VU SA rinkimai – demokratijos parodija

Išsami 2021-ųjų VU SA parlamento rinkimų apžvalga rodo, jog studentai yra atriboti nuo savivaldos. Kodėl VU SA bijo rinkimų reformos?

Studentų rinkimai. CORRECTIV nuotrauka

Pra­ėju­siuo­se VU SA par­la­men­to rin­ki­muo­se bal­sa­vo re­kor­diš­kai ma­žai stu­den­tų – 1,54 pro­cen­to. Ofi­cia­liai SA na­riai į prie­kaiš­tus dėl rin­ki­mų jums at­sa­ky­tų: vi­si uni­ver­si­te­to stu­den­tai tu­ri tei­sę bal­suo­ti ir pa­tys kan­di­da­tuo­ti par­la­men­to rin­ki­muo­se, o tai pa­da­ry­ti – jų as­me­ni­nė atsakomybė. 

Prieš me­tus VU stu­den­tų par­la­men­tas at­me­tė šauks­mi­nin­kų pa­siū­ly­mą dėl vi­suo­ti­nių par­la­men­to rin­ki­mų. Už­si­ėmu­si ap­klau­so­mis ir kom­pe­ten­ci­jų kė­li­mu SA prob­le­mos net ne­pri­pa­ži­no. Par­la­men­tą su­da­ro be­veik vien pa­čios at­sto­vy­bės na­riai, tad gal­būt jiems tie­siog ne­si­no­ri pra­ras­ti pa­lan­kios rin­ki­mų sis­te­mos? Anks­tes­niuo­se teks­tuo­se jau ra­šė­me apie ki­tų Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tų rin­ki­mų sis­te­mas ir tai, ko­kia ne­pa­trauk­li VU rin­ki­mų sis­te­ma at­ro­do ki­tų Eu­ro­pos uni­ver­si­te­tų at­sto­vy­bių na­riams.

„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:

Jei Eu­ro­po­je stu­den­tų ak­ty­vu­mas sie­kia tris­de­šimt pro­cen­tų ir jei bal­suo­ti iš­ties ga­li­ma, ko­dėl VU stu­den­tai to­kie ne­ak­ty­vūs? Pa­žvel­ki­me į 2021 me­tų pa­va­sa­rį vy­ku­sius VU SA par­la­men­to rin­ki­mus – nuo su­si­pa­ži­ni­mo su kan­di­da­tais iki bal­sa­vi­mo. Ne­bi­jo­ki­te pa­si­leis­ti į šią il­gą pro­ce­dū­ri­nę ke­lio­nę ir pa­tys at­sa­ky­ki­te, ar dėl men­ko rin­ki­mų ak­ty­vu­mo kal­ti pa­tys studentai. 

Kandidatą rink aklai – reklama nereikalinga

Rin­ki­mai įpras­tai pra­si­de­da ne ėji­mu prie bal­sa­dė­žės, o kan­di­da­tų įver­ti­ni­mu. Ap­gal­vo­tam spren­di­mui rei­kia ne­ma­žai lai­ko, ta­čiau rin­kė­jai pir­mą kar­tą apie kan­di­da­tus su­ži­no ata­skai­ti­nės-rin­ki­mi­nės kon­fe­ren­ci­jos me­tu. Tie­sa, kai ku­rie fa­kul­te­tai sa­vo kon­fe­ren­ci­jos ren­gi­nio ap­ra­šy­me pa­si­da­li­na SA sve­tai­nė­je pa­tal­pin­tais da­ly­vių ap­ra­šais. Bė­da ta, kad šiais me­tais vie­nin­te­lis Ma­te­ma­ti­kos ir in­for­ma­ti­kos fa­kul­te­tas (MIF) pa­si­da­li­no to­kia in­for­ma­ci­ja – li­ku­sių 14 fa­kul­te­tų rin­kė­jai į kon­fe­ren­ci­ją pa­te­ko apie kan­di­da­tus ne­ži­no­da­mi nie­ko. Tai rei­kė­tų in­ter­pre­tuo­ti kaip sis­te­mi­nį par­la­men­ta­ro pa­rei­gų nu­ver­ti­ni­mą, nes vi­sų fa­kul­te­ti­nių at­sto­vy­bių kan­di­da­tų į pir­mi­nin­kus (vie­no į vie­ną vie­tą) pri­si­sta­ty­mai yra pateikiami.

Gal­būt rin­ki­mų or­ga­ni­za­to­riai mąs­to: jei­gu iš anks­to ži­no­ma, kad iš­si­kels tik du kan­di­da­tai, kam rin­kė­jams kan­di­da­tų ap­ra­šy­mai? Ži­no­ma, nie­kas ne­drau­džia sa­vęs re­kla­muo­ti, bet ren­gi­nio ap­ra­še pa­tal­pin­ta in­for­ma­ci­ja pa­sie­kia re­tą stu­den­tą. Prieš­rin­ki­mi­nis lai­ko­tar­pis VU at­ro­do itin ny­kiai ly­gi­nant su ki­tais Eu­ro­pos uni­ver­si­te­tais, ku­riuo­se vie­ti­nės SA or­ga­ni­zuo­ja rin­kė­jams pri­ei­na­mus de­ba­tus, siun­čia laiš­kus į stu­di­jų paš­tus, re­gu­lia­riai ir ne­se­lek­ty­viai da­li­na­si in­for­ma­ci­ja so­cia­li­nė­se me­di­jo­se ir sa­vo in­ter­ne­to svetainėje.

„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:

Įsi­vaiz­duo­ki­te Sei­mo rin­ki­mus, kur at­ei­da­mi bal­suo­ti nie­ko ne­ži­no­te apie kan­di­da­tą. Nie­ko. Gal­būt pa­si­se­kė – kan­di­da­tas jū­sų mo­kyk­los lai­kų drau­gas ir jis pa­pra­šė pra­bal­suo­ti. Vi­siems ki­tiems ten­ka bal­suo­ti aklai. Pa­dė­tį iš es­mės keis­tų, jei rin­ki­muo­se da­ly­vau­tų skir­tin­gi stu­den­tų są­ra­šai su aiš­kio­mis po­li­ti­nė­mis prog­ra­mo­mis. Vis dėl­to da­bar­ti­nė­je sis­te­mo­je at­ras­tu­me tik vie­ną – stu­den­tų at­sto­vy­bės na­rių – par­ti­ją. Apie tai, ko­kią stag­na­ci­ją su­ke­lia vien­par­ti­nės sis­te­mos kal­bė­ti net ne­ver­ta. Dėl to nie­ko keis­to, jog daž­niau­siai nau­ji kan­di­da­tai į par­la­men­tą pa­tei­kia ne opių vi­sai stu­den­ti­jai prob­le­mų spren­di­mo bū­dus, bet nau­jo­sios va­dy­bos re­cep­tus vi­di­nėms SA prob­le­moms: ge­rin­si­me ko­mu­ni­ka­ci­ją, vie­šin­si­me sa­vo dar­bus, bus dau­giau mo­ky­mų mū­sų na­riams, op­ti­mi­zuo­si­me kaš­tus ir vi­sų kli­šių ly­de­ris – ge­rin­si­me stu­den­tų atstovavimą. 

Registracija – nereikalinga praktika

No­rint pa­tek­ti į ren­gi­nį rei­kia už­si­re­gist­ruo­ti – tai prak­ti­ka, ku­rios ne­nau­do­ja nei VDU, nei ki­ti tris­de­šimt ap­klaus­tų Eu­ro­pos uni­ver­si­te­tų. Kaip at­ro­do re­gist­ra­ci­ja VU rin­ki­muo­se? Konk­re­čiu lai­ko tar­pu per Fa­ce­bo­ok (ar­ba VU SA sve­tai­nę) rei­kia ras­ti nuo­ro­dą į Go­og­le Forms ap­klau­są, jo­je su­ves­ti in­for­ma­ci­ją, tuo­met gau­ti laiš­ką į stu­di­jų paš­tą, ku­ria­me pa­tei­kia­mas pri­si­jun­gi­mas prie MS Te­ams plat­for­mo­je vyks­tan­čios kon­fe­ren­ci­jos, o jos me­tu pra­ne­ša­mas pen­kių mi­nu­čių bal­sa­vi­mo pe­rio­das IBal­sas svetainėje.

Sa­vo ruož­tu VDU stu­den­tui už­ten­ka per 48 va­lan­das pa­to­giu lai­ku pri­si­jung­ti prie IBal­so, ku­rio nuo­ro­dą au­to­ma­tiš­kai be re­gist­ra­ci­jos gau­na vi­si uni­ver­si­te­to studentai. 

Nori sužinoti apie kandidatą? Lauk tris valandas

Nors re­gist­ra­ci­ja gro­bia stu­den­tų lai­ką, ga­li­ma gir­dė­ti SA na­rių pa­tei­si­ni­mą: per ke­lias mi­nu­tes už­si­re­gist­ra­vus ga­li­ma to­liau tęs­ti stu­di­jas ar dar­bą – no­rint bal­suo­ti už par­la­men­ta­rą ne­bū­ti­na sė­dė­ti vi­so­je kon­fe­ren­ci­jo­je, nes yra pas­kelb­tas kruopš­čiai su­pla­nuo­tas tvarkaraštis.

Prob­le­ma ta, kad tik ke­tu­rių iš ke­tu­rio­li­kos fa­kul­te­tų par­la­men­ta­rų pri­si­sta­ty­mai vy­ko nu­ro­dy­tu lai­ku. De­vy­niuo­se fa­kul­te­tuo­se par­la­men­ta­rų pri­si­sta­ty­mai žen­kliai vė­la­vo: nuo pen­kio­li­kos mi­nu­čių iki va­lan­dos (MF). Pa­gal tvar­ka­raš­tį di­džio­ji da­lis pri­si­sta­ty­mų tu­ri truk­ti 10–15 mi­nu­čių, nors iš­ties trun­ka 20–25. Te­bū­nie, žmo­giš­ka pa­klai­da. Ta­čiau abie­jo­se kon­fe­ren­ci­jo­se, ku­rio­se da­ly­va­vo trys kan­di­da­tai, o ne mi­ni­ma­lus kan­di­da­tų skai­čius, pri­si­sta­ty­mai ir de­ba­tai tru­ko virš 40 minučių.

Tai pa­ro­do tris da­ly­kus. Pir­ma, rin­kė­jams įdo­mios kan­di­da­tų idė­jos ir jų siū­lo­mi po­ky­čiai. Jie klau­sia, no­ri iš­girs­ti dis­ku­si­ją. Kai rin­kė­jams su­tei­kia­ma ga­li­my­bė rink­tis, jie no­ri rink­tis. Ant­ra, ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­riai ma­no, kad kan­di­da­tų idė­jas ga­li­ma pri­sta­ty­ti ir iš­sa­ky­ti vi­du­ti­niš­kai per ma­žiau nei dvy­li­ka mi­nu­čių. Tre­čia, jei no­ri pir­mą ir vie­nin­te­lį kar­tą su­si­pa­žin­ti su kan­di­da­tu, tu­ri da­ly­vau­ti vi­so­je kon­fe­ren­ci­jo­je, nes tvar­ka­raš­čio in­for­ma­ci­ja klai­din­ga. Tas pats ga­lio­ja ir bal­sa­vi­mo lai­kui – nė vie­nas šių me­tų bal­sa­vi­mas ne­pra­si­dė­jo nu­ro­dy­tu lai­ku. CHGF ir TSPMI bal­sa­vi­mas vė­la­vo virš va­lan­dos, tuo tar­pu MIF pra­si­dė­jo pen­kio­li­ka mi­nu­čių anks­čiau. Vi­du­ti­nio bal­sa­vi­mo pra­džia vė­la­vo 36 mi­nu­tes ir tai at­bai­do nuo rin­ki­mų dir­ban­čius ar in­ten­sy­viai stu­di­juo­jan­čius studentus. 

Vėl įsi­vaiz­duo­ki­me Sei­mo rin­ki­mus – net ir įvei­kus pai­nią re­gist­ra­ci­jos sis­te­mą, tu­rė­tu­mė­te da­ly­vau­ti su rin­ki­mais ne­su­si­ju­sio­je tri­jų va­lan­dų kon­fe­ren­ci­jo­je. Ar pasiryžtumėt? 

Šešios minutės CV

Ke­lio­li­kai nuož­mių stu­den­tų, iš­ken­tu­sių virš tri­jų va­lan­dų lei­džia­ma su­si­pa­žin­ti su kan­di­da­tais. Vi­du­ti­niam kan­di­da­tui ski­ria­ma 6 mi­nu­tės pri­si­sta­ty­ti ir at­sa­ky­ti į klau­si­mus. Kaip per ke­lias mi­nu­tes po­ten­cia­lus at­sto­vas su­ge­ba per­teik­ti sa­vo idėjas?

Sun­kiai. Gal­būt dėl to ne­ma­ža da­lis kan­di­da­tų sa­ve pri­sta­to tik CV at­pa­sa­ko­ji­mu? Bent treč­da­lis iš­rink­tų kan­di­da­tų sa­ve pri­sta­tė pa­dik­tuo­da­mi anks­čiau už­im­tas po­zi­ci­jas SA. Nors pa­rei­gos Eti­kos ko­mi­si­jo­je pra­smin­gos, tai sa­vai­me ne­lei­džia spręs­ti apie kan­di­da­to ga­li­my­bes at­sto­vau­ti studentams.

VU SA pre­zi­den­tas 2018–2020 me­tais Klau­di­jus Me­lys. Vil­niaus uni­ver­si­te­to nuotrauka

De­ja, tai niū­rios sis­te­mos simp­to­mas. Pa­vyz­džiui, Kau­no fa­kul­te­to kon­fe­ren­ci­jos pir­mi­nin­kas Klau­di­jus Me­lys (dvi ka­den­ci­jas ėjęs VU SA pre­zi­den­to pa­rei­gas), iš­gir­dęs kon­fe­ren­ci­jo­je ne­da­ly­vau­jan­čios kan­di­da­tės bu­vu­sių SA pa­rei­gų pri­sta­ty­mą, tei­gė: „at­ro­do, stip­rios kan­di­da­tės į par­la­men­tą“. Ki­tais žo­džiais, stip­rus kan­di­da­tas nė­ra tas, ku­riam rū­pi stu­den­tų prob­le­mos ar ku­ris tu­ri stip­rių idė­jų, o tas, ku­rio il­gas CV.

Neduokdie prasideda diskusija

Po pri­si­sta­ty­mo rin­kė­jai ga­li už­duo­ti klau­si­mus, ta­čiau pa­tys kan­di­da­tai ne­ga­li rep­li­kuo­ti vie­nas ki­tam. Už­si­ėmi­mas to­kia įžū­lia prak­ti­ka – dis­ku­si­ja – or­ga­ni­za­to­rių uo­liai nu­til­do­mas. Fi­lo­so­fi­jos fa­kul­te­to rin­ki­muo­se skam­bė­jo grės­min­gas kal­ti­ni­mas: „pra­si­de­da dis­ku­si­ja“.

Ne­vy­ku­sio­je rin­ki­mų sis­te­mo­je lai­ko trū­ku­mas tik­rai ak­tu­alus, nors esant po­rei­kiui mo­de­ra­to­rius prail­gi­na de­ba­tus dvi­de­šim­čia mi­nu­čių. To­kia de­ba­tų for­ma prieš­ta­rau­ja bet ko­kiai idė­jų ko­vai ir ga­li­my­bei net ir pa­vir­šu­ti­niš­kai su­si­pa­žin­ti su stu­den­tų at­sto­vais. Nu­ken­čia ir rin­kė­jas, ir kan­di­da­tas. Ta­čiau at­sto­vy­bi­nin­kų „par­ti­ja“ ga­li džiaug­tis pa­lai­ko­ma tvar­ka: to­kio­je dis­ku­si­jo­je kar­di­na­liai per­mąs­ty­ti SA veik­las ir dar­bus stu­den­ti­jos nau­dai nė­ra įma­no­ma, o lei­džia­mi smul­kūs as­me­ni­niai pri­si­sta­ty­mai ne­kei­čia nu­si­sto­vė­ju­sio sta­tus quo. 

Ne­bū­ti­nai Sei­mo rin­ki­mų de­ba­tai yra sie­kia­my­bė, bet bū­tų keis­ta, jei juo­se pas­ku­ti­nis kan­di­da­tas in­ter­pre­tuo­tų pir­muo­sius kaip no­ri, o jie ne­ga­lė­tų jo pa­tai­sy­ti. Ar­ba pas­ku­ti­nis pa­sa­ky­tų vi­siš­ką ne­sa­mo­nę, o prieš jį kal­bė­ję ty­lė­tų, nes bū­tų ap­kal­tin­ti „dis­ku­si­ja“.

Kandidatą išrinko niekas

Šiais me­tais VU SA rin­ki­muo­se 42 par­la­men­ta­rai iš­rink­ti be jo­kios kon­ku­ren­ci­jos. Įsta­tai ne­nu­ro­do mi­ni­ma­laus bal­sų skai­čiaus, ku­rį tu­ri su­rink­ti iš­si­kė­lęs – tie­siog tu­rėk dau­giau už ki­tus. Jei­gu į dvi vie­tas kan­di­da­tuo­ja du kan­di­da­tai – už­ten­ka vie­no balso.

Pa­n­de­mi­ja, lė­mu­sį in­ter­ne­ti­nį bal­sa­vi­mą, pri­ver­čia at­lik­ti bent pa­ro­do­muo­sius bal­sa­vi­mus. Anks­čiau tai ne­bu­vo bū­ti­na: kad tap­tum „iš­rink­tu“ vi­sų uni­ver­si­te­to stu­den­tų at­sto­vu, pa­ka­ko bend­ro (ke­lio­li­kos SA na­rių) nu­ta­ri­mo. Trum­pai ta­riant, kan­di­da­tų ir stu­den­tų at­sto­vų vie­tų skai­čiaus san­ty­kis pa­na­šus kaip rin­ki­muo­se į 1940-ųjų Liau­dies Sei­mą ar ki­tuo­se so­vie­ti­niuo­se rin­ki­muo­se – vie­nas par­ti­jos pa­skir­tas kan­di­da­tas į vie­ną ren­ka­mą vietą. 

De­vy­ni par­la­men­ta­rai iš­rink­ti lau­žant SA tai­syk­les. Fi­lo­lo­gi­jos, Fi­lo­so­fi­jos ir Tei­sės fa­kul­te­tų kon­fe­ren­ci­jo­se ne­su­si­da­rė kvo­ru­mas. Kon­fe­ren­ci­ją to­kiu at­ve­ju rei­kia pa­kar­to­ti vė­liau, bent po dvie­jų sa­vai­čių. Ta­čiau or­ga­ni­za­to­riams tai nė mo­tais – pa­kar­to­ti­nės kon­fe­ren­ci­jos bu­vo su­reng­tos po ke­lių mi­nu­čių. Bal­suo­ti ga­li tie, ku­rie iš anks­to ži­no, ka­da ir ku­rios tai­syk­lės bus laužomos.

Balsuoti negali visi

VU SA rin­ki­muo­se ne­ga­li bal­suo­ti vi­si. Ne­svar­bu, ką nu­ro­do or­ga­ni­za­ci­jos do­ku­men­tai – jų vis tiek įžū­liai ne­si­lai­ko­ma. Em­pi­ri­niai duo­me­nys, ki­tų uni­ver­si­te­tų SA at­sto­vai ir svei­kas pro­tas sa­ko: stu­den­tai bal­suo­ja, jei­gu jiems lei­džia­ma bal­suo­ti. VU rei­kia vi­suo­ti­nių stu­den­tų rin­ki­mų. Apie rin­ki­mus į Liau­dies Sei­mą ir vi­są so­vie­ti­nės „de­mo­kra­ti­jos“ tra­di­ci­ją už­si­min­ta ne vel­tui. Iš at­sto­vy­bės na­rių pa­si­tei­si­ni­mų per­ša­si vie­na iš­va­da – da­bar­ti­nė rin­ki­mų sis­te­ma SA or­ga­ni­za­ci­jai yra pa­to­gi, lei­džia iš­veng­ti rea­lios kon­ku­ren­ci­jos ir pri­vi­le­gi­juo­ti vie­nos ir tei­sin­gos „par­ti­jos“ narius.

Nė­ra po­rei­kio at­šauk­ti sim­bo­li­nę ver­tę tu­rin­čias ir tra­di­ci­ja ta­pu­sias kon­fe­ren­ci­jas. Elekt­ro­ni­niai rin­ki­mai į par­la­men­tą ga­li vyk­ti ne jos me­tu, be iš­anks­ti­nės re­gist­ra­ci­jos ir bent ke­le­tą die­nų, o dar ge­riau – sa­vai­tę. Lap­kri­tį teik­tas šauks­mi­nin­kų pa­siū­ly­mas nie­kur ne­din­go ir nie­kas ne­truk­do nau­jam VU SA par­la­men­tui im­tis jo svarstymo.

Taip pat skaityk

Kairiųjų patriotiškumas

Prieš Seimo rinkimus Lietuvos politinė kairė rizikuoja užleisti patriotiškumo ir valstybės temas kraštutinei dešinei.

Neskubėk ir būsi jaunas

Lietuvos politinis gyvenimas apimtas stagnacijos: metais neišsprendžiami klausimai, pasikartojantys veidai. Čia netikėtą vaidmenį atlieka ir šalies

Dviguba nesėkmė

Nepaisant vyraujančio pritarimo, antrą kartą nepavyko referendumas dėl dvigubos pilietybės. Kokių ne visada konstituciškų išeičių dabar