Balandžio mėnesio pradžioje judėjimas už klimato teisingumą Extinction Rebellion Lietuva pateikė raštą VU rektoriui ir fakultetų dekanams, kuriuo reikalauja universitete paskelbti neparastąją klimato padėtį, į kiekvieną studijų programą integruoti žinias apie klimato krizę ir atsisakyti su iškastiniu kuru susijusio finansavimo. Taip judėjimas prisijungė prie pasaulio mokslo bendruomenę vienijančios Scientist Rebellion akcijos, kurios metu mokslo atstovai imasi iniciatyvos visame pasaulyje ir siekia atkreipti dėmesį į ūmėjančią klimato krizę. Apie tai kolega Kęstutis pakalbino Extinction Rebellion narę, biologijos studentę Gabiją.
VDU Švietimo akademijoje įsikurs ukrainiečių kultūros ir švietimo centras
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio žmona Olena Zelenska balandžio 16-ąją pranešė, kad Vilniuje bus kuriamas ukrainiečių kultūros ir švietimo centras. Šis centras veiks kaip neakademinis Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos padalinys Vilniuje. Pirmieji centro steigimo planai jau pradėti. Dėl jo tariasi Diana Nausėdienė, VDU rektorius Juozas Augutis ir Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta. VDU teigimu, jau artimiausiu metu tokiame centre ukrainiečių bendruomenė su universiteto pagalba galėtų planuoti ir organizuoti ugdymo ir švietimo veiklas vaikams ir jaunimui, turėtų nuolatinę vietą savitarpio pagalbai bei bendruomenės renginiams, galėtų organizuoti užimtumą suaugusiesiems, bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis.
Anglijos studentų paskolų palūkanų normos pasieks 12 %
Ateinančiais akademiniais metais palūkanų norma Anglijos studentams šoktels nuo šiemet buvusių 4.5 % iki 12 %, rašo BBC. Tai bus aukščiausia palūkanų norma nuo 2012 metų, kai studijų kaina buvo pakelta iki 9 000 svarų. Nacionalinės studentų sąjungos atstovė situaciją vadina brutalia. Ji teigia, kad „padidinus maksimalią palūkanų normą iki 12 %, nuo aukštojo mokslo bus atgrasyti tūkstančiai studentų, o milijonai absolventų bus palikti nežinioje“. Priklausomai nuo absolvento atlyginimo, šis palūkanų šuolis reikš, jog per 6 mėnesius jo skola išaugs apytiksliai nuo 2 300 iki 3000 svarų daugiau nei buvo iki šiol. Palūkanų normos vėl nukris 2023-ųjų kovą, kai įsigalios palūkanų normų riba.
40 tūkstančių JAV universitetų absolventų išvaduoti nuo paskolų naštos
JAV švietimo departamentas atleido 40 tūkstančių studentų nuo jų studijų skolų. Skolos atleistos žemesnių pajamų skolininkų grupei. Taip pat daugiau nei 3 milijonams buvo pasiūlyti kreditai, skirti padėti buvusiems studentams grąžinti savo studijų paskolas, praneša Reuters.
Nors ir vertinami teigiamai, šie žingsniai neišpildo progresyviojo Demokratų partijos sparno reikalavimo panaikinti visas studijų skolas. Savo prezidentinėje kampanijoje 2020-aisiais Bidenas kalbėjo apie 10 tūkstančių dolerių nurašymą nuo kiekvienos studijų skolos, o tai sudaro daugiau nei 400 milijardų dolerių.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Bideno administracija pirmaisiais kadencijos metais atleido 17 milijardų dolerių skolos daugiau nei 700 tūkstančių buvusių studentų ir pratęsė paskolos grąžinimo pauzę daugiau nei 40 milijonų skolininkų.
Studijų skolos yra milžiniška našta jauniems žmonėms JAV. Didelis studijų paskolų prieinamumas prisidėjo prie kylančių studijų kainų. Daugiau nei 43 milijonai universitetų absolventų JAV yra įsiskolinę, o vidutinis paskolos dydis siekia 37 tūkstančių dolerių žmogui.
Juoda jaunųjų Lietuvos mokslininkų kasdienybė: pervargę, išsekę, be asmeninio gyvenimo ir socialinių garantijų
Lietuvoje atlikus jaunųjų mokslininkų tyrimą paaiškėjo, kad 80 % jų jaučia emocinį išsekimą ir patiria sunkumus derindami mokslinę veiklą su asmeniniu gyvenimu, praneša LRT.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Jaunųjų mokslininkų sąjungos teigimu, būtina atsižvelgti į doktorantus supančią akademinę bendruomenę ir apsvarstyti jų statusą, nes studento stipendija neprilygsta uždarbiui, nėra reikiamų socialinių garantijų. VU psichologas, tyrimo kuratorius dr. Arūnas Žiedelis tvirtina, kad lyginant doktorantus su kitais darbuotojais, jie patektų į 10–15 procentų labiausiai išsekusių, mažiausiai įsitraukusių darbuotojų. Paminėtina, kad nemaloniausias socialines patirtis doktorantai patiria būdami studijų aplinkoje.
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas pastebi, kad 60 % doktorantų baigia laiku, 20 % – studijas pratęsia, o likę 20 % į doktorantūrą įstojusių studentų studijas nutraukia. VU Fizikos fakulteto doktorantas Edvinas Skliutas sako, kad studento statusas būnant doktorantu nėra pakankamas. Tai sukelia sunkumų kuriant amžiui įprastą nepriklausomą gyvenimą. Sociologas Tadas Šarūnas prideda, kad doktorantas negauna socialinių garantijų, todėl doktorantūros pripažinimas darbu padėtų šią problemą spręsti.