Karas Ukrainoje mobilizavo didelę dalį Lietuvos visuomenės. Kokią pagalbą Ukrainai ir jos žmonėms teikia Lietuvos universitetai, kaip prie jos prisideda studentai ir kuo gali prisidėti kiekvienas iš mūsų? Pokalbis su VU SA prezidente Neda Žutautaite.
Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, Lietuvos aukštosios mokyklos nutraukia ryšius su Rusijos ir Baltarusijos universitetais bei organizuoja paramą studentams iš Ukrainos.
Kauno technologijos universitetas kovo pradžioje paskelbė, kad nutraukia bendradarbiavimo sutartis su Rusijos ir Baltarusijos universitetais. KTU praneša, kad yra pasirengęs priimti ir apgyvendinti daugiau kaip 400 Ukrainos mokslininkų, studentų ir kitų aukštųjų mokyklų darbuotojų. Be to, KTU Ukrainos studentams siūlys nemokamai studijuoti kai kurių krypčių studijas anglų kalba.
Vytauto Didžiojo Universitetas skelbia, kad jų 2020 metais įkurtas fondas, skirtas remti studentams, nukentėjusiems nuo represijų Baltarusijoje, dabar bus naudojamas ir paramai ukrainiečiams studentams ir dėstytojams teikti. Fondo lėšos bus skirtos padengti studijų bei pragyvenimo išlaidas. VDU taip pat priims iki 400 nuo karo bėgančių studentų bei iki 50 mokslininkų.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Vilniaus universitetas taip pat nutraukė sutartis su Rusijos ir Baltarusijos universitetais. Taip pat VU įsteigė specialų fondą, skirtą paramai Ukrainai. LDK stipendija, anksčiau buvusi orientuota į baltarusius studentus, išplėsta ir pritaikyta ukrainiečiams: nebegalintys tęsti studijų Ukrainoje studentai gali atvykti į VU ir aplikuoti studijų kainos kompensacijai. Be to, universitetas siūlo apgyvendinti karo pabėgėlius savo bendrabučiuose. VU SA paskelbė, kad ukrainiečiai studentai ir studentės, šiuo metu studijuojantys Vilniaus universitete ir gyvenantys bendrabučiuose, atleidžiami nuo bendrabučio įmokų.
Veiksmų imasi ir universitetai pajūryje. Klaipėdoje įsikūręs LCC tarptautinis universitetas studentams iš Ukrainos teikia finansinę paramą, būtiniausias prekes bei maitinimą, teikia psichologinę pagalbą. Universitetas įsipareigojo priimti bent 200 Ukrainos jaunuolių vasaros programoms, taip pat LCC žada priimti ukrainiečių jaunimą bakalauro studijoms, atleidžiant juos nuo mokesčio už mokslą ir skiriant stipendijas, rasti darbo atvykusiems akademikams. Paramą teikia ir Klaipėdos Universitetas: jame studijuojantys ukrainiečiai studentai trims mėnesiams atleisti nuo mokesčio už gyvenimą bendrabučiuose, jiems teikiami nemokami pietūs kavinėje, suteikta galimybė nemokamai važinėti viešuoju transportu.
Didėja privačios investicijos į studentų bendrabučius
Investicijų bendrovė „I Asset Management“ kuria naują fondą, kuris skirtas studentų būsto projektų plėtrai dvylikoje Centrinės ir Rytų Europos miestų, praneša Verslo žinios. Fondas sieks pritraukti 125 mln. Eur investicijų. Iki 2025 metų Baltijos šalyse, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje planuojama įsigyti arba pastatyti daugiau nei 4 000 kambarių, kuriuose galėtų gyventi iki 5 000 studentų. Projektas orientuotas į užsienio studentus. Būstuose numatyti ne tik gyvenamieji kambariai, bet ir laisvalaikio ir mokymosi erdvės. Fondo partneris Matas Mockeliūnas teigia, kad didžioji fondo dalis bus nukreipta į plėtrą Lenkijoje. Pasak jo, šiuo fondu siekiama pritraukti investuotojus aktyviai investuojančius Vakarų Europoje ir Jungtinėje Karalystėje.
VDU – nauja studijų programa „Kalbėjimo ir kalbos terapija“
Vytauto Didžiojo universitetas kartu su Klaipėdos universitetu parengė jungtinę magistro lygmens tarpkryptinę studijų programą Kalbėjimo ir kalbos terapija. Studijų programa skirta edukologijos ir reabilitacijos studijų susietiems studijų rezultatams pasiekti. Programos apimtis – 120 kreditų. Programos įgyvendinimas prisidės prie kvalifikuotų specialistų parengimo ir leis sėkmingai teikti logopedo pagalbą įvairaus amžiaus asmenims tiek sveikatos priežiūros institucijose, tiek švietimo ir ugdymo įstaigose, tiek tarpdisciplininėse specialistų komandose. Studijų programos tikslas – parengti aukštos kompetencijos logopedus, pasirengusius individualiai bei interprofesinėse komandose įvairaus amžiaus asmenims teikti kalbėjimo, kalbos, komunikacijos ir rijimo sutrikimų prevencijos, reabilitacijos, kalbos vertinimo, ugdymo ir konsultavimo paslaugas. Studijų programa Kalbėjimo ir kalbos terapija parengta atsižvelgus į Lietuvos kontekstą ir itin didelius aukšto lygio tarpdisciplininių kompetencijų turinčius logopedų poreikius bei išanalizavus gerąją logopedų rengimo patirtį Europoje, integruojant ugdymo ir sveikatos mokslų žinias.
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Anglijos studentų paskolų pokyčiai labiausiai paveiks nepasiturinčiuosius
Dėl Anglijoje pasikeisiančios studijų paskolų grąžinimo tvarkos labiausiai nukentės nepasiturintieji, taip pat moterys bei gyvenantys skurdžiausiose vietovėse, rašo The Guardian. Įsigaliosiantys pokyčiai reiškia, jog nuo 2023 metų studijas pradėję asmenys turės studijų paskolą išsimokėti ne per 30, o per 40 metų. Organizacija „Save the Student“ tokius pokyčius vadina regresyviais, o Fiskalinių studijų institutas teigia, kad daugiausiai naudos gaus pasiturintys studentai, kuriems taip pat bus panaikintas 3 % papildomų palūkanų normų skaičiavimas.
Minėtas studentų grupes paveiks metinių pajamų kartelės mažinimas nuo 27 iki 25 tūkst. svarų – tai riba, nuo kurios paskolos grąžinimui reikia skirti 9 % savo pajamų. Tai reiškia, kad universitetų absolventai vidutiniškai paskolas mokės ne tik 10 metų ilgiau, bet ir turėdami žemesnį metinį atlyginimą.
Šie pokyčiai skaudžiai paveiks daugelį skirtingų jaunų žmonių grupių. Martinas McLeanas, atstovaujantis Nacionalinę kurčiųjų vaikų bendruomenę, vadina šį pasiūlymą „klaidingu žingsniu, kuris dar labiau trukdys kurtiesiems pasiekti aukštąjį mokslą“.