Viena universiteto reklamų skambiai konstatuoja: „Mes irgi esame užsienis. Daugiau nei 700 studentų iš kitų šalių kasmet studijuoja VDU“. Atsižvelgiant į VDU studentų migracijos mastus, svarbu išgirsti jų balsus bei šūksnius aktualiais klausimais. „Šauksmo“ korespondentai valgyklos tema kalbino tris VDU studentus iš užsienio šalių: Biborka iš Vengrijos, Mar iš Ispanijos ir Pulkit iš Indijos. Jiems antrinančių pastebėjimų po viešnagės Lisabonos universitete pažėrė ir lietuviai Teisės fakulteto studentai.
Viskas puiku, tačiau…
Erasmus+ programoje dalyvaujančios Biborka, kuri studijuoja Corvinus universitete, ir Mar, atvykusi iš Vigo universiteto, paklaustos apie socialinį gyvenimą universitete džiaugiasi universiteto vykdoma studentų iš užsienio integracija. Tačiau abi teigia, kad bendrauti su vietos studentais yra sudėtinga. Pulkit, kuris VDU studijuoja Finansų magistro studijų programoje, pritaria merginoms – lietuviai, su kuriais jam pavyko susipažinti, yra arba jo bendramoksliai, arba AIESEC organizacijos nariai. Paklausti, ar, jų manymu, viešosios valgyklos įkūrimas universitete padėtų spręsti socializacijos problemą, pašnekovai šiai iniciatyvai vieningai pritaria ir dalinasi pasakojimais apie valgyklas, veikiančias užsienio universitetuose.
… kodėl jos nėra?
Biborka, pasirašydama peticiją viešosios valgyklos idėjai palaikyti, pasakojo, jog nustebo sužinojusi, kad VDU nėra viešosios valgyklos: „Mano univesitete yra net dvi valgyklos, nors universiteto pastatai yra įsikūrę miesto centre, o aplink yra nemažai kavinių bei restoranų. Kiti Budapešto bei Vengrijos universitetai taip pat turi savo valgyklas.“ Pulkit ir Mar prideda, jog jų universitetuose valgyklos bendruomenei tarnauja ir kaip socialinės erdvės. Mar pasakoja, kad jos universitete kiekvienas fakultetas turi savo kavinukę. „Dažnai mes ten einame net ne valgyti. Tai tiesiog vieta, kur mes leidžiame laiką, galime atsipūsti ir garsiai šnekėtis tarpusavyje – jei norisi. Ten susiburiame atlikti bendrus projektus, be to, vieta pavalgyti universitete mums sutaupo daug laiko“, – sako ispanė. Panašiomis reminescencijomis iš Lisabonos dalijasi ir TF studentai: atmintin įsirėžė tai, kad vien teisės fakultete yra trys maitinimo įstaigos: kavinė ir dvi valgyklos, kuriose studentai ne tik valgo, bet ir leidžia laisvalaikį bei mokosi.
Pasak pašnekovų, universiteto valgyklos yra naudingos ne tik kaip socialinės erdvės, bet ir dėl žemesnių nei aplinkinėse privačiose maitinimo įstaigose kainų. Dviejų patiekalų pietūs ir desertas Vigo universiteto valgykloje kainuoja beveik dvigubai mažiau nei toks kompleksas įprastai kainuotų mieste. TF fakulteto studentai pasakoja, kad Lisabonos universiteto valgyklose maisto kainos yra bent 30 % mažesnės nei aplinkiniuose restoranėliuose.
Be bendravimo ir žemesnių kainų, šios universitetų valgyklos socialinę atskirtį mažina ir atsižvelgdamos į specialius studentų maitinimosi poreikius. Pasak Mar, „Vigo valgykloje visad būna trijų tipų patiekalai, kurių bent vienas – vegetariškas [ar] veganiškas. Valgykla atliepia studentų poreikius, todėl daug kas joje maitinasi.“ Biborka antrindama pasakoja, kad ir jos universiteto valgykloje „siūlomas labai įvairus maistas, pritaikytas net specialiems mitybos poreikiams. Pavyzdžiui, aš negaliu valgyti glitimo ir dažniausiai ten randu ką nors sau tinkamo.“ Tad nenuostabu, kad valgyklos studentų tarpe yra populiarios. „Valgykla visada pilna studentų, jie užsiima įvairiausiais dalykais. Ten visad tvyro maloni atmosfera, o dideli langai ir žaismingos spalvos pagyvina niūrią Galicijos kasdienybę“, – sako Mar.
Kaunas, deja, kaip ir Galicija, neprivilegijuotas saule ir šiluma. Tarp pilkų debesų šmėkščiojantys rūškani studentų veidai galbūt pagyvėtų, jei dienas leidžiant universitete nereikėtų nuolatos spręsti dilemos, kaip pavalgyti, kad pakilus nuo pietų stalų liktume ir sotūs, ir su keliais eurais kišenėje, ir papenėję smegenis spalvingais pokalbiais. Šiltnamyje, kuriame po pastato K. Donelaičio g. 52 rekonstrukcijos bus puosėlėjama Lietuvos švietimo ateitis, jauki valgykla išties taptų taip reikalingu bendruomeninio gyvenimo mikroelementu. VDU studentų patirtys užsienyje įtikina, kad valgykla svariai prisideda prie patrauklios socialinės aplinkos kūrimo universitete. Tad skambūs šūkiai plakatuose iš tiesų gali pasitarnauti ne tik viešiesiems ryšiams, bet ir inspiruoti realius veiksmus bendrabūviui kelti.