Knygoje „The Burnout Society“ (2010) filosofas Byung-Chul Hanas pasakoja, kad mes nebegyvename pasaulyje, kuriame viskas draudžiama ir prižiūrima, kuriame esame priversti elgtis vienaip ir jokiu būdu ne kitaip. Priešingai – mūsų pasaulis yra nebe neigimo (draudimo), o pozityvumo pasaulis. Turime būti savo gyvenimo antrepreneriai, visada pasiryžę padaryti daugiau, dirbti stipriau ir šokti aukščiau. Tokiame pasaulyje negalime pasakyti „ne“, negalime sau leisti kažko negalėti, negalime sustoti atsikvėpti, neturime laiko žengti žingsnio atgal ir reflektuoti savo pojūčius ir aplinką. Pasak Hano, neišvengiamas tokio pasaulio padarinys yra perdegimas ir su juo susiję psichikos sveikatos sutrikimai.
Stebėtinai tikslias perdegimo visuomenės iliustracijas galime atrasti dviejuose naujuose lietuviškuose filmuose: „Man viskas gerai“ (2021) ir „Bėgikė“ (2022). Abiejų juostų pagrindinė veikėja yra šiuolaikiniame Vilniuje gyvenanti moteris, vardu Marija. „Bėgikėje“ Marija laksto po visą Vilnių ieškodama savo bipolinį sutrikimą turinčio vaikino, kuriam prasidėjo manijos fazė. O Marija iš „Man viskas gerai“ yra karjerą bandanti išsaugoti mokslininkė, nuo aplinkinių slepianti jai prasidėjusias panikos atakas.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Nebandysiu užsiimti kino kritika ir nevertinsiu šių filmų vaidybos bei scenarijaus kokybės. Dviejų veikėjų Marijų pasakojimai atliepia psichikos sveikatos aktualijas, todėl jais pasiremdamas išskirsiu mūsų psichikos sveikatą lemiančius individualius ir sisteminius veiksnius.
Laimė per prievartą
„Man viskas gerai“ mokslininkė Marija dėl prasidėjusių panikos priepuolių filmo pradžioje atsiduria psichiatrinėje ligoninėje. Siekdama išvengti kalbos apie savo sunkumus su artimaisiais ir kolegomis, veikėja sukuria istoriją neva šį laikotarpį ji praleido spontaniškose atostogose Indijoje.
Melo kelią ji pasirenka ne be reikalo. Kaip rašo filosofė Sara Ahmed knygoje „The Promise of Happiness“ (2010), mūsų visuomenėje tvyro spaudimas visada būti laimingiems, o jei tokiais nesijaučiame, aplinkiniams ar mums patiems ima atrodyti, kad kažkas su mumis negerai. Jausdami liūdesį negalime būti tokie pat produktyvūs ir entuziastingi, todėl neišpildome primetamo žmogaus idealo.
Nuo vaikystės girdime, kad kiekvieno žmogaus tikslas yra būti sėkmingam. Sėkmė suprantama kaip karjeros pasiekimai, turtas, tradicinė šeima ir vaikai. Šie idealai reprodukuoja tradicines lyčių roles ir heteronormatyvumą. Taip pat tokiai laimei pasiekti reikia itin daug dirbti ir kiek įmanoma greičiau lipti karjeros laiptais. Galiausiai šie imperatyvai įtvirtina kapitalistines galios sistemas. Imame dirbti daugiau, efektyviau ir produktyviau, net jei dėl to tenka aukoti savo psichikos sveikatą. Nebekreipiame dėmesio į augančią ekonominę nelygybę. Esame skatinami visada sakyti „taip“ ir ieškoti augimo galimybių, net jei pasiekėme savo ribą.
Ši pasaulėžiūra iš asmens reikalauja ir nuolatinio savęs disciplinavimo bei priežiūros, o tai lemia saviplaką ir kaltę, kai neišvengiamai neišpildome tokių aukštų lūkesčių. Internalizavus šią logiką, mūsų savivertė tampa priklausoma nuo to, kiek dalykų nuveikėme, pagaminome ar sukūrėme, ir kiek skirtingų veiklų galime žongliruoti vienu metu – net jei nė viena iš jų negalime mėgautis dėl visiško laiko ar jėgų trūkumo.
Išties, daug kam tradicinė šeima, vaikai ir karjera atneša laimę ir džiaugsmą. Tačiau tokia siaura sėkmės samprata turi ir kitą medalio pusę. Negalintys ar nenorintys siekti šių tikslų žmonės praktiškai praranda galimybę gauti aplinkinių pripažinimą ir palaikymą, todėl jiems sunkiau būti laimingiems. Pavyzdžiui, tos pačios lyties poros negali susituokti, kai kurios šeimos negali ar nenori turėti vaikų, o kiti dėl įvairių priežasčių negali dirbti ilgų valandų ar siekti aukštojo išsilavinimo. Žmonės, kuriems tradiciniai laimės siekimo keliai užtverti, gali patirti daugiau socialinės atskirties ir psichikos sveikatos sunkumų.
Spaudimas siekti stereotipinės laimės itin neigiamai veikia marginalizuotas grupes. Ahmed mini feministes džiaugsmo gadintojas, nepatenkintus queer žmones ir melancholiškus migrantus (angl. feminist killjoys, unhappy queers ir melancholy migrants). Feministės gali būti apkaltintos nuotaikos gadinimu, kai priešinasi seksistiniams komentarams, queer žmonės – kai primena, kad jų queer tapatybė nepripažįstama ir nuvertinama, o migrantai – kai įvardija rasinės diskriminacijos apraiškas. Šie žmonės jaučiasi svetimi, nes vien savo egzistavimu visuomenei primena, kad vyraujančios normos yra diskriminuojančios ir kuriančios atskirtį. „Man viskas gerai“ veikėja Marija taip pat jaučiasi svetima, kai susiduria su seksistinėmis mamos replikomis: „Gal tu geriau vaikus gimdyk, nes mokslininkės iš tavęs nebus. Nėr duomenų.“
Šios priežastys lemia, kad Marija jaučia gėdą dėl ją ištinkančių panikos priepuolių. Veikėja visomis išgalėmis bando išsaugoti sėkmingos mokslininkės įvaizdį, kuris, atrodo, išsyk sudužtų į šipulius, jei apie tai sužinotų ir taip ja nepasitikintys artimieji. Nepaisant Marijos pastangų, filmo pabaigoje jos baimės išsipildo, kai iš savo brolio išgirsta kaltinimus: „Tu brokas esi. Brokas! Vat yra geri daiktai ir yra brokuoti daiktai. Tu brokas, supranti? Brokas!“
Laimingo žmogaus kaukę nusiėmusiam žmogui neretai klijuojama sugedusiojo etiketė. „Ką, vėl kažkas negerai? Tu nemoki džiaugtis gyvenimu!“ – tokią logiką įgarsina neištikimas Marijos partneris. Negalėjimas būti laimingam tada yra ne tik emocinė, bet ir moralinė nesėkmė – „aš jaučiuosi blogai“ tampa „aš esu blogas žmogus“. Iš to kylantis kaltės jausmas gali skatinti neviltį ir vesti į depresiją.
„Bėgikėje“ paliečiamos panašios problemos, tik ne taip tiesiogiai. Pagrindinė filmo veikėja ieško savo vaikino Vyto, nes jam laiku nesuteikta reikiama psichologinė pagalba. Tai susiję ir su sisteminėmis problemomis, ir su internalizuotu gėdos jausmu. Nepaisydamas savo impulsyvaus ir smurtinio elgesio problemų, Vytas atsisako savo draugės pagalbos. Vaikinas nori, kad visi jį paliktų ramybėje. Anot Amerikos psichologų asociacijos, turint bipolinį sutrikimą ir gavus reikiamą profesionalią pagalbą, galima suvaldyti kylančius simptomus ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Tačiau dėl psichikos sveikatos stigmos ir maskulinistinio nemokėjimo pripažinti savo pažeidžiamumo, pagalbos paprašyti Vytas nesugeba. Toksiškas mąstymas sukuria atmosferą, kurioje psichikos sveikatos sunkumai turi būti paslėpti, užgniaužti ir ignoruojami, o aplinkinių skatinimai kreiptis pagalbos automatiškai atmetami.
Sisteminės problemos
„Bėgikėje“ matome, kaip mūsų aplinkoje įsitvirtinusios institucijos gali dar labiau prisidėti prie jau egzistuojančių psichikos sveikatos sunkumų. Savo vaikino bandančiai ieškoti bėgikei Marijai sunkiai sekasi atsiprašyti iš darbo, nes nėra, kas ją pavaduotų. Veikėja pati yra patyrusi fizinių sužalojimų, tačiau jai nepavyksta apsilankyti pas gydytoją dėl didelių eilių. Viename interviu filmo režisierius Andrius Blaževičius pasakoja, kad Marijos „kūnas ją varžo ir po truputį dingsta, tirpsta ranka. Marija negali jos valdyti, o paskui dar pradeda šlubuoti. Ji yra visiškai suspausta. Norėjosi šiek tiek atskleisti valstybinio aparato negebėjimą.“ Matome, kad ir darbas, ir sveikatos sistema gali trukdyti mums rūpintis tuo, kas iš tiesų svarbu. Bandydama padėti savo vaikinui, bėgikė atskleidžia, ką reiškia prie savo kasdienių varginančių veiklų turėti ir psichikos sveikatos sunkumų.
Bėgikė Marija ne tik neturi laiko nė sekundei atsikvėpti, tačiau ir sulaukia krūvos siūlymų, kaip ji turėtų elgtis. Šeima ir draugai skatina tiesiog pasiduoti, nebebandyti padėti psichikos sunkumus patiriančiam artimajam ir pradėti rūpintis savimi. Kaip mėnraščiui „370“ rašo Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė, „Visi [Marijai] siūlo savąją versiją, kaip ji turėtų ar neturėtų elgtis šioje sudėtingoje situacijoje, kaip turėtų žvelgti į savo mylimąjį. Jei ji jų būtų paklausiusi, iš karto būtų nutraukusi santykius su Vytu ir nebesirūpintų, kur jis ir kas jam gali nutikti. Niekas iki galo jos nesupranta ir net atstumia, tad ji lieka viena su savimi.“ Tokie primygtiniai siūlymai primena anksčiau aptartą prievartinę laimę. Marijai pasaulis siūlo laimę, tačiau tam, kad ją gautų, veikėja turi paaukoti kažką jai svarbaus – savo mylimąjį.
Milijonas dalykų, kuriuos reikia nuveikti, ir milijonas pasiūlymų, ką daryti toliau. Tokią aplinką Byung- Chul Hanas vadina hiperstimuliacija. Priešingai nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, stimulų ir informacijos prisotintos aplinkos rezultatas yra pasyvumas. Kaip teigia „Bėgikės“ režisierius, Marija yra tarsi suparalyžiuota. Hiperstimuliacinėje aplinkoje neturime laiko nuspręsti, kaip norime elgtis, ir pažvelgti į savo gyvenimą iš šono. Tampame autopiloto režimu veikiančiais robotais ir aklai reprodukuojame į šią situaciją mus pastačiusias sistemas. Būtent tai nutinka bėgikei. Nepaisydama visų išorinių stimulų ji bėga toliau – iš dalies dėl rūpesčio, meilės ir pareigos, iš dalies ir dėl to, nes nežino, kas bus, jei nustos bėgti.
Kaip ištrūkti?
Abu filmai siūlo galimus aptartų problemų sprendimo būdus. „Man viskas gerai“ parodo, kaip galime išsilaisvinti individualiame lygmenyje, o „Bėgikė“ padeda suprasti, kokius struktūrinius reikalavimus turėtume kelti svarbias paslaugas teikiančioms institucijoms.
Filmo „Man viskas gerai“ apogėjuje Marija yra apimta panikos ir iš nežinios, ką daryti, automobiliu įlekia į Nerį. Veikėja išsigelbėja su minimaliais sužeidimais. Kai atrodo, kad jau nebeturi ką prarasti, ji ima nebejausti to milžiniško ją slėgusio spaudimo. Spaudimo būti tuo, kuo ji nėra, daryti tai, ko ji nenori, ir jaustis taip, kaip ji nesijaučia. Marija nebebijo atrodyti kvailai ir nustoja bėgti nuo savo jausmų. To pasekmė – labai keistas, bet autentiškas bei katarsiškas meno kūrinys.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Marija išreiškia visus susikaupusius jausmus ant stalo tėkšdama maistą stebint šalia sėdintiems artimiesiems. Marija duoda sau leidimą elgtis keistai, nepaisyti primestų prievolių. Šios scenos metu Marija pagaliau garsiai ir viešai pripažįsta, kad ne, jai ne viskas gerai! Tačiau dabar tai tik emocinis, o ne moralinis klausimas. Filmas baigiasi Marijai ir jos giminaitei Anai ramiai kalbantis prie lango, nieko neveikiant, tik būnant kartu.
„Man viskas gerai“ pabaigą puikiai papildo „Bėgikės“ išvados. Filmo pabaigoje matome ramiai palatoje miegantį Vytą, apsuptą sveikatos priežiūros specialisčių. Toks visiškai eilinis vaizdas sugraudina po visą miestą jį gaudžiusią Mariją, nes gerai psichikos sveikatai dažnai pakanka paprastų dalykų: rūpesčio, supratingumo, saugumo (fizinio ir psichologinio) ir poilsio. Tačiau filmo eigoje atskleistos problemos – darbo krūviai, medicinos sistemos trūkumai, neišpildomi aplinkinių ir mūsų pačių lūkesčiai sau, negalėjimas kreiptis pagalbos ar apskritai tokios pagalbos nebuvimas – mums trukdo gauti šiuos paprastus, eilinius, bet būtinus dalykus. ■
Kęstutis Grumodas, „Laimingi per prievartą“, Šauksmas, 2023 nr. 2 (ruduo), p. 37–40.