/

Jaunimas be dramų

Surasti savąjį teatrą sunkiai sekasi ne tik jauniesiems kūrėjams, bet ir jo žiūrovams. Tačiau tai nebūtinai reiškia nesėkmę. Žvilgsnis į šiandienos Kauno teatro gyvenimą.

Žiūrovai pagrindinėje Kauno nacionalinio dramos teatro salėje. Augusto Didžgalvio nuotrauka

At­si­sė­du­si vie­no Kau­no te­at­ro žiū­ro­vo kė­dė­je ap­si­dai­rau. Pub­li­ka ne­ste­bi­na: kul­tū­rin­gi dė­dės ir te­tos; mi­le­nial­sai, at­ėję su­si­mąs­ty­ti apie gy­ve­ni­mą už ofi­s­i­nio ku­bo sie­nų; daug pen­si­nin­kų, vis dar ne­pa­mirš­tan­čių di­džio­jo te­at­ro at­gi­mi­mo lai­kų. Ap­si­dai­rau dar sy­kį. Na štai – sė­di ma­no ko­le­gos jau­nie­ji te­at­ra­lai. Ta­čiau gim­na­zis­tų ir stu­den­tų rei­kia įdė­miai pa­ieš­ko­ti. Gai­la. Nu­vi­ju min­tis į ša­lį ir lau­kiu pa­ky­lan­čios už­dan­gos. Ant sce­nos ge­rai pa­žįs­ta­mi vei­dai, krū­ti­nę už­lie­ja ši­lu­ma. Ai­dint ap­lo­dis­men­tams iš­ei­na re­ži­sie­rius. Gran­das, jau ne pir­mą kar­tą be­si­len­kian­tis pub­li­kai. Pui­ku. Iš­ei­nu į Lais­vės alė­ją. Mies­to cent­re kni­bž­dė­te kni­bž­da jau­nų žmo­nių, at­ro­do, jie ne­i­š­ny­ko. Ta­čiau per­ša­si min­tis, kad ma­no kar­tai te­at­ras tar­si pa­vir­tęs fantomu.

No­rė­da­ma iš­si­aiš­kin­ti Kau­no te­at­ro pa­dė­tį jau­nų kū­rė­jų ir žiū­ro­vų aki­mis, pa­kal­bi­nau sa­vo kar­tos te­at­ra­lus: Na­cio­na­li­nio Kau­no dra­mos te­at­ro (NKDT) ak­torę Sau­lę Go­tber­gę, nuo 2019 me­tų vai­di­nan­čią Kau­no sce­no­je, ir te­at­ro re­ži­sie­rių, tarp­dis­ci­p­li­ni­nio me­no kū­rė­ją, dės­ty­to­ją Ar­nį Aleinikovą.

Į teatrą iš reikalo

Pa­dė­tis, at­ro­dy­tų, nė­ra jau to­kia blo­ga. Žiū­ro­vų kė­des re­gu­lia­riai už­pil­do gim­na­zis­tai ir mok­s­lei­viai. Tie­sa, daž­niau­siai ver­čia­mi lie­tu­vių kal­bos mo­ky­to­jų ir at­ei­nan­tys pa­žiū­rė­ti tik pri­va­lo­mų li­te­ra­tū­ros kū­ri­nių pa­sta­ty­mų. Šie spek­takliai re­mia­si pa­žįs­ta­mų au­to­rių teks­tais, gi­li­na kon­teks­tą, ku­riuo bus ga­li­ma pa­si­rem­ti ra­šant bran­dos eg­za­mi­no ra­ši­nį. Ir iš­ties, mo­ky­to­jai liu­di­ja, kad mo­ki­niai daug ge­riau pri­si­me­na sce­no­je ma­ty­tus kū­ri­nius, tru­pė sėk­min­gai įkve­pia jiems gy­vy­bės, o spek­taklis daž­ną mok­s­lei­vį įtrau­kia kiek la­biau nei kny­gos. Vis­gi vi­du­ti­nis jau­nų žmo­nių su­si­do­mė­ji­mo lai­kas iš­lie­ka di­de­le prob­le­ma. Vi­si var­pai ir te­skam­bi­na apie tai, kaip so­cia­li­nės me­di­jos jau­ną žmo­gų pa­ver­čia auk­si­ne žuvele.

„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:

Grei­tė­jan­tis gy­ve­ni­mo tem­pas per­si­ke­lia ir į sce­ną – vis daž­niau nau­do­ja­mos tech­no­lo­gi­jos pri­trauk­ti ir iš­lai­ky­ti dė­me­sį. Pui­kus to pa­vyz­dys yra 2023 me­tų gruo­dį pa­si­ro­dęs NKDT spek­taklis „Snie­guo­lė“. Di­džią­ją da­lį kū­ri­nio su­da­ro vi­zu­a­li­nės me­di­jos, o ne gy­vas pa­si­ro­dy­mas. Tai ne­ste­bi­na kiek įdė­miau pa­si­žiū­rė­jus į re­ži­sie­rės Gin­ta­rės Mi­nel­gai­tės-Du­chin pa­tir­tis – ji vi­sų pir­ma pa­si­žy­mi kaip eks­per­i­men­ti­nio ki­no kū­rė­ja. „Snie­guo­lei“ kur­ti te­at­ro va­do­vai su­tei­kė be­veik vi­siš­ką lais­vę. Ne­pai­sant prieš­ta­rin­gų at­si­lie­pi­mų iš gan kon­ser­va­ty­vios Kau­no pub­li­kos, nei­gia­mų ko­men­ta­rų Fa­ce­bo­o­ke gau­sos, ku­ri, pa­sak Go­tber­gės, vei­kė kaip an­ti­re­kla­ma, int­ri­guo­jan­ti jau­ni­mą, šis spek­taklis sa­vo su­ma­ny­mu iš­si­ski­ria bū­tent ak­tu­alu­mu jau­nam žmo­gui, kal­bė­ji­mu apie to­kias te­mas kaip ly­tiš­ku­mas, kli­ma­to kai­ta, so­cia­li­niai prie­ta­rai, tarp­tau­tiš­ku­mas, mig­ra­ci­ja, ne­apy­kan­ta… Są­ra­šas gan ilgas.

Kri­ti­kų nuo­mo­ne, pla­tus idė­ji­nis kon­teks­tas – daž­na jau­no re­ži­sie­riaus klai­da, kai ban­do­ma kur­ti apie vis­ką, kas svar­bu, tuo pat me­tu ne­pa­sa­kant nie­ko. Aš tu­ri­nio ne­tei­siu – man svar­bu, ką ma­to jau­nas žiū­ro­vas. Nuo 18 me­tų, nes bū­tent toks yra spek­tak­lio cen­zas. So­cia­li­niuo­se tink­luo­se bei ki­ne pa­aug­liai ma­to dau­giau „kenks­min­go“ tu­ri­nio nei spek­takly­je nau­do­ja­mas la­tek­sas ar ne­nor­mi­nė lek­si­ka. Ta­čiau Ne­pil­na­me­čių ap­sau­gos nuo nei­gia­mo vie­šo­sios in­for­ma­ci­jos po­vei­kio įsta­ty­mas vis tiek sau­go jau­ni­mą nuo jam svar­bių klausimų.

Ką ne­pil­na­me­čiai ga­li žiū­rė­ti? Spek­tak­lių pa­aug­liams pa­si­rin­ki­mas yra di­de­lis, ta­čiau daž­niau­siai juos ku­ria vy­res­nės kar­tos at­sto­vai. Štai apie jau­nų žmo­nių as­me­ny­bių kli­šes, at­si­spir­da­mas nuo fil­mo The Bre­ak­fast Club, kal­ba spek­taklis pa­aug­liams „Tai­syk­la“. Ta­čiau, kaip „Me­nų fak­tū­ro­je“ pa­ste­bi Ais­tė Ši­vy­tė, tai at­ro­do kaip ban­dy­mas pa­pa­sa­ko­ti jau­ni­mui apie jau­ni­mą per su­au­gu­sio­jo priz­mę pa­juo­kiant jų iden­ti­te­to pa­ieš­kas bei juos ka­muo­jan­čias prob­le­mas. „Tai­syk­la“, kaip ir „Snie­guo­lė“, at­lie­pia trum­pą jau­nų žmo­nių dė­me­sio iš­lai­ky­mo ly­gį ir pa­si­tel­kia to­kias prie­mo­nes kaip Tik­Tok siu­že­tai, sle­mas ir frag­men­tuo­ta spek­tak­lio struk­tū­ra. Su­si­du­ria­me su tiks­li­nių au­di­to­ri­jų spek­takliais – kon­cep­tu­aliai jie tik­rai įtrau­kia ir sa­vo te­mo­mis kvie­čia jau­ną žiū­ro­vą at­ei­ti į teatrą.

„So­cia­li­niuo­se tink­luo­se bei ki­ne pa­aug­liai ma­to dau­giau „kenks­min­go“ tu­ri­nio nei spek­takly­je nau­do­ja­mas la­tek­sas ar ne­nor­mi­nė lek­si­ka. Ta­čiau Ne­pil­na­me­čių ap­sau­gos nuo nei­gia­mo vie­šo­sios in­for­ma­ci­jos po­vei­kio įsta­ty­mas vis tiek sau­go jau­ni­mą nuo jam svar­bių klausimų.“

At­ro­do, ka­dai­se ga­lio­jęs nu­si­sta­ty­mas, jog ge­ras pa­sta­ty­mas tu­ri bū­ti skir­tas vi­siems, nyks­ta. Sa­vai­me su­pran­ta­ma, kad žmo­giš­ko­sios ver­ty­bės bei prob­le­mos ak­tu­a­lios ir pa­aug­liams, ir sen­jo­rams. Ta­čiau, Al­ei­ni­ko­vo tei­gi­mu, ski­ria­si nu­si­sta­ty­mas kū­ry­bi­nio pro­ce­so me­tu. Pa­vyz­džiui, Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­to te­at­ro per­for­ma­ty­vus spek­taklis „Jaut­ra“ ne­bu­vo ku­ria­mas spe­cia­liai jau­ni­mui, ta­čiau jį kū­rė jau­ni žmo­nės, šo­kio ir te­at­ro pe­da­go­gi­kos stu­den­tai. Jie sa­vai­me iš ne­su­vai­din­tos jau­no žmo­gaus per­spek­ty­vos sta­tė tai, kas jau­nam žmo­gui ak­tu­alu. (Ne)tikėta, bet bū­tent toks spek­taklis pri­trau­kė daug jau­ni­mo: sce­no­je at­si­sklei­dė frag­men­tuo­tos, per­for­ma­ty­vios „su­au­gė­lio“ dra­mos, at­pa­žįs­ta­mos pa­tiems stu­den­tams. To­dėl per­ša­si min­tis, kad vis­kas pri­klau­so bū­tent nuo kūrėjo.

Būtina erdvė daryti klaidų

No­rė­da­mi kur­ti sce­no­je, tu­ri­te bū­ti… pa­kvies­ti. Ma­no kal­bin­tiems Sau­lei ir Ar­niui to­kia lai­mė nu­si­šyp­so­jo – jie abu ar­ba stu­di­jų me­tu, ar­ba iš­kart po stu­di­jų bu­vo pri­glaus­ti re­ži­sie­rių. Ta­čiau ką da­ry­ti jau­niems kū­rė­jams, ypač re­ži­sie­riams, ku­rie ne­tu­ri to­kios ga­li­my­bės, bet de­ga aist­ra kur­ti? Di­džiau­sias at­vi­ras kvie­ti­mas ir drau­giš­kiau­sia te­at­ro ini­cia­ty­va jau­nam kū­rė­jui Kau­ne – Ka­me­ri­nio te­at­ro fes­ti­va­lis „Iš­ei­ties taš­kas“. Sa­vo eski­zą pri­sta­tę ir kon­kur­są lai­mė­ję jau­ni re­ži­sie­riai ga­li su­kur­ti pil­ną pa­sta­ty­mą, ku­ris vė­liau ro­do­mas Ka­me­ri­nia­me te­at­re kaip re­gu­lia­rus rep­er­tu­aro spek­taklis. Šis fes­ti­va­lis at­ve­ria ma­žą lan­gą į te­at­ro pa­sau­lį, lei­džia kū­rė­jams iš­pil­dy­ti me­džia­gą, ku­rią vė­liau ga­lės pa­nau­do­ti bel­džian­tis į di­džių­jų te­at­rų du­ris. Ta­čiau, kaip pa­žy­mi pa­šne­ko­vai, to­liau vis­kas pri­klau­so nuo ta­vęs pa­ties: sce­nai ne­trūks­ta di­džių­jų gran­dų, o jau­ni re­ži­sie­riai daž­nai ver­ti­na­mi skeptiškai.

Įpras­tai tai le­mia pa­tir­ties trū­ku­mas ir am­bi­cin­gi, eks­per­i­men­ti­niai jau­nų re­ži­sie­rių spren­di­mai. Ne­tra­di­ci­niai spek­takliai vi­suo­met su­tin­ka­mi prieš­ta­rin­gai, o lau­žo­mi stan­dar­tai ke­lia grės­mę jų ko­mer­ci­nei sėk­mei. To­dėl NKDT rep­er­tu­are pa­ma­ty­si­te daug dau­giau tra­di­ci­nio te­at­ro, tu­rin­čio aiš­kų ir nuo kla­si­ki­nės struk­tū­ros ne­nu­kryps­tan­tį na­ra­ty­vą, nors te­at­rą bent jau ga­li­ma pa­gir­ti dėl ban­dy­mo įtrauk­ti jau­nus kū­rė­jus. „Snie­guo­lės“ re­ži­sie­rės kū­ry­bi­nio pro­ce­so te­at­ras ne­var­žė, o tai yra itin svar­bu no­rint su­vok­ti sa­vo brai­žą, eks­per­i­men­tuo­ti, mąs­ty­ti pla­čiau nei lei­džia tra­di­ci­jos, net­gi svei­kai klys­ti ir iš to mo­ky­tis. Svar­bu ir pub­li­kai pa­dė­ti iš­lip­ti iš kom­for­to zo­nos, įkvėp­ti nau­jo vė­jo su ne­tra­di­ci­niais pa­sta­ty­mais, o tai ge­riau­siai ga­li pa­da­ry­ti jau­nas žmo­gus, gar­siai kal­bė­da­mas apie tai, kas svar­bu jo kartai.

„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:

Jau­nie­ji te­at­ra­lai, kaip ir vi­sa nau­jo­sios kar­tos kū­ry­ba, at­vi­rai kal­ba apie jau­nam žmo­gui ak­tu­alias te­mas. Go­tber­gė tei­gia, kad žmo­giš­ko­sios prob­le­mos iš­lie­ka am­ži­nos ir ne­si­kei­čia su am­žiu­mi, ta­čiau mū­sų kar­ta su­si­du­ria su be­ga­le prob­le­mų, ku­rių mū­sų tė­vai ar se­ne­liai jau­nys­tė­je net ne­sap­na­vo. Esa­me in­for­ma­ci­jos per­tek­liaus, skait­me­ni­nio vie­ni­šu­mo, be­ga­li­nių ga­li­my­bių ir vi­siš­kos lais­vės am­žiu­je. Te­at­ras jau­nam žmo­gui pa­de­da ne tik už­megz­ti kon­tak­tą ar ap­mal­ši­na vie­ni­šu­mą. Jis siū­lo prie­šin­gy­bę eska­piz­mui, pa­de­da įvar­din­ti ne­ma­to­mai sle­gian­čias, kas­die­ny­be ta­pu­sias prob­le­mas. Ge­riau­siai tai ga­li pa­da­ry­ti jau­nie­ji kū­rė­jai, kur­da­mi sau pri­im­ti­no­je ir ne­var­žan­čio­je ap­lin­ko­je. Ki­tuo­se mies­tuo­se eg­zis­tuo­ja jau­ni­mo te­at­rai, o ką da­ry­ti Kaunui?

Ska­ti­nu mąs­ty­ti jau­na­tviš­kai ra­di­ka­liau. Eu­ro­po­je pla­čiai pa­pli­tu­si prak­ti­ka įsteig­ti kū­ry­bi­nes la­bo­ra­to­ri­jas, skir­tas bū­tent jau­niems kū­rė­jams. Pa­vyz­džiui, Vo­kie­ti­jo­je šios la­bo­ra­to­ri­jos lei­džia at­vi­rai eks­per­i­men­tuo­ti, sta­ty­ti eski­zus, spek­taklius, reikš­tis, ir, svar­biau­sia, klys­ti. Klys­ti be di­džio­jo te­at­ro sce­nos naš­tos ant re­ži­sie­riaus pe­čių. Al­ei­ni­ko­vas pa­ste­bi, jog to­kia prak­ti­ka ga­lė­tų bū­ti nau­din­ga jau­nie­siems kū­rė­jams bei žiū­ro­vams ir, ti­kė­ti­na, kad pa­dė­tų su­dre­bin­ti kon­ser­va­ty­vią Kau­no sceną.

Te­at­re kar­tų prob­le­ma iš­lie­ka kaip nie­kuo­met ak­tu­ali. Ar Kau­nas pa­si­ruo­šęs pri­im­ti jau­nus kū­rė­jus? Ar jie iš tik­rų­jų pa­si­ren­gę sėk­min­gai su­do­min­ti jau­ni­mą? Šie klau­si­mai lie­ka tvy­ro­ti ore, ta­čiau no­rint leis­ti jau­na­jai kar­tai aug­ti, nė­ra ki­tos iš­ei­ties kaip pa­si­ti­kė­ti. Te­rei­kia at­leis­ti klai­das, at­si­trauk­ti ir ste­bė­ti, kaip jau­nas kū­rė­jas, am­bi­cin­gas ir dras­tiš­kas, pa­so­di­na žiū­ro­vą į te­at­ro kė­dę ir ta­ria: „Žiū­rėk, nes tai – mū­sų pa­čių gyvenimas.“ ■

Lie­pa Kai­ry­tė, „Jau­ni­mas be dra­mų“, Šauks­mas, nr. 1 2024 (va­sa­ra), p. 32–34.

Taip pat skaityk

Nešlovingasis skaitymas

Ilgą laiką autorė manė, kad tikrasis skaitymas – tai skaityti daug ir kritiškai. Bet autentiškas santykis

Komedijos saulėlydis

Aistė Brazdžiūnaitė po 16 metų vėl peržiūrėjo „Saulėlydį“. Ką filmas liudija apie santykius, ideologiją ir mėgavimąsi

Vienišumo triukšmas

Užklupta vienišumo mūsų autorė jį laikė problema. Visgi išeitį galiausiai pasiūlė nuoširdesnis požiūris į jį ir

Proga ištrūkti

Ką senas kompiuterijos gedimas liudija apie vis didėjantį mūsų realybės ir virtualybės persipynimą ir apie galimybes