę kuprinę.“
Ji planuoji pirmadienį už 45 eurus nusipirkti viešojo autobuso bilietą į Lenkiją – tai yra laikoma saugiausiu kelionės būdu, nes geležinkelio linijos gali būti bombarduojamos.
Euan O’Byrne Mulligan, „‘I want to be home:’ overseas students in Ukraine seek safe routes out“, The Guardian, 2022 02 26.
Iš anglų kalbos vertė Domas Lavrukaitis.