Kaip Lietuvos studentų sąjungai sekasi spręsti studentams skirtų paskolų, socialinės nelygybės universitetuose ir užsienio studentų problemas? Apie studentų socialinius klausimus Vakarė Mackonytė kalbina LSS Kokybės užtikrinimo vadovą Paulių Kučą.
Išrinktas naujas VDU Studentų parlamentas
Po lapkričio pradžioje vykusių rinkimų parlamentą sudarys 51 studentų atstovas. Šauksmo frakciją kol kas sudarys 9 parlamentarai. Rinkimų aktyvumas siekė 6,4 % visų VDU studentų, tuo tarpu pernai jis siekė 12 %.
Net 8 fakultetuose parlamentarai buvo išrinkti be jokios konkurencijos. Tai reiškia, jog patekti į parlamentą jiems būtų užtekę net ir vieno balso, pavyzdžiui, balsuojant už save. Studentų atstovų vietų skaičius parlamente akivaizdžiai yra per didelis. Be to, tai lemia nuolatinius nesklandumus rinkimų metu. Prieš rinkimus nesurinkus net 50 % kandidatų nuo visų vietų parlamente, VDU SA Valdyba pakeitė paraiškų terminus ir nukėlė balsavimą. Tai ypač apsunkina rinkiminę agitaciją tarp studentų.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Artimiausiu metu Šauksmas siūlys mažinti parlamento vietų skaičių, įvesti proporcinę rinkimų sistemą ir sudaryti galimybę balsuoti ne tik už pavienius kandidatus, bet ir už studentų sąrašus. Mažesnis vietų skaičius garantuotų realią politinę konkurenciją ir apsaugotų nuo rinkimų dalyvių „tik dėl skaičiaus“. Sąrašų atsiradimas padėtų skatinti idėjinę konkurenciją ir sudarytų galimybę balsuoti net ir tų fakultetų, kur neatsirado pavienių kandidatų, studentams. Proporcinė rinkimų sistema užtikrintų, kad aktyviausių fakultetų, kuriuose yra daugiau kandidatų nei vietų, studentų balsai nebūtų atiduodami tuščiai.
Rezidentūros tvarka artimiausiu metu nesikeis
Nors Seimas dar 2018-aisiais sutiko su Lietuvos rezidentūrų sistemos keitimu, procesą iš esmės žadama pradėti tik 2023-aisiais.
Šiuo metu rezidentams sunku įgyti patirties, nes dauguma jų yra susitelkę dvejose ligoninėse. Rezidentai nesiryžta vykti į ligonines periferijoje. Kolegos nesidalija patirtimi, skiriami su rezidentūra nesusiję darbai. Rezidentai patiria vyresniųjų kolegų patyčias, net mobingą.
Pagal naują, Vakaruose taikomą sistemą, būtų išplėstas rezidentus priimančių ligoninių tinklas, rezidentai kompetencijas galėtų įgyti palaipsniui, pritaikyti jas savarankiškai, gauti už tai atlygį, dirbti regioninėse ligoninėse. Universitetai jau yra pateikę atnaujintų rezidentūros programų planus, tačiau jie iki šiol nėra peržiūrėti. Pasak Vilniaus Universiteto Ligoninės Santarų klinikų gydytojos rezidentės Miglės Gedminės, problema kyla iš fakto, kad už rezidentūras šiuo metu yra atsakingos dvi ministerijos.
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkas Karolis Kilčauskas mano, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija neturi tinkamų kompetencijų vertinti rezidentūros programas, o Sveikatos Apsaugos Ministerija nesupranta, ką reiškia mokyti. veiksmų imtis neleidžia nežinojimas kaip sveikatos apsaugos sistema atrodys ateityje. Dėl to sunku apskaičiuoti kiek ir kokių specialistų reiks.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Vilniaus universiteto medicinos fakulteto podiplominių studijų ir inovacijų prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius yra įsitikinęs, kad Studijų vertinimo centras neranda tinkamų ekspertų įvertinti 64 programas. Tam taip pat nėra finansavimo.
Dar viena streikų žiema Jungtinės Karalystės universitetuose
Jungtinės Karalystės aukštosiose mokyklose nuo gruodžio pirmos dienos prasidės streikai, gresiantys nusitęsti ir į kitus metus, praneša The Guardian. Universitetų ir koledžų sąjunga paskelbė, kad jos nariai 58 institucijose nedirbs tris dienas iš eilės, siekdami sustabdyti pensijų mažinimą, padidinti atlyginimus ir pagerinti darbo sąlygas.
Minėtosios 58 aukštosios mokyklos kartu su dar šešiomis nusprendė dirbti tik darbo sutartyje nurodytomis valandomis ir nebeapsiimti papildomų atsakomybių. Ši kolektyvinė interesų gynimo iniciatyva taip pat prasidės gruodžio pirmąją, tačiau, sąjungos teigimu, truks neribotą laiką.
Universitetų ir koledžų sąjungos generalinis sekretorius Jo Grady teigia: „Kol mes siūlome pragmatiškus sprendimus, kurie sustabdytų aukštosiose mokyklose augančias problemas, universitetų vadovai atsisako atšaukti nebūtiną, nepagrįstą pensijų mažinimą ar bent jau derėtis dėl aukštąjį mokslą užkrėtusių problemų, tokių kaip trumpalaikės darbo sutartys ir nepakeliamai aukštas darbo krūvis.“
Nors streikuojančiose aukštosiose mokyklose mokymosi procesas bus nutrauktas, nacionalinės studentų sąjungos apklausa parodė, jog iš 1 600 apklaustų studentų 73 % yra už ir tik 9 % – prieš streiką.