Permąstydama šį karą Ukrainoje vis galvoju, ką pasakytų mano senelis. 10 metų Bronislavas slapstėsi nuo sovietų trėmimų, palaikė Lietuvos nepriklausomybę, tad galbūt sunkiai patikėtų tuo, kas ir vėl vyksta. O gal per daug nesistebėtų – iš tos pačios pusės vėl puola, tarsi niekas nepasikeitė. Vis regiu sėdintį užu stalo ir sekantį naujienas priešais televizorių. Regiu kaip karts nuo karto kažką vis praneša, pakomentuoja močiutei. Regiu, kaip Janina atneša dubenį sriubos, o Bronislavas bevalgydamas dar spėja ir gerą keiksmą apie Rusijos diktatorių numest.
Senelį pakirtusi Alzheimerio liga atėmė iš manęs galimybę daugiau sužinoti apie jo praeitį ir išgyventas patirtis: ką jis tuomet galvojo, kaip kovojo su baimėm, kaip sugebėjo išlikti. Rankiojau senelio pasakojimų mamai ir dėdei nuotrupas, bandžiau perprasti jo asmenybę. Supratau tik viena – seneliui nepasiduoti padėjo tikėjimas, kad viskas praeina. Net neabejoju, jog buvo akimirkų, kuomet jį apimdavo panika, norėjosi verkti ir sulaikius kvėpavimą teko laukti, kol pavojus praeis. Pamenu, mama kartą pasakojo, kaip seneliui teko slėptis viename iš apleistų pastatų ir visą naktį girdėti verkiantį kūdikį. Tiesa, senelis nė pats nesuprato, ar jau ėmė vaidentis, ar iš tiesų kažkur gulėjo naujagimis. Nors ir buvo labai baisu, bet tame baisume būta šviesos. Seneliui ne kartą slapstytis padėjo skirtingose vietose sutikti geri žmonės. Norisi mintyse jiems padėkoti.
Sovietams atvykus išvežti senelio ir jo artimųjų tik pastarieji buvo namie. Bronislavas dirbo veterinarijos sanitaru, tad nuolat būdavo užsiėmęs. Tuo tarpu jo tėvus, seserį ir prosenelę, kuri būdama garbaus amžiaus mirė pakeliui vagone, ištrėmė į Sibirą. Tėvai ir sesuo grįžo po aštuonerių ar dešimties metų į tą pačią vietą, kur gyveno anksčiau – nedidelį kaimelį Širvintų rajone.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nors Bronislavo sesuo Stasė stengėsi prisitaikyti prie esamos santvarkos ir net jos gyvenimas Sibire, Igarkoje, kaip pasakojo, buvo pakenčiamas, ji nepamiršo Lietuvos nepriklausomybės idėjos. Senelis su mano dėde važiavo į Baltijos kelią, vėliau su nerimu stebėjo Sausio 13-osios įvykius, nes negalėjo atvažiuoti į Vilnių. Lietuva jam buvo alternatyva tam gyvenimui, kuomet per akimirką jis liko be artimųjų, be laisvės, o baimes teko prisijaukinti. Kartu su seserimi patyrę daug sunkumų ir net pykčių, kuriuos girdėdavau maža, jie iškeliavo beveik tuo pačiu laiku – senelis 2016-ųjų gruodžio pabaigoje, o jo sesuo – po mažiau nei poros mėnesių – 2017-ųjų vasario pradžioje. Dabar apie Lietuvą ir karą Ukrainoje galiu bėdavoti tik su močiute. Kartais pagalvoju, jog gal ir gerai, kad seneliui nereikia viso to matyti ir vėl patirti.
Vis svarstau, ką seneliui ir kitiems panašaus likimo žmonėms teko išgyventi. Ką patiria kariaujančių šalių žmonės ir fronte esantys kariai? Galiu tik įsivaizduoti, nors baisu ir per daug sunku. Lengva rašyti apie karą, jį idealizuoti, diskutuoti apie šalimais esantį gėrį, kai karas yra ne tavo kieme. Man baisu, kaip aš reaguočiau, jei, neduok Dieve (dar spjaunam 3 kartus per petį ir pastuksenam į medį – tiks ir medinis stalas), karas ateitų į mano kiemą. Svarstau apie ryžtą, drąsą, kovą už laisvę, bet gal būčiau viena pirmųjų, susikrausiančių būtiniausius daiktus ir bėgsiančių už Atlanto ar į kitą Azijos pusę? O gal iš baimės sėdėčiau namie ir paklusčiau okupantui? Aš bijau savo baimės, bijau, kad ji gali išduoti. Bijau išduoti save, savo įsitikinimus ir jausmus, širdį. Lengva kalbėti laisvėje, bet tik jos netekus susitinki su tikrąja savimi.
Tą lemtingą 2022-ųjų vasario 24-osios rytą sėdėjau Valstybinėje mokesčių inspekcijoje ir niekuomet nejaučiau tokio stipraus beprasmybės jausmo. Sunku buvo galvoti. Vėliau susiskambinom su drauge ir ilgai kalbėjom. Tuo metu Ukrainos kariai stojo į kovą, žmonės traukėsi iš šalies. Kiek mes galime juos suprasti? Ar karas paveikė mūsų požiūrį, jausmus, atjautą, net ir esant taip toli nuo fronto?
Pirmaisiais karo mėnesiais „Maisto banke“ dalindama maisto korteles ukrainiečiams, mačiau jų akyse ašaras bei pasimetimą, tačiau kartu ir besąlygišką dėkingumą priimančiai šaliai. Mačiau jų stiprybę – vieni iš jų, kaip ir mano senelis, tikėjo, kad negandos amžinai netruks. Išgirdę atsisveikinant mane tariant „Slava Ukraini“, kai kurie net sutrikdavo iš nuostabos – matyt, nesitikėjo maisto kortelių dalinimo chaose išgirsti savosios šalies šūkio. Bet atsakydavo visi. Net vaikai ir paaugliai.
Mąstydavau, kaip jautėsi Ukrainos jaunimas prasidėjus karui. Ką jie išgyvena šiomis dienomis? Lietuvoje stebėdama ir girdėdama ukrainietiškai kalbančius paauglius ar savo amžiaus žmones noriu tikėti, kad jie laimingi, kiek tokiomis aplinkybėmis yra įmanoma. Matau šypsenas jų veiduose, girdžiu juoką, nemokamuose koncertuose jaučiuosi apsupta ukrainietiškai kalbančių jaunų žmonių. Taip ir norisi jiems pasakyti: džiugu, kad jie čia ir gali jaustis saugūs. Pati socialinėse medijose dalindamasi informacija apie karą sulaukdavau nuoširdaus dėkingumo žinučių iš ukrainiečių už Lietuvos skiriamą pagalbą Ukrainos žmonėms. Išties, tarp savo draugų ir jaunimo matau palaikymą Ukrainai socialiniuose tinkluose, dalyvavimą įvairiose paramos akcijose ar tiesiog pasitaikančius pokalbius apie karo veiksmus ar Mordorą (kaip dabar vadinamas Kremlius).
Nors Lietuvos jaunimas nepatyrė, ką reiškia pabusti nuo raketų smūgių, ar būtina tai išgyventi, kad suprastum? Galbūt užtenka būti šalia ir priimti žmogų su jo situacija, ištiesti ranką, kai reikia. Nemažos dalies mūsų seneliai ir proseneliai buvo tremtyje, patyrė kankinimų, kovojo už Lietuvą pokario laikotarpiu. Tokias istorijas girdėjom iš artimųjų, kaimynų, mokėmės per istorijos pamokas. Dėl istorinių aplinkybių mums lengviau atjausti ukrainiečius.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Visgi man, kaip jaunam žmogui, per sunku ir per baisu įsivaizduoti, ką išgyvena mano kartos žmonės, kai jų šalis puolama. Teko skaityti, kaip vienus pažadino tėvai ir liepė keltis, nes prasidėjo karas. Kiti pasakojo, jog pasijuto lyg filme ar pagalvojo, kad gal tai tik kokia avarija. Tačiau giliai viduje, ko gero, žinojo, kas nutiko. Neseniai pasibaigusiame dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“ teko žiūrėti porą filmų apie Ukrainos jaunimą. Viename iš jų pasakojama apie kelis iš mažo Donbaso kaimo kilusius paauglius, svajojančius pabėgti iš karo alinamos Ukrainos. Filme „Mūsų neužgesins“ parodoma jaunuolių kasdienybė: ką jie mąsto ir ką išgyvena. Jautru matyti jaunus žmones, kurių svajonėms nelemta išsipildyti, ir jausti, kaip beprasmiškai jiems patiems atrodo jų refleksijos ar savęs gailėjimasis, nes jie jau suvokia realią padėtį. Nors jaunuoliams pavyksta išvykti į piligriminę kelionę Himalajuose, tačiau sugrįžus vėl pasitinka karo realybė – du paaugliai patenka į rusų nelaisvę ir bent iki šios akimirkos apie juos nieko nėra žinoma.
Filme „Toli“ pasakojama apie Andrėjaus ir Alisos – 16-mečių Ukrainos paauglių gyvenimą Vengrijoje. Pabėgę nuo karo jaunuoliai dirba mokytojais pabėgėlių mokykloje. Jų mokiniai vis paklausia apie karo baigtį ar užsimena, kaip su tėvais ilgai važiavo iš namų. Dauguma iš skirtingų miestų: Lvivo, Donecko, Charkivo… Paaugliai ne tik dirba mokykloje, bet ir kuria meną Vengrijos gatvėse. Vienas iš jų pasirodymų – ant šaligatvio purškiamais dažais pavaizduoti Ukrainos kontūrai su judančiomis rusų kareivių figūromis. Ir kiekvieną dieną skambučiai su gimtinėje likusiais artimaisiais. Šie ukrainiečių paaugliai persmelkti ilgesio, nerimo ir nežinomybės, kiek šis karas dar tęsis.
Svarstau, ko iš Ukrainos žmonių galėčiau pasimokyti pati. Mane žavi jų stiprybė ir gebėjimas suvokti ir priimti realybę. Žavi atsparumas ir nenoras pasiduoti. Sąmoningumas ir tikėjimas, jog tai tik laikina. Manau, kad ir mano senelis tuo tikėjo. Ir tie panašaus likimo žmonės – ištremti, besislapstantys, kovoję už laisvą Lietuvą. Viktoro Franklio knygoje „Žmogus ieško prasmės“, kurioje pasakojama apie paties autoriaus išgyvenimus koncentracijos stovykloje, nuskamba Frydricho Nietzsche’s žodžiai: „Kas turi kam gyventi, ištvers bet kokį kaip.“ Jie tarsi įprasmina Ukrainos žmonių kovą už laisvę. Kol jų dvasia nepalaužta, tol bet koks „kaip“ yra nebaisu. Ir taip, sunkiomis akimirkomis reikia skambių citatų. ■
Agata Mackevičiūtė, „Aš bijau savo baimės“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 25–26.