Kiek iš mūsų esame buvę nepatenkinti nusipirkta preke ar paslauga? Kiek kartų dėl nekokybiško produkto bemat pavirsdavome įstatymų ekspertais, vartotojų teisių žinovais beigi įkyriais klientais, reikalaujančiais pakviesti vadybininką? Šiandien įprasta pareikalauti pinigų už bet ką, kas bent kiek neatitinka mūsų lūkesčių, nesvarbu, ar tai po pirmo skalbimo lyg popierius suiręs rūbas, ar odontologo procedūra, po kurios burnoje turi ne naują, kokybišką plombą, o greičiau po savaitės iškrisiantį miltų ir vandens mišinį. Tokiais atvejais aišku, kur kreiptis ir kam skambinti. Vis dėlto, ką daryti, jeigu staiga suvoki, jog nori susigrąžinti pinigus už nekokybišką mokslą? Į kurios instancijos duris belstis? Ir, svarbiausia, kaip įrodyti, kad pirmūnu savęs vadinti negali ne dėl savo, o dėl mokyklos kaltės?
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Justinos Burškaitytės režisuoto trijų dalių mini serialo „Grąžinkite pinigus už mokslą“, paremto vengrų satyriko ir dramaturgo Fritzo Karinthy 1938-aisiais parašyta absurdo pjese „Refund“, pagrindinis herojus Vaserkopfas (aktorius Mantas Barvičius) žino, nuo ko pradėti tiesos paieškas. Jis pasibeldžia į savo mokyklos duris ir priverčia direktorę bei mokytojus jaustis taip, lyg jie patys stovėtų ant kilimėlio ir turėtų mokiniui įrodyti savo kompetenciją.
Veiksmas
Šio mini serialo siužetą galima aprašyti vos keliais sakiniais. Buvęs mokinys, pirmūnas nuo galo, Rugsėjo pirmąją pasirodo savo tuščioje, iš pirmo žvilgsnio apleistoje mokykloje. Jis pareikalauja pinigų už mokslą ir liepia mokytojams, save vadinantiems švietimo liūtais, surengti jam egzaminą tam, kad pastarasis galėtų įrodyti savo žinių trūkumą, kurį, anot jo, turėjo panaikinti ketveri metai mokykloje. O tada prasideda egzaminai. Ar sugebės Vaserkopfas neatsakyti į paprasčiausius fizikos mokytojos Nemetės (Giedrė Kederytė), amžinai susijaudinusios panelės istorijos mokytojos Recegės (Iveta Raulynaitytė) ir užantyje šampano butelį bei hantelį slepiančio matematiko Kiauliasnukio (Gytis Lemkys) klausimus? Siužetas paprastas, tačiau paliekantis klausimą: kodėl mokykla bene svarbiausią mokslo metų dieną atrodo kaip benamių landynė ir kodėl joje nėra nieko apart keturių mokytojų ir dviejų administracijos darbuotojų?
Problema
Nepaisant to, kad visos trys dalys susižiūri kaip gera mokyklos, jos švietimo liūtų bei buvusio dvejetukininko parodija, tačiau kūrinio aprašyme minima distopijos sąvoka leidžia suprasti, jog vaizduojama situacija yra ne tik gerokai persūdytų švietimo sistemai priklausančių personažų drama, bet ir į gan didelio masto problemų liūną kojas įmerkianti kino juosta. Už absurdiškų scenų galime įžvelgti dar Franzo Kafkos pradėtą biurokratinio visuomenės mechanizmo ydų demaskavimą. Kūrėjai pro padidinamąjį stiklą stebi degraduojančią švietimo sistemą ir su gera humoro doze mums pasakoja, kaip pastaroji evoliucionuoja į monstrą, kuris dar geba veikti pakankamai gerai tam, kad užmaskuotų savo neįgalumą atlikti tikrąsias pareigas, bet yra pajėgus tarnauti tik kaip vienas iš sraigtelių biurokratijos mėsmalėje, pasiglemžiančioje visus švietimo liūtus, rektorius, direktorius bei vaserkopfus.
Už kiek klišinių, bet velnioniškai juokingų ir patrauklių personažų, slypi nekokybiškos ugdymo programos, kurios ne tik apsunkina paskutinius ketverius ar visus dvylika metų mokykloje, bet nemažai daliai jaunuolių prikrauna į galvas įvairių disciplinų teorijų, formulių, tačiau taip ir nepadeda išsiugdyti būsimame gyvenime pravarčių įgūdžių.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Serialas „Grąžinkite pinigus už mokslą“ vaizduoja tik vieną mažo miestelio mokyklėlę, tačiau kiekvienos serijos pradžioje tarytum pateikia jau sugriuvusios švietimo sistemos vaizdą. Žiūrovai nukeliami į ateitį, kai visi bandymai išjudinti už jaunųjų protų auginimą atsakingas institucijas tampa dar didesne švietimo sistemos destrukcija, o ugdymas egzistuoja tik formaliuose raštuose, ugdymo planuose, vadovėliuose, teisės aktuose, konferencijose, bet ne klasėse. Žinoma, problemytė gražiai paslepiama, nes kaip sako mokyklos sekretorius (Fausta Semionovaitė), „jeigu tu turi gerą buhalterį, tai tas buhalteris gali viską taip suforminti, kad gal ne pamokos vyksta, bet, kaip sakoma, ta veikla vis tiek vykdoma.“ Taigi klausimas, kodėl mokykla tokia, o ne kitokia, nebekyla.
Vanitas
Žiūrint serijas vieną po kitos atrodė, jog tokie kaip Vaserkopfas, nagli ir savo teisę į kokybišką mokslą ginantys asmenys, iš tikrųjų gali išsprogdinti distopinę švietimo sistemą. Tikrai maniau, kad jie galėtų it feniksą iš pelenų prikelti popierizmu užsivertusią, ugdymu nesuinteresuotą ir rugsėjo pirmąją mokinių nelaukiančią pedagogų bendruomenę. Vis dėlto distopija, suprantama kaip kažkas, kas gali įvykti, bet geriau neįvyktų, negali staiga tapti kūriniu su laiminga pabaiga. Vaserkopfų armija neišras naujos sistemos, o gal net ir nepajudins senosios. Kodėl?
Ši distopija – tai tuštybės mugė, kurioje visa, kas daroma, yra paremta savanaudiškumu bei malonumų siekimu, o mokytojas, savo ugdymo įstaigos garbę gelbstintis asmuo, tampa paprastu pėstininku, aukojamu dėl vertingesnės figūros lygiosiomis pasibaigiančioje šachmatų partijoje tarp mokinio ir mokyklos administracijos.
Nors distopinė vizija atrodo kaip mažai tikėtina ateitis, tačiau sąsajų su šiandiena yra. Amžinas klausimas, kas kaltas dėl prastų pažymių – mokytojas ar mokinys, kurio pusėn dažniausiai stoja ne tik tėvai, bet ir administracija, norinti išsaugoti kiekvieno mokinio krepšelį, nenormaliu tapęs ir tikrųjų švietimo problemų spręsti nepadedantis susirūpinimas europiniais moksleivių žinių reitingais beigi metai iš metų gvildenamas egzaminų ir per plačių programų rebusas. Tai artina distopiją prie dabarties, kurioje ne tik mokinys, dažniau ruošiamas egzaminui, o ne gyvenimui, bet ir mokytojas, be nuklydimų turintis išdėstyti programą, yra guldomas į Prokrusto lovą, prikrautą blizgančių atestatų bei dažniausiai tik ant popieriaus gerėjančios mokymo kokybės analizių.
Nostalgija
Na, o dabar apie techninę serialo pusę. Atidžiau stebint scenografiją dėmesį patraukia keistoki, ne itin su likusia aplinka derantys atributai, iš pažiūros, pigūs ir paskubomis surasti pakaitalai kokybiškoms dekoracijoms. Tarsi norėtųsi pirštu pagrūmoti scenografams, tačiau serialas juk absurdo žanro, tad scenografijos eklektika greičiausiai yra sąmoningas pasirinkimas.
Vis dėlto reikia pripažinti, kad metai iš metų mokinius su Mokslo ir žinių švente sveikinanti nušiurusi iškaba, Monos Lizos portretas ir graikiškos kolonos, puošiančios direktorės kabinetą, popierinės girliandos, įvairiose scenose sušmėžuojantis už pačią nepriklausomą Lietuvą turbūt senesnis Vytis, kurį mokykla turi vos vieną, tad jis spėja ir paradinį įėjimą užremti, ir direktorės kabinete pakabėti, bei kitos dekoracijos tarytum nukelia žiūrovus į 2000-uosius ar paskutinį dvidešimto amžiaus dešimtmetį. O juk tuomet panašiai ir atrodė nemaža dalis ugdymo įstaigų, kurių prisiminimai dabar tik kelia nostalgiją bei verčia žavėtis scenografų darbu. Serialą bene dvidešimčia metų sendina ir spalvų korekcija bei 4:3 vaizdo kraštinių santykis, sukuriantis iliuzija, jog viskas buvo filmuota 35 milimetrų fotojuosta. Taigi, išties geras techninės serialo pusės išpildymas paverčia kūrinį savotiška laiko mašina, o už tai kūrybinę grupę verta pagirti.
Verdiktas
„Grąžinkite pinigus už mokslą“ – tai tragikomiškas, galbūt ne visiems suprantamas ar priimtinas jaunų teatralų žvilgsnis į užleistas švietimo problemas. Manau, kad ši distopinė drama ne tik neprasilenkia su nūdienos problemomis, bet ir kuria grėsmingą ateities viziją. Todėl nė kiek neabejodama siūlau visiems, net ir seniai peržengusiems mokyklos slenkstį, užmesti akį į ateityje mūsų laukiantį krachą, tikėdamasi, jog seriale tariami mokytojų žodžiai „Tu paklydai, mano mielas / Ne tuo keliu patraukei / Tu paklydai mano mielas / Tavęs ten nieks nelaukia“ pasieks ausis tų, kurie gali atvesti į kelią paklydusią švietimo sistemą.
Kūrybinės grupės „Aktas“ mini serialas „Grąžinkite pinigus už mokslą“ nuo rugsėjo 2 d. prieinamas per Go3 platformą.