Šauksmo frakcijos narys VDU Studentų parlamente Emilis Starodubov apie akademinius santykius su Kinija kalbėjosi su VDU Rytų Azijos studijų centro vadovu Linu Didvaliu.
Patiko straipsnis? Paremk mus:
Universitetai gali nustatyti amžiaus cenzą dėstytojams, vasario 12 d. paskelbė Konstitucinis Teismas
Teismas pripažino, kad VU statuto nuostata, leidžianti vyresniems kaip 65 metų dėstytojams ir mokslo darbuotojams dirbti universitete Senato pritarimu, prieštarauja Konstitucijai.
Pagal VU statutą, sutartis su tokiais darbuotojais gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip trejų metų laikotarpiui.
Anot KT, nenustatant kriterijų, pagal kuriuos sprendžiama dėl terminuotų darbo sutarčių su vyresniais kaip 65 metų amžiaus dėstytojais sudarymo, VU statuto nuostata pripažintina antikonstitucine.
KT nutarime taip pat teigiama, kad maksimalios amžiaus ribos, iki kurios mokslininkai ir dėstytojai gali dirbti aukštojoje mokykloje, nustatymas, savaime nelaikytinas Konstitucijos draudžiamu diskriminavimu dėl amžiaus.
Pasak nutarimo, taip siekiama konstituciškai svarbaus tikslo – užtikrinti aukštojo mokslo kokybę laiduojant personalo kaitą, kad dirbti aukštojoje būtų skatinami jaunesnio amžiaus kvalifikuoti mokslininkai ir dėstytojai.
Viešojoje erdvėje Teismo sprendimas sulaukė kelių komentarų, tarpų jų ir paties Teismo pirmininko straipsnio. Vienas iš kritiškų komentarų – VU profesoriaus Romo Lazutkos tekstas LRT portale.
Anot profesoriaus, ir VU statutas, ir teismo išaiškinimas visgi išlaiko diskriminacinį atspalvį, o amžius nekoreliuoja su akademinio darbuotojo profesionalumu. Negana to, visi pretendentai į akademines pozicijas yra vertinami pagal savo kvalifikacijas. Lazutka savo straipsnyje taip pat paragino Seimą keisti VU statutą ir aiškinimo pareikalavusio punkto išvien atsisakyti, o VU personalo atnaujinmą geriau skatintų didesni atlyginimai dirbantiems pradedančiųjų pareigose.
Rusijoje protestuose dėl reformų aktyviai dalyvauja ir studentai, nors daugelis rizikuoja būti išmesti iš universitetų
Akademinė bendruomenė greitai patyrė pasipriešinimo pasekmes. Trečio pagal dydžio šalies miesto Novosibirsko kolegijos dėstytojas socialinėje medijose paviešino įrašą, kuriuo ragina dalyvauti opozicijos demonstracijose, ir dėl to buvo atleistas iš pareigų.
Rusijos pietuose esančio miesto Samara universitetas pakeitė savo etikos kodeksą, taip uždrausdamas studentams ir dėstytojams dalyvauti antivalstybinėse demonstracijose. Situaciją Rusijoje stebinti spauda skelbia, kad tokiu pavyzdžiu greičiausiai paseks ir kiti valstybiniai universitetai.
Protestuose aktyviai dalyvavę studentai Vera ir Aleksandras sausio pabaigoje buvo išmesti iš universiteto Astrachanės mieste, praneša Laisvosios Europos radijas. Anot universiteto rektoriaus, studentai pažeidė universiteto elgesio taisykles. Pašalintieji sprendimą ginčys teisme. Anot jų, tokie universiteto veiksmai yra tolygūs politinėms represijoms.
Viena 22 metų studentė, pastaraisiais metai aktyviai dalyvavusi opozicinėje veikloje, pakeliui namo po sausio 23-osios protesto buvo pagrobta kaukėtų vyrų ir nugabenta į policijos areštinę. Anot studentės, iš jos buvo atimtas telefonas su per socialines medijas paviešintais protesto įrašais. Po pagrobimo ji taip pat buvo pašalinta iš Astrachanės universiteto. Mergina pradėjo viešą kampaniją dėl universiteto rektoriaus atsistatydinimo. Kampanija susilaukė opozicinės partijos palaikymo.
Anot Laisvosios Europos radijo, grasinimai pašalinimu jau tapo įprasta praktika Rusijos valstybiniuose universitetuose siekiant pažaboti studentų ir akademinių darbuotojų politinį aktyvumą.
Vasario 27 d. vyko nuotoliniai kandidatų į VDU SA prezidentus debatai
Norą užimti šią poziciją išreiškė du kandidatai – Humanitarinių mokslų fakulteto doktorantas, Šauksmo frakcijos VDU Studentų parlamente narys Žygimantas Menčenkovas ir tame pačiame fakultete studijuojanti bakalaurantė, atstovybės Socialinių reikalų komiteto koordinatorė Ieva Vengrovskaja.
savo veiklos gairėse Menčenkovas tęsė paskutinių VDU Studentų parlamento rinkimų šauksmininkų programos kryptis: judėti aprūpintų studijų, demokratiškos ir savarankiškos studentų savivaldos bei aktyvios studentijos nacionalinėje politikoje link. „Turime siekti studentams kuo geresnių materialinių sąlygų. Taip sukursime jiems palankią terpę studijuoti ir užsiimti užklasine veikla. Turime reformuoti atstovybę, kad ji taptų skaidresnė ir atviresnė visiems,“ – kreipimesi į VDU studentus ir studentes pabrėžė kandidatas.
Tuo tarpu Vengrovskaja savo gairėse nubrėžė studijų kokybės, studentų atstovų, studentų mikroklimato, atstovybės organizacijos, atstovavimo nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu bei finansinio stabilumo kryptis. „Kandidatuodama į šį postą, suprantu, kad per vienerius metus kardinaliai pagerinti studijų kokybę ar socialinę dimensiją yra neįmanoma, tačiau noriu įsiklausyti į studentų lūkesčius ir bent mažais pokyčiais siekti palankesnės studijų aplinkos kiekvienam studentui,“ – motyvaciniame laiške dėsto kandidatė.
Debatų metu abu kandidatai atsakinėjo į vienas kito, moderatoriaus ir gyvai diskusiją stebinčių akademinės bendruomenės narių klausimus. Menčenkovas daugiausiai dėmesio sulaukė dėl nuosekliai išdėstytos studentų savivaldos vizijos, įkvėptos Vokietijos modeliu ir paremtos studentų finansine savitarpio pagalba. Vengrovskaja savo ruožtu pabrėžė atstovybės vidinės organizacijos klausimus, studentų kultūros ir socialinių ryšių plėtojimą.
Debatų pasiklausyti gali įsijungęs VDU SA Facebook paskyroje talpinamą transliacijos įrašą.
VDU Studentų parlamentas vienerių metų kadencijai naują SA prezidentą rinks kovo dvyliktos dieną konferencijos metu.