Priešpaskutinę 2020 metų dieną Kauno miesto savivaldybė paskelbė Studentų skvero rekonstrukciją. Skvero atnaujinimas pabaigs Vienybės aikštės rekonstrukciją ir sudarys vientisą architektūrinį kompleksą. Tai studentų pamėgta erdvė, kurioje susijungia du didžiausi Kauno universitetai – VDU ir KTU. Savivaldybės užsakymu skvero rekonstrukcijos projektą parengė architektų biuro „Giedraitis & Architektai“ savininkas, VDA docentas Rimantas Giedraitis.
Savivaldybė ir projekto autorius akcentuoja Studentų skvero funkcionalumą, estetinę išvaizdą ir pritaikymą studentų poreikiams. Tokios nuostatos džiugina ir turėtų suteikti pagrindo tikėtis, kad VDU ir KTU centrinių rūmų prieigos pagaliau bus sutvarkytos ir pritaikytos šių aukštųjų mokyklų studentams su negalia. Vis dėlto, susipažinęs su viešai publikuojama projekto medžiaga abejoju, ar užsakovas ir vykdytojas tikrai pritaikys skverą visų studentų poreikiams. Paminėsiu tris priežastis, kodėl VDU ir KTU administracijos turėtų atkreipti dėmesį į viešai paskelbtą projekto medžiagą ir siekti dialogo su savivaldybės bei projektuotojų atstovais.
Visų pirma, Studentų skvero projektas parengtas pagal daugiau nei metus negaliojantį statybos techninį reglamentą. Tai prieštarauja įstatymui, todėl tuo derėtų pasidomėti. Antra, projekto autorius R. Giedraitis nenurodė, kaip bus užtikrinta automobilio stovėjimo vieta neįgaliesiems greta universitetų centrinių rūmų įėjimų, nors aiškinamojoje projekto dalyje teigiama, kad bus palikta įvaža į vidinius S. Daukanto gatvės kiemus. Tai ypač aktualu VDU, neturinčiam privažiavimo prie rūmų ir didžiosios salės įėjimų. Trečia, R. Giedraitis nenurodė, kaip šia viešąja erdve galės saugiai naudotis žmonės su regos ir judėjimo negalia, nors projekte saugumo faktorius yra išskirtas. Tai aktualu abiem universitetams, nes remiantis šiuo metu galiojančiu Statybos techniniu reglamentu nuo viešojo transporto stotelės K. Donelaičio gatvėje iki abiejų universitetų centrinių rūmų įėjimų privalo būti įrengta žmonių su regos negalia vedimo sistema.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad viešame projekto pristatyme nedalyvavo nei VDU nei KTU atstovai. Kodėl jie turėjo susidomėti būsima rekonstrukcija? Dėl trijų priežasčių. Pirma, abiejų aukštųjų mokyklų centrinių rūmų fasadai ribojasi su Studentų skveru. Antra, šioms aukštosioms skveras nepriklauso, todėl pačios negalėtų imtis iniciatyvos savo statinių prieigas pritaikyti studentams su negalia. Trečia, dabartinė prieigų būklė neužtikrina lygiaverčių galimybių studentams su negalia: studentams su regos negalia nėra įrengta vedimo sistema, kuri turėtų padėti silpnaregiams ar neregiams taktilinių vaikščiojamojo paviršiaus indikatorių (TVPI) pagalba orientuotis skvere; studentams su judėjimo negalia nėra įrengta privaloma automobilio stovėjimo vieta ne toliau kaip 50 m nuo centrinio įėjimo.
Šie trūkumai yra svari priežastis VDU ir KTU administracijoms pasidomėti skvero projektu, nes šių aukštųjų mokyklų prieigų būklė neatitinka dabartinio statybos techninio reglamento. Tiesa, reikia paminėti, kad KTU studentai su judėjimo negalia turi galimybę automobiliu atvykti į vidinį kiemą, kuriame yra jiems skirta stovėjimo vieta ir pritaikytas įėjimas. VDU atveju situacija blogesnė: privažiuoti ir palikti automobilį prie centrinių rūmų bei didžiosios salės nepažeidžiant KET nėra galimybės. Darantys ar darę tai iki šiol (aš taip pat) rizikavo būti nubausti policijos pareigūnų ir kėlė pėsčiųjų nepasitenkinimą judėdami jiems skirta skvero dalimi. Na, o taktilinių indikatorių, padedančių studentams su regos negalia pakliūti į aukštųjų patalpas, nebuvo ir nėra.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Ypač trikdo VDU administracijos tyla, kurios vadovai praėjusių metų pabaigoje po penkerių metų pertraukos vėl surado išteklių įsteigti negalios koordinatoriaus pareigybę. Viešai pristatyti net du universiteto darbuotojai: Miglė Janušauskaitė – negalios reikalų vyr. koordinatorė ir Martynas Vitkus – specialistas negalios reikalams. Praėjusių rektoriaus rinkimų metu tiek antrai kadencijai perrinktas Juozas Augutis, tiek Socialinių mokslų fakulteto dekanas, JT Neįgaliųjų teisių komiteto narys, profesorius Jonas Ruškus itin akcentavo lygių galimybių svarbą universitete. Tačiau nedalyvaujant Studentų skvero rekonstrukcijos procese, šios nuostatos skamba deklaratyviai. Juolab VDU turi daugiau infrastruktūros pritaikymo neįgaliesiems problemų.
Ne mažiau stebina KTU atstovų tyla. Ši aukštoji turi itin stiprų Statybos ir architektūros fakultetą, todėl pasinaudoti atsiradusia galimybe sutvarkyti centrinių rūmų prieigas pritaikant jas studentams su regos negalia turėtų būti prioritetas. Deja, neteko girdėti, kad šiame universitete būtų atskiras darbuotojas studentų su negalia reikalams. Galbūt tai paaiškina abejingumą Studentų skvero rekonstrukcijai.
Nors man studijuoti VDU liko tik pusmetis, per kurį tikėtis prieigų prie centrinių rūmų ir didžiosios salės pritaikymo nerealu, kviečiu VDU ir KTU administracijas nelikti abejingoms studentų su negalia poreikiams. Ypač skaudu dėl VDU – alma mater, kurioje studijuoju šeštus metus. Pakaks kalbėti apie neįgalių žmonių teises, metas pradėti jas įgyvendinti praktikoje.
Audrius Kalvėnas yra VDU Praktinės filosofijos antro kurso magistrantas su judėjimo negalia.