„Būdamas užsienio studentu svetimoje šalyje neturiu daug pažįstamų, su kuriais galėčiau burtis. Negaliu rašyti net solidarumo laiškų, nes neturiu tinkamos platformos. Matydamas šių įvykių svarbą ir bangas, kurias tai sukėlė Turkijoje (tikiuosi greitai ir Europoje), pamaniau, kad jums tai gali rūpėti. Jei viena ar kelios tarptautinės organizacijos ar universitetai parodytų solidarumą peržengiantį sienas, tai taptų itin reikalinga parama ir suteiktų drąsos protestuotojams nesustoti. Tikiu, kad būnant priekyje tų, kurie nesitaiksto su Erdogano siekiu pažaboti akademinę laisvę Europoje, organizacijai suteiktų garbingo dėmesio“, – tokiais žodžiais į Šauksmą kreipėsi studentas iš Turkijos, šiuo metu studijuojantis Vilniuje.
Ko gero, daugeliui pro akis praslydo žiniasklaidos pranešimas apie eilinį Turkijos autoritarinio režimo susirėmimą su protestuotojais. Vasario pirmąją Turkijos policija sulaikė 159 žmones, kurie Stambule protestavo prieš prezidento Tayyipo Erdogano paskirtą naują universiteto rektorių prestižiniame Bogazici universitete. Melihas Bulu, Erdogano partijos kandidatas 2015 m. parlamento rinkimuose, yra pirmasis rektorius, išrinktas ne iš universiteto bendruomenės narių nuo karinio perversmo Turkijoje 1980 m. Dar prieš nepavykusį valstybės perversmą 2016 m. Erdoganas iš universitetų pašalino tūkstančius akademikų, pasirašiusių peticiją už taiką su kurdų kovotojais. Tais pačiais metais jis išleido prezidentinį dekretą, suteikusį teisę prezidentui skirti universitetų rektorius, ir toliau didino savo įtaką Turkijos socialiniam ir kultūriniam gyvenimui.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Studentai Stambule protestuoja jau daugiau nei mėnesį. Po pirmųjų protestų bent 30 studentų buvo suimti policijos reidų metu savo namuose ar palaikomosiose akcijose kituose miestuose. Dėl to studentai ėmėsi kitų protesto formų – ėmė kurti meno parodas, karikatūras, kurti ir dainuoti dainas universitete. The New York Times praneša, kad kasdien universiteto bendruomenė išsirikiuoja tyliame proteste universiteto kiemo pievelėje ir atsuka nugaras į rektoriaus kabineto langus.
Pirmadienį studentams teko susigrumti su policija. Protestuotojai reikalavo paleisti keturis suimtuosius, sulaikytus už meno kūrinį LGBTQ tema. Į masinį protestą studentai taip pat kvietė profesines sąjungas ir politines partijas. Aidint šūkiams „Policija, išeik“ ir „Universitetai yra mūsų“, policija įsibrovė į universiteto miestelį, užtvėrė pagrindinį įėjimą ir pradėjo suiminėti studentus.
Minėtame kūrinyje vaivorykštės spalvų vėliava buvo pavaizduota šalia švenčiausios islamo šventyklos – Kaabos. Prieš autorius pradėta šmeižto kampanija su grasinimais mirtimi ir valdančiosios partijos narių išpuoliais socialiniuose tinkluose, o Turkijos vidaus reikalų ministras juos viešai pavadino „LGBT iškrypėliais“. LGBTI+ studijų klubas Bogazici universitete buvo uždarytas ir jo nariai galimai bus teisiami dėl absurdiškų kaltinimų teroristine veikla ir propaganda.
Vieno geriausių Turkijos universitetų studentai nelinkę pasiduoti ir žada tęsti protestus tol, kol rektorius Bulu pasitrauks iš savo pareigų. Bogazici universitetas Turkijoje išsiskiria savo laisvos ir progresyvios minties tradicija, todėl studentai baiminasi prarasti šią oazę autoritarinio režimo apsupty.