Atsisėdusi vieno Kauno teatro žiūrovo kėdėje apsidairau. Publika nestebina: kultūringi dėdės ir tetos; milenialsai, atėję susimąstyti apie gyvenimą už ofisinio kubo sienų; daug pensininkų, vis dar nepamirštančių didžiojo teatro atgimimo laikų. Apsidairau dar sykį. Na štai – sėdi mano kolegos jaunieji teatralai. Tačiau gimnazistų ir studentų reikia įdėmiai paieškoti. Gaila. Nuviju mintis į šalį ir laukiu pakylančios uždangos. Ant scenos gerai pažįstami veidai, krūtinę užlieja šiluma. Aidint aplodismentams išeina režisierius. Grandas, jau ne pirmą kartą besilenkiantis publikai. Puiku. Išeinu į Laisvės alėją. Miesto centre knibždėte knibžda jaunų žmonių, atrodo, jie neišnyko. Tačiau peršasi mintis, kad mano kartai teatras tarsi pavirtęs fantomu.
Norėdama išsiaiškinti Kauno teatro padėtį jaunų kūrėjų ir žiūrovų akimis, pakalbinau savo kartos teatralus: Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) aktorę Saulę Gotbergę, nuo 2019 metų vaidinančią Kauno scenoje, ir teatro režisierių, tarpdisciplininio meno kūrėją, dėstytoją Arnį Aleinikovą.
Į teatrą iš reikalo
Padėtis, atrodytų, nėra jau tokia bloga. Žiūrovų kėdes reguliariai užpildo gimnazistai ir moksleiviai. Tiesa, dažniausiai verčiami lietuvių kalbos mokytojų ir ateinantys pažiūrėti tik privalomų literatūros kūrinių pastatymų. Šie spektakliai remiasi pažįstamų autorių tekstais, gilina kontekstą, kuriuo bus galima pasiremti rašant brandos egzamino rašinį. Ir išties, mokytojai liudija, kad mokiniai daug geriau prisimena scenoje matytus kūrinius, trupė sėkmingai įkvepia jiems gyvybės, o spektaklis dažną moksleivį įtraukia kiek labiau nei knygos. Visgi vidutinis jaunų žmonių susidomėjimo laikas išlieka didele problema. Visi varpai ir teskambina apie tai, kaip socialinės medijos jauną žmogų paverčia auksine žuvele.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Greitėjantis gyvenimo tempas persikelia ir į sceną – vis dažniau naudojamos technologijos pritraukti ir išlaikyti dėmesį. Puikus to pavyzdys yra 2023 metų gruodį pasirodęs NKDT spektaklis „Snieguolė“. Didžiąją dalį kūrinio sudaro vizualinės medijos, o ne gyvas pasirodymas. Tai nestebina kiek įdėmiau pasižiūrėjus į režisierės Gintarės Minelgaitės-Duchin patirtis – ji visų pirma pasižymi kaip eksperimentinio kino kūrėja. „Snieguolei“ kurti teatro vadovai suteikė beveik visišką laisvę. Nepaisant prieštaringų atsiliepimų iš gan konservatyvios Kauno publikos, neigiamų komentarų Facebooke gausos, kuri, pasak Gotbergės, veikė kaip antireklama, intriguojanti jaunimą, šis spektaklis savo sumanymu išsiskiria būtent aktualumu jaunam žmogui, kalbėjimu apie tokias temas kaip lytiškumas, klimato kaita, socialiniai prietarai, tarptautiškumas, migracija, neapykanta… Sąrašas gan ilgas.
Kritikų nuomone, platus idėjinis kontekstas – dažna jauno režisieriaus klaida, kai bandoma kurti apie viską, kas svarbu, tuo pat metu nepasakant nieko. Aš turinio neteisiu – man svarbu, ką mato jaunas žiūrovas. Nuo 18 metų, nes būtent toks yra spektaklio cenzas. Socialiniuose tinkluose bei kine paaugliai mato daugiau „kenksmingo“ turinio nei spektaklyje naudojamas lateksas ar nenorminė leksika. Tačiau Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas vis tiek saugo jaunimą nuo jam svarbių klausimų.
Ką nepilnamečiai gali žiūrėti? Spektaklių paaugliams pasirinkimas yra didelis, tačiau dažniausiai juos kuria vyresnės kartos atstovai. Štai apie jaunų žmonių asmenybių klišes, atsispirdamas nuo filmo The Breakfast Club, kalba spektaklis paaugliams „Taisykla“. Tačiau, kaip „Menų faktūroje“ pastebi Aistė Šivytė, tai atrodo kaip bandymas papasakoti jaunimui apie jaunimą per suaugusiojo prizmę pajuokiant jų identiteto paieškas bei juos kamuojančias problemas. „Taisykla“, kaip ir „Snieguolė“, atliepia trumpą jaunų žmonių dėmesio išlaikymo lygį ir pasitelkia tokias priemones kaip TikTok siužetai, slemas ir fragmentuota spektaklio struktūra. Susiduriame su tikslinių auditorijų spektakliais – konceptualiai jie tikrai įtraukia ir savo temomis kviečia jauną žiūrovą ateiti į teatrą.
„Socialiniuose tinkluose bei kine paaugliai mato daugiau „kenksmingo“ turinio nei spektaklyje naudojamas lateksas ar nenorminė leksika. Tačiau Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas vis tiek saugo jaunimą nuo jam svarbių klausimų.“
Atrodo, kadaise galiojęs nusistatymas, jog geras pastatymas turi būti skirtas visiems, nyksta. Savaime suprantama, kad žmogiškosios vertybės bei problemos aktualios ir paaugliams, ir senjorams. Tačiau, Aleinikovo teigimu, skiriasi nusistatymas kūrybinio proceso metu. Pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo universiteto teatro performatyvus spektaklis „Jautra“ nebuvo kuriamas specialiai jaunimui, tačiau jį kūrė jauni žmonės, šokio ir teatro pedagogikos studentai. Jie savaime iš nesuvaidintos jauno žmogaus perspektyvos statė tai, kas jaunam žmogui aktualu. (Ne)tikėta, bet būtent toks spektaklis pritraukė daug jaunimo: scenoje atsiskleidė fragmentuotos, performatyvios „suaugėlio“ dramos, atpažįstamos patiems studentams. Todėl peršasi mintis, kad viskas priklauso būtent nuo kūrėjo.
Būtina erdvė daryti klaidų
Norėdami kurti scenoje, turite būti… pakviesti. Mano kalbintiems Saulei ir Arniui tokia laimė nusišypsojo – jie abu arba studijų metu, arba iškart po studijų buvo priglausti režisierių. Tačiau ką daryti jauniems kūrėjams, ypač režisieriams, kurie neturi tokios galimybės, bet dega aistra kurti? Didžiausias atviras kvietimas ir draugiškiausia teatro iniciatyva jaunam kūrėjui Kaune – Kamerinio teatro festivalis „Išeities taškas“. Savo eskizą pristatę ir konkursą laimėję jauni režisieriai gali sukurti pilną pastatymą, kuris vėliau rodomas Kameriniame teatre kaip reguliarus repertuaro spektaklis. Šis festivalis atveria mažą langą į teatro pasaulį, leidžia kūrėjams išpildyti medžiagą, kurią vėliau galės panaudoti beldžiantis į didžiųjų teatrų duris. Tačiau, kaip pažymi pašnekovai, toliau viskas priklauso nuo tavęs paties: scenai netrūksta didžiųjų grandų, o jauni režisieriai dažnai vertinami skeptiškai.
Įprastai tai lemia patirties trūkumas ir ambicingi, eksperimentiniai jaunų režisierių sprendimai. Netradiciniai spektakliai visuomet sutinkami prieštaringai, o laužomi standartai kelia grėsmę jų komercinei sėkmei. Todėl NKDT repertuare pamatysite daug daugiau tradicinio teatro, turinčio aiškų ir nuo klasikinės struktūros nenukrypstantį naratyvą, nors teatrą bent jau galima pagirti dėl bandymo įtraukti jaunus kūrėjus. „Snieguolės“ režisierės kūrybinio proceso teatras nevaržė, o tai yra itin svarbu norint suvokti savo braižą, eksperimentuoti, mąstyti plačiau nei leidžia tradicijos, netgi sveikai klysti ir iš to mokytis. Svarbu ir publikai padėti išlipti iš komforto zonos, įkvėpti naujo vėjo su netradiciniais pastatymais, o tai geriausiai gali padaryti jaunas žmogus, garsiai kalbėdamas apie tai, kas svarbu jo kartai.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Jaunieji teatralai, kaip ir visa naujosios kartos kūryba, atvirai kalba apie jaunam žmogui aktualias temas. Gotbergė teigia, kad žmogiškosios problemos išlieka amžinos ir nesikeičia su amžiumi, tačiau mūsų karta susiduria su begale problemų, kurių mūsų tėvai ar seneliai jaunystėje net nesapnavo. Esame informacijos pertekliaus, skaitmeninio vienišumo, begalinių galimybių ir visiškos laisvės amžiuje. Teatras jaunam žmogui padeda ne tik užmegzti kontaktą ar apmalšina vienišumą. Jis siūlo priešingybę eskapizmui, padeda įvardinti nematomai slegiančias, kasdienybe tapusias problemas. Geriausiai tai gali padaryti jaunieji kūrėjai, kurdami sau priimtinoje ir nevaržančioje aplinkoje. Kituose miestuose egzistuoja jaunimo teatrai, o ką daryti Kaunui?
Skatinu mąstyti jaunatviškai radikaliau. Europoje plačiai paplitusi praktika įsteigti kūrybines laboratorijas, skirtas būtent jauniems kūrėjams. Pavyzdžiui, Vokietijoje šios laboratorijos leidžia atvirai eksperimentuoti, statyti eskizus, spektaklius, reikštis, ir, svarbiausia, klysti. Klysti be didžiojo teatro scenos naštos ant režisieriaus pečių. Aleinikovas pastebi, jog tokia praktika galėtų būti naudinga jauniesiems kūrėjams bei žiūrovams ir, tikėtina, kad padėtų sudrebinti konservatyvią Kauno sceną.
Teatre kartų problema išlieka kaip niekuomet aktuali. Ar Kaunas pasiruošęs priimti jaunus kūrėjus? Ar jie iš tikrųjų pasirengę sėkmingai sudominti jaunimą? Šie klausimai lieka tvyroti ore, tačiau norint leisti jaunajai kartai augti, nėra kitos išeities kaip pasitikėti. Tereikia atleisti klaidas, atsitraukti ir stebėti, kaip jaunas kūrėjas, ambicingas ir drastiškas, pasodina žiūrovą į teatro kėdę ir taria: „Žiūrėk, nes tai – mūsų pačių gyvenimas.“ ■
Liepa Kairytė, „Jaunimas be dramų“, Šauksmas, nr. 1 2024 (vasara), p. 32–34.