Privati Niujorko Juilliardo mokykla laikoma viena prestižiškiausių aukštųjų scenos meno mokyklų pasaulyje. Ją baigė ne vienas žymus muzikantas, aktorius ir šokėjas, tarp jų Robin Williams, Kevin Spacey, Miles Davis ir Phillip Glass. Konservatorija garsėja ne tik aukštu akademiniu lygiu bei konkurencija, bet dabar – ir aukštomis studijų kainomis.
Birželio pradžioje trečdalis prestižinės mokyklos studentų pasirašė peticiją, kurioje reikalaujama naujame semestre nedidinti studijų mokesčių, praneša dienraštis „The New York Times“. Mokyklos vadovybė pasiūlymų nepriėmė, todėl birželio dešimtą prasidėjo konservatorijos istorijoje precedento neturintys studentų protestai.
Universiteto planams pakelti metinį studijų mokestį beveik dvejais tūkstančiais dolerių besipriešinantys studentai okupavo dalį konservatorijos „Irene Diamond“ pastato, iškėlę plakatus su užrašais: „TUITION FREEZE“. Viduje jie piketavo, dalijo skrajutes, plevėsavo vėliavomis – taip prasidėjo keturias dienas trukęs sėdimasis streikas.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Pastebėjusi studentų elgesį mokyklos vadovybė išsiuntė protestuotojams įspėjimo laišką, kad konservatorijos erdvėje be sutikimo negalima organizuoti su studijomis nesusijusių renginių. Esą tokio paties sutikimo reikalauja skrajučių ir plakatų dalinimas. Kitą dieną tęsdami streiką protestuotojai sustojo priešais mokyklos rektoriaus duris, skanduodami: „Mes žinom, kad jūs ten. Kada patenkinsit studentų poreikius ir sustabdysit mokesčių didinimą?“
Kitą dieną protestuotojams buvo pranešta, kad jie padarė pažeidimus, „susijusius su bendruomenės saugumu“. Dalis protestuotojų (bent penkiolika studentų) gavo laišką iš konservatorijos prodekanės studentų reikalams, kuriame pranešama, kad iki tyrimo pabaigos studentams draudžiama lankytis „Diamond“ pastate. Čia vyksta paskaitos ir repeticijos, o tai reiškia, kad civilizuotas ir taikus protestas daliai studentų artimiausiu metu atėmė galimybę sėkmingai tęsti studijas.
Po šių apribojimų protestai tęsėsi greta konservatorijos einančioje gatvėje.
Protestuotojų pozicija
Studentai skundžiasi, kad studijų mokesčio kėlimas nėra pateisinamas pandemijos metu, kai nemaža dalis studijų vyksta nuotoliniu būdu ir ekonominis nuosmukis apsunkina įsidarbinimo galimybes. Išskirtinė kliūtis muzikos studentams – apribotos galimybės koncertuoti. Tuo tarpu už du tūkstančius dolerių – suma, kuria siūloma didinti studijų kainą – Niujorke galima apsirūpinti maisto prekėmis bent keliems mėnesiams.
Juo labiau studijų kaina kyla ne tik naujiems studentams, bet ir esamiems. Tai reiškia, kad trečiakursis studentas, studijų pradžioje mokėjęs 45 110 dolerius per metus, paskutiniame kurse mokės šešiais tūkstančiais daugiau. Prie to dar reikia pridėti virš dvidešimt tūkstančių dolerių kasmetinių išlaidų bendrabučiui ir vadovėliams.
Anot konservatorijos atstovo spaudai, vienas Juilliardo studentas per metus aukštajai atsieina 90 000 dolerių. Taip pat konservatorija teikia finansinę paramą didžiajai daliai studentų, o dvidešimt procentų studentų dėl patiriamų finansinių sunkumų mokosi nemokamai.
Tačiau protestus organizavusi universiteto studentų grupė „Socialist Penguins“ atkreipia dėmesį į tai, kad konservatorija per metus gauna virš milijardo dolerių paramos, kai kitos šalies konservatorijos, gaunančios šimtais milijonų mažiau, pavyzdžiui, Curtis muzikos institutas arba Colburno mokykla, nuo studijų mokesčių atleidžia, juos sumažina arba bent jų nedidina. Protestuotojai ragina „sustabdyti jau ir taip astronomiškai didelių mokesčių kėlimą.“
Taip pat svarbu paminėti, kad skandalą protesto metu „Diamond“ pastate sukėlė ne tariamas studentų agresyvumas, o mokyklos apsauginių bandymai užrakinti protestuotojus antrame pastato aukšte. Savo veiksmus prieš studentus jie grindė tuo, kad „jiems taip buvo liepta“ ir „jie tik norėjo patikrinti, ar durys užsirakina“.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Protestuotojai pastebi, kad vienas žymiausių mokyklos šūkių „menininkas kaip pilietis“ pastarųjų įvykių kontekste įgauna ironišką atspalvį. Minėtos studentų grupės narys džiazo trombonistas Jacob Melsha sako: „Man kyla juokas, kad esame smerkiami pradėję elgtis mokyklos teritorijoje taip, kaip buvome mokyti.“
Didesni mokesčiai – didesnė problema
Studijų mokesčiai jau dešimtmečius kyla ne tik Juilliardo konservatorijoje, bet ir didžiojoje dalyje JAV universitetų. Nepaisant pandemijos ir studijų nuotoliniu būdu, mokesčiai kyla toliau, o beveik penkiasdešimt milijonų amerikiečių yra įsiskolinę dėl studijų.
Konservatoriją baigę studentai dažnai negali grąžinti studijų paskolų ir yra priversti įsidarbinti ne meno srityje. Ši problema praminta Juilliardo efektu – tokioje finansinėje krizėje atsiduria kone pusė mokyklos alumnų. Net jeigu šiemet pakelti mokesčiai Juilliardo konservatorijoje ir turėtų pateisinamą priežastį, tai vis tiek nepateisintų universiteto vadovybės elgesio protestuotojų atžvilgiu.