Mokslo metų pradžioje Šauksmas kėlė tikslus atgaivinti VDU Studentų parlamentą. Nuo to laiko svari judėjimo narių dalis tapo parlamentarais.
Karantino iššaukta pauzė yra ne tik gera proga įvertinti Šauksmo sėkmes ir nesėkmes Studentų parlamente, bet ir istoriškai pažvelgti į studentų politinio gyvenimo užkulisius.
Istorijos pabaiga studentų savivaldoje
Kartais paaiškinti tai, kas mūsų realybėje objektyviai egzistuoja, yra šiek tiek lengviau nei svarstyti, kodėl vieno ar kito dalyko išvis nėra. Kodėl iš studentų savivaldos pradingo politinė kova, viešos diskusijos ir tarpusavyje besipešančios ateities vizijos? Aliuzija į Francio Fukuyamos knygą pasirinkta neatsitiktinai. Pasibaigus Šaltajam karui šis politinis mąstytojas prognozavo ideologijų pabaigą ir liberalios demokratijos bei ekonominio liberalizmo galutinį įsitvirtinimą. Panašu, kad ir studentų politikos baruose įsivyravo nuostata, jog nebeturime rimtų ideologinių priešpriešų ar likiminių dilemų. Arba bent jau tai, kad politinėms diskusijoms studentų savivaldoje ne vieta.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Neseniai viename iš liberaliausių Rusijos universitetų – Aukštojoje ekonomikos mokykloje – buvo imtasi veiksmų siekiant apriboti politinę veiklą. 2019 metais šios mokyklos studento Jegoro Žukovo pasisakymai sulaukė didelio Rusijos opozicijos palaikymo. Youtube kanale jis paviešino įrašą apie masinius protestus, kilusius dėl draudimo opozicijos atstovams dalyvauti Maskvos savivaldos rinkimuose, ir kritikavo vyriausybę. Rusijos teisėsauga sulaikė Žukovą, jam buvo pareikšti kaltinimai demonstracijų kurstymu bei ekstremizmu. Visgi, kilęs ažiotažas ir visuomenės palaikymas lėmė tai, jog Žukovui buvo paskirta sąlyginai švelni bausmė – namų areštas. Universitete įtampą didino kritiniai straipsniai studentų spaudoje bei uždrausta studentiška diskusijų laida, kurioje turėjo dalyvauti opozicijos atstovas. Šių metų pradžioje universiteto vadovybei patiriant valdžios spaudimą teko uždrausti politinį aktyvizmą universitete, nustota remti studentų spaudą, o studentai ir dėstytojai reikšdami politinio atspalvio turinčias žinutes negalės naudoti universiteto afiliacijų.
Lietuvoje tokį scenarijų įsivaizduoti sunku. Tik vargu, ar kas nors pajustų trūkumą, jei politinė mintis studentų savivaldoje būtų uždrausta. Politinio aktyvumo klausimas nėra susijęs su atskirais asmenimis studentų savivaldoje. Tai – per ilgą laiką susiklosčiusių praktikų ir menko įsitraukimo į viešų reikalų svarstymą rezultatas. Negalime pamiršti svarbaus darbo, kurį atlieka studentų atstovybių nariai spręsdami kasdienius studentiškus klausimus, tačiau šįkart ne apie tai. Studentų atstovybių veikla beveik visuomet išlieka esamo status quo ribose – stinga alternatyvių ateities vizijų. O tai reiškia, kad sunku tikėtis reikšmingo proveržio siekiant pagerinti studentų gyvenimo sąlygas, studijų procesą ar keisti Lietuvos švietimo politiką.
Studentų parlamentas – aukščiausias VDU SA valdymo organas
Grįžkime prie vietinio studentų savivaldos lygmens Vytauto Didžiojo universitete. Vienas svarbiausių Šauksmo tikslų žengiant į Studentų parlamentą buvo kelti idėjinius ginčus ir studentų bendruomenei aktualias problemas. Šauksmui pavyko inicijuoti Studentų darbo programos priėmimą ir solidarumą su streikuojančiais dėstytojais įtvirtinančią rezoliuciją. Ataskaitinės–rinkiminės konferencijos metu stebėjome brandesnę diskusijų kultūrą, o parlamentarai drąsiai teikė klausimus ir pasiūlymus.
Deja, parlamento sesijų metu gerokai sunkiau sekėsi paliesti platesnes su Lietuvos švietimo sistema susijusias problemas. Kiekvieną kartą iškėlus klausimą, kuris apima daugiau nei įprastas procedūras, dažno parlamentaro laikysena išduoda vyraujančią atmosferą: „čia tik bereikšmiai žodžiai“, „tiesiogiai studentų tai neliečia, neturėtume tuo rūpintis“, „politikai studentų parlamente ne vieta“.
Vienas iš studentų savivaldos inercijos pavyzdžių – atmestas Šauksmo siūlymas parlamentui suteikti įgaliojimus svarstyti ir tvirtinti atstovybės veiklos planą ir biudžeto projektą. Šiuo metu parlamentas tvirtina veiklos ataskaitą tik kadencijos gale ir neturi jokios įtakos prisidėti prie pirminio plano sudarymo. Tokia reforma galėjo žymiai sustiprinti parlamentą kaip aukščiausią valdymo organą. Tai būtų leidę parlamentarams diskutuoti dėl prioritetinių SA veiklos krypčių, biudžeto sudarymo principų ir į studentams aktualiausių klausimų svarstymą įtraukti didesnę dalį bendruomenės. Šioje vietoje ir susiduriame su politika, kurios taip siekiama išvengti. SA resursai riboti, todėl taip, kaip jie paskirstomi, yra grynai politinis klausimas. Jis negali būti paliktas už uždarų durų. Kuo didesnė dalis studentų įsitrauks į SA programos svarstymą, tuo aktyvesnė bus studentų savivalda.
Norint aktyvaus studentų organizacijų vaidmens plačiojoje visuomenėje, reikalinga lokali terpė joms užaugti. Tokia terpė, kur esminiai sprendimai priimami ne pagal biurokratijos kanonus, o viešai derinant skirtingus interesus, mokantis politinio veikimo principų bei rūpinantis platesniu problemų spektru. Ar galime įsivaizduoti tokią studentų savivaldą? Ieškodami drąsinančių pavyzdžių atsigręžkime į tarpukario VDU studentų patirtis.
Žvilgsnis į tarpukario studentų savivaldą
Stipriai politiškai poliarizuotas Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpis mus gali nustebinti tiek sveikintomis viešojo gyvenimo praktikomis, tiek pernelyg nuožmia politine kova. Kaip to meto studentai patys suvokė studentų savivaldos uždavinius?
Tarpukario Vytauto Didžiojo universitete renkant Studentų atstovybę buvo balsuojama ne už asmenybes, o už atskirus sąrašus (draugijas ir studentiškas organizacijas). Tad tekdavo balsuoti ne už Marytę ar Petrą iš Socialinių mokslų fakulteto, bet rinktis tarp ateitininkų, neolituanų, varpininkų ar kairiųjų organizacijų. Šių organizacijų patirtis ir ruošiamos rinkiminės programos galėjo bent iš dalies atspindėti sąrašo narių pasaulėžiūrą ir politinius principus, kuriais turėtų būti vadovaujamasi patekus į Studentų atstovybę.
Įvairių ideologinių, mokslinių ir profesinių organizacijų konkurencija lėmė gana aktyvią rinkiminę kampaniją bei polemiką studentų spaudoje. Šie priešrinkiminiai studentų tekstai leidžia suvokti, kad studentų savivaldai kelti gerokai platesni uždaviniai. Vienas esminių daugumos programų punktų – aktyvus visuomeninių krašto problemų svarstymas, įsitraukimas į viešąsias diskusijas, ryšys su visuomene. Pavyzdžiui, 1931 m. pasirodžiusiame studentų ateitininkų leidinyje „Studentų žodis“ pateikiami Studentų atstovybės uždaviniai. Vienas iš jų netiesioginis, tačiau ne mažiau svarbus: „Atstovybė turi ir netiesioginių uždavinių. Tai studentų visuomeniškumo ir solidarumo ugdymas. Kaip parlamentinė santvarka ugdo piliečių visuomeniškumą, taip Atstovybė, tas miniatiūrinis parlamentas, ugdo studentų solidarumą ir visuomeniškumą. […] Ji šaukia studentus padėti visuomenei, ji kviečia juos reaguoti į gyviausius tautos interesus, ji jungia studentus su visuomene ir visuomenę su studentais.“ (A. Valašinas, „Atstovybė ir akademinis gyvenimas“, Studentų žodis, 1931, p. 2–3).
Galima ginčytis, jog tarpukariu Vytauto Didžiojo universitetui esant vieninteliam Lietuvoje, tai buvo vieta, kur koncentravosi didžioji dalis studentų savivaldos. Daug universiteto suolus trynusių jaunuolių jau dirbo valstybiniame aparate arba planavo į jį įsitraukti ir siekė pradėti savąsias politines kovas. Tačiau požiūris, jog studentui, kaip aktyviam piliečiui, turi rūpėti gerokai daugiau nei egzaminų perlaikymo tvarka, išduoda tam tikrus mentaliteto pokyčius.
Tarpukario studentų ateitininkų vizijoje studentų atstovybė iškyla kaip disputų praktikos vieta: „Mūsų visuomenės grupės dar nėra pratusios prie humaniškos kovos dėl principų. […] Užuot besąlygiškai įvertinti kitų principus ir nusistatymus, tuojau pradedama šmeižti asmenis, išpažįstančius šiokias ar kitokias idėjas. Kol studentai minėtų pasikalbėjimų ir disputų nepraktikuoja, lieka šis darbas Atstovybei, kaip studentų organui ir neišvengiamam moderniško universiteto reikalavimui.“ (A. Valašinas, ten pat). 1932 metais prieš rinkimus į Studentų atstovybę pasirodžiusiame liaudininkiškos pakraipos „Varpo“ draugijos leidinyje visuomeniniai tikslai nelaikomi jokia šventvagyste. „Tik studentija visais laikais ir visuose kraštuose jautriausiai pajunta opiausius tautos gyvenimo ir kultūros reikalus ir pavojingiausiu momentu stoja už plačiųjų liaudies masių teises. […] Studentija negali apsiribot vien universiteto sienomis, negali neiti į visuomenės gyvenimą, kur po metų antrų ji turės savo įgytas žinias pritaikinti bendriesiems valstybės reikalams“ (M. Mackevičius, „Studentija ir liaudis“, Kelkite! Kelkite! Kelkite!, 1932, p. 5).
Nenuostabu, jog deklaruoti siekiai ne visuomet virto realiais darbais. Ryškūs ideologiniai skirtumai dažnai pasukdavo diskusijas nuo reikalų prie asmeniškumų. Tačiau buvo suvokta, jog studentų interesai nėra savaime akivaizdus dalykas. Dabartiniai šūkiai „mes geriau atstovausime studentų interesus“ be realios politinės diskusijos yra bereikšmiai. Studentų interesai yra skirtingi, tad jų savivaldos institucijos turėtų būti vieta, kurioje jie susiduria ir galop yra suderinami.
Studentų savivalda – politinio veikimo mokymosi laukas
Tarpukario VDU studentų patirtys jau gana stipriai nutolusios nuo mūsiškių. Dažnai nurodome į teigiamus Vakarų visuomenių pavyzdžius ginant savo teises ir rodant pilietinę iniciatyvą. Deja, pamirštame, jog viena svarbiausių šio proceso varomųjų jėgų yra studentai. Mes neturėjome savo 1968-ųjų, net jei vieniems jie simbolizuoja romantinį pasipriešinimą sistemai ir solidarumą, o kitiems – anarchiją ir dekadansą. Būtų sunku atsiminti bent vieną Kovo 11-osios Lietuvos epizodą, kuriame studentai, kaip organizuota ir visuomeninį interesą turinti jėga, būtų prisidėjusi prie esminių pokyčių valstybėje.
Regis, gerokai nutolome nuo Studentų parlamento. Kuo jis čia dėtas? Sunku tikėtis, jog taip trokštama drąsi, protinga ir politiška karta išaugtų studentų atstovybėse, kurios labiau primena biurokratijos mokyklas. Dabartyje kenčiame nuo per mažo susidomėjimo studentų savivalda, o keblią situaciją atspindi tai, kad norint patekti į Studentų parlamentą dažnai pakanka susirinkti savo draugų ir grupiokų parašus (konkurencija kai kuriuose fakultetuose tokia menka, jog kandidatų ir kvotų skaičius sutampa). Galime matyti, kaip stipriai nuo tarpukario keitėsi studentų savivaldos uždaviniai, o visuomeniniai interesai nuėjo užmarštin. Pavyzdžiui, 2018 metų gruodį Lietuvoje vykstant plataus masto mokytojų protestams, VDU Studentų atstovybės nepavyko įtikinti, kad švietimo bendruomenės (šiuo atveju mokytojų) problemos liečia ir studentus ir kad aktyvus studentų įsitraukimas gali būti reikšmingas.
Prisijunk prie mūsų komandos:
Studentų savivalda toli gražu ne vienintelė vieta, kur šie procesai gali vykti. Tačiau ateities jaunimas subręs tik savajame politinės kovos lauke, kuriame dalinsis idėjomis, nesutars, vienas kitą įtikinės bei aplink save burs bendraminčius. Studentai yra ta visuomenės grupė, kuriai lengviau formuoti solidarumo tinklus, ji apkrauta mažesnių įsipareigojimų, sąlyginai turi daugiau laiko ir drąsos. Studentų savivalda ir išskirtinai parlamentas turėtų tapti agora, kurioje kurtųsi minėtas politinis laukas. Be politinio mąstymo tokia erdvė negali gimti. Lygiai kaip politiniam mąstymui rastis reikalinga erdvė, kurioje jis galėtų užaugti. Jeigu studentų savivalda nepajėgi tapti bent jau tolygia atsvara kitoms universiteto savivaldos institucijoms (Senatui, Tarybai) ir lygiu balsu dalyvauti sprendžiant universiteto ateitį, sunku tikėtis, jog išėjus iš akademinės sferos šie gebėjimai jaunimui nukris iš oro.