Kovo 28 d. šauksmininkų atstovas Daumantas Skinkys su VDU Rektoriumi Juozu Augučiu ir VDU SA Prezidentu Pauliumi Vaitiekumi dalyvavo pirmojoje naujos universiteto tinklalaidės VMU Podcast diskusijoje. Laidos metu buvo aptariamas judėjimo iškeltas viešosios valgyklos klausimas bei judėjimo ir SA santykis. Klausytojų ir judėjimo sekėjų dėmesiui pateikiame svarbiausias pokalbio ištraukas ir smulkius komentarus su judėjimo pozicija ir susijusiais pastarųjų savaičių įvykiais, nepasiekusiais eterio.
„[…] reikėtų susėsti ir pabandyti parengti verslo planą … mūsų tarnybos (universiteto) prisidėtų prie to ir tame projekte viskas ir išryškėtų“
– VDU Rektorius Juozas Augutis
Šiuo metu VDU administracija simuliuoja palaikymą valgyklai, kai viena yra sakoma, o kita yra [ne]daroma. Pavyzdžiui, interviu metu Rektorius sakąs palaikantis valgyklos idėją. Tačiau ar galėtų Jo Magnificencija retoriką paversti veiksmais ir paraginti administracijos direktorių Joną Okunį paskelbti jau savaitę laukiamo Donelaičio g. 52 renovacijos projekto aprašą? Rektoriaus kvietimas sėsti prie stalo ir pasinaudojant universiteto administracijos resursais brėžti galimą valgyklos veiklos planą skamba, švelniai pasakius, nerimtai ir neužtikrintai, kol jis raštu neatsakė į šauksmininkų kovo 20 d. prašymą.
Ankstesnių pokalbių su administracija metu valgyklai buvo pasiūlytos Cafedemic patalpos Centriniuose rūmuose. Šio pasiūlymo problema yra sutartis, kuri sudaryta su dabartiniais tiekėjais ir kuri tęsis iki 2022 metų – visą studentiško gyvenimo amžinybę. Antra problema iškiltų, jeigu ir toliau būtų naudojamasi privačiomis maitinimo paslaugomis, keliant joms kainyno reikalavimus. Kaip žinia, jeigu šis modelis būtų įmanomas, tokia praktika galiotų jau dabar, kadangi nematoma rinkos ranka turėtų pasiūlyti geriausią kainą ir studentams, ir darbuotojams, ir savininkams. Tačiau, deja, taip nėra. Ir negali būti. Keliami socialinės gerovės tikslai iš principo prasilenkia su privataus verslo logika pirmiausia generuoti pelną.
„[…] jeigu mes viename pastate turėtume valgyklą, prie kurios universitetas prisidėtų savomis lėšomis, tai galėtumėm sukurti tokią socialinę nelygybę.“
– VDU Rektorius Juozas Augutis
Pagrindinė skeptiška Rektoriaus pastaba valgyklos klausimu buvo dėl tariamos viešo maitinimo privilegijos, kurią gautų tik dalis – t. y. miesto centre studijuojančių – VDU studentų. Iš tikrųjų siūloma valgyklos vieta aprūpintų 4 fakultetus, kurie priglaudžia apie 40 procentų studentų (šis skaičius išties yra didesnis dėl miesto centre vykstančių srautinių ir kalbų paskaitų) ir reikšmingą dalį akademinių bei neakademinių darbuotojų. Nelygybė greičiau atsiranda tada, kai studentas ir darbuotojas negali naudotis maitinimo paslaugomis, kurias teikia įmonė, veikianti universiteto patalpose, nepriklausomai nuo jos lokacijos. Šiuo metu taip veikia Socialinių mokslų fakulteto kavinė Profesorius. Minėtina, kad peticijos už viešąją valgyklą statistika rodo, jog daugiau nei pusė parašų surinkta iš toliau nuo centro esančių fakultetų studentų ir darbuotojų.
„[…] [20]20 metais spręsti kartu susėdus, tai yra demokratiškas procesas (to biudžeto), jeigu visa bendruomenė pritartų tokiam, tai tada mažiau būtų skirta studentų rėmimui, mažiau būtų skiriama atlyginimų didinimui […]“
– VDU Rektorius Juozas Augutis
Dėl finansinės dalies. Visų pirma, investicijos į įrangą galėtų būti dengiamos iš lėšų, skirtų pastato rekonstrukcijai arba, kitu atveju, jos galėtų būti lizinguotos, jų kaštai dengiami kiekvienais metais su valgyklos veiklos subsidijomis. Universiteto biudžeto tai drastiškai paveikti neturėtų, jeigu lėšos būtų protingai suplanuotos ir paskirstytos ilguoju laikotarpiu.
Bet svarbiau yra nuolatinis valgyklos išlaikymas ir kaštai. Pokalbyje Rektorius minėjo, jog tam galima skirti lėšų iš kitų sričių, pvz., iš numatytų darbuotojų atlyginimams didinti. Taip daryti reikėtų, žinoma, tik sutikus darbuotojams ir jų atstovams. Šis sprendimas galėtų būti motyvuotas efektyvesniu lėšų panaudojimu. Jeigu, tarkime, yra keliamas darbuotojo atlyginimas (skaičiavimo dėlei daroma prielaidą, kad papildomos lėšos bus išleistos ir maitinimuisi privačioje įstaigoje), jo socialinė padėtis iš esmės gerėja.
Tačiau ar nebūtų efektyviau panaudoti tas pačias lėšas, dalį jų skiriant valgyklos išlaikymui, kurioje galėtų maitintis visi? Darbuotojo atlyginimo kėlimas nekeičia studentų socialinės būklės, o skiriant dalį atlyginimų didinimo lėšų valgyklos išlaikymui būtų pagerinta ir darbuotojų, ir studentų socialinė padėtis. Trumpai tariant, už tuos pačius pinigus būtų galima pagerinti didesnės bendruomenės dalies socialinę gerovę. Tas pats galioja ir iš studentų skatinimo lėšų gaunamai socialiniai naudai.
„[…] nereikia skambių frazių mėtyti, ironijos ir visa kito. Elementarios konstruktyvios diskusijos metu galima tuos visus dalykus išsakyti ir ne tik parodyti, kas blogai, bet kartu galbūt ir ieškoti sprendimų, kaip tai ištaisyti.“
– VDU SA Prezidentas Paulius Vaitiekus
Taip buvo atsiliepta apie šauksmininkų tekstus, kurie, pasak prezidento, yra persunkti ironiškos retorikos, tačiau, atseit, nesiūlo jokio „konstruktyvaus“ turinio. Matyt, studentų atstovai per ilgai ir per daug dėmesio skyrė įvaizdžiui, viešiesiems ryšiams, komunikacijai ir retorikai tobulinti. Deja, atstovybininkai akli lieka ne tik savo kalbų ar darbų turinio stygiui, bet jo simptomiškai neįžvelgia ir kitų tekstuose. Reikšmę sutelkdami tik į retoriką atstovybinikai tarsi pasimeta ir kartu pameta tuos taip išsiilgtus „konstruktyvius“ teiginius. SA turėtų suteikti atitinkamą dėmesį savo ir kitų tekstų bei veiklos turiniui, kadangi dėl perdėto prisirišimo prie formos lieka neišgirsti autentiški pasiūlymai.