Kartais pasigirsta tariamai šmaikščių redukcionizmų, kad dažną humanitarinę discipliną, ypač filosofiją, galima sutraukti į dvi veiklas, nuolatos keičiančias ir maitinančias viena kitą, – rašymą ir skaitymą. Tačiau pastarasis, nors universitete yra pamatinis ir kol kas dominuojantis žinių įsisavinimo būdas už paskaitų auditorijų sienų, apsunksta dėl itin padrikos ir nesistemingos informacinių šaltinių sklaidos, verčiančios studentus ieškoti kitų būdų, kaip pasiruošti paskaitoms.
Problemą galima įvardinti lengvai – nėra stabilios ir užtikrintos duomenų bazės, kurioje dėstytojai ir studentai galėtų dalintis tuo, ką reikia perskaityti. Taip, Vytauto Didžiojo universitetas naudojasi Moodle sistema, kurioje dėstytojai turėtų talpinti reikiamus perskaityti tekstus bei kitą su kursu susijusią informaciją. Vis dėlto kažkodėl ne visiems dėstytojams prie jos yra suteikta prieiga (vienas profesorius to prašė net du kartus, tačiau jos taip ir negavo). Jei šioji ir suteikiama, ne visi yra linkę ja reguliariai ir atsakingai naudotis. Štai kita dėstančioji persona prie Moodle buvo prijungta, bet netrukus jos prieiga panaikinta, nes ji dar nebuvo oficialiai įdarbinta (nors jau kurį laiką dėstė) – smagūs biurokratijos viražai. Be to, sunkiai suprantama ir tai, kad turint penkis specialybinius kursus prie Moodle yra priskirti tik trys. Dėl to kai kurie dėstytojai medžiagą skaitymui atsiunčia el. paštu, dažniausiai – pridėdami teksto arba skenuoto dokumento failą, bet pasitaiko ir atvejų, kai laiške tiesiog nurodoma knyga, skyrius, puslapiai, o toliau – sukis pats.
Čia ir iškyla vienas opiausių keblumų: dažnai dėstytojai nesusirūpina, kur ir kaip studentai perskaitys paskirtą literatūrą. Pastariesiems belieka arba piratauti, arba ieškoti knygos universiteto bibliotekose, arba – kituose miesto taškuose. Pirmasis variantas yra įprastas ir priimtinas: dauguma mūsų knygas siunčiasi iš dalinimosi svetainės Library Genesis, bet, pavyzdžiui, neseniai vienos paskaitos metu ištiko bėda: paskaitoje dalyvavę studentai buvo parsisiuntę skirtingus knygos leidimus, o kai kas ją turėjo spausdintą – esant tokiai sumaiščiai, kai skiriasi kiekvieno turimos medžiagos puslapiai, susijaukia pati paskaita. Kitos panašios problemos yra susijusios su nevienodais skirtingų leidimų vertimais – kai kurie jų yra nekokybiški. Galbūt visa tai iš pažiūros atrodo kaip smulkmenos, bet nuoseklesnei paskaitos metu vykstančiai teksto analizei tai gali tapti rimta ir erzinančia kliūtimi.
Antrasis variantas – klasikinis: idealiu atveju dėstytojai nurodo skaityti tai, kuo VDU bibliotekos yra aprūpintos ir dauguma studentų gali pasiimti popierinius leidinio variantus. Tačiau nepamenu, kad turimų egzempliorių iš tiesų būtų užtekę visiems kurso studentams. Tuomet tenka nenoromis užsiimti buka pirmesnis – gudresnis konkurencija, nes delsiantiems knygų išsinešimui nebelieka – be abejo, visad liks viena dvi kopijos, kurias galima skaityti vietoje, tačiau tada studentas įkalinamas bibliotekoje ir to leidinio į paskaitą nepasiims, kas dažnai yra itin pravartu (ypač kalbant apie filosofijos studijas). Tad vieniems, jei šie suspėja, popierinių knygų užtenka bibliotekose, o kitiems vėl belieka imtis piratavimo ir tenkintis skaitymu kompiuteriuose arba skaityklėse. Taip formuojasi sąlyginė informacijos ir žinių įsisavinimo kokybės disproporcija, nulemta mediumo ir paprasčiausio patogumo.
Tai nėra vien tik VDU iškylanti problema: Vilniaus universitete tokį išteklių trūkumą siūloma spręsti nurodant bibliotekai užsakyti reikalingą literatūrą, tačiau kyla labai natūrali kliūtis – tokia gausa knygų, reikalinga patenkinti kiekvienam poreikiui, niekada nebus pasiekta ir užtikrinta. Naujoji VU viešųjų pirkimų sistema šį procesą paverčia tokiu lėtu, kad semestro metu leidinio gauti tampa neįmanoma. Būtų naivu tikėtis, kad universitetai skirs daugiau resursų aprūpinti biblioteką platesniu ir prieinamesniu pasirinkimu – net jei ir tai būtų įgyvendinta, daugybė dėstytojų savo sudaromas programas paįvairina retesne, mažiau žinoma ir naujesne literatūra, kuri retai pasiekia bibliotekas popieriniu pavidalu arba netgi nėra randama prekyboje Lietuvoje. Pritariu ir palaikau tokią dėstytojų praktiką, tačiau tuomet vėl dera atsigręžti į skaitmeną: retai kada neįmanoma rasti internete parsisiųsti leidinio nelegaliai, tačiau skaitykles turi ne visi, o skaitymas kompiuteryje dažniausiai yra nepatogus, fiziškai varginantis ir ne toks kokybiškas, ypač skaitant ilgesnius tekstus. Jei knygos puslapiai yra atšviesti, diskomforto dar daugiau – tokių kopijų PDF failuose naviguoti yra sudėtingiau, puslapiai neretai kreivi, raidės smulkesnės ir sunku sklandžiai nukopijuoti ir kitur įterpti svarbesnes teksto dalis.
Todėl beveik kiekvienas dėstytojų nurodytas skaitinys, jei nėra iš anksto jų parūpintas ir jo neįmanoma rasti bibliotekose, tarsi įvelia studentą į nežinomybės varomą medžioklę – prekarizuota gyvensena įsiveržė ir čia. Sykį pasitaikė atvejis, kai dėstytojas neatėjo į paskaitą, apie tai pranešė el. laišku likus kelioms minutėms iki užsiėmimo pradžios(!), ir ten pat pavadinimais pridūrė, ką reikia skaityti kitai savaitei – jokio prisegto failo nebuvo. Library Genesis rasta vienintelė atitinkamo leidinio versija – brokuota ir „sutrūkinėjusi“, o popierinę knygą turi tik dėstytojas. Tas pats Library Genesis savo duomenų baze aprėpia toli gražu ne viską, ypač jei reikia skaityti lietuviškai, tačiau ilgainiui nykstant tokioms svarbioms (filosofijos studijų kontekste) gysloms, kaip Theory Leaks, valstybėms įstatymiškai vis griežčiau sankcionuojant piratavimą, dažniausiai belieka vos kelios informacinių išteklių „oazės“, iš kurių tenka rinktis. VU atveju, universiteto prenumeruojamos duomenų bazės yra gan kuklios, skurdžios ir menkai tepadeda studentams tyrimuose.
Jei universitetas, grįžtant prie VDU, savo turimas lėšas ir biudžetą skirstytų prioritetizuodamas ne prestižą (žadama vieno fakulteto renovacija, tačiau kam taisyti tai, kas nesugedę?), o tai, kas sudaro viso mokslo ir studijavimo pagrindą – knygoms ir leidiniams, taip pat atliktų atitinkamą monitoringą, nuolat komunikuotų su dėstytojais ir studentais ir taip sektų jų poreikius bei tendencijas, situacija tikrai gerėtų. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į tai, kad kai kurie dėstytojai stengiasi savo programas išlaikyti dinamiškomis ir kasmet modifikuoti kurso kryptį bei metodiką. Būtų galima pagalvoti ir apie atviresnes dalijimosi alternatyvas internete – pavyzdžiui, universitetai galėtų archyviniu principu įsteigti prižiūrimą legalių tekstinių failų (kokybiškai nuskenuota tai, kas yra akademinėse bibliotekose) duomenų bazę, kurią galėtų pildyti dėstytojai ir studentai ir taip sukurti atvirą platformą universiteto bendruomenei.
Reikia įsisąmoninti, kad akademinėje aplinkoje nelegalus turinys yra neišvengiamas ir absoliuti didžioji dalis studentų vartojamo mokslo paskaitoms yra piratinės tekstų versijos, už kurias nemokėta nei cento – tai jau normalizuota ir egzistuoja tam tikru viešos paslapties principu, į ką žiūrima pro pirštus. Tai, jog šitiek žinojimo produkuojama už įstatymo ribų, yra vienas argumentų, kodėl žinios bei informacija privalo būti prieinamos laisvai – ypač tokiam socialiai nestabiliam ir pažeidžiamam subjektui kaip studentas. Ir išties ne studento pareiga/iniciatyva turėtų būti rūpintis, aukojant papildomą laiką, kad priemonės studijoms jam būtų užtikrintos. Ypač, jei už mokslą mokama.
Kol kas, be toliau siekiančių galutinių išvadų, vienintelis apčiuopiamas pasiūlymas yra sistematizuota ir vis atnaujinama skaitmeninė prieiga akademinei bendruomenei, kurioje būtų galima rasti savo poreikius bei tyrimų kryptis atitinkančius leidinius. O kol kas belieka toliau kliautis nuolat evoliucionuojančiu Moodle (kuris kone kasmet keičia savo vartotojo sąsają, reikalaujančia naujų įpročių) ir tuo pačiu spėjusiu įsisenėti Office 365 elektroniniu paštu, į kurį studentai dažnai gauna blaškantį spamą su įvairiais kvietimais į sporto šventes, konkursus ir mišias. Vyresnieji (bent ketvirto bakalauro kurso) VDU studentai dar prisimins senąją pašto sistemą FirstClass, kuri, kaip praėjusių dešimtmečių kompiuterijos atavizmas, egzistavo tarsi iškalbingas universiteto nesugebėjimo laiku pragmatiškai atnaujinti ir plėtoti savo informacinių platformų, įrodymas.