Neseniai viešojoje erdvėje įsiplieskusi polemika, susijusi su Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 atidarymo renginio literatūrine programa, paskatino iš naujo svarstyti kitą populiariosios poezijos pusę – slemą. Ši saviraiškos forma nėra naujas reiškinys mūsų kultūroje. Tai liudija interviu su slemeriais, pastarųjų vieši pasisakymai, pirmųjų M. P. E. Martynenko knygų recenzijos ir netgi knygos – „Slemas Lietuvoje“ ir „Žodžiai pa-trankos“. Galop – akademikų susidomėjimas, slemo renginių gausa ir didelis juose besilankančiųjų skaičius.
Jei visgi slemo virusas kokiu nors būdu aplenkė jūsų kiemą, šis tekstas tikrai nesupažindins su jo ištakomis ar esme; tokiu atveju rekomenduočiau paskaityti minėtą lektūrą. Pirmoji knyga padės susipažinti su jo ištakomis, o antroji – geriau pažinti tokių tekstų rašymo logiką ir gal net pabandyti vieną kitą tekstą sukurpti.
Tad šiuo tekstu visai nesiekiu originalumo. Tiesiog tikiu, kad karta turi teisę apsibrėžti save, svarstyti bendraamžių kūrybą ir aspiracijas. Net jei šią kartą geriausiai reprezentuoja visai ne elitinis, o masinis reiškinys.
Pažintis su Kauno slemu
Slemu susidomėjau dar studijų Kaune metais. Kaip vakar pamenu tuos žvarbius ir nuobodžius rudens vakarus, kai begal norėjosi literatūrinio vyksmo. Tai ir atvedė mane į Kauno menininkų namus, kurie knibždėte knibždėdavo jaunimo balsų. Tykiai sėdėjau nuošalėje ir it akylas tyrėjas stengiausi įmatyti, kas gi yra anapus šio reiškinio ir jo įvairovės.
„Šauksmas“ eina tik tavo paramos dėka. Patiko straipsnis? Paremk mus:
Šiurkščią ironiją keitė slogūs trauminiai pasakojimai, lyrines natas atsverti bandė lėkštas šmaikštumas. Tarp dalyvių būta tiek gerų retorių, kurie puikiai jaučiasi scenoje, tiek tų, kurie mikrofoną rankose laiko pirmąkart. Jie oriai lipo į sceną, jausdamiesi lygūs, turintys teisę bandyti vėl, net jei anąkart publikos buvo įvertinti vienetais.
Vieno vakaro metu galėjau patirti plačią emocijų amplitudę, poezijos pagalba žvilgtelti skirtingų žmonių vidun. Neslėpsiu – tai žavėjo. Bandžiau įminti lietuviško slemo paslaptis, įžvelgti jo bruožus.
Nors vartoju būtąjį laiką, vis dar gerbiu slemo esmę – idėjiškai jis man atrodo teisingas. Visgi, stebėjimais grįstas gilesnis supratimas sėjo ciniškas nuotaikas. Apsilankymai slemuose bėgant nuo nuobodybės virto ta pačia nuobodybe.
„Tekstai pasirodė esą nuspėjami, o jų retorika – atkartota, ne savita; tarsi žvelgtum į kopijas. Veidai tapo pažįstami. Nuolat dalyvaujantys užsitikrino savo poziciją, ovacijas ir tapo mėgiami dėl to, kas yra, ne dėl to, ką ir kaip sako.“
Tapo nesunku įmatyti besikartojančias klišes, kurios kaskart pavergia publiką. Tekstai pasirodė esą nuspėjami, o jų retorika – atkartota, ne savita; tarsi žvelgtum į kopijas. Veidai tapo pažįstami. Nuolat dalyvaujantys užsitikrino savo poziciją, ovacijas ir tapo mėgiami dėl to, kas yra, ne dėl to, ką ir kaip sako. Galima tai vadinti savotišku autoriaus kultu. Tiesa, kartais šmėkšteldavo vienas kitas naujas veidas, įnešdavęs tyro oro, kiek sudrebindavęs struktūras. Eksperimentai, naujų veidų galimybė – tai, dėl ko verta vis suteikti šiam dalykui dar vieną šansą.
Tiesa, apibendrinimus daryti vertėtų atsargiai. Slemas gali būti labai įvairus – skirtingose valstybėse slemų temos ir tekstų perteikimo būdai labai skiriasi. Tačiau taip toli žvelgti nebūtina – Lietuvoje šis reiškinys taip pat nėra vienalytis.
Kodėl skiriasi vilnietiškas ir kaunietiškas slemas
Žvelgiant iš šono gali pasirodyti, kad tokia mano daroma perskyra yra dirbtinė. Nors abu slemai remiasi bendrai suformuotomis slemo tradicijomis ir principais, dalyvavę abiejuose neabejotinai pajus, kad skirties yra.
Galbūt pajautą lemia kardinaliai skirtingos erdvės: tarpukario laikus menančios Kauno menininkų namų bei Kauno kultūros centro salės ir baras Vilniaus geležinkelio stoties pašonėje. Neabejoju, kad šios erdvės lemia ne tik stebinčiojo savijautą, bet ir besirenkančiųjų intencijas, patirtis, dažnu atveju – amžių.
Pastarosios ypatybės nesinori per daug pabrėžti – jokiu būdu neteigiu, kad Kauno sleme lankosi tik paaugliai. Vieni iš kauniečių favoritų yra keturiasdešimtmetį perkopę, bet širdimi vis dar jauni žmonės. Visgi dauguma žiūrovų yra labai jauni. Ir manau, kad tai svarbus faktorius.
Slemo lygį nulemia publika ir jos reiklumas. Kuo sunkiau įtikti publikai, tuo sudėtingesnes struktūras ir retoriką teks rinktis. Manau, kad būtent dėl to taip radikaliai skiriasi Kauno ir Vilniaus slemų lygis – Vilniuje reiks daug labiau pasistengti, kad savo tekstu sudomintum bare besišnekučiuojančius stebėtojus. Kaune tam pastangų nereikia – į renginį jaunimas susiburia tik klausytis vienas kito, taip kurdami bendruomenę, kurią sieja bendra idėja ir kūryba. Kad ir kokia graži bendrystės kūrimo galimybė, tokioje erdvėje kritiškas vertinimas ima blankti. Tad kyla pavojus įsibūti saugioje zonoje, toliau remtis tomis pačiomis klišėmis ir nebetobulėti. Čia išnyksta žaidimas.
Lietuviškajam, ar bent kaunietiškajam, slemui dar reikės užsiauginti savo publiką, kuri turės reiklesnį skonį, idant viskas nustotų veikti anything goes principu. Šiuo metu trūksta balso, kuris gebėtų tiek pakritikuoti senbuvius, tiek prijaukinti pirmą kartą išstojančius, galbūt kiek nedrovius, slemerius.
Dėl įvairių aplinkybių menininkų namai sutraukdavo daug daugiau publikos. Tačiau įvertinus Kauno literatūrinio gyvenimo kontekstą tai visai natūralu – tai vienintelis reguliarus literatūrinis renginys, kuriame gali pasidalinti tuo, ką rašai. Kitų erdvių, ar tiksliau – platformų, į kurias galima nešti savo kūrybą beveik nėra.
O štai Vilniuje vyksta Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojami literatūriniai sprintai, galop, galima atsidurti VU organizuojamame Filologijos rudenyje. Jaunimas turi teisę rinktis, kokiai aplinkai geriausiai tinka jų kūryba ir kaip išnaudoti platformos siūlomas galimybes, o galbūt net dalyvauti visuose – pristatyti savo tekstą skirtinguose kontekstuose.
Pandemija pakoregavo slemo renginių dinamiką. Bandyta slemus organizuoti ir per nuotolį. Verta pripažinti, kad bandymai buvo nelabai vykę – jie demonstravo esmines kaunietiškojo slemo ydas. Iš dalies sugrįžus į kasdienybę kito ir slemas – Kauno publika renkasi Kauno kultūros centre, o taip dar labiau didinama atskirtis tarp poeto ir publikos.
Konkurencijos pajauta stipriai nyksta, o numylėtiniai vis dar dominuoja. Kiek tai gali tęstis, kol publikai taps nuobodu?
Tik tiek?
Lieka atsakyti į gan baugų klausimą: ar tai viskas, ką gali mūsų karta? Ar išsunkti visi gilesni literatūros vandenys? Manau, kad ne. Vis dar nemažai jaunuolių rašo klasikinėmis formomis ir siekia būti skaitomi.
Bet anksčiau aptarti renginiai ir, žinoma, slemas liudija šiuolaikinio žmogaus poreikį ieškoti kitų tekstualumo formų, kurios niekaip nepaneigia spausdinto žodžio būtinybės. Naujųjų medijų era sąlygojo performatyviųjų menų (šiuo atveju – poezijos) sėkmę.
Slemas įkūnija norą būti išgirstam, pamatytam ir įvertintam. Tai, kad jaunas autorius nebenori slėptis už savo teksto, nori jį nešti, pristatyti ir justi, kaip jis pasiekia kitą, matyti reakcijas, žaisti, šėlioti, drąsiai reikšti savo poziciją ir mintis, laužyti kanonus ir nusistovėjusias praktikas, yra žavus dalykas.
Nuėję į slemą galime pamatyti autorių, kuris drįsta prabilti, kuris bando užmegzti tiesioginį ryšį su klausančiaisiais. Kuris pasiduoda lengvai avantiūrai ir sutinka žaisti postmodernų žaidimą – būti teisiamas atsitiktinių akių ir jų grėsmingai atrodančių lapų su balais. Suprasti, kaip tai subjektyvu ir laikina, kad tai niekaip nepakeičia pasaulio struktūrų; na, galbūt tik pakelia poeto savivertę
„Šauksmas“ – vienintelis Lietuvos jaunimo žurnalas. Prisijunk prie mūsų:
Turbūt galima sutikti, kad teksto pradžioje minėta populiarioji poezija ir slemas turi šį tą bendro. Abu reiškiniai turi receptą, kaip paveikti savo auditoriją.
Skirtumas tas, kad slemeriai dažnai yra literatūros lauko dalyviai – raštingi ir galvoti asmenys, išmanantys elitinę literatūrą ar tiesiog jai prieštaraujantys, bandantys plėsti literatūriškumo ribas. Bet kokiu atveju – tai kūrybingi žmonės, ieškantys ar atradę erdvę, kurioje gali augti. Be to, slemas nebūtinai yra trivialus; kai kurie tekstai įsitektų greta aukštosios literatūros, bent jau savo prasmių klodu. Sudėtingoms prasmėms ar trauminėms patirtims atskleisti sąmoningai pasitelkiamas humoras, ironija, žemojo stiliaus registras ar net pamokslo forma suskamba gan įtaigiai.
Taigi, net jei ir atsakymas į klausimą ir būtų „taip, ši karta pajėgi produkuoti tik slemą ir daugiau nieko iš mūsų literatūros nesulauksit“, tai neįvyktų jokia katastrofa. Slemu taip pat galima siekti gelmės, tereikia išnaudoti formos teikiamas galimybes, ugdyti publiką, kuri drįstų kritikuoti ir apmaldytų savo šališką žvilgsnį.