Pažymint Rusijos invazijos į Ukrainą metines, kalbiname Lietuvoje gyvenančią ukrainietę Oleną. Pokalbyje ji pasakoja apie studijas Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Lietuvos studentijos politinį pasyvumą ir Ukrainoje veikiančias studentiškas organizacijas. Taip pat kritiškai aptariame Afganistane įgyvendintus draudimus moterims studijuoti universitetuose, įvertiname artėjančios valstybinių kolegijų reformos privalumus bei trūkumus ir kalbame apie iki JAV aukščiausiojo teismo nukeliavusį atvejį apie studento su klausos negalia diskriminaciją.
01:10 – Afganistanas uždraudė merginoms studijuoti
06:34 – Kolegijų reforma Lietuvoje
19:23 – Klausos negalią turinčio studento kova dėl kokybiško švietimo
25:41 – Pokalbis su VU studijuojančia ukrainiete Olena (angliškai)
Afganistanas uždraudė merginoms studijuoti
2022 m. pabaigoje Talibanas uždraudė merginoms studijuoti universitetuose. Universitetų uždraudimas aiškinamas merginų nesugebėjimu sekti tinkamos aprangos nurodymų ir neleistinų dalykų mokymusi. Pasiekta tokia merginų padėtis, kokia ji buvo Talibanui atėjus į valdžią XX a. Pabaigoje: nuo 1996 iki 2001 merginoms, Talibanui pirmą kartą atėjus į valdžią, buvo draudžiamas bet koks švietimas. Vakarų politikai šį veiksmą pasmerkia ir teigia, kad kol išsilavinimas afganistanietėms vėl nebus prieinamas, Talibano vyriausybė nebus pripažinta tarptautiniu lygmeniu ir Afganistanui nebus nutrauktos sankcijos, dėl kurių šiuo metu šalyje vyksta humanitarinė krizė.
Kolegijų reforma Lietuvoje
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija inicijuoja valstybinių kolegijų reformą: reikalavimus išpildančioms kolegijoms bus skirtas papildomas 20 mln. eurų finansavimas. Reikalavimus sudaro studentų skaičius, taikomojų mokslinių tyrimų lygis ir absolventų įsidarbinimas. Tai gali reikšti kai kurių kolegijų, ypač regioninių, užsidarymą. Tikimasi, kad tai pagerins koleginių studijų kokybę.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Klausos negalią turinčio studento kova dėl kokybiško švietimo
Amerikos Aukščiausiasis teismas sugrąžino teisingumą kurčiajam studentui Miguel Luna Perez bei įkvėpė vilties visai neįgaliųjų bendruomenei, taip suteikiant precedentą teismų praktikoje ir įkvepiant neįgaliųjų bendruomenę ginti savo teises į kokybišką švietimą. Miguel nukentėjo nuo prastos gestų kalbos mokymo kokybės, užkirtusios kelią jo tolesnėms studijoms. Mokykla šį aplaidumo atvejį slėpė nuo tėvų.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Šaltiniai
- BBC: Afghanistan: Taliban ban women from universities amid condemnation
- BBC: Afghanistan: Taliban announce new rules for female students
- BBC: Afghanistan women: „I felt anxious going back to university“
- LRT: Vyriausybės verdiktas: kad kolegijos nesunyktų, teks gelbėtis susijungiant, jų teliks pusė
- LRT: „Mirti neketina“: kolegijos stoja į kovą dėl išlikimo, bet kai kurios jau dabar įsitikinusios – mes nei jungsimės, nei užsidarysime
- AP News: Justices seem to lean toward deaf student in education case
- FSL Student Unia in National University Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute
- Mediablock in Ukrainian Catholic University
- PolitClub in Ukrainian Catholic University