Kiek daugiau nei prieš savaitę vyko Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybės ataskaitinė-rinkiminė konferencija. Per svarbiausią kasmetinį atstovybės renginį pristatoma veiklos ir finansinė ataskaita, renkama organizacijos valdyba ir prezidentas. Šios konferencijos metu parlamentas taip pat patvirtinto naujas atstovybės įstatų ir darbo reglamento redakcijas. Posėdyje šauksmininkai kėlė visuotinių atstovybės prezidento rinkimų, atstovybės veiklos prioritetų, studijų kokybės gerinimo, Studentų darbo programos (SDP) vykdymo ir universitetinės valgyklos įgyvendinimo klausimus. Posėdyje dalyvavo 34 parlamentarai, iš jų 10 – Šauksmo frakcijos nariai. Posėdžiui pirmininkavo Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas.
Parlamento stiprinimas ir tiesioginiai prezidento rinkimai
Posėdžio pradžioje Šauksmo frakcijos narys Martynas Butkus parlamentui pristatė darbo grupėje parengtas atstovybės įstatų ir darbo reglamento redakcijas. Pateikti trys esminiai pakeitimai: 1) naujai įsteigta parlamento pirmininko pozicija; 2) parlamentui suteikti įgaliojimai svarstyti ir tvirtinti atstovybės veiklos planą ir biudžeto projektą; 3) tiesioginiai prezidento rinkimai. Šiomis reformomis siekta stiprinti parlamentą ir demokratizuoti studentų savivaldą.
Iš esmės parlamento pirmininko pareigybės įvedimui studentų atstovai pritarė. Nuo šiol studentų parlamentas rinks pirmininką, kuris šauks parlamento posėdžius ne rečiau nei kas metų ketvirtį. Anksčiau šias pareigas ėjo atstovybės prezidentas.
Svarstant dokumentus visgi kilo nesutarimų. Nepaisant konsensuso darbo grupėje, parlamentarai nubalsavo prieš šauksmininkų nuomone reikšmingą darbo reglamento punktą nr. 3.1.5.2.: „Parlamento pirmininku negali būti renkamas Prezidentas, Valdybos arba Revizijos komisijos narys“. Šauksmo nariai protestavo, kad taip ignoruojamas valdžios atskyrimo principas, kuris svarbus demokratiškam ir skaidriam organizacijos darbui.
Dauguma parlamentarų taip pat nepritarė siūlymui parlamentui suteikti įgaliojimus svarstyti ir tvirtinti atstovybės veiklos planą ir biudžeto projektą. Studentų atstovai nepaisė šauksmininkų argumentų, kad šio punkto atmetimas prieštarauja VDU SA įstatams, kuriuose parlamentas apibrėžiamas kaip aukščiausias valdymo organas.
Šauksmo frakcijos siūlymas atstovybės prezidentą rinkti visuotiniuose rinkimuose taip pat nesulaukė kitų parlamentarų palaikymo ir posėdyje net nebuvo svarstytas. Šauksmininkas Butkus tvirtino, kad tokiu būdu būtų stiprinamas atstovybės atskaitingumas bendruomenei, o universiteto studentai aktyviau dalyvautų studentų politikoje.
Veiklos prioritetai, studentų apklausos, studijų vartojimas ir kokybė
Antrojoje konferencijos dalyje atstovybės prezidentas Paulius Vaitiekus pristatė atstovybės metines veiklos ir finansų ataskaitas. Vaitiekus didžiavosi per kadenciją sudalyvavęs gausybėje įvairių posėdžių (rektorato, senato, tarybų), tačiau, šauksmininko Žygimanto Menčenkovo nuomone, veiklos rezultatai stokojo konkretumo, o atstovautos pozicijos – aiškumo. Kaip kelis pagrindinių pasiekimų Vaitiekus minėjo pradėtą įgyvendinti seniūnų reformą, pratęstą bibliotekos darbo laiką sesijos metu, Studijų kokybės užtikrinimo aprašo korekcijas, patobulintas dėstytojų vertinimo anketas ir išsaugotą galimybę studentams egzaminą perlaikyti du kartus.
Veiklos prasmingumu ataskaitoje iš kitų išsiskyrė atstovybės socialinių reikalų komitetas. Komiteto iniciatyva administracijai pateikti prašymai parūpinti geriamo vandens aparatą Putvinskio g. 23 ir fakultetuose įkurti poilsio zonas su virtuvėlėmis. Komiteto nariai taip pat organizavo susitikimus su studentais su negalia ir ėmėsi jų problemų sprendimo įtraukiant kitus universiteto organus. Komitetas vykdė mentorystės programą ir siūlė savo pagalbą studentams iš užsienio.
Prezidentui pristačius veiklos ataskaitą, Šauksmo frakcijos nariai ir kiti parlamentarai tikslinosi, komentavo ir kėlė klausimus – stipriausiai nuomonės kirtosi ties studentų apklausų ir studijų kokybės temomis, tai sukėlė aršią diskusiją.
Šauksmininkas Benas Baranovskis klausė prezidento, kokiais kriterijais remiasi atstovybė teikdama projektų paraiškas. Anot Vaitiekaus, prioritetizuojamas veiklų tęstinumas – tradiciniai VDU SA organizuojami renginiai kaip pirmakursių stovykla „Subalansuotas fuksas“ ir „Pavasario festivalis“, kurie, anot prezidento, ugdo studentus ir padeda jiems įsitraukti į bendruomenę. Baranovskis toliau klausė, kiek atstovybės renginių buvo pramoginio ir kiek edukacinio pobūdžio. Vaitiekus atsakė, kad dauguma atstovybės organizuojamų renginių yra ir pramoginiai, ir edukaciniai vienu metu – kaip ir pirmakursių stovykla, ir „Pavasario festivalis“.
Studentų parlamento narys Daniel Mačichin teiravosi, kokias pozicijas be studijų reguliamino pataisų pateikė prezidentas universiteto rektorato, tarybos ir senato posėdžiuose. Aiškaus atsakymo Vaitiekus nepateikė.
Šauksmo frakcijos narė Monika Višnevska kėlė klausimą dėl galimybės išsaugoti antrąjį egzamino perlaikymą ir prezidento vaidmens šiame procese. Vaitiekus atsakė, kad nors pats pritarė siūlymui naikinti antrąjį perlaikymą, sprendimui suformuoti pasitelkė studentų apklausą. Višnevska nuogąstavo, kad išsaugotas antrasis perlaikymas dar labiau smukdo VDU studijų kokybę. Į tai atsakydamas Vaitiekus pasidžiaugė, kad buvo išgirstas studentų balsas.
Svečio teisėmis posėdyje dalyvavęs šauksmininkas Menčenkovas pratęsė diskusiją dėl studentų apklausų sistemos prasmės. Menčenkovas tvirtino, kad studentų atstovų palaikyta dėstytojų vertinimo sistema yra žalinga studijoms, kadangi studentas iš esmės nėra kompetentingas vertinti dėstytoją.
Šauksmininkas Butkus antrino dėstytojų vertinimo sistemos kritikai pažymėdamas, kad didelė dalis studentų nelanko paskaitų, tad jų gebėjimas adekvačiai vertinti dėstytojų darbą yra didžiai abejotinas. Butkus pabrėžė, kad į studijų kokybės gerinimą orientuoti sprendimai yra nepopuliarūs, todėl negali būti grindžiami apklausomis. Parlamento narys teigė pasigendantis principinės prezidento pozicijos studijų klausimais.
Vaitiekus toliau laikėsi savo pozicijos tvirtindamas, kad studentų nuomone grįstos studijos yra vertybė, pabrėždamas, jog universitete studentas yra paslaugos gavėjas. Butkus griežtai kritikavo tokį požiūrį į studijas. Anot jo, besivadovaujanti tik studentų apklausomis, atstovybė tampa vartotojų (studentų) aptarnavimo centru, o tai skatina tolesnį studijų nuvertėjimą.
Nepaisant gausios frakcijos kritikos, šauksmininkas Emil Starodubov išsakė pagyrą VDU SA nariams, įgyvendinusiems skaityklos darbo laiko išplėtimą sesijos metu. Pasak jo, tai buvo išties studentams naudinga iniciatyva.
Veiklos ataskaitos aptarimo pabaigoje pasisakė ir VDU rektorius Juozas Augutis. Jis džiaugėsi naujomis universiteto studentų iniciatyvomis ir pabrėžė įvairių studentiškų organizacijų bendradarbiavimo su atstovybe svarbą. Be to, rektorius patikino, kad greitu metu Putvinskio g. 23 priestate atsiras „maitinimo punktas“ ar „studentiška valgykla“.
Finansinė ataskaita: laisvalaikio pramogos ir kitos išlaidos
Vaitiekus pristatė VDU SA metinę finansinę ataskaitą. Didžiąją dalį atstovybės pajamų sudaro įvairūs projektai (16 500 eurai), antroje vietoje yra pajamos iš fuksų stovyklos rengimo (3 620) ir trečioje vietoje – tikslinės lėšos už Lietuvos Studento pažymėjimo platinimo paslaugas (3 297).
Daugiausia pinigų Studentų atstovybė išleidžia apgyvendinimui ir maitinimui (8 837 Eur), antroje vietoje pagal sumos dydį yra išlaidos atlikėjams ir lektoriams (4 280), trečioje vietoje – išlaidos techninei įrangai (3 087), o 2 025 eurai išleisti VDU SA reprezentacijai. Dauguma minėtų išlaidų yra susijusios su pirmakursių stovyklos ir „Pavasario festivalio“ organizavimu ir renginių reklama.
Po finansinės ataskaitos pristatymo buvo iškelti klausimai, ar tikslinga beveik tūkstantį eurų skirti vidinei atstovybės gimtadienio šventei ir ar didžiosios dalies organizacijos išlaidų skyrimas pramoginiams laisvalaikio renginiams atspindi VDU SA tikslus.
Klausimai kandidatams į atstovybės prezidento pareigas: kritika, pažadai, SDP ir valgykla
Trečiojoje posėdžio dalyje vyko kandidatų į atstovybės prezidentus Tomo Bacevičiaus ir Pauliaus Vaitiekaus prisistatymai ir diskusija. Šauksmo atstovai kėlė klausimus apie kandidatų veiklų prioritetus, valgyklos ir Studentų darbo programos (SDP) įgyvendinimą.
Butkus Vaitiekui, praėjusias metais vadovavusiam parlamento darbui, išsakė kritikos dėl praeitos kadencijos parlamento neveiksnumo 2019 metų kovą–gruodį. Taip pat Butkus ragino kandidatus viešai prižadėti nekandidatuoti į parlamento pirmininko postą ir taip išsaugoti valdžių padalijimo principą. Nė vienas kandidatas pažado nesuteikė.
Šauksmo frakcijos narė Karolina Šukytė suabejojo Vaitiekaus kadencijos tęstinumu. Šiuo metu Vaitiekus yra ketvirto kurso bakalaurantas. Pabaigęs studijas jis netektų VDU studentų statuso ir (todėl) atstovybės prezidento įgaliojimų. Vaitiekus užsiminė apie galimybę išeiti į akademines atostogas, tačiau neatmetė ir pirmalaikių rinkimų galimybės. Vaitiekui prakalbus apie akademines atostogas salėje nuaidėjo griausmingi plojimai.
Višnevska Vaitiekui pateikė klausimą dėl SDP įgyvendinimo. Šauksmininkė klausė, ar prezidentas jau ėmėsi veiksmų universitete arba nacionaliniame lygmenyje parlamento priimtai programai įgyvendinti ir kada VDU studentams bus pradėti rengti darbo teisės mokymai. Vaitiekus atsakė jau kovo mėnesį planuojantis pradėti bendradarbiauti su Gegužės 1‑osios profesine sąjunga dėl darbo teisės mokymų organizavimo. Nacionaliniu (Lietuvos studentų sąjungos) lygiu SDP įtvirtintos pozicijos Vaitiekus neiškėlė.
Šauksmo atstovas Starodubov darkart priminė viešosios valgyklos klausimą ir kandidatų klausė, kokių veiksmų jie ketina imtis, nepavykus gražiuoju susitarti su universiteto administracija. Abu kandidatai minėjo dialogą su administracija kaip vienintelę galimą veikimo strategiją ir nesiruošė imtis kitų priemonių siekiant universitete įsteigti viešąją valgyklą.
Parlamento nariai nepripažino visuotinių atstovybės prezidento rinkimų, išplėstų parlamento įgaliojimų tvirtinti atstovybės biudžeto projektą ir valdžių padalijimo reformų būtinumo. Šauksmo frakcijai minėtosios reformos buvo esminės, dėl to didžioji dalis šauksmininkų iš posėdžio salės pasišalino. Galiausiai prezidento rinkimų balsavime dalyvavo 25 parlamento nariai; 22 iš jų balsavo už Vaitiekaus perrinkimą, 2 balsus atidavė už Bacevičių ir vienas parlamento narys balsavimo biuletenį sugadino.
Kitas VDU SA studentų parlamento posėdis numatytas gegužės 14 d. Šio posėdžio metu bus renkamas naujasis parlamento pirmininkas.