„oh sweatheart, a gender?? in THIS economy?? i mean follow your bliss but not i“, – taip į mus kreipiasi sunkiai identifikuojamą galvos apdangalą dėvintis oposumas. Vieniems (vienoms) tai juokinga, kitiems (kitoms) galbūt visiškai nesuprantama. O tretiems (trečioms) gal abu variantai kartu – juokinga, nes lytis yra sunkiai suprantama ir apibrėžiama kategorija, vaidinanti ypač svarbų vaidmenį visuomenėje.
Dėl humoro jausmo ginčytis gal ir neverta, tačiau ką meškėnų ir oposumų memai mums sako apie politiką ir Z kartą? Ši karta apie politiką supranta ne ką mažiau nei politikos mokslininkai, tačiau pasirenka patogesnę ir artimesnę komunikavimo formą. Todėl teksto tikslas ne tik interpretuoti memus iš politinio konteksto pusės, bet ir interpretuoti politinį kontekstą remiantis memų įžvalgomis. Tik nereiktų suabsoliutinti šio teksto įžvalgų: tiek memai, tiek Z karta nėra homogeniški.
Oposumų ir meškėnų paplitimas
Meškėnai ir oposumai – interneto memų fenomenai, išpopuliarėję prieš keletą metų kaip „trash panda“ ir „trash cat“. Šių memų vizualinė kalba nusigręžia nuo minimalizmo estetikos ir atsigręžia į ankstyvojo interneto laikus – Z kartos vaikystę. Pasitelkiama keletas skirtingų „Word Art“ šriftų, nuotraukų, fonų, nuorodų į ankstesnius juokelius, pakitusias žodžių reikšmes ir socialinius reiškinius. Svarbus ir memų kūrimo būdas – dažnai norimas tekstas yra nusiunčiamas į tokius memus kuriančią „Instagram“ paskyrą, gyvūno nuotrauka irgi pasiskolinama iš interneto, todėl autorystė yra kolektyvinė ir anoniminė. Memų tekstuose juokaujama apie emocinę sveikatą, ekonomiką, egzistenciją, jausmus, artumo trūkumą, seksualinius potraukius, darbą ir lytiškumą. Įprastai rimtos temos yra stipriai ironizuojamos, juokiamasi iš žodžių žaismo, iš savęs, visuomenės normų ir lūkesčių.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Toks priėjimas prie sunkių temų būdingas Z kartos humorui: absurdas, visiškai nelogiški atsitiktinumai ir sugretinimai bei daug ironijos. Anot tai pačiai kartai priklausančios amerikiečių žurnalistės Natalie Gabor, tai yra būdas išbūti vyraujant neužtikrintumui dėl ateities. Pavyzdžiui, matant, kad žadėta modernybės pergalė prieš gamtą yra neįgyvendintina ir, svarbiausia, pražūtinga. Ironija yra būdinga daugeliui kartų, Z kartos išskirtinumas – meta ironija, kai nebeįmanoma atskirti, kokia buvo pradinė žinutė. Ironiškai klausomasi muzikos (pavyzdžiui, „dj nevykėlė“), ironiškai priklausoma bendruomenėms internete („flat earth“ grupės). Neretai tokia ironija suprantama ne visų ir tai tik didina ironizuojamo reiškinio populiarumą. Didelis kiekis vaizdinės ir tekstinės informacijos formuoja memų intertekstą ir daugina jų interpretacijų galimybes.
Šie memai kitaip nei populiarusis humoras, kritiškai vertina lyčių santykius, todėl čia nesutiksime, pavyzdžiui, stereotipinio blondinės personažo. Šis pokytis įvyko ne tuščioje terpėje. Queer humoras egzistavo ir anksčiau, tačiau Jeruzalės universiteto komunikacijos ir žurnalistikos profesorė Limor Shifman pastebi, kad anksčiau tik privačioje erdvėje paplitęs prieš įvairias galios struktūras nukreiptas humoras interneto pagalba pasiekia platesnę auditoriją. Be to, patriarchatą kvestionuojančios idėjos buvo išpopuliarintos ir žymių filosofių. 1949 metais Simone de Beauvoir knygoje „Antroji lytis“ teigė, kad moterimi negimsta, o tampama, taip atskirdama socialinę ir biologinę lytį. 1990 metais Judith Butler knygoje „Vargas dėl lyties“ vėl susiejo šias sąvokas teigdama, kad biologinė lytis yra toks pats socialinis konstruktas, nes jis yra sugalvotas žmonių siekiant kategorizuoti vieniems kitus ir beveik visada nulemia, kokia socialinė lytis bus priskirta žmogui.
Emocijos
Nepaisant to, kad šių idėjų amžius skaičiuojamas dešimtmečiais, pasipriešinimas joms, rodos, nemažėja. Šiandien kaip niekad anksčiau susiduriama su homofobiją, transfobiją, mizoginiją ir seksizmą skleidžiančiais antigenderizmo judėjimais, kuriems žmogaus teisių aktyvistai (-ės), LGBTQ+ bendruomenė ir kiti (kitos) turi pagrįsti savo tapatybę ir gyvenimą. Štai tokiame kontekste auga Z karta, kuri ir JAV, ir Lietuvoje labiausiai iš visų amžiaus grupių palaiko LGBTQ+ teises, o remiantis JAV duomenimis dažniausiai laiko save LGBTQ+ nariais (-ėmis).
Disonansas tarp realybės ir siekiamybės, tarp skirtingų kartų ir požiūrių gali sukelti frustraciją, nusivylimą ir pyktį. Tai parodo ir aptariami memai, kuriuose atsiduodama pykčiui ir siekiui keisti esamą neteisybių sistemą.
Pagal patriarchatą emocijos priklauso moteriškai sferai ir nėra būdingos vyriškumui. Pyktis moterims ir kitoms marginalizuotoms grupėms, ypač juodaodžiams (-ėms), netinka, nes tada pastarosios įgauna galios ir tampa „pavojingomis“. Pyktis, natūrali reakcija susidūrus su diskriminacija, padeda pajausti neteisybę ir skatina politinį veiksmą.
Emocijos, kurių priešingybė esą yra racionalumas, marginalizuotas grupes iš anksto pastato į silpnesnę poziciją. Iš jų tikimasi, kad prieš diskusiją jos atsikratys savo pykčio ir kalbės tik racionaliai. Oksfordo universiteto socialinės ir politinės teorijos profesorė Amia Srinivasan šį lūkestį vadina emociniu neteisingumu („affective injustices“). Pasak jos, reikalavimas atsisakyti pykčio nėra atsitiktinis, o labai sąmoningas būdas išlaikyti status quo. Juk emocijų pasirodymas reiškia, kad racionalumas tikriausiai bus priskirtas oponentui. Srinivasan kalba apie juodaodžius, bet jos įžvalgos tinka ir LGBTQ+ bendruomenei, kuriai siūloma nesidemonstruoti, susitaikyti ir likti dėkingai už priimtus kompromisus.
Grįžtant prie memų „trash panda“ ir „trash cat“ dažniausiai yra atstumti gyvūnai, nematomi kaip mieli augintiniai, dėl to gaunantys mažiau dėmesio ir rūpesčio nei šunys ar katės. Likę paraštėse jie kovoja už save – ir daro tai sėkmingai. Dėl natūralių ir dar visuomenės nesuvaržytų poreikių siekimo bei emocijų reiškimo, jie padeda išreikšti susikaupusias emocijas: pyktį, nusivylimą ir t. t. Pykčiui nerandant vietos politinėse diskusijose, ši emocija nugula į memus. Oposumai ir meškėnai veikia kaip triksteriai – leidžia išgyventi ir prisijaukinti uždraustas emocijas.
Memai iš naujo apibrėžia, kokios emocijos ar poelgiai yra normalūs, galimi ir laukiami. Meme žaidžiant su žodžio „rights“reikšme klausiama apie moralės ir žmogaus teisių santykį. Ne visos moralinės sistemos leidžia visiems (visoms) patiems (pačioms) nuspręsti, ką daryti su savo teisėmis. Vietoj to, kad ginčytųsi dėl teisės moralumo, memas iš kart pasako, kad palaiko „wrongs“.
Moralės ir teisų konfliktą atspindi diskusijos dėl abortų: nepritariantys teisei į abortus pasitelkia aborto siekiančius asmenis infantilizuojančią retoriką: kalbama, kad joms (jiems) reikia pagalbos, jos (jie) gali gailėtis, nesuprasti rizikų, veikti remiantis emocijomis ir dėl to nepriimti teisingo sprendimo. Tokiu būdu kuriamas ir reprodukuojamas neracionalaus, sprendimų priimti negebančio ir pasirinkimo teisės turėti negalinčio kito asmens įvaizdis. Tai būdinga ir Lietuvos Seime pateiktam pasiūlymui norinčioms (-tiems) nutraukti nėštumą privalomai pasiūlyti kreiptis į krizinio nėštumo centrą, o JAV – atšauktam teisę į abortus gynusiam Aukščiausiojo teismo sprendimui Roe prieš Wade byloje. Palaikydamas „wrongs“ memas su oposumu kvestionuoja šį infantilizuojantį požiūrį. Panašiai veikia ir kita šio laikotarpio mada „villain era“, kai dažniausiai moterys mėgina prisijaukinti blogietės etiketę, nes taip jos (jie) vadinamos (-i), kai atsižvelgia į savo, o ne į kitų poreikius.
Racionalumo viršūnė
Roe prieš Wade bylos sprendimą atšaukusioje išvadoje JAV Aukščiausiasis teismas cituoja mokslininką Giandomenico Iannetti. Paradoksalu, bet Iannetti teigiąs, kad jo atlikti embriono smegenų tyrimai nenurodo, kad jis gali jausti skausmą, kaip buvo teigta teismo, ir tuo labiau, kad dėl to reiktų drausti abortus. Vis dėlto empirinis argumentas nenulėmė teismo sprendimo leisti drausti abortus, žymiai svarbesnį vaidmenį atliko vertybinė pozicija.
Pasak VDU profesoriaus Igno Kalpoko, tiesa potiesos (angl. post-truth) visuomenėje niekur nedingsta, tačiau skirtis tarp tiesos ir netiesos tampa nesvarbi, nes daug svarbiau yra naratyvas, kuriuo žmonės nori tikėti. Be to, žmonės siekia jų nuomonę patvirtinančios informacijos, todėl nėra paprasta pakeisti jų nuomonę tik pakeitus jiems pateikiamą informaciją. Tai iliustruoja ir memai, kurie atskleidžia žmonių norą gyventi savo burbule ir sykiu tai romantizuoja bei ironizuoja.
Kaip jau minėta anksčiau, argumentų, kodėl reikia užtikrinti moterų, LGBTQ+ asmenų teises yra pilna, tačiau argumentai paprastai nėra tai, kas veikia ir keičia žmonių nuomones. Kadangi argumentai nesvarbūs, memuose imamasi pateikti argumentus kiek įmanoma nelogiškiau.
Šis bruožas ypač ryškus memuose su religine konotacija. Religiniai argumentai yra populiarūs tarp antigenderistų – užtenka minėti raktinius žodžius: tradicijos, krikščionybė, vertybės. Memai pastebėjo šią tendenciją ir imasi jos su humoru. Perimdami religinių argumentų formą jie šaiposi iš mėginimo paneigti moterų, LGBTQ+ žmonių teises. Šaipomasi iš argumentų ir įrodymų pertekliaus, jų nuvertėjimo. Bet koks argumentas tampa svariu, jei juo yra tikima. Tokiu būdu parodoma, kaip nesunku yra sukurti argumentus bei nukreipti diskusijos dalyvių dėmesį nuo žmonėms svarbios problemos sprendimo į debatus apie abstrakčias idėjas.
Propaganda
Anot Kalpoko, šiandien tiesą pakeitė naratyvai. Vis dėlto naratyvus kuria ne tik antigenderistai. Atrodo, viena svarbiausių tokių memų funkcijų yra steigti naują normalumą – kvestionuoti patriarchato vertybes. Šie bandymai neretai laikomi „genderizmo“ ideologijos sąmokslu – juk siekiama pakeisti visuomenės požiūrį. Visgi svarbu, kad šie memai kalba apie marginalizuotas grupes, dėl to jų mėginimas keisti normalumo supratimą nesikėsina užimti visą viešąjį diskursą nepaliekant vietos kitiems – galios santykiai vis dar yra antigenderistų pusėje. Lietuvoje tai puikiai iliustruoja Gitano Nausėdos susitikimas su maršistais ir atsisakymas susitikti su LGBTQ+ bendruomene – tai simboliškai parodo, kieno balsas išlieka svarbesnis ir priimtinesnis. Be to, patys memai neignoruoja ir neneigia savęs kaip propagandos, o kaip tik pasijuokia iš tariamai turimos galios pakeisti visų lytinę tapatybę ir seksualinę orientaciją.
Memai, jų dėka ir Z karta, be išnašų ir protingų žodžių parodė labai daug spragų mūsų priėjime prie politikos. Pirmiausia, politika nėra racionali, mėginimai ją tokią padaryti gali iš viešosios erdvės išstumti žmones, kurie yra labiausiai jos paliesti ir kuriems ji dėl to sukelia daugiausiai emocijų. Antra, besišaipant parodomas tariamas politinių diskusijų racionalumas ir jų menkas indėlis į kokybišką, argumentais paremtą diskusiją. Tačiau svarbiausia, kad memai atkreipia dėmesį į potiesos visuomenės problemą: jei tiesa yra apsprendžiama pagal žmonių norą ir turimą galią, kaip priimti marginalizuotoms grupėms svarbius sprendimus?
Ir pateikia atsakymą – memai. Juk memai pasiūlo alternatyvų naratyvą, kuriuo galima tikėti ir su kuriuo galima juoktis iš kartais per sudėtingo pasaulio. Nors lengva ir smagu matyti tik juokingą memų pusę, tačiau ne ką mažiau svarbi memų politinė pozicija ir įžvalgos. Jos priartina Z kartą prie politikos ir kuria pagrindą bei bendruomenę joje vėliau dalyvauti „rimtai“.