Būsto paieška, kaip ir pirmieji darbo interviu, yra vienas iš perėjimą į suaugusio žmogaus gyvenimą simbolizuojančių ritualų. Deja, retai kritiškai pažvelgiame į tai, kaip mūsų visuomenės socioekonominiai skirtumai sąlygoja apsirūpinimą būstu. Šiuo metu vienintelės augančios teritorijos Lietuvoje yra didieji miestai ir jų priemiesčiai. Visuotinai augant būsto kainoms, įsitvirtinimą tokioje konkurencingoje aplinkoje dažnai lemia tai, ar kuriam (kuriai) nors iš giminaičių priklauso paveldėtas butas sovietmečiu statytame miegamajame rajone. Kitu atveju, atvykstantiems iš mažesnių miestelių gali tekti naršyti „Aruodą“ ilgiau nei socialinius tinklus. Žiniasklaidoje nušviečiami nekilnojamojo turto rinkos pakilimai ir nuopuoliai būstą, esminį mūsų egzistenciją palaikantį ramstį, nužmogina ir paverčia abstrakcija. Pavertus būstą investavimo objektu arba kalbant apie jo įperkamumą tik iš „statistinio vidutinį atlyginimą uždirbančio gyventojo“ perspektyvos, ignoruojamos struktūrinės problemos. Tuomet išteklių stokojantis asmuo yra priverstas pasitenkinti mažesnio dydžio, prastesnės kokybės bei nepatogioje vietoje esančiu būstu.
Dabartinis jaunimas yra keblesnėje situacijoje nei nuosavą būstą iš valstybės perėmę dabartiniai pensininkai ar mūsų tėvų karta, kuriai būstu teko apsirūpinti jau audringesnėje aplinkoje (prisiminkite Perkūnkiemį Vilniuje ir nekilnojamojo turto burbulo sprogimą). Pirma, su kylančiomis būsto kainomis kyla ir įvadinė kartelė, t. y. pradinio įnašo dydis. Besinuomojančiam asmeniui žymiai sunkiau sukaupti lėšų nei gyvenančiam tėvų namuose, nekalbant apie galimybę pinigų pasiskolinti iš artimųjų. Be to, kaupimo laikotarpis turi sutapti tiek su gaunamų pajamų, tiek su ilgalaikiu makroekonominiu stabilumu. Antra, nekilnojamojo turto paklausa yra susijusi ne vien su faktiniu būsto poreikiu, tačiau taip pat atspindi investicijų į NT patrauklumą.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Žvelgiant plačiau, būsto marketizacija, arba valstybės atsitraukimas nuo būsto sektoriaus, įsismarkavęs XX amžiaus devintajame dešimtmetyje Vakarų Europoje, o po 1990-ųjų revoliucijų ir Vidurio Rytų Europos šalyse, atvėrė Pandoros skrynią. Nors masinė būsto privatizacija ir galimybė jį išsipirkti neretam namų ūkiui leido gerokai praturtėti, sąlyginis valstybės atsitraukimas nuo būsto srities perkėlė su apsirūpinimu būstu susijusias rizikas ant vartotojų, įtrauktų į nestabilius rinkos procesus, pečių. Deja, bet globalių kataklizmų – karo ir energetinių išteklių kainų šoko – akivaizdoje ilgą laiką apie nulį procentų siekusi EURIBOR norma staigiai šoko į viršų ir sukėlė papildomų išlaidų pasakų apie „nemokamus pinigus“ užliūliuotiems namų ūkiams. Ši politika taip pat skatino su tikrąja paklausa būstui nesusijusį investicinį aktyvumą. Kaip neretai nutinka, apie pigių palūkanų ir rekordinio nekilnojamojo turto sektoriaus aktyvumo eros pabaigą buvo kalbėta mažai, bet situacijai staiga pasikeitus, post factum nevengiama švelniai sufleruoti, kad dėl naivaus tikėjimo ilgalaike žema palūkanų norma ir prisiimtų rizikų yra kalti patys skolininkai.
Neretai nestabiliomis darbo sąlygomis dirbanti, į užsienį profesiniais tikslais keliaujanti šiuolaikinė karta yra lanksti ir pasižymi dideliu mobilumu. Kartu su ilgėjančiu keliu link būsto įsigijimo tai lemia augančią nuomos svarbą ir jos dalį bendroje būsto rinkoje. Kadangi Lietuvoje nuosavą būstą, kaip ir kitose Vidurio Rytų Europos šalyse, turi gerokai daugiau žmonių nei Vakarų Europoje, nuoma ilgą laiką buvo ganėtinai trumpalaikė, marginali ir menkai reglamentuojama. Būsto nuomai vis labiau plintant, turi būti peržiūrimas ir nuomos reguliavimas, tam, kad priartėtume prie Vakarų Europoje taikomų standartų. Joje didesnė gyventojų dalis nuomojasi būstą ilgajam laikotarpiui ir dėl to nuomotojo bei nuomininko santykiai yra reglamentuojami aiškiau, o nuomos kainos dalinai reguliuojamos. Taip miestiečiai ir bendruomenės gali atsverti neigiamus gentrifikacijos padarinius.
Nors nuoma taip neįpareigoja kaip būsto paskola ir dažniausiai gali būti laisvai nutraukta, svarbu pabrėžti, kad toks modelis labiau tinka jauniems ir migruojantiems žmonėms. Nuomos rinkoje konkuruojama ne tik pinigais, bet ir tuo, kaip potencialiam nuomininkui pavyksta įtikti nuomotojui ir visiems jo (jos) stereotipams, pavyzdžiui, dėl vaikų, augintinių ar nuomininko (nuomininkės) lyties ir išvaizdos. Galiausiai, nuomos rinkoje daugėjant profesionalių veikėjų, žongliravimas leistinomis teisinėmis formomis gali išaugti į manipuliavimą vienašališkai nustatytomis nuomos sąlygomis. Tai liečia ne tik patirties neturinčius nuomininkus, bet ir užsieniečius. Atvejai, kuomet žiemą menkai šildomame bute milžiniškas sąskaitas už elektrą patirianti pora, norėdama išsikraustyti iš buto dar privalo atsisakyti teisės į dalį sumokėto užstato, yra sisteminė, o ne individuali problema.
„Kadangi Lietuvoje nuosavą būstą, kaip ir kitose Vidurio Rytų Europos šalyse, turi gerokai daugiau žmonių nei Vakarų Europoje, nuoma ilgą laiką buvo ganėtinai trumpalaikė, marginali ir menkai reglamentuojama.“
Būsto prieinamumas apsprendžia ir tai, kokį veidą įgyja sparčiai besiplečiantys ir tankėjantys miestai. Be kalbėjimo apie būstą, mano galva, apskritai neturėtų būti nagrinėjami architektūros ir urbanistikos klausimai. Ir nors neretai diskusijos sukasi apie tai, kodėl daugybė statomo būsto yra neišvaizdūs – neretai apkaltinant skonio trūkumu ir pačius prasto būsto pirkėjus – pamirštama, kad rinktis būstą nėra tas pats kaip rinktis ledus parduotuvės šaldiklyje arba knygą pagal viršelį. Mažiau uždirbantiems dėl alternatyvų stokos būsto pirkimas yra greičiau ne noro, bet būtinybės klausimas. Tai prisideda ne tik prie prastos „ekonominės klasės“ būsto architektūrinės kokybės, bet ir prie miestų driekos ir priklausomybės nuo automobilių. Tai daro didžiulį poveikį miestams ir jų funkcionavimui, taip pat ir klimatui dėl išteklių eikvojimo.
Kita vertus, įperkamumas gali būti pasiektas komforto kaina. Nors būsto kainos apie dešimtmetį (nuo ekonominės krizės pabaigos iki pandemijos) augo daugmaž tolygiai su bendra perkamąja galia ir atlyginimų augimu, naujos statybos būstas per pastaruosius du dešimtmečius sumažėjo nuo 64 iki 52 kvadratinių metrų. Įperkamumo problemos sprendimas mažinant gyvenamąjį plotą nėra naujiena: šioje vietoje galima įžvelgti paralelių tarp XX amžiaus trečiojo dešimtmečio utopistų ir šiuolaikinių architektų. Architektai modernistai kompaktiškumu siekė užtikrinti du svarbius dalykus: tinkamą pastato, gyvenamosios erdvės bei žmogaus sąveiką ir aukštos kokybės būsto prieinamumą masėms. Panašiai kaip ankstyvojo sovietmečio darbininkas pagal architektų užmačias turėjo valgyti ne namie, o valgykloje, atsipalaiduoti fabriko kultūrnamyje, taip dabartinė jaunoji karta apsirūpina maistu per programėles, dirba ir pramogauja kavinėse bei baruose. Visgi, kompaktiškumas, standartizavimas ir masinė statyba architektams-utopistams reiškė visuomenės (mažų mažiausiai – darbininkų klasės) progresą ir stiprią valstybę, pasirūpinančia visais individo poreikiais, o dabartyje kompaktiškumas propaguojamas kaip vartojimu rinkos ekonomikoje paremtas gyvenimo būdas.
Gan kraštutinis kompaktiško būsto pavyzdys – didžiuosiuose miestuose plintantys loftai ir mikroapartamentai, kurie iš mažos erdvės it sultis iš vystančios citrinos išspaudžia maksimumą. Atrodytų, kad loftai nušauna du zuikius – padidina pasiūlą vienasmeniams namų ūkiams ir iš naujo įveiklina gerose vietose stūksančius pramoninius pastatus. Tačiau paklausą tokiam būstui kuria ne tik mažesnė jų kaina, bet ir jų patrauklumas investicijoms ir būsto universalumas, dėl kurio loftų, co-living ir mikroapartamentų projektai rizikuoja virsti problematiškomis, paturbintomis ir brangesnėmis bendrabučių versijomis. Pavyzdžiui, vienas iš mikroapartamentus glaudžiančių pastatų Vilniuje, Žvėryne, yra senas studentų bendrabutis, kurį VDU pardavė perėmęs prijungto LEU turtą. Šis projektas galėtų būti tipišku rinkos potencialo išpildymo pavyzdžiu: bendrabučio kambariai, įrengus tualetus kiekviename iš jų, virto mažomis studijomis, kurias galima nuomoti rinkoje už aukštą kainą.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Nedidelės erdvės būstai yra ypač patrauklūs trumpalaikei nuomai ir jau šiandien glaudžia atsitiktinius turistus, „Erasmus“ studentus, daug uždirbančius ir prie jokios vietos nepririštus skaitmeninius klajoklius, likimo nuskriaustus pabėgėlius iš Ukrainos ar kitur. Jie glaudžia ir savarankišką gyvenimą arčiau darbo vietų norinčius pradėti jaunus žmones. Gyvenimas mažose patalpose, kuriose eidamas į tualetą iš lovos visuomet turi nusileisti stačiais laiptais, toli gražu nėra tinkamas kiekvienam. Galiausiai, tokio riboto būsto brukimas jaunimui ir didelis dėmesys kiek klišinei estetikai tik tariamai atliepia jauno žmogaus gyvenimo poreikius, o labiau maskuoja didesnius būsto politikos trūkumus.
Klausantis NT sektoriaus apžvalgininkų, kyla iliuzija, jog tokios aktyvios rinkos, kokią turime Lietuvoje, kitos šalys gali tik pavydėti. Nors kainų šokinėjimas yra visiškai įprastas rinkos ekonomikoje, būstas nėra tapatus kitoms vartojimo prekėms. Būsto kainų svyravimas sukelia nepageidaujamų įtampų: kylančios kainos neabejotinai kenkia ieškantiems būsto, o krintančios kainos netinka į nekilnojamąjį turtą savo santaupas sunešusiems namų ūkiams. Tiesa, būsto įperkamumas Lietuvoje nėra pats prasčiausias tarp Europos šalių. Statyboms plečiantis tiek į užmiesčio pievas, tiek į senų gamyklų teritorijas, kol kas neturime žemos būsto pasiūlos problemos arba tokių tarptautinių investicinių srautų, su kuriais susiduria kitų valstybių didmiesčiai.
Vis dėlto, privataus būsto kaip vienintelio galimo sprendimo išaukštinimas maskuoja mąstymo apie alternatyvas idėjinį badą ir sukuria paskatas vystytis abejotinos kokybės gyvenamosioms erdvėms. Kalbėdami apie europietiškus miestus ir girdami jų urbanistiką, turime atsižvelgti į tai, kad juose būsto problematika iškeliama tarp svarbiausių politinių temų, o populiarumą įgauna būsto kooperatyvai ar kitos tarpusavio pagalba paremtos būsto formos. Didesnio dėmesio būsto įperkamumo bei kokybės klausimams, nuomininkų teisėms ir nelygybei būsto srityje galima būtų palinkėti tiek Lietuvos politikams, tiek nuomonės formuotojams, tiek ir patiems sau.
Gytis Nakvosas, „Be namų negerai, juose – irgi“, Šauksmas, 2023 nr. 1 (pavasaris), p. 28–29.