VDU studentų parlamentas yra miręs. Pakastas ir užvožtas pilko granito plokšte. Nors įstatuose ir minimas kaip „aukščiausias VDU studentų atstovybės valdymo organas“, parlamentas iš esmės veikia kaip instrumentas studentų prezidentui ir valdybai užsitarnauti legitimumą liaudies akyse. Atstovybės nariai, prabėgus dvejiems verbų savaitgaliams fuksų stovyklose, džiaugiasi naujų narių injekcija. O mes apsvarstykime tolesnį institucinės studentų politikos likimą. Gal laikas nutraukti buksuojantį centrinį valdymą ir pradėti ieškoti gyvybės impulso gilesniame parlamentarizme?
Nuomonių pliurzalizmas Studentų atstovybėje
Užsukus į eilinį studentų parlamento posėdį, jus pasitiks kurortinė rimtis. Atpalaiduojančiai nuteikia ir vis sinchroniškai suošiantis rankų miškas. Tai trys dešimtys delegatų vieningai balsuoja už universiteto Tarybos, Senato, Akademijų tarybų, fakulteto tarybų, ginčų bei etikos komisijų narius, paskirtus nuo SA. Jeigu patekote į proginį suvažiavimą, kitaip vadinamą ataskaitine konferencija, išvysite tokį patį harmoningą VDU SA veiklos ir finansinių ataskaitų, Revizijos komisijos ataskaitos tvirtinimą. Kartais ramybę sudrumsčia delegatų komentarai, bet dažniausiai tai tėra redakciniai, teisines formuluotes liečiantys pastebėjimai. Visgi nejauku dykai pratylėti kiaurą posėdį, kai deklaruojamas moto yra „daryti dalykus“. Galutinai parlamento pareigybių sąrašą išsemia nesibaigiančios darbo reglamento, įstatų korekcijos.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Tokia jau įprasta mūsų parlamentarų rutina – linksėti pagal SA prezidento ir valdybos sustyguotą biurokratinį ritualą. Jokių politinių diskusijų, viešų pozicijų ir rezoliucijų, pasisakančių už studentų interesus. Jokios sprendimo teisės metinio veiklos plano sudarymo procese. Jokios parlamentinės SA biudžeto kontrolės (šis, beje, siekia ~25 tūkst. eurų). Nepaisant to, kad parlamentas renka prezidentą bei valdybą, vėliau, po rinkimų, pastariesiams suteikiamas neribotos galios kreditas formuoti ir vykdyti SA programą. Tuo tarpu parlamentas lieka žiovauti kamputyje: jame vykdomos tik šabloniškos administracinės procedūros ir tvirtinamos kandidatūros į postus universiteto struktūrose. Dabartiniame stovyje SA parlamentas studentams nei neįdomus, nei reikalingas. Tad ar yra prielaidų eiliniam studentui išvengti susvetimėjimo su atstovybe? Kurgi tu – jaunas, dar naivus, bet rūpestingas studentas – gali nukreipti savo energiją bendrojo gėrio vardan?
Atstovybės atsakymas – VDU SA komitetai (nemaišyti su parlamento komitetais, kurie paprasčiausiai neegzistuoja). Tai biurokratinio breinstormo organai, sudaryti iš studentų savanorių ir kuruojami paskirto, prezidentui lojalaus koordinatoriaus. Paprasčiau tariant, SA komitetai yra instituciniai ministerijų ekvivalentai. Būtent juose studentų prezidento ir valdybos diktuojamos veiklos gairės įgauna konkretų pavidalą. Tarkime, Projektų ir tarptautinių ryšių komiteto savanoriams turime būti dėkingi už iš fondų į atstovybę kapsinčius tūkstančius eurų, o įsitvirtinusiems Marketingo ir reklamos komitete – už tūkstančius, skiriamus atstovybės reprezentacijai.
Kadangi komitetai iš esmės yra vykdytojų kuopelės, tai studentas, kuris turi ambicijų ne tik pildyti prezidento ir valdybos primestą programą, bet ir strategiškai ją kurti, čia jausis svetimas. Tie, kam teko mėginti, gerai žino, kaip spėriai opozicinis impulsas išsikvepia, patekęs į patronažo ir nepotizmo smagračius SA komitetuose. Jeigu stokoji užnugario arba nepalaikai valdžios linijos, SA komitetuose esi niekas. Tad kurgi dėtis vis tiek nerimstančiam studentui?
Čia reikėtų susilaikyti nuo tiesmukų vertinimų: „pats eiki į prezidentus ar valdybą, žmogau. Būk lyderis!“ Šiaip ar taip, praktika rodo, kad ne prezidentai ir valdybos su po pažastimi glaudžiamais komitetais yra studentų atstovybės gyvybingumo garantas. Vietoje laukto našumo ir operatyvumo kelių žmonių rankose koncentruojama galia užtarnavo atstovybei platų studentų nepasitikėjimą ir ilgalaikį norą neturėti nieko bendro su SA.
Seniai laikas susimąstyti: ar tokio mažo mastelio politinei struktūrai kaip studentų savivalda apskritai būtina tvirtarankė vadovybė? Negi mūsų universiteto studentai tikrai tokie infantilūs, kad reikėtų vengti kertinių atsakomybių paskirstymo platesnei žmonių grupei – parlamentui? Dabartinė atstovybė palaiko kenksmingą modelį, kuris užkerta kelią instituciškai reikštis individualiai arba grupinei studentų iniciatyvai. Prezidento-valdybos ekipažas, kinkytas komitetų asistentais, buksuoja. Verčiau kreipkime žvilgsnį į parlamentinę asamblėją.
Traukiant parlamentą iš po velėnos
Kad ir kaip kratytųsi šio epiteto, studentų atstovybė yra politinė organizacija. Kas kita, jeigu ne organizacijos politiškumas, įtvirtintas SA įstatuose? „VDU SA misija – atstovauti VDU studentams vietiniame, nacionaliniame ir tarptautiniame lygmenyse bei siekti visapusiškos jų gerovės.” Pavyzdžiui, nutartis nuolat skirti didžiąją dalį dešimttūkstantinio atstovybės biudžeto studentų pramogoms yra politinis sprendimas. Jis aiškiai suponuoja SA požiūrį, kas yra atstovaujamųjų studentų gerovė. Atsisakymas išreikšti palaikymą streikuojantiems mokytojams, nors to reikalauja universiteto studentai, yra bailus bei trumparegiškas, tačiau taip pat politinis sprendimas.
Dabar atstovybės politika, t. y. dalyvavimas viešuose švietimo ir mokslo reikaluose, faktiškai apsiriboja dėmesiu studentų laisvalaikiui ir lengvabūdiškai ignoruoja kitas sritis. Pirma, tai toliau stiprina klasikinį atstovybės kaip vakarėlių organizatorės vaizdinį. Antra, skatina svarstyti apie alternatyvią SA struktūrą, kuri gebėtų plėtoti politiškai brandesnius rezultatus. Tam pradžiai reikia, kad atvirai politiškas parlamentas atimtų iš valdybos ir prezidento galios monopolį.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Reformuotas parlamentas turėtų atsiplėšti nuo vadybinio biurokratizmo ir tapti politine platforma. Reikia suprasti, kad ribotų SA resursų paskirstymas yra prioritetų apibrėžties, todėl grynai ideologinis klausimas. Šio klausimo sprendimas negali būti nusavintas nuo studentų ir sutartas už SA vadovybės ofiso durų. Diskusija dėl atstovybės programos ir finansų privalo būti politizuojama ir viešai gliaudoma studentų bendruomenėje. Šiuo metu nėra tam patogesnio formato negu studentų parlamentas. Neabejotina, kad diskutantų vizijos, kuria kryptimi turėtų judėti SA, skirsis – kaip skiriasi ir įvairių fakultetų studentų lūkesčiai. Tačiau būtent idėjų ir interesų skirtumą (o ne vadovybės vienpusius nutarimus) įtvirtinus kaip atramos tašką tolesnei atstovybės veiklos plėtotei, kurtųsi realios prielaidos studentų savivaldai.
Tai suvokus, ginčas parlamente pamažu įsitvirtintų kaip procedūrinė norma. Paslinkus kertinių sprendimų priėmimą iš biurokratinio breinstormo į politinių ginčų lauką, atstovybė taptų atskaitingesnė bei atviresnė. Reformuotas parlamentas iš SA vadovybės perimtų prerogatyvą formuoti veiklos programą ir biudžetą. Tuo tarpu vadovybė tapatintųsi su nominalesne programos vykdytojų-administratorių role. Ne paslaptis, kad šioje srityje atstovybės profesionalų kompetencijos yra aukščiausios.
Tapęs pagrindiniu studentų atstovybės valdymo organu, parlamentas privalėtų rinktis dažniau – bent sykį per kelias savaites. Parlamentas posėdžiautų skirtingomis konfigūracijomis: studijų kokybės, socialinių reikalų, kultūros ir kt. Specialiai tam susibūrusios darbo grupės ruoštų posėdžio dienotvarkę. Be reguliariai posėdžiuose dalyvaujančių išrinktų delegatų, susirinkimuose turėtų rastis erdvės pasireikšti visiems universiteto studentams bei alumnams, kuriems rūpi švietimo ir mokslo tematika.
Savaime suprantama, kad studentų parlamentas nebūtų pajėgus pristatyti išsamių programinių pasiūlymų aukštojo mokslo sistemos stambiesiams klausimams, tačiau galėtų (ir privalėtų) priimti principines pozicijas, reikšti įsipareigojimus, reikalavimus bei stebėti ar šiaisias seka atsakingos institucijos. Pavyzdžiui, kokia VDU SA laikysena dėl dirbančių studentų? Darbo ir studijų derinimas yra palaikomas ar ne, ar ši problema tiesiog ignoruojama? Negalima likti bebalsiais ten, kur lėtinis kimulys atveria kelią sprendžiančiųjų institucijų savivalei.
Pabaigai verta pakartoti – akivaizdu, kad stipresnis parlamentas yra studentams įdomesnis parlamentas. Na, o esamos vadovybės baimė, kad aštrokas pasikeitimas valdymo struktūroje gali stipriai pakenkti SA organizaciniam tęstinumui primena brechtišką mįslę: kas nutinka skylei, kai sūris suvalgomas?