Keliuose Lietuvos universitetuose pirmą rudens savaitę ką tik iškepti pirmakursiai išvysta keistą reginį. Studentams prisistato iš pirmo žvilgsnio spalvinga draugija – margai kepurėmis pasidabinusi, vartojanti įmantrius lotyniškai-vokiškus terminus ir sunkiai paaiškinanti savo egzistavimo priežastis. Tarp jų minimos draugystė, asmens tobulėjimas, atsakomybė ir kt. – sąvokos, kurios maža ką pasako apie jų veiklos turinį ir kurios randamos bet kuriame organizuotų žmonių būryje.
Savo ruožtu korporantai nužvelgia fuksus kaip galimybę pratęsti savo nykstančią instituciją. Kai kurioms korporacijoms taip striuka, kad jos turi sugalvoti vis išradingesnių būdų įtraukti naujų narių, pvz., pakvietimais į užsienio keliones. Kaip korporacijos perėjo į šį sąstingį? Kokia yra lietuviškų korporacijų praeitis, dabartis ir ateitis?
Kilni pradžia
Studentų korporacijos (vok. Corps) atsirado XVIII a. pabaigoje Vokietijoje. Jų atsiradimą įkvėpė apšvietos ir vokiškojo idealizmo idėjos, o jų pagrindinis tikslas buvo asmenybės lavinimas. Dėl idealizmo dvasios korporacijoms nereikėjo politinės programos, kadangi korporantai tikėjo, kad išlavinta asmenybė savaime tarnauja visuomenei.
Korporacijos iš pat pradžių stengėsi būti studentijos elitu. 1811 m. Prūsijoje visiškai panaikinus baudžiavą ir paleidus luomus kilmingųjų studentų statusas radikaliai pasikeitė, kadangi jie universitete nebebuvo vienintelė socialinė grupė. Tokiomis aplinkybėmis korporacijos mėgino tarp studentų išlaikyti ir stiprinti buvusio aristokratijos luomo idėjas.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Praėjus metams po baudžiavos panaikinimo susibūrė naujo tipo studentų draugijų pirmtakė – Urburschenschaft. Ji, palyginus su korporacijomis, buvo demokratiškesnė. Šio tipo draugijos reikalavo išformuoti susiskaldžiusios Vokietijos universitetų studentų draugijas ir sujungti jas į vieną organizaciją. Iš pat pradžių Burschenschaft draugijos buvo politinės, pagrindinis jų politinis tikslas – vieninga ir demokratiška Vokietijos valstybė. Iki 1815 m. didžioji dalis vokiškuose universitetuose veikiančių studentų draugijų organizuodavosi pagal studentų kilmės regioną. Burschenschaft draugijoms tai buvo suskaldytos feodalinės Vokietijos simbolis.
Burschenschaften paplitimas vokiškose žemėse iškėlė didelį iššūkį korporacijoms, kadangi anųjų egalitarizmas tiesiogiai prieštaravo korporantų siūlomai socialinei diferenciacijai. Iš Burschenschaft draugijų 1840 m. išsivystė radikalesnis studentų judėjimas Progress. Jame pangermanizmas turėjo mažesnę reikšmę ir šis judėjimas buvo progresyvesnis, kadangi reikalavo elitinių studentų organizacijų uždarymo, prieinamo mokslo besiformuojančiai viduriniajai klasei ir Mensur (korporantų praktikuoto fechtavimosi, skirto studentų ginčams spręsti) panaikinimo. Korporantų akyse šie nauji judėjimai atmiešė senąsias studentijos tradicijas. Ypač priešiški jie buvo Progress judėjimui, nes jis galutinai pakirto bet kokias korporantų pretenzijas į lyderystę tarp studentų. Nepaisant besikeičiančių politinių ir socialinių aplinkybių, korporacijos nesistengė prisitaikyti ir tikėjo, kad jų siūlomos idėjos studentui buvo idealios.
Todėl korporantai to meto procesuose dalyvavo tarsi iš masinės inercijos. Pavyzdžiui, 1848 m. Frankfurto – pirmajame demokratiškai rinktame visos Vokietijos – parlamente iš 809 narių 120 buvo korporantai, tačiau jie beveik nedalyvavo sukilimuose, kurie leido sušaukti šį parlamentą. Paradoksalu, kad korporantų veikla atsinaujino, kai 1871 m. buvo sukurta vieninga Vokietijos Imperija. Pastaroji buvo teoriškai demokratiška, tačiau didžiausią įtaka joje turėjo monarchistinių, konservatyvių, reakcionieriškų ir antidemokratiškų pažiūrų ir karinio elito jėgos. Imperijos laikotarpiu korporacijos tarnavo kaip šių grupių būsimų kultūros ir politikos kadrų ugdytojos.
Lietuviški kontekstai
Korporacijų tradicijas į Lietuvą atvežė vokiškuose universitetuose studijavusi inteligentija. Tarpukarį korporacijos esmingai skyrėsi nuo savo pirmtakių Vokietijoje – jos turėjo aiškias ideologines ir moralines nuostatas, kurioms aktyviai angažavosi. Dėl įtakos studentų kultūriniam ir politiniam gyvenimui įtampa tarp skirtingų pažiūrų korporacijų kartais pereidavo iki fizinių susidūrimų. 1925 m. rudenį Lietuvos universitete vyko pirmosios korporantų peštynės, kai viešą studentų socialistų paskaitą bandė sutrukdyti dešiniųjų organizacijų studentai. Gyvas studentijos organizacijų gyvenimas liudija, kad kažkada lietuviškos korporacijos kėlė studentams svarbius klausimus ir turėjo ką jais pasakyti.
TAIP PAT SKAITYK
Iš esmės korporacijos tarpukario universitete atliko partijų studentų sparno vaidmenį. Tuometinė Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybė – universiteto valdymo organas, kuris veikė kaip studentų parlamentas – dėl nuolatinių ideologinių ginčų buvo tapusi studentų politinio gyvenimo centru. Per slaptus visuotinius rinkimus į atstovybę socialistinių, katalikiškų, tautininkiškų ir liberalių pakraipų studentų organizacijos susirungdavo dėl studentų balsų. Tačiau po 1926 m. perversmo pamažu buvo apkarpyta ir universiteto autonomija, ir užkardytos prielaidos reikštis netautiškų pažiūrų jaunimo organizacijoms. Vyriausybei palankios draugijos gaudavo paramą iš šios ideologijos šalininkų, užėmusių su švietimu ir kultūra susijusius valstybės postus.
Mums svarbios ne tarpukario korporacijų ideologinės linijos (dėl kurių galima ginčytis), bet jų vykdymo ir buvimo faktas. Šiandienos korporantams Ateitininkų Draugovės Abstinentų Korporacijos veiklos tikslas turbūt sukeltų tik menką šypsenėlę, tačiau jos tarpukario angažuotumas ir organizacinė veikla pagal aiškią programą pralenkia bet kokius šiandienos nereguliarius susėdimus prie alaus in der Kneipe.
Muziejinis korporatyvizmas
Korporacijoms Vakaruose paskutinį didelį smūgį sudavė septintojo dešimtmečio studentų judėjimai (1968 m. gegužės revoliucija). Vokietijoje, korporacijų tėvynėje, 1928–1929 mokslo metais daugiau nei pusė studentų buvo korporantai, 1970 m. – tik ketvirtadalis, o šiandien jų skaičius nesiekia nė vieno procento. Lietuvoje angažuotų korporacijų tradicija nutrūko dėl sovietinės okupacijos, kuri suklastojo tariamą studentijos politinių pažiūrų vienybę ir užkirto kelią jai organizuotis iš apačios.
Šiandien Lietuvoje tik katalikiškos pakraipos korporacijos vis dar veikia pagal aiškią ideologinę liniją. Tačiau kaip ir kitos korporacijos jos neturi jokios įtakos studentų politikos laukui. Žinoma, naivu tikėtis iš korporantų tokio aktyvumo kaip XIX a. Vokietijoje ar XX a. Lietuvoje. Dar daugiau: būtent nostalgija yra pagrindinis veiksnys, kuris pakerta ir konservuoja išlikusias korporacijas.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Vis tvirtesnis senų tradicijų teigimas tikrai neišgelbės merdinčių korporacijų. Jos iš savo aukso amžiaus galėtų pasimokyti gebėjimo kelti studentams aktualius klausimus ir pasiūlyti jų sprendimus. Jos turi nusibrėžti aiškų vaizdinį, kaip turėtų atrodyti studento ir universiteto pasaulis ir kaip šį vaizdinį įgyvendinti. Nuo korporantų lyderių sugebėjimų atlikti šiuos darbus priklausys organizacijų likimas. Kitu atveju jos taps pakastu ir pamirštu studentų judėjimų istorijos blizgučiu.
Kokie klausimai, kurie dabar nėra aptariami prie alučio bokalų, galėtų sugrąžinti korporacijoms organizacinę sėkmę ir įtaką tarp studentų? Savišvieta ir dėmesys gabiausiems studentams nuvertėjančio visuotinio aukštojo mokslo akivaizdoje, profesinio korporatyvizmo – narių darbo teisių gynybos, savišalpos ir solidarumo – tradicijų atgaivinimas studentams masiškai dirbant ir įsijungimas į studentų savivaldą ir ideologinių-moralinių pozicijų užėmimas – tai tik keli pasiūlymai, kaip korporacijos galėtų sukurti prasmę savo veiklai, vietoje numanomo apgailestavimo dėl korporatyvizmo sunykimo ir bandymų užkonservuoti pasenusį socialinį preparatą.