Lapkričio 17 d. Seimo Švietimo ir mokslo komitetas atmetė LSS siūlymą, pagal kurį aukštosios mokyklos finansavimą gautų ir pagal studentų nuomonę apie jų studijų kokybę. Dieną vėliau tokį sprendimą patvirtino ir Seimo plenumas.
Aukščiausi studentų savivaldos atstovai komiteto išvadas, kad esą studentams trūksta kompetencijų vertinti studijų kokybę, pašiepė maža socialinių tinklų kampanija.
Ir nors komiteto išvados yra gan ciniškos, bėda ta, kad jos – teisingos.
Ne paslaptis, kad tvarkant kasdienius reikalus studentų atstovybėms ir sąjungai labai svarbi kompetencija. Argumentuodami jomis kai kurie VU SA nariai pagrindžia, kodėl vieniems ar kitiems studentams turėtų būti neleista dalyvauti savo atstovų rinkimuose. Be to, neretoje atstovybėje norint gauti aukštesnes studentų atstovų pareigas reikia išlaikyti kompetencijų testus. Galiausiai ar dar verta minėti sąjungoje ir atstovybėse einančią nuolatinių mokymų virtinę, kuri esą turėtų tobulinti jų narių kasdienės veiklos įgūdžius.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Aišku, kad ir vietinė, ir nacionalinė savivalda supranta, jog komunikacijos, vadybos, žmogiškųjų išteklių ir kitų sričių įgūdžiai jų nariams ir narėms nenukrenta iš dangaus. Jie turi būti įgyjami ir perduodami būsimiems atstovams.
Tačiau kodėl tarp šių kompetencijų nėra gebėjimo mąstyti ir veikti politiškai?
Kompetencijos, kurias šiandien geriau ar prasčiau puoselėja studentų savivalda, be gebėjimo mąstyti ir veikti politiškai iš studentų atstovo padaro paprastą biurokratą, o iš visos studentų savivaldos – biurokratiją.
Tuo tarpu valdžios atstovai, kurie galiausiai priima sprendimus dėl aukštojo mokslo ir studentų gerovės yra ne biurokratai, o politikai. Kai biurokratas susiduria su politiku, pastarasis anksčiau ar vėliau laimi. Dėl paprasčiausios priežasties, kad vienas sprendimus priima, o kitas – vykdo.
Nenuostabu, kad dauguma studentų savivaldos pasiūlymų susidūrus su šalies politikais yra pasmerkti atmetimui. Ką politikai pasakys, tą LSS ar SA ir (ne)darys, nes toks ir yra politikų ir biurokratų santykis.
Šiuo konkrečiu atveju nereikėtų apsigauti komiteto pastabų turiniu, kad esą studentų savivaldai ar pačiai studentijai trūksta įgūdžių vertinti, kas yra studijų kokybė. Komitetas tiesiog prabilo savivaldai suprantama kalba. Visgi esmė yra tokia, kad pasiūlymą komitetas atmetė puikiai suprasdamas, kad LSS nesugebės jo nariams padaryti jokių politinių nuostolių. Bent kiek prityrę politikoje moka greitai užuosti savo priešininkų silpnybes, o LSS trenkia iš toli – ji neturi jokių politinių pajėgumų. Ir ne, naujos Facebook profilių nuotraukos čia nė kiek nepadeda.
„Bent kiek prityrę politikoje moka greitai užuosti savo priešininkų silpnybes, o LSS trenkia iš toli – ji neturi jokių politinių pajėgumų.“
Kokios yra tos reikalingos politinės kompetencijos, kurios studentų atstovus iš vykdančių biurokratų paverstų pilnaverčiais politikos žaidėjais, iš tikrųjų galinčiais nulemti studentams svarbių sprendimų priėmimą?
Toks atstovas ar atstovė turi mokėti burti sau palankius politikus aplink save ir aplink jam rūpimus klausimus. Gebėti aptikti skirtis ir skirtingų grupių interesus, juos derinti ir jais žaisti. Galiausiai, kai visi kiti politiniai bandymai nenusiseka, mobilizuoti savo rinkėjus (studentų savivaldos atveju – studentus), formuoti viešąją nuomonę ir kelti politinį spaudimą. Būtent be šių gebėjimų studentų savivalda toliau teišgalės reikšti nusivylimą ir gilų susirūpinimą dėl atmestų studentams svarbių pasiūlymų.
Tokių kompetencijų studentų atstovai neturi, nes savivalda yra padarius viską, kad tik nesusidarytų sąlygos tokius įgūdžius įgyti. Jos, kaip ir bet kokie kiti įgūdžiai, turi būti auginamos nuo pat žemiausio studentų savivaldos lygio. Tačiau šiai dienai savivaldos deklaruoja save apolitiškomis. Didžiojoje dalyje universitetų apribota studentų rinkimų teisė. Studentai laikomi vienalyte mase su vienodais interesais (žr. pavienio atstovo tikslą „atstovauti visiems studentams“). Baiminamasi bet kokių santykių su partijomis ir jų jaunimo organizacijomis. Į atstovybes vargiai įsileidžiami kitaminčiai ir kitos studentų grupės.
Bendrai paėmus savivaldos veikia greičiau kaip draugų klubai, o ne kaip vietos, kur susiduria ir derinami skirtingi interesai. Ši sterili savivaldos vidaus kultūra suveikia kaip šiltnamio efektas: atstovai, išėję iš draugingos ir nekonfliktinės atstovybės aplinkos į nacionalinę politiką – kur svarbiausias dėmuo ir yra skirtingi interesai – būna visiškai jai nepasiruošę. Galiausiai dėl to kenčia visa studentija, kai nacionaliniu lygmeniu priimami jai svarbūs sprendimai.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Juk būtų mažų mažiausiai keista, jei studentų savivaldos savo įstatuose deklaruotų, kad jos yra prieš komunikacijos įgūdžius. Arba prieš vadybos. Arba prieš žmogiškųjų išteklių. Arba dar prieš bet kurią kompetenciją, kuri reikalinga, kad studentų savivalda galėtų efektyviai atstovauti studentams. Tai kodėl taip yra su politiškumu? Būtent su ta kompetencija, be kurios visa kita savivaldoje sukaupta patirtis nueina šuniui ant uodegos.
Taip ir išeina, kad studentų atstovai nacionaliniu lygmeniui panašūs į Seimo koridoriais klaidžiojantį paauglį, vien dėl pateikto pasiūlymo tarsi iš tėvų besitikintį politikų apdovanojimų ir pripažinimo. Negavęs ko nori šis ’niolikinis Facebooke savo draugams parašo aštrų įrašą apie didžią neteisybę, kurią jam padarė tėvai. Taip ir pasibaigia jo žygis. Trumpai tariant, šiandien studentų savivalda politikoje – įkyrus, bet nelabai kam įdomus vaikigalis.
Kol studentų atstovai neįsikirs, kad jų darbas iš esmės yra politinis, tol jie negalės sudaryti sąlygų šioms kompetencijoms įgyti ir pradėti mokytis žaisti pagal politikos taisykles. Ir kol jie neišmoks politiškai apžaisti valdžios atstovų, tol studentai savo problemų sprendimus matys kaip ausis be veidrodžio.